Ir Burgerlijke Stand te Zierikzee. in hot I die zij I rijgen. iiïi en 'illoos. eigen |r haai de, elkaar uk. ubliek lie het r effen. sedert lat wil fenoeg land igden. veilig- n aan mbte- zings- kheid reclit irediet' )sheid e soli- repen. die gziek groote elijker irlijke gods- demo- betere irmste ihend. tarwel onzen ver- zijn orde mogelijk met de aanhangers der witte hanier, die het eenige zinnebeeld van het huis Bourbon geworden is. De Napoleons vertegenwoordigen de rechtstreeksche souvereiniteit van het volk. Wat een plebisciet tot stand gebracht heeft, kan alleen door een nieuw plebisciet vervangen worden. Ik vertegenwoordig niet een partij, maar een zaak en een beginsel. Deze zaak is die van allen, veel meer dan van mij. Dit beginsel is het recht, dat het volk heeft om zijn Iloofcl te kiezen. Een loochening van dat recht is oen aanranding van de nationale souvereiniteit. De regeering zakt ineen, maar een groote demo cratie als de onze kan zich niet lang onttrekken aan de noodzakelijkheid om het gezag te vestigen. Het volk heeft dit getoond bij de acht plebiscieten van 1800, '1802, '1804, 1815, 1848, '1851, 1852 en '1870. Franschen, gedenkt de woorden van Napoleon I: »A1 wat er gedaan wordt zonder het volk is onwettig." Zie hier dus een nieuwe redder van Frankrijk. De man toont te weten wat hij zegt en tot wien hij het zegt. Voor vleitaal was het Fransche volk altoos ge voelig, zich in kleinheid te zien voorgesteld wekte altoos zijn kregelen aard op; de traditie van de Napoleons heeft inderdaad iets aantrekkelijks voor de Franschen. Prins Napoleon speculeert ook blijkbaar op liet slechte geheugen van diezelfde Franschen, wie 't geheugen reeds meermalen gefopt heeft. Twee December en 2 September, de moorden in de straten van Parijs en de ramp van Sedan, zijn vergeten, meent prins Napoleon. Misschien is het inderdaad zoo. Het is ook opmerkelijk dat de verschijning van dit manifest samenvalt met de onthulling van het stand beeld voor den keizerlijken prins op het plein voorde militaire school te Woolwich bij Londeft, aan welke plechtigheid de kroonprins van Engeland zelf met zijn zonen heeft deelgenomen en waarin wel eenige sym pathie van 't militaire Engeland voor de Boriapartische zaak gelegen is, althans kan gezien worden. Ook valt het manifest samen met de wezenlijke of voorgewende socialistische en anarchistische woelingen onder de arbeidende klasse in eenige districten. Wat zal men nu met prins Napoleon en diens pronunciamento doen Tegen den in staat *'an publiek verzet tegen de Regeering der Republiek gekomen zich noemenden erfgenaam van Napoleon III redeneeren, zijn manifest wederleggen, zou tot niets leiden en heel onstaatkundig zijn. Dat manifest is reeds daardoor een daad van leugen en bedrog, dat de prins, zich uitgevende voor den eenigen man, dien Frankrijk kan begeeren en ook zal kiezen door het plebisciet, maar niet,op zijn gemak wacht tot hij geroepen wordt. Als de Fransche natie hem noodig heeft z$l zij hem wel weten te vinden. Als men Cincinnatus noodig had wist men dien wel op te zoeken, terwijl hij op zijn land bezig was met ploegen en zelf de ossen mende. Prins Napoleon echter komt zich opdringen en als bij zich beroept op het keizerrijk, dan moest de Regeering der Republiek op hem maar eenvoudig toepassen het beginsel van Napoleon III, den man van den 2 December, zij moest dan den prins maar naar Cayenne zenden of naar Nieuw- Caledonië, zoo deed Napoleon, de plebiscietmaker, met de mannen, die hem in den weg stonden. Trouwens er is reeds in de Kamer door Floquet een voorstel gedaan, waarvan de urgentie is aangenomen, om al de leden van vervallen regeeringen eenvoudig uit Frankrijk te verbannen en hun 't verwerven van burgerrecht te ontzeggen. Dat is een radicaal middel 't is alleen wat zachter dan de middelen van de Napoleons. Napoleon I liet den onschuldigen hertog van Enghien doodschieten als een hond. Napoleon III zond zijn tegenstanders naar Cayenne om daar te versmachten onder het moorddadige klimaat; een gunst was 'tvoor anderen dat hij die slechts uit Frankrijk verbande. "Voor sommigen onzer lezers is bet misschien van belang te weten wat bedoeld wordt met het «aannemen der urgentie", ten aanzien van een voorstel. Urgent is iets waar haast bij is, dat geen uitstel kan dulden. Met een voorstel urgent te verklaren neemt men aan ten opzichte van dat voorstel niet den gewonen soms langen weg te volgen bij- de behandeling, maar de zaak is eens, dus summier af te doen. Curieus is het, dat Paul de Cassagnac, de bekende voorvechter van het bonapartisme, prins Napoleon en diens manifest verloochent en het bespottelijk maakt. JLuxemburg. Op liet einde van het vorig jaar is door de regeering een voorstel ingediend tot het brengen van een post ^.op de staatsbegrooting, groot 50,000 franken, voor het aankoopen en weder met hout beplanten van on bebouwde gronden, voornamelijk in de Ardennen. Van verschillende kanten werd het voorstel bestreden, doch geen der sprekers was tegen het denkbeeld van weder- beplanting. Sommige vreesden, dat met dit crediet van 50,000 franken de regeering naar goedvinden aan I gemeenten en particulieren subsidiën zou toestaan. Algemeen werden nadere inlichtingen verlangd. Een afgevaardigde stelde voor, het bedrag van het crediet te bepalen op '10,000 franken en dan de regeering uit te noodigen, het volgende jaar aan de Kamer mede te deelen, hoo ze die som had besteed. De Kamer zou dan kunnen beslissen, of zij op den ingeslagen weg wilde voortgaan. De heer von Blochausen bestreed dit. voorste], op grond dat met 10,000 franken niets te beginnen was. Hij had aan cle Kamer slechts verzocht 50,000' franken toe te staan, niets miuder. Ten slotte werd het artikel met algemeene stemmen pro memorie op de .begrooting gebracht. Gemengd Ruitenlandscli Nieuws. De jury bij het hof van Assises te Aix (Savoye) heeft Amoretti en Curiel schuldig verklaard aan het vervaardigen van valsehe Egyptische munt en Darien niet schuldig bevonden. Amoretti is daarop door het hof veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf en Curiel tot twee jaren gevangenisstraf; voorts ieder tot een boete van '100 fr. Nu heeft de Egyptische regeering nog een civiele actie tegen dezelfde personen. In Zwitserland was een volledige fabriek van valsehe Egyptische gouden en zilveren muntstukken. De stukken werden gemaakt tot de helft van het gehalte der echte munter was dus nog al wat winst op deze eigenaardige particuliere industrie. De daders, althans de fabrikant, beweerde dat zijn handeling niet straf baar was. Het geldt Egypte en men zal gedacht hebbenmet een dood paard is het goed sollen. Langzaam maar nadrukkelijk gaat Engeland voort met Frankrijk in Egypte van de baan te knikkeren. Het wil nu zoogenaamddat Egypte weder een admi nistratief en financieel zelf beheer zal gaan uitoefenen 't welk natuurlijk niets anders wil zeggendan dat Frankrijk er uit blijft en Engeland den toon geeft. Trouwens Egypte zou er niet zoo kwaad bij varen als het eenigen tijd een Britsche provincie was. De Engelschen zouden Egypte zeker exploiteerendoch het eigen bestuur heeft dit altoos veel slechter gedaan voor de bevolkingdan Engeland dit ooit doen zal. Men zegt dat Gladstone voor eenigen tijd naar liet zuiden van Frankrijk zal gaan om zich geheel te herstellen. De Inclépendance frangaise meldt, dat mevrouw Damala (Sara Bernhardt) een eisch van scheiding van tafel en bed tegen den heer Damala heeft ingesteld. Te Berditschew in Rusland is een ramp voorgevallen die al weinig minder verschrikkelijk is dan die van het Ring-theater te Weenen. Door het afsteken van vuurwerk ontstond brand in het aldaar spelende paar denspel. Het ongeluk had plaats aan het slot der voorstelling, te 9l/2 ure, en de brand nam zoo] snel de overhand, terwijl de deuren niet open konden en het water dat tot blusschen gebruikt werdterstond in de slangen en emmers bevroor, dat verreweg de meesten van de 800 aanwezige toeschouwers zijn om gekomen. Ook van het personeel heeft na genoeg niemand zich kunnen redden. Het geheele gebouw met al de costumes en de paarden is verbrand. De circus, die te Berditschew verbrand is, is het circus-Costali, welke zich veertien dagen geleden in een houten gebouw, op ongeveer twee kilometers van de stad gelegen, geïnstalleerd had. Het was juist dien avond eene benefice-voorstelling van Mile Loisset, de wel bekende paardrijdster Volgens een nieuw bericht,' zou de brand in de stallen zijn uitgebroken dooi' een vonk van oen cigaret, die een der grooms rookte. Het eerste alarm werd door een clown gegeven, maar het publi'ek sloeg er in 't begin geen geloof aan, meenende dat het een aardigheid was. Terzelfder tijd dat de vlammen zich in de zaal verspreidden, vluchtten de paarden in dolle vaart in de amphitheaters, terwijl zij mannen, vrouwen en kinderen verpletterden. Het juiste getal der slachtoffers is 260, waarvan '120 vrouwen, 60 kinderen en 8.0 mannen, waaronder een kolonel der gendarmen, de president van het Beurs-comité en twee Engelsehe clowns. Het gerucht loopt dat Mile Loisset ook onder de slachtoffers behoort. Van de 31 paarden, die in de stallen waren, zijn 27 ver brand; ook zijn '12 prachtige honden omgekomen. De materieele schade bedraagt ongeveer 24000 roebels. De gouverneur van Kiew is aldaar aangekomen om het gerechtelijk onderzoek te presideeren. Met het begraven der slachtoffers is een aanvang gemaakt. In 1882 hebben op de zeeën van alle werelddeelen, natuurlijk voor zoover met zekerheid is bekend geworden, '1790 schipbreuken plaats gehad. Daarvan kwamen 576 voor op de Britsche kusten. Er kwamen in het j geheel 4129 menschen bij om. Gedurende de laatste 5 jaren zijn niet minder dan 20,862 menschen op zee omgekomen. Onder de op de Britsche kusten veron gelukte schepen waren 445 Engelsehe. Een aantal van '139 schepen zonk door aanvaring; '143 werden op zee verlaten en 10 door brand vernield. In het geheel zijn 945 schepen onder Engelsehe vlag vergaan, waaronder 226 stoombooten. K erknieuws. Beroepen te West-Kapelle ds. J. Vinke te Willige— Langer ak BEURS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 18 Jan. 1883. Nederland, Werkelijke Schuld dito dito dito dito dito dito 1878 2i/a pCt. 6G7/1g 3 80 4 1027/8 4 102*/,6 België, dito Stad Antw. '74 3 96% Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 1'/* dito dito '1876 2 43'/s dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 S2'3 dito oe Serie 1877 6 dito 6e Serie 1878 6 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 98 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 76 Obligatiën 1866 f 1000 5 94 82 dito 1860 2e L. 100 4"/a 4 Obl.-Leen. 1867/69 74% Staatsleening 1866 5 122 Oostenrijk Obligatiën in papier 5 64'/JS dito dito 5 64'/, s dito in Zilver 5 653/10 dito dito 5 64% dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Italië, Turkije, Inschrijving 5 83 s/„ Obl. Alg. Schuld '1865 5 "13/ig Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 24%, Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 120"/,, Baltische Spoonv. Aand. 3 49»/,, Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 77% Poti Tillis Obligatiën f 1000 5 86 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 51'/, Amerika, Illin. Cert. van Aandeel 145 St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier 21,07I/2 dito in zilver - 21,07'/2 Eng. Div. per - 11,67A/2 Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Z i e r i k z e e van den 18 Jan. 1883. Per Hectoliter. f 1,16 - 2/1-51/2 Jarige Tarwe 1881 Nieuwe dito 1882 Zomertarwe Rogge 1S82 Maartsche Gerst 1882 Winter dito 1882 Zomer dito 1882 Haver 1882 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito '1882 Schokker-Erwten Kleine dito 1882 Koolzaad f a f - 7}a - 8,75 - 7,— a - 7,50 - 6,— a - 6,50 - 4,75 a - 5,— - 5,50 a - 5,75 - 4,75 a - 5,— - 3,— a - 4, - 7,— a - 7,50 - 13— a - 14,— - 13,— a - 13,50 - a - - 9,— a - 9,50 Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 18 Jan. '1883. Boter laagste koers f 0,80 per 5 ons. hoogste - 0,85 5 Kip-Eieren laagste - 0,85 25 stuks. hoogste - 1,25 1883. Een zoon Van 12—19 Jan. Geboren: van A. Buijse en II. J. Phaff. J. G. van Schaik en M. H. Ileuseveldt. dochter J. Rodoe en M. A. Renters. S. Muste en C. L. van Schatten burg Collman. M. de Jonge en W. Rijngoud. J. Fondse en H. Hoogenboom. Overleden: F. Ruselaar, 77 j.weduwn. C. Koopman, 35 j.man van N. Slager. J. L. Jongmans, 'I j,, z, E. Dekker, 78 j., ongeh. d. Met Hop-Bitter kan men onmogelijk lang ziek of ongesteld blijven. Wat is de reden dat het Hop-Bitter zoo goed geneest? Het is omdat het aan al de organen van het lichaam eene gezonde werking bezorgt en tevens zorgt voor eene goede spijsvertering en rijk bloed.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 3