zii itik/i isiiii coutWT. voor let arronis- seiient lierizee. f 1883. No. 8. Zaterdag 20 Januari. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Vergadering van den Gemeenteraad Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f I, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad '10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTI EN: Per gewone regel '10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1—6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de reductie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. 1AKES1IAÜ'. Binnenland. ZIER IK ZEE, 19 Januari '1 88 3. Nadat Donderdag-namiddag in een buitengewone bijeenkomst van den Gemeenteraad de nieuw benoemde Burgemeester plechtig was geïnstalleerd, heeft het muziekcorps der D.D. Schutterij 's avonds half negen aan Z.E.A. voor het Raadhuis een serenade gebracht. Aan den optocht met fakkellicht hadden zich ook de leden van het St. Jansgilde, talrijke vlaggen dragende, aangesloten. Ondanks het ongunstige weder heerschte er veel levendigheid' en was er een groote volksmenigte op de been. Naar de N. R. Ct. vernomen heeft is de heer J. J. v. Kerkwijk lid van de Tweede Kamer voor 't district Zierikzeeeergisteren voor eenige weken naar Italië vertrokken. Naar men verneemt is de ontvanger der dir. bel. te Colijnsplaat nog niet op zijn post teruggekeerddien hij heeft verlaten zonder orde op zijn zaken te stellen en hij is nu te zoek. De uitslag der te Hulst gehouden verkiezing voor een lid in de Próv. Staten van Zeeland is, dat her stemming moet plaats hebben tusscheri de heerèn mr. J. P. Dronkers te Ter Neuzen en C. P. J. Dierick burgemeester van Koewacht. Den 26 dezer zal door den Raad van State, afd. geschillen van bestuur, worden behandeld het beroep vau D. J. Oggel te Axelom een besluit van Ged. Staten van Zeelandwaarbij hij vervallen wordt ver klaard van het lidmaatschap van den Raad dier gemeente, Te Voorburg heeft een spoorwegongeluk plaats gehaddat ernstige gevolgen had kunnen hebben doch gelukkig nog vrij goed afgeloopen is. Een eerst- ochtendtreinuit 's Hage komendeis door de opene staande brug over den Vliet in het water gereden. De locomotief duikelde voorover en bleef half in half boven water hangen de tender en de overige wagens bleven op den wegofschoon een personenwagen in gedrukt werd. De machinist en de stoker kregen hoofdwonden, alsmede de remconducteurde passagiers kregen een geweldigen schok doch geen letsel. De brug stond openomdat de brugwachter zich had 'verslapen. Aan het station stond, naar men zegt, het brugsein op onveilig en de machinist moet zelfs den 'stationschef'daarop opmerkzaam gemaakt hebben, doch er schijnt geen acht op geslagen te zijn en dooi de dikte van mist kon men van het station af niet zooals gewoonlijk zien of alles aan de brug in orde was. Zeer talrijk zijn de ongelukken die met het ijsvermaak ofschoon 't maar heel kort geduurd heeft, zijn voor gevallen. Een aantal volwassenen en kinderen zijn verdronken en het getal dergenendie met min of meer levensgevaar door het ijs gezakt zijnis legio. TeUffeite, gem. Havelte (Drente), is een arbeider, Jan Moornes geheeten Zondagnacht vermoord. Volgens geruchten- zou hij op het ijs in een gevecht door slagen met een schaats op het hoofd verwond zijn; het lijk is op den weg gevonden. De dader is vermoedelijk zekere Klaas Ilaveman, timmermansknecht te Uffelte. Evenals de postzegels van f en 2T/2 ct. in 't klein een aantal malen deze waardeaanduiding bij wijze van grondtint vertoonenzoo ziet men op de nieuwe plakzegels een groot aantal malen ,het woord plakzegel gedrukt. Te Arnhem is een 83jarige vrouw door vuur uit haar stoof in brand geraakt èn aan de bekomen brand wonden in het gasthuis overleden- Op Tessel zijn in de laatste dagen in het geheel 4000 vaten petroleum aangespoeld. Volgens een mededeqïing in het Hanclelsbl. zullen IIll. MM. de Koning en de Koningin, na van den 3en tot den 9en April het gewone jaarlijksche bezoek aan Amsterdam te hebben gebracht, op laatstgenoemden datum naar Engeland oversteken en daar tot den 23 April vertoeven op een villa tusschen Richmond en Hamptoricourt, aan den oever van den Theems. Omtrent eene aanstaande 'komst van de Koningin van Zweden te Amsterdam,! is noch bij de directie van het Amstel-hötelnoch bij dr. Mezger iets bekend. N. R. Ct. Volgens de Haagsclie kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. zal de Tweede Kamer reeds in het begin der tweede week van Februari hare zittingen hervatten. Het eerst is natuurlijk de Billitonzaak aan de orde, waarover zeer langdurige discussiën worden verwacht. De heer Keuchenïus heeft voor de rede, waarmede hij zich voorstelt de debatten in te leiden, zooveel boeken uit de bibliotheek der Kamer te raad plegen gehad, dat men ze met een wagen naar zijn woning heeft moeten vervoeren. In officieuse kringen en ook aan de departementen van algemeen bestuur is men, naar deze 'corr. meldt, bevreesd voor een serieus treffen tusschen regeering en Kamer, naar aanleiding van deze quaestie. Het is zoo goed als zeker, dat de conclusie, door de commissie voorgedragen, het stellen van de kabinetsvraag zal uitlokken, en geschiedt dit, dan is een ministerieele crisis zoo goed als zeker. De Haagsche corr. van de Zutf. Ct. betwijfelt zeer, of, nu op den steun dei- antirevolutionaire partij van de kieswetsherziening niet schijnt gerekend te- kunnen worden, de kies-ontwerpen in dit zittingjaar wel in behandeling zullen komen. Al gaat ook de Tweede Kamer bij haar terugkeer in Februari de indeeling van de kiesdistricten terstond in de af- deelingen onderzoeken, dan is het nog onwaarschijnlijk, dat vóór het Paaschreces de openbare behandeling zal plaats vinden. Twee maanden is nu reeds de censusverlaging in onderzoek, en nog is de schriftelijke gedachtenwisseling- niet afgeloopen. Als de Kamer de kieswetsherziening wil afdoen, dan kan zij daarvoor na het Paaschreces bijeenkomen, maar dan zijn de Juniverkiezingen alweer in 't verschiet en in de weken vóór de periodieke ver kiezingen wordt in den regel niet veel afgedaan. De Minister van Marine heeft verschillende bijlagen tot het »Adder"-rapport aan de Tweede Kamer ge zonden. Daaruit blijkt dat nimmer aan commandeerende officieren van monitors instructiën zijn uitgereikt. Die bodems werden steeds bij andere directiën in dienst gesteld, bij welke de commandanten tevens van in structiën worden voorzien. In een bijlage verklaart de commandant van de Marine te Amsterdam voor onwaar het bericht, dat hij, na het vertrek der Adder" naar IJmuiden, deze een stoombarkas met nadere bevelen zou hebben nagezonden. Wel deed op 5 Juli een stoombarkas het vertrekkende Poolschip Varna" uitgeleide. In den boezem der Hollandsche spoorweg-maat schappij is een strijd ontstaan. In '1871 werd door haar een 5 °/0 geldleening van f 11,000,000 aangegaan. In de voorwaarden werd bepaald, dat telken jare niet meer dan f 25,000 zou worden afgelost met de rente die vrij zou vallen. Nu echter stelden voor eenigen tijd èn directie èn commissarissen der Iloll. Spoorweg- Maatschappij aan de aandeelhouders voor, de aflossing vóór den bépaalden tijd te doen plaats hebbengeheel in strijd met art. 5, de voorwaarden van de geldleening en met art. 1306 B. W. Eenige Amsterdamsche firma's benevens de Haagsche firma Edersheim komen thans met kracht in een adres aan het bestuur dei- Maat schappij tegen die voorgestelde vervroegde aflossing op. De zaak is gisteren in een vergadering van aandeel houders in behandeling gekomen. Een te Berkel gehouden collecte voor de ongelukkige wed. v. d. E., die op zoo noodlottige wijze haar echtgenoot verloor,-heeft 500 opgebracht. De Stand., die dit bericht ook ontvingvoegt er als iets b ij z o n d e r s bij dat ook de Roomsche ingezetenen tot dit doel bijgedragen hebben. Wij dachten, dat wanneer hulp wordt gevraagd voor een arme vrouw met een talrijk gezin, waarvan het hoofd zoo nood lottig aan zijn einde komt. men niet vraagt: tot welken godsdienst behoort die vrouw? maar dat men in de beurs tast, overtuigd als men is een menschenplicht te vervullen. Dezer dagen werd het onderhoud der Rijks-Land bouwschool te Wageningen aanbesteed en gegund aan op twee na den hoogslen inschrijver, die f 4469 vroeg, tegen een aanbod van 3759 van den laagsten omdat de lagere aanbiedingen geschreven waren op oud zegel papier. T E ZIERIKZEE, gehouden den 18 Januari 1883. Voorzitter de lieer II. O. Mulock Houwer, "Wethouder. "Waarnemend Secretaris, de lieer J. G-. Bc-the, Commies-Griffier ter Secretarie. Afwezig is de heer de Looze. De Voorzitter_ deelt mededat deze verga dering is belegd, ter installatie van den nieuw benoemden Burgemeester, den heer Mr. J. P. N. Ermerins en noodigt den Wethouder Boeije, den lieer Zuurdeegals oudste lid van den Baad en den waarnemenden Secretaris Bethe uit, den benoemde 'binnen1 te leiden. Do benoemde ter vergadering gekomen neemt den zetel in die voor hem bestemd is. De waarnemende Secretaris doet op verzoek des Voorzitters voorlezing van het Koninklijk besluit waarbij de heer Ermerins tot Burge meester wordt benoemd, alsmede van de acte van eedsaflegging in handen van den Commis saris des Konings. Op voorstel van den Voorzitter worden deze stukken voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter houdt daarop tot den benoemde eene toespraak, ongeveer aldus luidende: Mijnheer de nieuw benoemde Burgemeester! Heeren leden van den gemeenteraad Geachte ingezetenen! Het is mij een aangename taak U, Mijnheer Ermerins, te kunnen verzekeren, dat Uwe be noeming- tot Hoofd van het bestuur dezer ge meente met ingenomenheid is begroet; U met Uwe veelzijdige kennis, Uwe ervaring in de

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1