Onze Leestafel. J. A. IVIULOCK HOUWER en ZOON, VISITEKA. ARTJËST wenscht Iïollandsch, zie ik het volk handelen, dan zeg ik het volk verlangt Engelsch. Het is een algemeene klacht, dat de meerderheid der predikanten der Ned. Gei'. Kerk het Engelsch krachtig bevorderen. Die klacht is gegrond, de bewijzen zijn in ieder nieuwsblad te vinden. Niet alleen dat er onnoodig Engelsch gepredikt wordt, maar in Hollandsche diensten worden Engelsche koorzangen gebruikt. Bij elke feestgelegenheid moet tenminste één Engelsch liedje gezongen worden. Op de scholen wordt Hollandsch slechts toegelaten, Engelsch is hoofdzaak. Ik geloof nu wel, dat dit bij de meeste leeraren niet voorkomt uit gevoel tegen het Hollandsch maar meer uit eene zekere godsdienstige richting, die meer smaak vindt en grooteren zegen verwacht van Amerikaanschen gevoelsgodsdienst dan van Hollandsche nuchtere rechtzinnigheid. Doch dit maakt de zaak niet beter. Maar ik beschuldig de leeraren echter niet te veel. Zij leiden het volk; maar worden ook door het volk voortgestuwd. Als het volk, de gemeenten, het niet zoo begeerden, zoude het zoo niet zijn. Richten de leeraren scholen op, waar Engelsch de voorkeur heeft, de gemeenten geven er het geld voor en zenden er hunne kinderen". En verder»Een groot gedeelte der Afrikaners geven hunne kinderen zeer weinig onderwijs, en dat weinigeis in het Hollandsch. Een ander gedeelte laat de kinderen goed leeren; maar meestal niets dan Engelsch. De jongentjes leeren nog wat Hollandsch, omdat zij het noodig krijgen de meisjes bijna niets. Een wel onderwezen meisje, dat een Hollandsclien brief kan schrijven, is een zeld zaamheid. Dit is de toestand der 'Kaapkolinie. In den O.-Vrijstaat is het niet beter. Het is eene bespotting om 'het Hollandsch de landstaal te noemen. Van den Vrijstaat is voor het Afrikaansche element al zeer weinig te wachten. De Zuiü-Afrikaansche Republiek geeft meer hoop, De benoeming van ds. S. du Toit tot inspecteur van onderwijs bewijst, dat de regeering ten minste Hollandsch wilof het volk het wil, zal nog gezien moeten worden. De vraag: Is het al te laat, beantwoord' ik niet, laat ieder zelf oordeelen. Ik voor mij, heb den strijd nog niet opgegeven." Gemengd ISuiteulaiidscli Nieuws. Frankrijk heeft andermaal een groot verlies geleden door den dood van een zijner beste generaalsnl. generaal Chanzy. Hij was tijdens het dictatorschap van Gambetta opperbevelhebber van een der legers, die uit de provinciën oprukten om Parijs te ontzetten, en ofschoon het doel dier expeditie niet werd bereikt behaalde hij toch van drie legerbevelhebbersdie van onderscheiden kanten op Parijs aandrongen het meeste succes. Later is hij gouverneur-generaal van Algerië geweest. Chanzy was Orleanist, doch heeft als getrouw soldaat de republiek gediend. Hij zou den 18 Maart a.s. zestig jaar oud geworden zijn. Waarschijnlijk zal de behandeling van de voorziening in cassatie tegen het arrest van het Hof van gezwo renen in de provincie Brabant, waarbij de beide broeders Peltzer. ter dood veroordeeld zijn, eerst in het begin van Maart plaats hebben. Tot zoolang blijven de veroordeelden nog op den vroegeren voet in hechtenis in de gevangenis des petits Ccirmes. Eerst na verwerping der cassatie en na eventueele verwisseling der doodstraf in tuchthuisstraf worden zij naar het tuchthuis te Leuven overgebracht. Verleden week stortte nabij Barmouth aan de kust van Wales een groote massa aarde van een helling op den juist voorbijsnellenden trein neder. De locomo tief en tender werden met den machinist en den stoker in den afgrond geworpendie aan de andere zijde langs den weg is. De aardmassa hield echter de wagens van den trein op den weg vastzoodat de reizigers die niet talrijk waren, er met den schrik afkwamen. De heer Morris Simeon Oppenheimeen der meest bekende advokaten te Londen, heeft zich in zijn huis in Middle Temple met een revolverschot gedood. Te Saint-Gilles bij Brussel heeft een schrijnwerkers gezelGénin genaamd, een meisje, dat niets van hem weten wilde, met een revolver aangevallen. Hij loste vier schoten op haar, waarvan er één haar in het hoofd trof. Een onderofficier greep den moordenaar en belet! e dezen tevens zichzelven te dooden. De wond van het meisje is niet doodelijk. Men houdt het er voordat graaf Wimpffende Oosten rijk sche gezant te Parijszich van kant gemaakt heeft, omdat zijn fortuin zulk een geduchten knak had gekregen door den val van de Union Générale waarin hij veel geld had gestoken. In Zwitserland heeft de val van de disconto-bank te Interlaken ook een zelfmoord veroorzaaktvermoede lijk althans, want men heeft het lijk opgevischt van kolonel Ott uit Berndie een der grootste schuldenaars dier bank was. Te Parijs bevindt zich op dit oogenblik de groote Amerikaansche speler van professie William Deutsch die in zes maanden tijds '1 millioen dollars heeft ge wonnen. Dwaalt de man nu naar Monaco of Nizza, dan is ei- wel eenige kans dat hij alles ook weer verliest. Het schijnt dat de Congo-zaak Engeland ook gaat interesseeren, nadat Portugal reeds sinds eenigen tijd daarop de aandacht heeft gevestigd gehouden in 't belang der in de Congostreken bestaande zeer oude Portugeesche handelsstations. Nu werd Zaterdag uit Lissabon aan den Engelschen Standard geseind dat Engeland en Portugal onderhandelen over de bezittingen op de westkust van Afrika. Portugal zou aan Engeland Whydah afstaan mits Engeland Portugals aanspraken op de streken der Congo en voornamelijk op Cabinda en Molembo ondersteunt. In strijd met vele geruchten en verhalen van vroeger tijd en van deze dagen, leest men in Figaro, dat Gambetta is gestorven zonder noemenswaard fortuin na te laten. Te Ward's Island (Vereen. Staten) komt een week blad uit voor krankzinnigen. Het wordt door de patiënten van het krankzinnigenhuis aldaar geredigeerd. Men zegt dat het er wel zoo goed uitziet als sommige wijze" kranten. Gedurende '1882 zijn tusscben Dover en Calais over gezet 228530 personen tegen 204590 in 1881. Het hart van Gambetta woog 400 gr., zijn hersenen precies 1160 gr. De hersenen van Napoleon I wogen 1245, die van lord Byron 1400, die van Cromwell 1300 gr. Door het hof van Assises te Aix werd zekere Juzy tot acht jaar tuchthuisstraf, wegens diefstal, veroor deeld. Toen hij zijn vonnis gehoord hadtrok bij een schoen uit en wierp die den president naar 't hoofd. Tot straf kreeg hij onmiddellijk nog 5 jaar er bij en 10 jaar politie-toezicht. Het hof te Luik beeft een apotheker en een drogist aldaar veroordeeld tot een boete van 500 frs. en een schadevergoeding van 4000 frs. ter zake van uit gebrek aan voorzorg den dood te hebben veroorzaakt van vier personenen wel wat den drogist betreftdoor het afleveren aan den apotheker van '100 gram ascetas morphini in plaats van '100 gram resino scammoniac en wat den laatste aangaat, door het niet nazien van de aan hem geleverde geneesmiddelen, alvorens die te verkoopen. De Lord Major van Londende heer Knightheeft in Mansion een gecostumeerd kinderbal gegeven in de Egyptische zaal. Ei* waren ruim 900 kinderen in de prachtigste costumes bijeen en het was een schit terend feest. We ontvingen No. 1 van »De Protestant, Godsdienstig VWsekblad in vrijzinnigen geest, onder redactie van de heeren dr. L. Ilooykaas, A. P. G. Jorissen, H. C. Lohr en J. II. Maronier." Het verschijnt iederen Zaterdag te Rotterdam bij de uitgevers Nijgh en van Ditmar. De namen der Redactie geven gewis voor zeer velen reeds genoegzaam te kennen in welken geest het blacl zal geschreven worden. Niet overbodig achtte de Re dactie het toch, uitdrukkelijk aan te duiden dat zij geen moderne theologie zal drijven, maai- wel zich voorneemt voedsel voor 't gemoed en 't verstand te schenken aan hen die de vrijzinnige richting zijn toe gedaan. De Protestant zal dus zijn een religieus blad, doch geen voorvechter op het dorre veld der theologie. Of er in Rotterdam behoefte bestaat aan zulk een blad? Wij gelooven met de Redactie dat er wel een arbeidsveld voor haar aanwezig is. Wellicht is de tijd niet ver meer, dat de openbare prediking in een stad als Rotterdam geheel in lvanden zal geraakt zijn der orthodoxie. Dan zou er voor degenen die de vrijzinnige meeningen zijn toegedaan, althans in zulk een blad nog iets overblijven, dat strekken kon tot vervulling hunner geestelijke behoeften, dan zou De Protestant nog kunnen blijven 'torgaan der weinigen die de knie nog niet gebogen hebben onder 'den druk van den wind van een meer en meer van zijn naam ontaardend protestantisme, dat heerschappij voert in den lande. We ontvingen ook No. '1 van Het Nieuwe School blad, onder redactie van J. Versluys." Dit verschijnt te Amsterdam bij den uitgever W- Versluys. Concurrentie is goed, is opperbest zelfs; waar liet echter naar toe moet met de concurrentie der onder wijs- of schoolbladen, verklaren we niet te begrijpen. Ons heugt de tijd nog, dat er maar een schoolblad bestond, n.l. De Wekkeren die heeft voor zoover wij weten nimmer in bloeienden staat verkeerd. Thans zijn er een gansche zwerm schoolbladen, zóóveel dat er vast geen onderwijzer is, die van alle notitie kan nemen, al krijgt hij ze present. Waar 't dus naar toe moet met de concurrentie vatten we niet. Doch dat is de zaak der ondernemers, en, dit moet gezegd worden, de gebroeders Versluys durven wel wat onder nemen. Kei*ls- en »Sckoolnieuws. Beroepen te 's Heer Abts- en Sinoutskerke de cand. J. Hoekstra J.Wz. te lJtenste Zaamslag de cand. A. van Langeraad van St. Maartensdijkte Borssele ds. J. M. Conradi te Hontenisse; te Sir-Jansland de cand. K. Havinga te Groningen te Ovezande en Driewegen ds. W. van Elden te Brielsch-Nieuwland. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. P. J. Moeton te Jutrijp; voor Kattendijke door den cand. II. J. Hulscher te Utrecht; voor 't beroep naar Pernis door ds. C. J. Montijn te St. Philipsland. De cand J. Hoekstra J.Wz. heeft voor 's Heer Abtskerke bedankt en het beroep naar Nyega en Elahuizen aangenomen. Benoemd tot leeraar in de Ned. Taal- en Letterkunde en in de Aardrijkskunde aan de II. Burgerschool alhier de heer W. C. Seijl te 's Gravenhage. Benoemd tot onderwijzer te Ooltgensplaat de heer L. Landheer te 's Gravendeeltot onderwijzer te Wolfaarsdijk de heer J. Noom te Arnemuiden. Eervol ontslagen en gepensionneerd met f 509 de heer T. B. van den Eechout, hoofd der school te Overslag. In de maand Maart e.k. opent de Vereeniging Tesselschade te Amsterdam aan dames weder de gelegenheid om deel te nemen aan het examen in nuttige handwerken. Dames, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 Februari e.k. aanmelden bij mej. J. A. J. Testaas, onder over legging van geboorteacte, bewijs van zedelijk gedrag en opgaaf van woonplaats. ADVERTËNTIEN. Bevallen van een Zoon 9 M. SMIT Schoon akker. Almelo, 6 Januari 1883. Eenige kennis g e v in g. lÜfST* ^oor f*e ve*e bewijzen van deelneming, SP®©1 ontvangen bij het overlijden van mijn geliefden echtgenoot, den Heer JAN ARIE VOORENDIJK Jr., betuig ik mijnen hartelijken dank. Rotterdam, Wed. J. A. VOORENDIJK Jr.— 6 Januari 1883. Koppens. Bij AKTE, verleden voor den Notaris Mr. J. MOOLENBURGH te Zierikzee, in dato 5 Januari 1883, geregistreerd, ingeschreven ter Griffie der Arrondissements-Rechtbank te Zierikzee den 8 Januari 1 8 83, is tusscben de heeren HENRI GUILLAUME MULÖCK HOUWER en MARINUS CORNELIS MULOCK HOUWER, wijn- koopers, wonende te Zierikzee, aangegaan eene Yennootscliap van Koophandel onder de firma met het doel om voor gemeenschappelijke rekening den Handel te drijven in Wijnen en Gedistilleerd. De Vennootschap is aangegaan voor een onbepaalden tijd, en heeft aanvang genomen den '1 Januari '1883, doch kan door elk der Vennootennadat zij vijf jaren heeft bestaan, dus na '1 Januari '1888, met het alsdan loopend jaar worden opgezegd, mits die op zegging geschiede zes maanden vóói' het einde van dat jaar. Elk der Vennooten heeft het recht de naamteekening te voeren dei' firma voor alle zaken de Vennootschap betreffende; voor het aangaan van geldleeningen ten laste der firmaof van verbintenissen door borgtocht wordt de gewone handteekening van beide Vennooten vereischt. Geschiedende deze kennisgeving ter voldoening aan art. 28 Wetboek van Koophandel. 100 stuks voor 50, 60, 80 cent en één gulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd ter Snelpers drukkerij van II. LAKENMAN te Zierikzee, alsmede door den Boekbandelaar A. C. DE MOOIJ.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 3