Z1ERIKZEESCHË COURANT. voor liet arrondis- sement Zierikzee. 1883. No. 2. Zaterdag 6 Januari. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijb]ad '10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. AHc stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKEA'JIti*. ZIERIKZEE, 5 Januari 1 883. Gedurende het jaar '1882 zijn in de gemeente Zierikzee; geboren 112 mM 121 vr., te zamen 233 kinderen; overleden 78 m., 66 vr., te zamen 144 per sonen gehuwd 46 parenals levenloos aangegeven 7 hetwelk vergeleken met het jaar '1881 een verschil oplevert van; geboren in 1882 '19 meer; overleden in 1882 1 meer; gehuwd in 1882 6 paren meer; als levenloos aangegeven 8 minder. In de gemeente Ouwerkerk was in 1882 het aantal geboorten 28, overlijden 8, levenloos aangegeven l, huwelijken 3. Op 1 Januari 1883 bedraagt de be volking der gemeente 842 inwoners, n.l. 414 m. en 428 vr. Vanwege het Bestuur der «Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" is aan de leden toegezonden de zevende jaargang van het jaarboekje der Maatschappij. Deze Almanak voor '1883 bevat weder tal van opgaven en wetenswaardigheden de inrichting is evenals die van vorige jaargangen echt practisch en het formaat en de stevige en nette omslag maken het geheel tot een handig en gemakkelijk zakboek. De zelfopofferende liefde neemt dermate toe onder de menschen, of wel, wat ook mogelijk is, het ge vangenisleven, althans voor correctioneel veroordeelden is zoo weinig onaangenaam, dat zich meermalen het geval voordoet, dat een persoon, die zich aan de deur der gevangenis aanmeldt om de een of andere gevan genisstraf te komen ondergaan, »om te gaan zitten" zooals het heet, niet de persoon is die zitten moest, maar een ander, die dat lastpostje van hem overneemt, 't zij uit pure vriendschap, misschien ook om er wat mede te verdienen, of wel uit liefhebberij. Aangezien nu dergelijke praktijken, hoezeer ook ge tuigende voor de verzachting der zeden, ofschoon ook wel eenigszins voor afslijting van de scherpe kanten van 't eergevoel, niet wel zijn overeen te brengen met doel en strekking der wetten, want daarin komt het beginsel van zoenoffers of zondebokken niet te pas, zoo is daar wel eens door Ministers op gewezen, o. a. door den Min. van Justitie, destijds Godefroi, wat betreft het gevangen gaan zitten voor een ander. Thans is door de Ministers van Binnenlandsche Zaken, Justitie en Oorlog, andermaal de aandacht der betrokken autoriteiten er op gevestigd. De lui, die nu ergens willen «gaan zitten", of dit moeten doen, zullen zich der halve wel van degelijke en deugdelijke geloofsbrieven moeten voorzien, of 'zij worden niet toegelaten in de gevangenissen en huizen van detentie. Door den hoogen stand van het water der rivieren, nog verslimmerd door de massa binnenwater, die 't gevolg is van de weken lang schier niet ophoudende regens, ziet het er langs de rivierboorden zorgelijk uit. Zonder een eigenlijke watersnood met dijkbreuken, verlies van menschenlevens en van vee en have te zijn, is 't toch een wezenlijke ramp, omdat veel be drijven stilstaan en daardoor tal van menschen buiten verdiensten zijn. Zeer gewenscht zouden eenige dagen droogte en frissche oostenwind zijn om den overvloed der stroomen en vloeden in de zee te kunnen lossen. Er is zooveel water in de stroomen, dat het dezer dagen bij herhaling is voorgekomen dat het water tot vóór Bruinisse, ja tot nabij Brouwershaven niet zout maar zoet was. Tot dusver heeft men niet gehoord van eigenlijke dijkbreuken. Te Alem was echter het gevaar voor een paar dagen zoo groot, dat men zelfs de school en een huis heeft afgebroken om met het puin daarvan het bedreigde punt van den dijk te versterken. Vóór eenige dagen las men in de bladen het eenigs zins vreemdklinkend bericht dat de Burgemeester van 's Gravenhage als hoofd der gemeente-politie een ver ordening had doen uitgaan, waarin verboden werd, dat personen beneden de 21 jaar publieke bals be zochten. Zooals dat bericht daar Jag was er inderdaad iets zonderlings in, zoo iets dat doet denken aan een vroeger wel eens, zij 't ook te vergeefs, beproefde allesomvattende zedelijkheids-politie. Doch het is nader gebleken, dat de zaak eenigszins anders in elkaar zit. Op Oudejaarsavond zou op zekere plaats een publieke danspartij gegeven worden en alleen op dat publieke bal sloeg de bedoelde beperkende bepaling. De zaak was volkomen in orde, ja 't zou niet kwaad zijn als dergelijke beperkende maatregel ook in andere groote steden op sommige plaatsen van publiek vermaak werd toegepast. Voor menig onervaren jongmensch van beiderlei kunne zou er dan een aanleiding tot verderf minder gegeven worden. De heer J. C. Kromwijk, gezagvoerder van het stoomschip «Prins Hendrik", is door de directie der Kon. Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland", op zijn ver zoek, met '1 Januari eervol uit den dienst der Maatschappij ontslagen en in zijn plaats is als gezagvoerder benoemd de heer S. Brouwer, le officier bij dezelfde Maatschappij. De heer Kromwijk treedt alsnu in dienst van de «Rotterdamsche Lloyd" en zal worden belast met het gezag over het stoomschip «Utrecht". Middélb. Ct. Te 'sHage is tot lid van Prov. Staten van Zuid- Holland gekozen Mr. F. L. M. II. Borret (candidaat der conservatieven en katholieken) met 559 stemmen tegen 529 stemmen op den heer Mr. A. Haakma van Royen (lib.) De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van den heer Wamsteeker, die tot een bedrag van f '1400, deel uitmakende van een vordering, groot f 68,000, op Jannetje Struik, een arrest had gelegd op eenige haar toebehoorende goederen, onder berusting van den heer Werker, eigenaar van het Bible-hotel te Amsterdam. Nadat het gelegd beslag van waarde was verklaard, heeft de heer Werker verklaring afgelegd nopens die goederen en bleek, dat daartoe o. a. behoorden een brandkast, een klok in den vorm van een bij. een zijden kostuum en een paar handringen, waarvan de bekende heer Anthony Iloetink eigenaar beweerde te zijn. De rechtbank heeft den heer Werker overeenkomstig zijn verklaring ver oordeeld, om die goederen aan den heer Wamsteeker af te geven, mits deze hem zijn kosten vergoedt. Onder de geleerden heeft de dood in '1882 geducht huis gehouden. Ziehier de voornaamsten, die in het afgeloopen jaar werden weggerukt: de Amerikaan Draper, de Luiksche professor Schwann, de botanicus Decaisne, de rechtsgeleerden Lindelof, Goudsmit, Mon tague Bernard (van Oxford), Lachaud, de oeconoom Le Play, de philosoof Bruno Bauer, Darwin, sir Henry Cole, directeur van bet «South Kensington Museum", Zöllner, Hettner, Reinhold Pauli, de astronoom Plan- tamour, Liouville (mathematicus), de geograaf Delitzsch, de chemicus Woehler, de philoloog v. Halm, de zoöloog Troschel. De letterkunde verloor o. a. Auerbach, Ainsworth, Trollope, Louis Blanc, Longfellow en Kinkelde kunst de beeldhouwers Dupié en Drake en den schilder Bakker Korff; de musici Raff, Kullak, Keler-Bela, Kücken; de theologie had het verlies van den aarts bisschop van Canterbury, van Schaepman, van Ad. Sydow, van Psey te betreuren. Van de mannen van het zwaard vielen o. a. Garibaldi, de Carlistische ge nei-aal Dorregaray, gen. Kaufmann, Skobeleff, Woron- zoff, De Cissey en Pothuau. De Finsche Maatschappij van wetenschappen heeft den 21 Dec. j.l, van de Pool-expeditie te Sodankyla het volgende telegram ontvangen, dat denzelfden dag van Kemi was afgezonden «De Pool-expeditie heeft met vereende krachten en zwaren arbeid het programma der Poolconferentie verwezenlijkt. Het succes is volkomen geweest. Op den Oatmuri werd een uitstroomingsapparaat uitgelegd op een oppervlakte van 900 vierk. meter. «De bergtop wordt, als meestentijds, door een vlam mend geelwit licht omgeven, dat zwak, maar duidelijk de spectraal-reactie van het noorderlicht geeft en de galvanometer laat een meetbaren variabelen doorslag na voor een eleetrischen stroom van de atmospheer naar de aarde. Dit levert een rechtstreeksch bewijs voor den eleetrischen oorsprong van het noorderlicht en heeft een nieuw gebied van de aardphysica geopend. De toestand van het station is goed." De ongelukken-reeks van elk jaar begint altoos op den nieuwjaarsdag met het nieuwjaarsschieten en eindigt op den oudejaarsavond met het ouclejaarschieten. Dit is ook thans weder gebleken. Te Koevorden werd een kind getroffen door een schot. Te Geldermalsen heeft een jongen van 17 jaar zich een duim afgeschotenook te Driel schoot een jongen er een duim bij in mefc het schieten. In den Haag kreeg een man, die op oudejaarsavond vreugdeschoten wilde afvuren met een Flobertgeweer (N.B.'t kogeltje door den buik, zoodat liet aan zijn rug uitkwam. Bij Deventer heeft iemand zich door de hand ge schoten. Nog vele andere ongelukken kwamen er op oude- jaars- en ook op nieuwjaarsdag voor. Aan het station te Venlo heeft een vechtersbaas, zijnde zelf nog maar'17 jaar oud, een reiziger, die met het spoor tneê wilde, deerlijk met een mes verwond. Iets dergelijks op nog gruwzamer wijze viel op den avond van tweeden Kerstdag voor te Oss. Daar hebben twee jonge lieden een boer opgewacht, hem onver hoeds aangegrepen en met messen wel 20 a 25 steken en sneden toegebracht, zoodat de man voor dood is opgenomen. De daders zijn in hechtenis. Te Amsterdam is door onvoorzichtigheid of baldadig heid van een jongen brand ontstaan in een winkel van vuurwerk op den Nieuwen Dijk, waardoor twee huizen zijn afgebrand. Op oudejaarsavond is een jeugdig paar dat op de Groote Markt te 's Hage liep te wandelen, door een rijtuig overreden, zoodat den jonkman de beide beenen gebroken werden en het meisje ook gewond werd. Te Amsterdam is een man door een slagersknecht doodgestoken. Te Tilburg is een werkman, vader van acht kinderen, door de duisternis in een poel geloopen en verdronken. Te Maaseijk is een man, terwijl hij in een bosch aan het werk was, door een wild zwijn aangevallen en zoo gebeten, dat hij aan de gevolgen is overleden. Gisterenmorgen 6 uur is te Charlois een blok van tien huizen, met rieten daken gedekt, totaal afgebrand. Twaalf huisgezinnen zijn door deze ramp van alles beroofd. Niets was geassureerd. Eenige kinderen werden met moeite gered.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1