voor het arrondis- senten! Zierikee. I 1883, No. 4, Zaterdag- 13 Januari. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 1 9.—u 9. 10.— 9.— 9.— 10.— 9.— 9.— 10.— 9.— wmwÊmwmrn: Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Fr an co per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zeilden aan den uitgever H. LAKEiVMAlV, Kam |t. 667/j6 79»/,, II '1023/t 1027/8 95V. 52 is/,. I5 ï*"lu 82i/2 M'3/l6 123 64"/,6 64'/,, 65'/is 65'/» 80'/,, 11413/4 j>13/l« 24'/l6 ■120'/» 49'=/,b 5'3/4 43'/» 1,161 2^61/2 jgzaam tig op 9,20 7,20 lang- 5^80 ^voérd 6,20 6, indere 4,20 5,60 oebt. 10,25 9,50 puike 15,50 10,50 3. 45,— 9,— MIJMERING. 11. Grondwetsherziening is zeker een der ge wichtigste staatkundige handelingen, die iu een constitutioneelen staat kunnen voorkomen. Een voik mag zich altoos wel goed bedenken, de zaak aan rijp beraad onderwerpen, vóór het er toe overgaat aan de fundamenten van zijn staatsgebouw te roeren, al geschiedt dit ook om ze te versterken, te verbeteren of meer met den geest des tijds iu overeenstemming te brengen. Dit is reeds waar, wanneer de her ziening door onvoorziene staatkundige gebeur tenissen noodzakelijk wordt, gelijk de herziening van 1840 door zulk een politieke gebeurtenis, de afscheiding van België, was noodig geworden het zal dus' wel aan geen twijfel onderhevig zijn als de herziening niet zoo rechtstreeks ge provoceerd wordt door den loop der gebeurtenissen. Zulke gevallen zijn het als grondwetsher ziening weuschelijk' geacht wordt wegens de politieke ontwikkeling van liet volk, zoodat zij het middel wordt om op nieuwe ontwikkelings- vormen den stempel van wettigheid en vastheid te drukkenof als de iu verloop van tijd door de ervaring ontdekte onvolkomenheden, fouten, gebreken tot herziening nopen; of als politiek verval ook de hoogste wet van den Staat heeft aangestoken, zoodat herziening als van zelf volgt als een revolutionaire of als een reactio naire daad en dan nog beter is dan geheel verval en versterf, die zouden leiden tot anar chie of tot autocratie en despotisme; eindelijk als de grondwet na langdnrigen dienst niet meer past iu de lijst van den tijd, niet meer beant woordt aan haar doel, niet meer de zuivere uitdrukking is, voor zooveer dit bereikbaar is, van den volkswil in verband inet de historische en feitelijke toeslanden en omstandigheden. Reeds vóór de noodzakelijkheid eeuer her ziening wegens dit laatste geval algemeen wordt erkend, of zelfs maar publiek ter sprake gebracht, kan er dan reeds veel gebeurd zijn, dat eigenlijk in strijd is met de grondwet; de grondwet kan dan reeds feitelijk op zij gezet zijn ten aanzien van sommige punten, zoodat op den duur de herziening noodzakelijk wordt, zoo men niet geheel onder de wankelbare meeningen van 't oogenblik ten laatste zelfs den schijn eener grondwet verliezen wil. We verkeeren werkelijk eenigszins in dezen gansoh niet gezonden toestand. Om iets te noemenart. 82 „De leden stemmen, elk volgens eed en geweten, zonder last of ruggespraak met hen, die benoemen", is feitelijk vervallen sedert art. 74 „De Staten-Generaal vertegen woordigen liet gebeele Nedeiiandscbe volk", niet meer letterlijk kan genomen worden, om dat de meeste leden worden gekozen als partij mannen, openlijk als zoodanig optreden en dus openlijk ook verklaren, dat zij voor zich niet voor bet gebeele volk maar slechts voor hun partij, erger nog, voor hun zenders optreden. Art. 74 is bovendien nooit een waarheid geweest, omdat slechts een zeer klein deel der natie bet kiesrecht bezit en zij, die geen invloed op de benoeming kunnen uitoefenen, ook niet gezegd kunnen worden vertegenwoordigd te worden. Om waar te zijn zou art. 74 althans hebben moeten luiden b.v. „De Siaten-Generaal ver tegenwoordigen de door de kieswet aan te wijzen kiezers". Art 91 zegt uitdrukkelijk, dat geestelijken geen lid der Staten-Generaal kunnen zijn, toch zit er een R. Kath, geestelijke en nog wel in geestelijk gewaad in de Tweede Kamer. Zoo bestaan er meer afwijkingen en kunnen er nog meer ontstaan, waardoor bet vaste, fundamenteele, monumenteele, eerbiedwaardige der grondwet er afgaat. Grondwetsherziening in orde en regel is dan altoos zeker nog veel beter dan dergelijk af wijken en ter zijde zetten van de grondwet; want dat de tijdelijke meerderheid in de Kamer of in één van de twee, zoo naar omstandigheden met de uitdrukkelijke bepalingen der grondwet schippert en dus feitelijk bij herhaling kleine veranderingen daarin brengt, is een groot kwaad. Waarom zou dan ook niet op een goeden dag eens een flinke slag geslagen kunnen worden door de meerderheid van bet oogenblik 1 Dat zou een coup d'état, dat zou een revolutie zijn eer men er aan dacht. Daarom schijnt het thans weuschelijk en ver standig, maar met den stroom mede te gaan, die grondwetsherziening drijft. Anders loopeu wij gevaar zoo langzamerhand door een langzaam maar zeker werkende aeoapavatie-politiek aan de eene zijde en een al flauwer en laffer wordende concessie-politiek aan de andere zijde eindelijk iu een toestand te komen, dat de grondwet haar prestige geheel verloren heeft en de natie braak ligt voor de revolutie in reactionairen zin. Is er echter zulk een stroom? Wij voor ons meenen van niet. Vóór het tot stand komen der schoolwet van 1878 werd door de anti-revolutionaire partij 't program en zoo dit al niet, dan toch de leus „grondwetsherziening" opgestoken. Toen de liberale partij te kennen gaf, dat zij daar desnoods niet tegen op zag, werd 't woord in getrokken. Dat was trouwens veel verstandiger politiek; want langs den weg der concessies verkreeg men al wat men weuschen kou. Later is door de kleine partij, die de illuzie van 't algemeen stemrecht koestert, het denkbeeld van grondwetsherziening overgenomen. Doch ook deze kleine partij is spoedig gaan inzien, dat het algemeen stemrecht op politiek gebied tot dezelfde resultaten zou leiden als op kerkelijk gebied, n.l. tot de absolute heerschappij van enkele slimme leiders door middel van de massa der onbevoegden en dommen. Intusschen heeft een tijdelijke regeering, welker voortbestaan enkel te verklaren is door de flauw heid en onderlinge verdeeldheid der liberale partij en 't onvermogen elk op zichzelf - der beide groote clerieale partijen, ook al van aanstaande grondwetsherziening gewaagd. Eu zie ons daar nu zoo als van zelf'tot de zonder- liuge ontwikkelings-phase gekomen, dat de een deu ander aankijkt met de vraag op de lippen o ja, grondwetsherziening, maar wat zullen wij dau eigenlijk aan de grondwet doen om ons fatsoen te houden en haar te herzien! En nog zonderlinger is dan verder deze uitkomst, waar toe men nu laatstelijk gekomen schijnt te zijn: welk fundamenteel beginsel, welken hoeksteen van ons staatsgebouw zullen wij uit de grond wet werpen, opdat de wereld toch maar kunne zeggenzie, ze hebben hun grondwet herzien Zoo verklaren we dat een vergadering van wakkere mannen als „Burgerplicht" te Amsterdam, er toe komt in ernst de vraag te stellenzal bij eventueele grondwetsherziening de liberale partij art. 194, d.i. het openbaar onderwijs, maar niet prijsgeven? Verklaarbaar is 'tdau ook, dat er in die ver gadering radicaal-liberalen waren, die verklaar den, dat men maar aldus moest doen immers als de openbare school nu nog niet in staat was zichzelf te handhaven, dan moest ze maar weg. Zonderlinge redeneering Kon men niet evengoed voorstellen leger, vloot en koloniën maar los te maken van staats bemoeiingen, omdat als deze dingen nu na bun langdurig bestaan nog niet getoond hadden op eigen beenen te kunnen staan, zij het wel nooit zullen leeren Slot volgt. Binnenland. Zierikzee 11 Januari. Met genoegen verneemt men, dat onze stadgenoot de heer J. G. Tuijtel, is benoemd tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en Ge schiedenis aan de Iloogere Burgerschool ter opleiding voor Handel en Nijverheid te Haarlem, op een jaar wedde van f 2200. De voorbereidende werkzaamheden der restauratie van den grooten toren alhier zijn aangevangen met het aanvoeren der materialen voor de besteigering. Naar wij vernemen zal besteigering plaats hebben niet den geheelen toren rond, maar telkens om een der contreforten te gelijk, zoodat het met bouten en schroeven in elkaar te werken steiger achtmaal zal moeten ver plaatst worden. Het werk zal bij het Z.W. contrefort, dat het meest gehavend is, worden aangevat, en de herstelling zal allereerst moeten strekken om het gebouw voor verdere slooping door weer en wind te dekken. In het restauratieplan is echter ook opge nomen de vervanging van het bestaande geheel onpas sende dak en kroonlijst-werk, door een trans en spits. De uitslag der gehouden verkiezing van een lid in den gemeenteraad te Goes is geweest dat herstemming moet plaats hebben tussclien de heeren W. de Wilde en D. Hildernisse, resp. kand. der Anti-revolutionairen en Katholieken en der Liberalen. Er was bij deze verkiezing een overvloed van kandidatenzelfs hadden de liberalen er twee, voorwaar geen bewijs van een dracht, die toch te Goes wel noodig is, zal de burger lijke gemeente er niet evenals de kerkelijke geheel onder de clericalen komen. De ingetreden Oostelijke wind is een ware weldaad voor de rivierkanten, waar de bevolking zooveel last van het hooge water heeft. Het water is overal aan het vallen en op de rivieren, zelfs tot beneden Rotter dam, was de stroom voor een paar dagen zoo sterk, dat de zeil vaartuigen er niet tegen in konden werken en er groote drukte was voor de sleepbooten. De fraaie stadsbrug over den ÏJsel te Kampen heeft veel geleden, daar de geweldige afstrooming van water een der pijlers van de brug heeft ontgrond, zoodat èen gedeelte der brug wel 50 c.M. is verzakt, terwijl

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1