v U Binnenland. en zijnen opregten dank te betuigen voor de bewijzen van vertrouwen, welwillendheid en vriendschap, door hem van deze vergadering en inzonderheid van de leden van het Dagel. Bestuur ondervonden. De wijze waarop hem ontslag is verleend, getuigt van tevredenheid over de vervulling zijner betrekking, doch hij wenscht hier te verklarendat de lof hem toe- gebragtvoor een groot deel toekomt aan de bekwame ambtenarendie hem ter zijde hebben gestaan; door hunne kunde, hun ijver en hunne voortvarendheidhebben zij zjjne taak verge makkelijkt, ja mogelijk gemaakt; zonder hen had hij niet kunnen doen wat hij heeft gedaan. Hij neemt nu als Secretaris afscheiddoch hoopt de leden binnenkort in eene andere be trekking' weder te zien en daarom roept hij hun een »tot wederziens" toe. Toejuiching De heer Goemans brengt daarna eene trac- tementsverhooging voor den Burgemeester ter sprake. Hij meent, dat de tegenwoordige be zoldiging van den Burgemeester te laag is, daar zij gelijk staat met die van den Commis saris van politie, en zou daarom een voorstel wenschen te doen tot vevhoog-ing, indien liet reglement van orde daartoe gelegenheid geeft. Het bedrag der verhooging zou later ter sprake kunnen komen. De Voorzitter merkt opdat deze zaak, volgens het reglement van orde, thans niet in behandeling kan komen, doch dat Burgem. en "Weth. die in overweging zullen nemen. Hij noodigt den heer Goemans uit, een schriftelijk voorstel in te dienen. De heer Goemans zal aan die uitnoodiging voldoen. De Voorzitter sluit na omvraag de vergadering. ZIERIKZEE, 16 Januari 188 3. Naar wij vernemen zal de overkomst uit Middelburg en de installatie van onzen nieuwen Burgemeester den heer mr. J. P. N. Ermerins plaats hebben op Donder dag namiddag 18 Januari a.s. Te 's Hertogenbosch is overleden de heer mr. C. J. A. van Rijckevorsel, lid van de Eerste Kamer der Slaten- Generaal. Te Leiden is op 73jarigen ouderdom overleden de heer J. G. Boelhouwer, gepensionneerd kolonel van het O.-l. leger, ridder der Milit. Willemsorde, kommandeur der orde van de Eikenkroon. Weder vertoont zich een teeken van leven voor Vlissingen. Het Duitsche expeditie-huis Fr. Naumanns te Hamburg, dat een filiaal te Vlissingen heeft, heeft twee Engelsche stoom booten gecharterd, die ieder tweemaal in de week zullen varen tusschen Vlissingen- Londen en Vlissingen-Hull, met vee- en stukgoederen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de dienst de volgende week reeds geopend worden. N. Rott. Ct. Den 22 Februari zal het 200jarig bestaan van het Diaconie Oude Vrouwen- en Mannenhuis dei- Ned. Herv. Gem. te Amsterdam feestelijk gevierd worden. In dat gesticht worden ongeveer 900 personen verpleegd. Ofschoon zich de winter hier nog weinig doet ge voelen en de meeste vaarten en een groot deel der grachten nog openliggen, heeft het in het Noorden des lands sterk gevroren, zoodat alom de nationale ijs vermaken begonnen zijn. De Friezen en Groningers zijn daarin natuurlijk de voorgangers. Onder dè aan gekondigde hardrijderijen is er ook een te Heerenveen op een ronde baan van 500 Meter en die gehouden zal worden »op de manier van de wedrennen te Bussum." Dit schreven we Zondag; nu is 't weder geheel omgeslagen en als gewoonlijk regen en mist schering en inslag. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat het daar op de bergen weder zoo geducht is gaan sneeuwen, dat de huizen hier en daar tot de daken bedolven liggen en vele inwoners gevlucht zijn. Valt de dooi in, dan is er dus op nieuw watersnood te wachten. De Oosten wind heeft gelukkig onze beneden rivieren weder binnen de gewone perken doen terugkeeren. Twee timmermansknechts te Dieren hebben in het huis van een onlangs .aldaar overleden weduwe, in een zak onder de bedstede, een ijzeren potje gevonden met f 230 aan specie. Een knaapje van 10 jaar uit vrees voor slagen uit het ouderlijk huis te 's Hage weggeloopen, in een goederenwagen van het Itijnspoor gekropen en zoo te Hilversum belend, van waar hij Jfc|or de politie weer naar den Haag gebracht is. Een ^Btóovend jongske Uit Meijel (Limburg) is sedeil^K December j.l. vermist een 14jarige knaap, zoon/va^men landbouwer W. Kuyper. *r Dooi' de politie is te "Vlissingen aangehouden een 15jarige jongeling uit Rotterdam, die van*plan was met de mailboot naar Engeland over te steken en in 't bezit gevonden werd van nog al veel geld, 't welk hij vermoedelijk thuis uit de kas had weggenomen, daar uit de gewisselde correspondentie bleek, dat die kas bestolen was. Op liet besch#jvingsbi Ijefc voor den hoofdelijken omslag te Haarlem wordt o. a. gevraagd de invulling van »de namen en voornamen van personen boven de 20 jaar, die geen leden van uw gezin zijn". Iemand, die gaarne de autoriteit stipt gehoorzaamt, is begonnen met het Haarlerasche adresboek te raadplegen en over te schrijven en was al druk bezig met dat van Amster dam, toen hij bedacht dat het biljet over 8 dagen weder zou afgehaald worden en hij in dien tijd on mogelijk de honderdduizend namen en voornamen van personen boven de 20 jaar, die geen leden van zijn gezin zijn, zou kunnen invullen. Hij heeft zich toen tot den Raad om raad gewend. In het Maandblad tegen de kwakzalverij leest men omtrent het h o p b i 11 e r Uit een scheikundig onderzoek, door leden onzer Voreeniging verricht, en uit inlichting uit Breda, waar het goedje bereid wordt, is gebleken, dat een flesch van l/.1 Liter van dit zoogenoemde hopbitter, die f 2,50 kost, bestaat uit water (water uit de openbare pomp van de St. Jansstraat te Breda) en driekwart maatje alcohol, waarin een klein weinig (ruim 2 gram) planten-extract is opgelost. Dit laatste bestaat voornamelijk uit aftreksel van hop en van den wortel van de gewone paardenbloern (leeuwentand), stoffen, die geen bijzondere geneeskrachtige werking bezitten en zeker in het minst niet de wonderen kunnen teweegbrengen, die de fabrikant dagen aan dagen liet publiek wil doen gelooven". Burgemeester en Wethouders van Delft hebben aan den Raad voorgesteld f 3000 als bijdrage be schikbaar te stellen in de kosten van een standbeeld voor Hugo de Groot, doch op voorwaarde dat het standbeeld te Delft zal opgericht worden. Ook zonder dat een wereld-tentoonstelling de be hoefte aan hotels nog kwam vergrooten was Amsterdam al sinds jaren onvoldoende van hotels voorzien. Zoodra er te Amsterdam iets bijzonders aan de hand was, b.v. als twee algenieene vergaderingen van een of ander groot genootschap tegelijk vielen, was er gebrek aan logies. Als er geen grpote maatregelen genomen worden, zal het er dezen zomer maar slecht uitzien en zal een goed deel der directe voordeelen, die de burgerij van de tentoonstelling kan trekken, verloren gaan wegens gebrek aan logies, 'twelk de vreemdelingen zal verplichten elders te logee ren, hetgeen bij de ge ringe afstanden van groote plaatsen hier te lande zonder veel moeite kan geschieden. Terecht zijn dan ook al ondernemers bezig met het nemen van buiten gewone maatregelen, en zullen er tegen de opening der tentoonstelling ook een aantal nieuwe hotels ge opend worden. De in de zaak der mil liöë,» en-juffrouw betrokken Amsterdamsche handelaar Consenlieim schijnt maar geen lust te hebben dit proces ten einde toe bij te wonen. Hij heeft nu andermaal beproefd zich van kant te maken, en dat wel door uit alle macht met het hoofd tegen den muur zijner cel te loopen, waardoor hij een zware hoofdwond bekomen en veeJ bloed verloren heeft. Te Nieuwenhoorn heeft een dienstbode zich bij ongeluk met een geweer in het ouderlijf geschoten, zoodat zij in zorgwekkenden toestand verkeert. Ook heeft een jager dooi' onvoorzichtig met zijn geladen geweer om te gaan, zich in den voet geschoten. Volgens het Vaderland zal met het oog op het dit jaar zoo vroeg invallend Paaschfeest (25 en 26 Maart), de Tweede Kamer spoedig bijeengeroepen worden. Door het hoofd-comité van het Roode Kruis is tot vice-voorzitter benoemd de heer K. J. O, baron van I-Iardenbroek van Bergambacht. Het Perzische gezantschap heeft de Residentie weder verlaten en is naar Berlijn vertrokken. Hel bestuur der Koninklijke NederJandsche Tuinbouw- maatschappij >>Linnaeus" te Watergraafsmeer heeft bij circulaire kennis gegeven, dat tengevolge van den verkoop dor eigendommen aan de Vennootschap be- hoorende, en de daardoor ontstane liquidatie van bovengenoemde Maatschappij, met uit. December '1882 het lidmaatschap en de handel der vennootschap hebben opgehouden. Het tuinbouw-onderwijs zal worden voort gezet. Te Schore heeft een op zeer slimme wijs overlegde brutale diefstal met braak plaats gehad. In den nacht van 'l 1 op 12 dezer werd een echtpaar uit den slaap gewekt door iemand, die aan de deur kwam kloppen en die vertelde dat hun op 15 minuten afstands wonende zieke moeder zoo erg geworden was, dat zij terstond er bij geroepen werden. Op het antwoord van binnen, dat hij maar even wachten moest, zeide de boodschapper, dat hij maar spoedig naar den dokter zou loopen. De mensclien stonden op, kleedden zich en gingen naar het huis dei' zieke moeder. Deze vonden zij echter gerust slapende en van niets wetende. Teruggekeerd, en wel vermoedende dat ei' iets kwaads achter de valsche boodschap zou schuilen, vonden zij het huis opengebroken, alsmede liet kabinet, waaruit gouden en zilveren voorwerpen, geld, linnengoed enz. gestolen waren. In een boerenwoning nabij Monnikendam is inge broken en een gouden horloge met ketting gestolen. Van welken omvang de Zeeuwsche oester-industrie is, kan men nagaan uit de volgende door de heeren Ten Houten en De Raadt voor de Maatschappij »de Schelde", opgemaakte statistiek, betreffende de oesters in 4881 en vroeger. In 1881 werden uit Zeeland verzonden per staats spoor Naar Nederlandsche markten 162,742 k'ilogr. Duitschland322,873 België en Frankrijk Engeland 297,466 764,150 Geheel in 1881 1.547,231 1880. 1.172,215 1879 787,390 1878 569,447 1877 766,277 1876 2.895,979 Stelt men het gewicht van 1200 oesters op gemiddeld 85 kilogr., dan omvat het vervoer van 1881 de volgende hoeveelheden Naar Nederlandsche markten 2.297,534 oesters. Duitschland4.559,619 België en Frankrijk 4.199,520 Engeland10.788,000 Geheel in 1881 21.844,673 1880 16.548,918 1879 -11.116,095 1878 7.193,200 1877 9.679,200 1876 36.580,000 Tegen den middenprijs van f60 per 1000 vertegen woordigt deze uitvoer uit Zeeland een waarde van ruim f 1.310,000. De heeren Ten Houten en De Raadt geven de volgende zalm-statistiek, opgemaakt aan het Kralingsche veer: In -1870 zijn aangevoerd 21,687 stuks. 1871 23,209 •1872 32,228 1873 58,384 -1874 77,070 1875 56,436 1876 42,293 -1877 44,580 -1878 49,694 -1879 i> 38,914 -1880 41,736 '1881 44,376 '1882 55,079 In tien jaar tijds is de opbrengst der visscherij dus meer dan verdubbeld. Aan de Standard wordt uit Kopenhagen geseind, dat de Koningin van Zweden in zorgwekkenden toestand verkeert. Zij vertrekt eerstdaags naar Amsterdam, waar zij weer onder behandeling zal komen van dr. Metzger. De Kroonprins, die ook sukkelend is, gaat met haar mede. De kantoorbediende F. van de firma De V. te Amsterdam, die met f 1200 van zijn patroon was op den loop gegaan, is te Keulen gearresteerd en aan de Rijkspolitie te Zevenaar overgegeven, die hem ge boeid naar Amsterdam heeft gebracht. Van het gestolen geld had hij zich o. a. kleederen en een gouden bril aangeschaft. Nog ruim f 400 werden in zijn bezit gevonden. ..j V

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2