eenige boomen op de grachtwegen, den blok weg, de oude haven en op de varremarkt, voor zoover die tengevolge van vroegere stormen overhangen en de roeiing vvenschelijk is, in het openbaar ter roeiing te verkoopen. De heer Schneiders vestigt de aandacht van het Dageiijksch Bestuur op een boom aan den ingang der wandeling, die hoe langer hoe meer overhelt en bij ontworteling schade zal toebrengen aan de daarbij staande boomen. De heer Boeije stelt voor, Burgem. en Weth. te machtigen ook dezen boom ter roeiing te verkoopen, indien dit na onderzoek blijkt noodig te zijn. Dienovereenkomstig wordt besloten. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling van den Voorzitter, dat Burgem. en Weth. het leveren en stellen van '128 schoolbanken in het openbaar hebben aanbesteed en dit werk hebben gegund aan den minsten inschrijver, den heer J. C. Opsteegh te Dordrecht, voor f '1498. De Voorzitter deelt mede: '1°. dat de Minister van Binnenlandsche Zaken hun heeft bericht, dat hij den heer Margry, architect te Rotterdam, aan wien de leiding der herstellingswerken aan den St. Lievens-Monstertoren is onr^b-agen, heeft gemachtigd te dier zake ten lasty uiu het loopend jaar zoodanige werken te doen uitvoeren, dat daaraan wordt besteed, met inbegrip van de honoraria, een bedrag van f 3844,50; 2°. dat bij Burgem. en Weth. reeds een verzoek is ingekomen om voor die restauratie een steiger te plaatsen en een loods te bouwen. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter schorst de openbare vergadering. Heropend zijnde, wordt het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1882 vastgesteld op f 243.25. De Voorzitter sluit na omvraag de vergadering. Binnenland. ZIERIKZEE, 20 December '1 88 2. Zal het noodig zijn om het Zierikzeesch beschaafd publiek op te wekken, de Soiree van den heer .1 o s. Hol lm an, Solo-Violoncellist van Z. M. den Kening, bij te wonen? Overal waar die kunstenaar optreedt, in 't Buiten- zoowel als in het Vaderland, heeft hij stamp volle zalen en een dankbaar auditorium. Hij wenscht ons vóór zijne afreize naar Duitschland en Zwitserland nog ééns te bezoeken en brengt met zich mede mej. Schar wen ka, die hare muzikale studiën te Parijs heeft volbracht, eene zangeres van veelzijdig talent en groote gaven, en den heer D u n k le r pianist, zoon van wijlen den beroemden vader. Het Volksconcert (bij de laag gestelde entrée moge dit de naam zijn van den muzikalen avond) en zoo wij goed zijn ge ïnformeerd, door de bemoeiingen van Bestuurderen van Toonkunst hier ter stede ontworpen, getuige, dat talenten op prijs worclen gesteld Blijkens mededeeling in den Gemeenteraad zal binnen kort worden aangevangen met de werkzaamheden voor de restauratie aan den grooten toren. We zullen dus weldra dat gevaarte zien omsluiten door de be- steigering en daar zal het dan wel eenige jaren in doorbrengen. De aannemer van het werk is de heer Margry te Rotterdam. De heer J. C. Opsteegh te Dordrecht is voor f '1498 aannemer geworden van de levering van schoolbanken voor de openbare scholen alhier. De heer Volck te Utrecht deelt mede, dat hij van den heer Gamel uit Kopenhagen een bericht heeft ont vangen door dezen uit Petersburg verkregen, waarin nadere opheldering gegeven wordt aangaande 't indertijd uit het Noorden overgewaaide bericht, dat er een stoomschip, de «Dymphna" of de «Varna", in straat Waigatz zou vergaan zijn. Het door de Samojetlen geziene wrak zou n.l. niet dat van ^en stoomschip maar van een zeilschip geweest zijn. Ondertusschen verkeert men toch nog altoos in het onzekere over het lot van de «Dymphna" en de «Varna". Het beste er van hopende, neemt men aan, dat zij bij den ingang der Karische Zee in 't ijs ge vroren liggen en geen gevaar hebben. Het zou evenwel ook kunnen zijn, dat het ijs niet aan den grond vast zit en zij dus met ijs en schip aan elkaar rondzwalken, en dit zou niet zonder gevaar zijn. Men herinnert zich dat de Oostenrijksche expeditie eenige jaren ge leden op die wijze ook haar schip heeft verloren en zelfs op een ijsveld heeft moeten overwinteren. Pik, ik heb je, zegt men in Limburg- na 't Bijblad gelezen te hebben. Zoo heeft de burgemeester van Amstenrade het kruisbeeld, dat reeds geruimen tijd uit de openbare sshool was verwijderd, weder daarin laten plaatsen. Onder de punten, die bij de behandeling der be grooting zijn ter sprake gebracht, was een voorstel van den heer de Casembroot strekkende om verandering te brengen in de opleiding van matrozen voor de marine. De dure, opleiding op de schepen te Rotter dam en Amsterdam («Anna-Paulona" en «Wassenaer") keurt hij af en meent dat de opleiding veel minder kostbaar behoefde te zijn en tegelijk beter aan het doel beantwoorden kon. Dan moest er te Vlissingen of te IJmuiden een inrichting gemaakt worden aan den wal, dus iets in het groot als te Leiden in 't klein bestaat. liet voorstel vond geen sympathie bij den Minister en daar de Kamer er evenmin zin voor betoonde, trok de voorsteller het in. De twee zeer kostbare opleidings schepen, die te zamen ongeveer zooveel kosten als al de normaallessen van 't land, zullen dus blijven. Maai de vraag blijft toch nog bestaan of men de jongens niet even goed aan den wal in een gebouw kan huis vesten. Met het tuig omgaan, roeien enz. kunnen zij daar even goed loeren. Bovendien is het werken niet en in het want op onze tegenwoordige oorlogsschepen slechts bijzaak, nu toch de oorlogsbodems meer hebben van drijvende fabrieken of grofsmederijen dan van schepen. De geneeskundige raad voor Zeeland heeft besloten een onderzoek in te stellen naar die gemeenten in de provinciën, waar geen geneeskundige of geen vroed vrouw aanwezig is. Met i Januari a.s. wordt naar Vlissingen overge bracht het tot nu toe te Utrecht gehouden bureau (controle), behoorende tot de administratie der stoom vaartmaatschappij «Zeeland". In verband daarmede zijn benoemd tot chef de bureau de heer J. M. Messing-, thans le klerk tot Ie klerk waarn. chef de bureau, de heer M. Laernoes, thans 2e klerk; terwijl zijn aangesteld tot Ie klerk de heeren J. G. F. Schafer te Amsterdam en F. W. Steuer te Londen; tot 3e klerk de heer G. H. Cornelissen te Amsterdam, en tot surnumerairs de heeren A. J. C. van Diggelen te Zutfen, J. Schei-er te Vlissingen, N. H. Paling te Woerden, N. Bremer te Dordrecht, Ch. Ph. de Leef te Vlissingen. VI Ct. Door de gezamenlijke adjudanten-onderofficier, sergants-majoor, geweermakers en schrijvers van het 3e reg. infanterie is den eerstdaags vertrekkenden kapitein-kwartiermeester A. C. Vaupel Klein een keurig net aandenken als bewijs van sympathie aan geboden, bestaande in een sierlijken barometer op bronzen voetstuk met dito groep. N. en Adbl. v. B. op Z. Het gunstig bekende «Weekblad voor Kunst, Letteren en Uiterlijke Welsprekendheid »E 1 o q u e n t i a", tevens orgaan van het Amsterdamsch Rederijkershond, verschijnt thans in vergroot formaat. Verleden week heeft er in de omstreken van Elburg een beer rondgeloopen en velen menschen schrik op het lijf gejaagd. Gewoonlijk verschijnen de beren anders meestal in den loop van Januari en dan rekent men zoo wat op hun komst. Doch nu had men met een echten vleeschelijken beer te doen. Het dier was ont snapt uit een leegstaand huis, waarin zijn eigenaars, twee rondreizende berenleiders, hem hadden opge sloten. Er is een forrneele klopjacht op bruintje ge houden en men heeft hem eindelijk aangetroffen en gegrepen, voor hij nog iemand kwaad gedaan had, Eenige Rotterdamsche inschrijvers op schatkistpro- messen hebben de klacht geuit, dat die inschrijving uitsluitend te Amsterdam moet plaats hebben, waardoor men aldaar in de voordeelige positie is zijne inschrij ving te kunnen regelen naar de koers van het geld, op den dag der inschrijving, terwijl men van elders genoodzaakt is reeds den dag te voren zijne inschrij ving in te zenden, wil men niet te laat komen. Zij meenden dat er geen bezwaar kan bestaan om ook te Rotterdam en elders bij de agenten der Nederlandsche Bank de inschrijving open te stellen. Evenzoo uitte men den wensch, dat in het vervolg ook schatkistpromessen tot een minder bedrag dan f '10,000 zouden worden verkrijgbaar gesteld. De Rotterdamsche Kamer van Koophandel heeft die wen- schen aan den Minister van Financiën kenbaar gemaakt, die daarop heeft geantwoord, dat aan den eersten vooreerst nog niet kon voldaan worden, doch wat den tweeden betreft bij eene volgende inschrijving ook een beperkt getal schatkistpromessen a '1000 zouden verkrijgbaar worden gesteld. Te Ileerenveen zijn twee knapen, die op het broze ijs liepen, er doorgezakt en verdronken. Aan het polite-bureau te Leiden is per handwagen gebracht een man, die onder de gemeente Zoeterwoude in beschonken toestand in 't water was geraakt. Hij werd nog levend op het droge gebracht, maar overleed kort daarop. Omtrent het spoorwegongeval bij Alkmaar kan, op verklaringen van ooggetuigen, het volgende worden gemeld. Toen trein No. 25 Woensdag avond 6 uur 20 min. het station Alkmaar had verlaten, liep hij door den verkeerden stand van den wissel bij cle lading-plaats voor vee op de doode lijn, waarop eenige ledige veewagens geplaatst waren. Hoewel de machinist bij het ontdekken van liet verzuim onverwijld alle po gingen aanwendde om den eerst kort in beweging zijnden trein te doen stoppen, kon eene botsing met die ledige wagens niet worden vermeden. Een vrij hevige schok volgde, waardoor een machinist en een postbeambte belangrijk gekwetst werden, terwijl de overige passagiers met den schrik of lichte kwetsuren vrijkwamen. De ledige wagens waren door de botsing in elkander gedrongen of boven elkander geworpen, terwijl de rails ter plaatse vernield werden. Ook de locomotief van den trein had belangrijke schade bekomen, zoodat zij den tocht niet kon vervolgen. Zij werd hedenmorgen door een andere locomotief te Helder aangebracht. De trein, welke te 7 ure 30 rnin. te Helder moest aan komen, kwam daar tengevolge van het ongeval eerst te half twaalf aan. Wij vernemen, dat de chef van het station te Alkmaar ongesteld en tijdelijk door een ander beambte vervangen was. Hbl. Een onbekend, bijna geheel ongekleed man wierp zich tusschen Zevenaaar en El ten op de rails en werd door een aankomenden trein onmiddellijk vermorseld. Benoemingen, Besluiten, enz. De 'le luit. H. J. van den Bussche, van het 5e bat. 3e reg. Inf. te Bergen op Zoom, is benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de 2e klasse-cursus. Gemengd Ituitenlandscli Nieuws. De groote brand te Kingston op Jamaica is wel zeer verschrikkelijk geweest, doch niet zoo enorm erg als het eerste bericht luidde. Daarin werd van 18 millioen pond gesproken, doch nu wordt de schade op '15 millioen dollars, f 37 72 millioen begroot. Dat is nog erg genoeg. Nagenoeg de geheele handelswijk der stad met al de werven is vernieldvan die helft der stad waar de meeste woonhuizen staan, is weinig verbrand. Dat de meeste gebouwen van hout waren, terwijl de brand ontstond op een uitgestrekte stapel plaats van hout, heeft de ramp zoo uitgestrekt doen worden. De brand, die in het oude historisch vermaarde paleis van Hamptoncourt was uitgebroken, heeft wel eenige schade aan dat gebouw teweeggebracht, doch deze is gelukkig niet van ernstigen aard. Van de schilderijen, die daar bewaard worden, en wel ten getale van ongeveer 2000, is geen enkele beschadigd. Slechts eenige gobelins en een paar plafondschilderijen zijn beschadigd. De brand is ontstaan in een bewoonde bovenkamer. Men heeft de onverantwoordelijke onvoorzichtigheid en verkeerde zuinigheid gehad, Hamptoncourt te gebruiken tot een soort van hofje voor fatsoenlijke weduwen en andere vrouwen, en nu schijnt de brand ontstaan te zijn door het omvallen van een petroleumlamp. Dit gebeurde 's morgens tusschen 7 en 8 ure, zoodat spoedig de brandweer er bij was; ware de brand zoowel 's avonds of 's nachts ontstaan, dan was het kostbare paleis vermoedelijk een prooi der vlammen geworden. De bewoonster der kamer, waar de brand begon, is in de vlammen omgekomen. Waar al geen bedrog gepleegd wordt! Te Parijs kan men tegenwoordig avond aan avond in de Variétés een dame zien optreden, die zich uitgeeft voor Cornelia Székely, de schoone die onlangs op den wedstrijd te Boeda-Pesth den prijs heeft verworven van de schoonste vrouw te zijn. De vader van de echte Cornelia, zijnde Székely Nandor, beambte aan het hof van appèl te Pesth, heeft thans aan Figaro een brief geschreven, waarin hij verklaart dat zijn dochter nog altoos bij hem thuis is en er niet aan denkt op reis te gaan om zich te laten bekijken. De brand te Kingston is ontstaan door iemand, die een lompenmagazijn in brand stak. Er zijn 400 pakhuizen afgebrand. Kunstwijn. Het is genoegzaam bekend dat wijn een artikel is dat menigvuldig aan vervalsching blootstaat. Men zegt dat er sommige wijnen in den handel zijn en druk gebruikt worden, waarvan de druifsoort reeds lang verdwenen is, doch die door wijziging van andere wijnsoorten gemaakt worden. Daaronder behoort de madera. Men weet ook dat er wel vocht voor wijn wordt verkocht, waarin niets is dat van druiven komt. Doch mag men de verhalen gelooven, die er over loopen, clan zou men nu een geheel nieuwe en wel uitmuntende wijnsoort ontdekt hebben, die gemaakt wordt uit roode mangelwortelen. Dat het suikerhou-

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2