Suikerbieten-Contract. te lande heeft bereikt. Geslachten door zijn die banken door de kunstkenners bewonderd en zulks mochten de heeren van 't collegie bovengenoemd wel lijden. Doch daar komt de schatrijke bankier Fould eu stempelt de banken door zijn bod op een waarde van eenige duizenden, De aandacht was op die banken gevestigd door het daaraan gewijd artikel in het werk over de kunst in de Nederlanden, van de Xe tot de XVIIIe eeuw en door het feit dat er van Rijkswege afgietsels in gips gemaakt zijn van eenige deelen er van. Nu zijn die banken echter in een beklagenswaardigen staat van verval door ouderdom, wormen en vochtig heid, ten deele ook door de heusche, doch minder gepaste manier waarop onze vaderen en 't tegenwoordige geslacht ook toen het nog jong was, ze hebben geconserveerd en «opgeknapt", n.l.' met de verfkwast. Koopt de heer E. Fould ze, dan zal die wel maken dat de kunst tot haar recht komt. Maar nu komt de eigenliefde en die zekere soort van ijdelheid, die de menschen op 't hooren van een ongewoon bod doet, zeggen: dat is 't mij ook waard. En als men ze niet wil verkoopen uit kunstmin, uit ijdelheid of misschien omdat men nu niet wel durft wegens de opspraak en de harde beoordeeling, dan legt men zich stilzwijgend den last op ze te doen restaureeren. Men heeft dan den kunstschat, die eenige duizenden vertegenwoordigt, doch slechts denkbeeldig en voor welker «opknapping" men nog eenige duizenden zal moeten uitgeven. Is het niet wat veel dat de kerk van Dordrecht daarvoor een beroep doet op de Nederlanders in 't algemeen! Zouden de Dordsche kunstliefhebbers en de lief hebbers hunner stad dat niet uit eigen middelen kunnen vinden? Zonder twijfel zal het rijke en kunstlievende Dordt wel zorgen dat het prachtige werk van Jan Terwen Aartsz., die het in 1538 aan.'t toenmalig kerkbestuur opleverde, worde hersteld en als een waardig sieraad van 't op zichzelf reeds merkwaardige kerkgebouw, waarin het zich bevindt, bewaard blijve. Een vriend van Camille Flammarion, een blinde grijsaard, die schatrijk is en te Bordeaux woont, schonk hém een fraai landgoed bij Juvisy, in den omtrek van Parijs, opdat hij zich daar rustig aan de sterrekunde zal kunnen wijden. Flammarion zal de woning als observatorium doen inrichten. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. De Russische Prins Krapotkine, die te recht of te onrecht doorgaat voor een der voornaamste hoofden van de Russische nihilisten en ook beschuldigd is, de hand gehad te hebben in de woelingen te Montceau- les-mines, is verleden week, terwijl hij zich op Fransch grondgebied gewaagd had, in arrest genomen en zal nu den 8 Januari te Lyon voor den rechter verschijnen. Elisée Reclus is ook in deze zaak betrokken. De Prins hield anders zijn verblijf in Zwitserland. Ook te Genève bevinden zich thans een troep rad draaiers der dwaze beweging van de Engelsche Sal vation-Army. Die dwepers schijnen met hun onzinnig heden de gansche wereld te willen rondtrekken. 'Of zij er de wereld mee zullen veroveren valt zeer te betwijfelen. Hoe groot ook de tartuferie tegenwoordig is, zóó algemeen is zij echter.nog niet. De President der Fransche Republiek heeft Si Hacham- bey, tweeden zoon van den beroemden Emir Abd-el- Kader, het kruis van het legioen van eer verleend. De disconto-bank te Interlaken heeft haar betalingen gestaakt. Vele burgerlieden uit het Berner-Oberland, die daarin hun geld gestoken hadden, zijn geruïneerd. Op den Eersten Kerstdag is de straf van degradatie, door den Khedive uitgesproken over Arabi-pacha en andere hoofden van den opstand, ten uitvoer gelegd. In de kazerne Kasr-Elnik werd voor het front dei- troepen en in tegenwoordigheid van eenige toeschouwers of getuigen het khedievelijk decreet voorgelezen, waarbij van hun rang en titels vervallen verklaard werden: Arabi, Abdelal, Ali-Fehmi, Toulba, Mahmoud- Fehmi, Mahmoud-Sami en Jacoub-Sami. Dinsdag zouden zij zich inschepen naar Ceylon. Is de Standard echter goed onderricht, dan hebben de gestraften geprotesteerd tegen de handeling van den Khedive, die hun, volgens hun meening, geen rangen en titels kan noch mag ontnemen, die zij óf rechtstreeks van de Porte ontvingen, óf die door deze bevestigd zijn. Het zal trouwens wel heel korten tijd duren of Arabi zien wij van Ceylon weer naar Egypte terug- keeren en dan misschien nog wel als Khedive. Het mag wel een zonderlinge speling van het toeval heeten, dat verleden week, terwijl de gebroeders Peltzer te Brussel ter dood veroordeeld werden, aan de Uni versiteit te Cambridge een student tot candidaat in de medicijnen werd bevorderd, die Vaughan Bernays heet. Bloeiende scheepsbouw aan de Clyde. Wat men hieromtrent leest is inderdaad verbazing wekkend. Mag er overal elders geklaagd worden over weinig werk op de werven en weinig leven in den scheepsbouw, langs de oevers van de Clyde is nu in 1882 meer drukte geweest dan ooit. In '1882 zijn van de werven aan de Clyde te water gelaten 291 schepen, en wel '172 schroefstoombooten, 37 zeilschepen, '14 raderstoomschepen, 8 jachten, 21 barges, 5 barken, 2 oorlogsschepen, 2 klepschouwen, 5 schroelsleepbooten, '10 stoombarkassen, 4 lichters, 8 moddermolens en 3 lichters, in het geheel een tonnemaat vertegenwoordigde van 391934 ton. De bouw van stalen schepen neemt sterk toe. In 1882 is 6 maal zooveel staal verwerkt als in '1879. De prefect Lagrange heeft te Nizza 9 «cercles" doen sluiten, waarin op schandelijke wijze gedobbeld werd. De schuld van de stad Parijs bedraagt op '1 Jan. 1883 1507.249,400 frs. Aan interest zal in 1883 moeten worden betaald 51.723,650 frs., aan amor tisatie 17.787,000 frs., aan prijzen 5.940,000 frs. Te Parijs is een kapitaal van 1 /250,000 frs. bijeen gebracht om de uitvoering van het plan van den commandant Roudaire voor te bereiden tot het brengen van de zee in de Sahara. Aan de Davoser Blcitter van 23 December ont- leenen wij het volgende. In den laatsten tijd komen er nog iederen dag te Davos nieuwe gasten aan, zoodat het aantal bijna 900 bedraagt, ongeveer zooveel als verleden jaar omstreeks Kersttijd. Het weder was de laatste '14 dagen bijna onafgebroken helder en gedurende eenige uren van. den dag zoo warm, dat er over de hitte geklaagd werd, niettegenstaande alles onder de sneeuw ligt. Bij het hotel «Strela" werd eenige dagen achtereen in de open lucht gedineerd, hetgeen te midden van ijs en sneeuw zeker niet dikwijls gezien wordt. Het ontbrak dan ook niet aan een talrijk bezoek en nog minder aan een vroolijke en opgeruimde stemming. De avonden werden bij 'helderen maneschijn tot wandelingen en sledevaarten gebruikt, die over dag ook tot de gezochtste uit spanningen behooren. Ook de ijsbanen kwamen zeer in zwang en werden tot schaatsenrijden gebruikt, vooral door de hier aanwezige Hollanders en Friezen, die vele toeschouwers uitlokten, om hun vlugge be wegingen gade te slaan. Johann Strauss, die pas van zijn tweede vrouw gescheiden is, zal voor de derde maal in den echt treden en wel met een jonge weduwe, Adele Strauss, een Jodin, die echter voor haar huwelijk tot het Christendom zal overgaan. Ingezonden stukken. Middelburg, Dec. 1882. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bev. van Landbouio en Veeteelt in Zeeland, vestigt bij ver nieuwing de aandacht der belanghebbenden op het onlangs medegedeelde contract tot verhuring van land voor de teelt van suikerbieten. Het doet dit na de advertentie, geplaatst in de Middelbargsche Courant van 8 Dec. j.l. No. 290, waarin «de Nederlandsche en Belgische beetwortel-suikerfabrikanten" aan de landbouwers kennis geven, dat zij stipt zullen toezien, dat geen ander zaad dan hetgeen dooi de fabrieken geleverd wordt, gezaaid worde. Vermits de fabrikant er belang bij heeft om de landbouwers, waarmede hij op de oude wijze gecon tracteerd heeft, zaad te doen zaaien, dat een voor hem fabrikant voordeelig, ofschoon voor den landbouwer nadeelig product geeft, zoo is het te vreezen, dat de fabrikanten zaad zullen doen zaaien, dat suikerbieten van geringe wicht doch van groot suikergehalte oplevert. Door sommige fabrikanten worden contracten ge sloten, waarbij het suikergehalte als grondslag voor de bepaling van den koopprijs der bieten is aange nomen. Ofschoon de landbouwer alsdan in een hooger suikergehalte eene tegemoetkoming erlangen kan voor de mindere opbrengst in gewicht, blijft hij toch ook bij zulk een contract in meer dan één opzicht afhan kelijk van den fabrikant. Uit dien hoofde wordt den landbouwers andermaal ernstig aangeraden, om zich onderling te vereenigen en af te spreken om alleen op de nieuwe wijze te contracteeren. Het hoofdbestuur voornoemd, PICKÉAlg. Voorzitter. J. SNIJDERS, Alg. Secr. Mijnheer de Redacteur In de Goudsche Courant van '13 dezer is mede- deeling gedaan dat van wege den Directeur van het Postkantoor aldaarbiljetten waren verspreid tot het bekomen van inteekenaren op het Algemeen Handels blad, dat te Amsterdam, wordt uitgegeven, alsmede dat door de gevestigde Boekhandelaren te dier stede een bezwaarschrift aan Z.Exc. den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid was ingediend, waarop het volgend antwoord werd ontvangen«dat bij wijze van algemeene maatregel aan de ambtenaren wordt opgemerkt, dat zij zich behooren te onthouden van de verspreiding van aanbiedingen in den geest van het bedoelde biljet." Het bedoelde bericht werd door verschillende Cou ranten overgenomen, maar het Rotterd. Nieuwsblad komt in de volgende bewoordingen tegen het ministe rieel schrijven op «Die aanschrijving is niet billijk daar postkantoren bestellingen op drukwerken aannemen en daarvoor de gewone boekverkoopers-provisie trekkenis elk post ambtenaar verplicht zich een patent als boekverkooper aan te schaffen. Dit patent stelt hem dan echter ook volkomen gelijk met boekhandelaren en hij moet het recht hebben evenals dezen om door alle geoorloofde middelen werkzaam te zijn in 't belang zijner provisie die een deel zijner inkomsten uitmaaktwaarop bij de tractementsbepalingen wel deugdelijk wordt gerekend, 't Spreekt van zelf, dat de dienst daaronder geen schade mag lijden; doch daarover is nog nooit geklaagd. 't Is in het belang van het publiek dat in het geheele land, of beter gezegd in geheel Europa, de postambtenaren als boekverkoopers optreden: in het belang van 't publiek behoort dan ook een weinig niet ongepaste maar ongewone ijver niet terstond door ambtelijke aanschrijvingen tegengegaan te worden". De opmerking is niet billijknaar het mij voorkomt. Dat er op andere plaatsen waar geen boekhandelaar gevestigd isgelegenheid door het Rijk wordt gegeven om bij de postkantoren en hulpkantoren couranten te bestellen en advertentiën te plaatsen kan er nog door maar het zou toch te erg zijnindien op plaatsen als Gouda het traktement van den Heer Directeur van het Postkantoor zóó gering wasdat hij er met pro visie nog iets bij moest verdienen. En wat het patent betreftben ik te weten gekomendat het slechts met de opcenten f '1,28 bedraagtdit is zeker niet hoog, maar hoe is 't mogelijk dat het Rijk van zijne ambtenaren patent kan eischen? Naar mijne meening mag geen wet voorschrijven dat rijks-ambtenavenpersonen door de belastingbe talende burgers bezoldigdmet die burgers in concur rentie mogen tredenen (daar zij alles, tot bedienden toe, voor niets of althans voor veel minder hebben) hun nadeel berokkenen. Hoe het in 't belang van het publiek zou zijndat in geheel Europa de postambtenaren als boekverkoopers optredenbegrijp ik niet. Zooals ik zeidehet kan alleen in het belang zijn van hen, die op plaatsen wonenwaar geen boekverkooper is, doch is overigens zoowel ten nadeele van den boekhandel als van het publiek. Dat de wet in dien geest spoedig moge gewijzigd worden, is te verwachten, daar in Nederland nog steeds op rechtmatige grieven acht wordt geslagen. Dat mijne pogingen een weinig mogen bijdragen om velen in den lande aan te sporen zich tot weg neming van dit kwaad tot de hooge regeering te wendenis de wensch van TJEd. Dienaar, A. BRINKMAN, Boekhandelaar te Gouda. Kerk- en ^cliool nieuws. Beroepen te Schore en Vlake ds. J. G. Klomp te Broek op Langedijk; te Sir-Jansland de cand. J. A. Tuinen te Goënga. Bedankt voor het beroep naar 's Heer Abts- en Sinoutskerke door den cand. II. J. L. Poort te Rotterdam voor het beroep naar Bruinisse door ds. J. W. F. Roth te Berkel voor Meliskerke door ds. A. van Grietbuijsen te Oppenhuizenvoor het beroep naar de Chr. Ger. Gem., afd. St. Domusstraat alhier, door ds. A. Brink aan de Yoorsteeg, gem. Almkerk. Voor het te Utrecht gehouden examen als apothekers bediende is o. a. geslaagd de heer G. Jansen van Vlissingen. Benoemd tot leeraars aan de Rijks Hoogere Burger school te Middelburg de heeren H. Snijders en M. J. van Dugteren, thans tijdelijke leeraars dier school.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2