Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seiiieut Zifrikzff. 1883. No. 7. Woensdag 24 Januari. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD B i n n e nï a n d. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Fr a n co per post jM,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad '10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een tlag voor tie uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMYJi, MIJMERING. IV. Slot. Grondwetsherziening zonder program, ziedaar de formule waartoe men liet tot heden nog slechts gebracht heeft. Men behoeft geen diep staatkundig inzicht te hebben, om te kunnen erkennen dat dit niet voldoende is. Men heeft volkomen 't recht om ontevreden te zijn over de bestaande constitutie, men mag den wensch koesteren dat deze grondzuil van den Staat „anders en beter" worde, maar men zij voorzichtig', want zulke onbepaalde negatieve uitingen en onbestemde wensohen zijn niet vol doende om een revolutie te wettigen, immers een grondwetsherziening is allicht een, zij 't ook vreedzame, revolutie. In 1847 vvist men wat mén wilde; men wist toen zeer goed wat Willem I in 1840 had geweigerd en waarom hij dus maar liever abdiceerde, en wat Willem II met zekere huivering aanzag. Maar toen men eenmaal over den ernst van den toestand goed had nagedacht werd de zaak doorgezet en de Grondwet van 1848 was de vrucht van 't com promis tusschen de kroon en de partij van den vooruitgang. Men bracht het toen echter nog niet verder dan tot een onvermijdelijk noodige correctie van de grofste fouten van 't regeerstelsel dat sedert 1814 had geheerscbt. Er bleef nog vrij wat onafgedaan hangen. Het is wel jammer dat men in 1882-'33 zoo druk praat over grondwetsherziening zonder'ter over eens te zijn wat men nu nog wil verbeteren van 'tgeen in 1848 is blijven steken. Moet men de Grondwet herzien om haar af te breken, dan mag de liberale partij haar doodkist wel eerst laten timmeren. Doch dat kan onmogelijk de bedoeling zijn. En toch is ook te Rotterdam in „Burgerplicht" weder een stem gehoord, die de lui verkondigde, dat als art. 194 dan zulk een groote steen des aanstoots was, en men door dat op te offeren den algemeenen vrede kon verzekeren, men daarop ook maar niet zoo stokstijf zou moeten blijven staan. Zonderlinge redeneering! Alsof ooit de cleri- cale partijen door concessies tevreden te stellen zouden zijn! Om echter tot de weet te komen van dien weuseh om art. 194 losgelaten te zien, moest die spreker echter wel afgegaan zijn op 't alarm der tegenstanders van de openbare school, en deze schoolbestrijders gronden zich op 't volks- petitionnement, d. i. op een soort van plebisciet. Zie ons daar waar we eigenlijk zouden moeten wezen als 't waar was wat dezer dagen weder meer dan eens verkondigd is, n.l. dat ,,'t volk" de constitutie moet maken. Juist, ,,'t volk", doch men verzuimt 't middel aan de hand te doen om dien mijnheer ,,'t volk" zijn citatiebiljet thuis te sturen, met genoegzame zekerheid dat hij zelf en geen ander, geen ziele- of lichaams verzorger van hem, 't biljet aanneemt en opkomt om te zeggen hoe hij 't wil. En zoo zit grondwetsherziening onvermij delijk vastgeknoopt aan hervorming van 't kies recht, d. i. aan verandering van de wijze waarop mijnheer ,,'t volk" den mond zal ont sluiten om hem zijn opinie te laten zeggen. Welnu, zoolang men hiermede niet klaar is, zegt de een, kan er van goede grondwetsher ziening niets komen. Eu zonder grondwetsher ziening kan men de kieswet met toebehooren niet grondig verbeteren, zeggen de anderen. Eilieve, wanneer zullen we uit dit kringetje geraken. Z I E R I K Z E E 2 3 Januari 1 883. De voorstelling, die de Rederijkerskamer »Ruysch" heden avond geeft, is van meer dan gewone beteekenis. Als feestelijke voorstelling toch is zij gewijd aan de herinnering, dat heden vóór 25 jaren de Kamer werd opgericht. Het moet voor 't Bestuur en de leden streelend zijn aan dat tijdstip terug te denken, nu zich daaraan een in veel opzichten gelukkige geschiedenis verbindt. »Ruysch" verkeert in staat van bloeizij is geliefd bij de burgerijzij neemt een eervolle plaats inzij vervult in een erkende behoefte van het sociale leven en voor haar aandeel houdt zij den cultus der Kunst in eere en draagt bij tot de ontwikkeling van beschaving en kunstzin, van smaak en gevoel. Wij wenschen »Ruysch" geluk met haar feest en inzonderheid brengen we dien leden en bestuursleden, die reeds tot de oprichters behoorden, ons welgemeend compliment. Het Hollmann-concert is Vrijdag niet doorgegaan. Vermoedelijk heeft dikte van mist vooral in de slaap kamers der heeren artisten te Rotterdam hen verhinderd van de anders gunstige reisgelegenheid gebruik te maken om hier te komen en ons publiek hun gaven te doen bewonderen. De loting voor de nationale militie zal in Zeeland plaats hebben: te Zierikzee den 24en, Brouwershaven 22en, Tholen 26en Februari, te Middelburg den 7en, Vlissingen den 8en, Axel 12en, IJzendijke den 14en, Sluis 16, Veere 19, Cortgene den 24 Februari, Goes den 28 Februari en den 1 Maart, Kapelle; den 2 Maart. Te Brouwershaven is aangehouden en naar het huis van arrest alhier overgebracht een dienstbode uit een hotel aldaar, verdacht van diefstal van geld uit het hotel waar zij dienstbaar was. Te Bruinisse is overleden Jan van Beveren, haven meester, tonnenlegger enz., een man, die loffelijk bekend was door de talrijke door hem verrichte moedige daden tot het redden van schipbreukelingen en andere op 't water in nood verkeerenden. Onder scheidene gouden en zilveren medailles waren hiervoor den braven man ten deel gevallen. Te Goes is overleden de heer G. H. Kakebeeke, van 1852 tot 1876 wethouder en steeds de vraagbaak dier gemeente. De heer J. L. van der Pauwert, vroeger redacteur van de Goesche Courant, thans hoofd-redacteur van de Middelburgsclie Courant, heeft van een aantal vrienden uit Goes een kostbaar souvenir ontvangen, bestaande in een fraai schrijfbureau. De Min. van Marine heeft, in antwoord op een verzoek der afd. Middelburg van de Schippers-vereeniging »Scliuttevaer", om een licht op de Noordschans bij de Klundert, te kennen gegeven, dat het voornemen bestaat dit jaar den lichtopstand te Strijensas te ver- I nieuwen en van een krachtiger licht te voorzien en dus een groote verbetering in de verlichting van het Hollandsch Diep zal worden gebracht. Ons vorig nummer was reeds te ver afgedrukt om daarin nog de treurige tijding op te nemen van het ongeluk dat Vrijdagmorgen te Muiden heeft plaats gehad. Het is nu niet meer noodig hier nog de herhaling te geven van het verhaal dier noodlottige gebeurtenis. Het ongeluk had nog veel grooter kunnen zijn en is, de omstandigheden in aanmerking genomen, nog vrij goed afgeloopen. Er moet toch niet minder dan 50 a 60,000 kilo buskruit ontploft zijn, een hoeveelheid groot genoeg om een stad als Amsterdam te verwoesten. Toch zijn er slechts weinig dooden en gewonden. Hiertoe heeft vooral de omstandigheid bijgedragen dat er niet veel werklieden in de gebouwen waren, daar 't juist schafttijd was. Voor 't overige wijst deze ramp op het bedenkelijke dat er in gelegen is, als nagenoeg geheel, ja we gelooven wel de geheele kruitfabricage van Nederland op een établissement vereenigd is. Dit mag voor de ondernemers voordeelig zijn, 't maakt den omvang eener ontploffing grooter en 'tkan zijn nadeel hebben in oorlogstijd. Vroeger vond men de kruitmolens door het geheele land verspreid en de nu en dan voorkomende ontploffingen die naar het schijnt aan deze gevaarlijke industrie onafscheidelijk verbonden zijn, verkregen niet zulk een omvang. Het geheele getal dooden door de ramp schijnt te zijn 10 werklieden, de zoogenoemde kruitbaas, de vrouw van een der werklieden en een 19jarig jongeling van Muiden, die in de stad op de brug doodbleef van schrik. Het getal zwaar gewonden moet tien of twaalf zijn. Den enormen omvang der ramp in aanmerking genomen is het getal dooden en gewonden nog gering te noemen. De burgerij van Muiden, vooral de brand weer, heeft zich onderscheiden door gebrek aan moed. Daarentegen is de flinkheid der weinige artilleristen uit Muiden en der infanterie uit Naarden boven allen lof verheven. Onderscheidene staaltjes worden vermeld van de ongewone stoutheid der militairen, tevens van hun tegenwoordigheid van geest, een en ander grooten- deels wel een gevolg van de ferme aanvoering door den luitenant Asbeck uit Muiden en den majoor Greve uit Naarden. In het jongst verschenen verslag van de werkzaam heden der Algemeene Rekenkamer vindt men o. a. vermeld, dat op een declaratie wegens reis- en verblijf kosten van het hoofd van een der departementen van algemeen bestuur, ook in rekening waren gebracht de kosten wegens zijn reis naar het Loo tot het afleggen in handen des Konings van den eed als Minister. Naar het oordeel der Kamer konden deze kosten niet ten laste van den Staat worden gebracht, vermits het afleggen van den eed bij de aanvaarding van een staatsambt steeds zonder eenige uitzondering is beschouwd als een handeling, strekkende in het eigenbelang van den benoemde. De Minister, met de zienswijze van het collegie in kennis gesteld, verminderde de vordering met het bedrag der bedoelde reiskosten. H. K. H. mevrouw de Groothertogin van Saksen, geboren Prinses der Nederlanden, heeft aan het Rijk ter plaatsing in een der Nederlandsche Musea ten geschenke aangeboden een schilderij door Titiaan, voor stellende een naakte vrouw in liggende houding, benevens een edelman op het orgel spelende. Dit stuk, vroeger in bruikleen gegeven aan liet Koninklijk Kabinet van Schilderijen, wordt breeder vermeld onder No. 297 van den catalogus. St.-Ct. De Oostenrijksche diplomatiek is niet gelukkig in den laatsten tijd. Onlangs heeft zich de gezant te Parijs, Wimpffen, doodgeschoten, thans is de secretaris

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1