ZÏERIKZEESCHE COURANT. 1883. No. 1. Woensdag 3 Januari. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- xtèrx semen! Zierikaee. 1 8 8 3. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Fr a n co per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad '10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEN9I VN. Bij den aanvang van den nieuwen jaarkring eu het verschijnen van het eerste nominer van den 86eu jaargang der Zierikieesche Courant, wenschen wij onzen Lezers alle mogelijke heil zegen en voorspoed toe, zoo in hun personen en familiën als in hun zaken eu ondernemingen. Wij drukken tevens onze beste wenschen uit voor de stad onzer inwoning, voor Schouwen en Duiveland, voor gausch Zeeland en geheel 't dierbaar Vaderland. Mogen handel en bedrijf, ambachten en neringen bloeien of, voor zoover sommige takken daarvan kwijnende zijn, herleven. Dit geldt inzonderheid deu landbouw, den ouden vermaarden Zeeuvv- schen landbouw, die hetere dageu heeft gekend, dan hij na, helaas, sinds ecuigc jaren heeft moeten doorworstelen. Wel is de concurrentie, vooral voor onzen landbouw, moeielijk; maar toch, een bodem waaraan onze vaderen en ook dit geslacht schatten ontwoekerd hebben, zal zijn noeste bearbeidgrs niet in den steek laten als deze maar moed honden, wakker blijven eu steeds trachten de bakens behoorlijk te verzetten al naar gelang het getij verloopt. Dat vrede en eendracht, burgerzin en huma niteit ouder ons mogen blijven wonen, want daarin vindt een volk veel meer zijn kracht dan in ijdel getwist en geseur over de dingen, die toch niemand goed verstaat en die daarom slechts geschikt zijn om te verdeelen en vaneen te scheuren, wat vereeuigd en zoodoende krachtig moet zijn. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 Januari '1 8 8 3. Aangaande Prins Alexander van Oranje Schrijft de Nederlaodsche correspondent van het Journal des Débatsdat hij de eer heeft gehad den Prins van nabij te naderen, en bij die gelegenheid de overtuiging gekregen heeft, dat de onrustbarende geruchten, die onophoudelijk omtrent 's Prinsen gezondheid in omloop worden gebracht, onwaar zijn. »Laat ik er bijvoegen", schrijft hij, »ten gevalle van de vele vrienden, die Nederland in Frankrijk heeft, en die weten dat de toekomst van Nederland nauw verbonden is aan die ^•'.Prinsen uit het huis van Oranje, dat men misschien ...peielijk in Europa een prins zal kunnen vinden van imgebreider kennis, van degelijker verstand en van meer verheven en wezenlijk liberale gevoelens. De Prins, die heel teruggetrokken leeft, 't geen door de om standigheden wellicht wordt vereischt, is op de hoogte van al wat er omgaat en gedrukt wordt. De al te weinigen, wien het vergund is bij hem te worden toegelaten, ontvangt hij allereenvoudigst. Zelden had hij ons een nieuw ingevoerde wet een wonderlijker bakergeschiedenis dan de nieuwe zegelwet. Als wet zelf schijnt zij zeer populair te zijn, 't welk men maar weinig van wetten kan zeggen, die gelde lijke lasten aan de natie opleggen. Maar de ambitie der betrokkenen om zich aan haar last te onderwerpen staat in omgekeerde reden tot de middelen om dat te doen. Plakzegels zijn öf niet te krijgen öf de ge lukkigen die er eenige bemachtigd he.bben, kunnen ze niet gebruiken. Met het stempelen, van zegelpapier hort het vreeselijk, zoodat er een crisis in vele zaken door te duchten is. 'tls inderdaad zeer vreemd dat men aan de bureaux waar men met het gereedmaken der zegels, stempels enz. belast is, daar geen voort gang mede gemaakt heeft en blijkbaar geen begrip heeft van den verbazenden omvang eener schijnbaar zoo nietige zaak als die zegeltjes van 5 ets. Had men van den beginne af de gewone 5 ets. postzegels daarvoor geldig verklaard, dan was er geen oogenblik moeite geweest. Onder Ellemeet is Vrijdagavond de hofstede en schuur van de wed. Jan Jonker totaal afgebrand. Het huis was sinds eenigen tijd onbewoond. De oorzaak van den brand is onbekend. Een oude dame, te Gorinchem overleden, heeft aan haar erfgenamen o. a. nagelaten 25 parapluies. Dit brengt ons een paar gevallen in herinnering, die vóór een 25 jaar in Holland zijn voorgekomen. In de nalatenschap van een oud heer vond men een collectie hoeden, alle familiestukken en van hem en zijn voor ouders afkomstig. De oudste hoeden waren uit het midden der '17e eeuw. Bij een alleenwonend oud man, tuinier van beroep, vonden de erfgenamen na zijn dood een groote collectie gouden, zilveren, koperen en stalen tabnksdoozen en snuifdoozen van allerlei model en ouderdom, doch alle g\,vuld met oude gouden en zilveren munten. Zoo heeft ieder zijn liefhebberij. Onder veel blijken van sympathie en waardeering heeft de gemeente-veldwachter J. Mirt, te Ter Neuzen, Vrijdag zijn 40jarige dienstvervulling gevierd. Van het gemeentebestuur ontving hij een gratificatie van 40. De stearinekaarsen-fabriek van de firma Brandon te Amsterdam is met 30 December gesloten, waardoor 800 menschen zonder werk zijn. Volgens de N. Rott. Ct. is het bericht, dezer dagen in de bladen verspreid, dat een paar groote handels-, instellingen hun zaken van Rotterdam naar Vlissingen zouden verplaatsen, onwaar wat betreft de Rotterdamsche Lloyd, die te Rotterdam zal gevestigd blijven. In het hotel des Indes in den Haag is afgestapt het Perzisch gezantschap, dat beurtelings alle hoven van Europa bezoekt. Onze Min. van Buitenl. Zaken heeft den chef van het gezantschap een bezoek gebracht. Volgens het Z. D. komt voor de ontstane vacature in den Raad van State in aanmerking mi'. C. J. A. Heydenrijck, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Het schijnt dat de groote vrees voor verval der wollenrnanufacturen-industrie in N.-Brabant tengevolge van het gemis van een traktaat met Frankrijk tamelijk voorbarig is geweest. Uit Eindhoven schrijft men n.l. aan de N. Rott. Ct., dat daar in de fabrieken over vloed van werk is, vooral in de bukskins, zoodat zelfs aan sommige fabrieken 's nachts wordt doorgewerkt. Aan den Hoek van Holland zijn twee schepen ge bleven. Het eene is denkelijk geheel weg. Het andere, zijnde het stoomschip »Fenham", zit nog, doch is door 8 sleepbooten niet afgesleept kunnen worden. Aan bergloon voor het van het bij Gallandsoog redden der lading katoen gestrand geweest zijnde stoomschip »Strathmore" is door de vletters, schippers en sjouwers verdiend ongeveer 58,000, en zulks na aftrek van circa 1600 loodsgelden. De lui, die de Andrea" hebben afgebracht, hebben daarvoor 6000 bekomen. In 1883 zal een troep reizende muzikanten, zangers en dansers, in den trant der zoogenoemde Spaansche Studentenook ons land bezoeken. Dinsdagavond zouden HH. MM. de Koning' en de Koningin de voorstelling in den Holl. Schouwburg bij wonen. Het gezelschap geeft »Fijne beschuiten" van Justus van Maurik. Jannetje Cornelia Struijk, zegt het G. P. N., werd den 25 Juli '1847 te Vuren bij Gorinchem geboren uit burgerouders, die echter in hun stand een zekere welvaart genoten. Zonder juist voor den dienstbaren stand te worden opgeleid, werden haar niet die zege ningen van het onderwijs deelachtig, die wellicht voor vele dwaasheden hadden kunnen behoeden. Grillig van karakter, reeds als kind met eigenaardige gedachten bezield omtrent sommige zaken en toestanden, konden haar een zekere juistheid en gevatheid niet ontzegd worden, eigenschappen waarvan zij, helaas, op treurige wijze later ruimschoots gebruik heeft gemaakt. Een erfenis, naar men zegt van 25,000, haar ten deel gevallen,, zou de eerste aanleiding zijn geweest tot het roekeloos omgaan met en verkwisten van geld. Onder die omstandigheden werden haar meermalen huwelijksvoorstellen gedaan, doch Jannetje gevoelde voor geen der aanbidders sympathie. Doch wat gebeurde er? Op zekeren dag te Gorinchem zijnde, ziet zij in de uitstalkast van den horlogemaker Antoon Hoetink eenige horloges, die zij mooi vindt. Zij gaat den winkel binnen, koopt voor een zeker bedrag, doch heeft niet genoeg geld bij zich. Dit is echter geen bezwaar; de galante horlogemaker ver trouwde haar. Zij vertrok in het bezit van het gekochte, maar niet zooals zij gekomen wasde vrije beschikking over haar hart had zij niet meer. Die galante horloge maker had een overweldigenden indruk op haar gemaakt, hij was zoo vriendelijk, zoo bereidwillig; kortom, dat was een man zooals zij er een wenschte. De gekochte voorwerpen werden spoedig betaald, ten huize van den horlogemaker Hoetink werd een mandje champagne bezorgd en op zekeren avond waren Jannetje en Antoon omgeven door vrienden en kennissen, recht genoeglijk te samen gekomen om een gezellig avondje te slijten. Toen was het dat Jannetje den horlogemaker Hoe tink vroeg: »Of hij niet eens een paar dagen met haar de stad uit wilde?" aan welke zonderlinge uit- noodiging niet zoo gemakkelijk kon worden voldaan met het oog op de zaak, doch ten slotte mocht Jannetje het geluk smaken met Hoetink een reisje te ondernemen. De uren, in eikaars bijzijn gesleten, waren allerge noeglijkst en in plaats van opwinden, slingeruurwerken en passe-partouts, hoorde Hoetink van meer poëtische zaken gewagen en zag zich verplaatst in het toover- land der min. Intusschen gingen de dagen zoo snel voorbij, dat, toen zij een oogenblik tot nadenken kwamen, zij berekenden dat hun «Snoepreisje" reeds drie weken had geduurd. Beiden durfden niet goed huiswaarts keeren en zoo geschiedde het dat Jannetje en Antoon besloten bij elkaar te blijven om later ten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand, ook hunne namen neer te schrijven in dat groote boek, waarin sommigen wenschten reeds tien jaren vroeger te hebben geteekend, terwijl er anderen zijn, die wenschten er nooit mede te hebben kennis gemaakt. Had Jannetje spoedig gezegevierd over Antoon, dien zij nu haren Antoon mocht noemen, haast werd er niet gemaakt om als man en vrouw den levensweg verder te vervolgen. Want de gebeurtenissen in het Bible—Hótel, waar Jannetje -1200 per week verteerde en hetgeen verder volgde, deed de huwelijksvoltrekking verdagen. In dit hotel schonk zij het leven aan een pand harer liefde.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1