BEURS- EN MARKTBERICHTEN. Burgorlijke Stand te Zierikzee. tuigen, die de electriciteit opwekken, kan leiden. Wanneer deze lampen licht genoeg geven, dan moet de oorzaak van mogelijke storingen in de verlichting buiten liet gebouw gezocht worden. Reeksen van weerstanden, veranderlijk door middel van een cirkel vormige commutator en een bijzonder toestel, maken het onderzoek gemakkelijk. Deze toestel bestaat uit twee gloeilampen, waarvan de eene door een blauwen, de andere door een rooden glazen bol is omringd. Wanneer de stroom te sterk is, dan wordt de blauwe lamp aangestokenis hij daarentegen te zwak, dan begint de roode lamp te gloeien. Is de stroom juist krachtig genoeg, dan geven deze beide lampen geen licht. In de wijk van Nieuw-York, die thans verlicht wordt, liggen 23 kilioineters straatgeleiding, die den stroom door zijdelingsche geleiding medecleelen aan 15000 lampen, die zich bij 946 gebruikers bevinden. Maandag den 4 September is men begonnen om 5000 lampen te ontsteken in verschillende huizen en winkels, waaronder de bureelen van de New-York- Herald en de Times. Waarschijnlijk zal nog eenige tijd verloopen, voordat alle geabonneerden in de wijk zullen bediend zijn, omdat daartoe de tegenwoordige inrichting zal moeten verdubbeld worden, terwijl men zelfs dan, wanneer men slechts 1200 lampen met een dynamo bedient, geene reserve bezit, voor het geval van stoornis. Edison beweert, dat deze verlichting goedkooper zal zijn dan met gas, wat niet vreemd zou zijn, daar het gas te Nieuw-York buitengewoon duur is. Verder beweert hij, dat de verbruikers geen meer moeielijkheid zullen hebben, dan bij het branden van gas of van olie. Dit laatste is nog te bezien. In allen gevalle zal deze poging, om de electrische verlichting in het groot voor huiselijk gebruik in te richten het voordeel hebben, dat daardoor gebreken en bezwaren aan den dag zullen komen, die thans nog niet kunnen voorzien worden. Uit proeven in Engeland genomen, is gebleken dat de electrische verlichting door middel van gloei lampen veel duurder is dan gasvei lichting. Aan den anderen kant bezit zij onmiskenbare voordeelen, die haar een zeker aantal verbruikers zullen bezorgen, die geneigd zijn het noodige te betalen, zoodra bewezen is dat men rekenen kan op eene geregelde verlichting. KUNSTIN IEÜWS. Wij lezen in een van onze binnenlandsche nieuws bladen het volgende Het buitengewoon concert, Donderdag 11. in de zaal der Koninklijke Harmonie gegeven, mag met recht buitengewoon heeten, in den besten zin van het woord. Aan zoodanige concerten toch zijn wij nog niet verwend. Was de verwachting hoog gespannen, de uitkomst heeft ze niet beschaamd. De heer Hollman schittert als een ster van den eersten rang. Het is niet mogelijk in enkele regels uit te drukken, wat zijn spel den toehoorder te genieten geeft. Zijne kunstvaardigheid, zijne smaakvolle voordracht, zijn onberispelijk zuiver en 'roerend spel maken hem tot den koning der cellisten. Niet minder goeden indruk maakte mejuffrouw Sciiarwenka als zangeres. Wij wisten niet, wat wij het meest bewonderen zoudenhare omvangrijke, wel luidende, immer zuivere stem, dan wel de ongemeene gemakkelijkheid, waarmede zij de grootste moeielijk- heden zegevierend te boven komt. Hare prachtig uitgevoerde roulades en trillers brachten het auditorium tot geestdrift. Geen wonder dan ook, dat, na de on berispelijke uitvoering van de heerlijke serenade van Braga, den beroemden violoncellist een lauwerkrans, der gevierde zangeres bouquetten aangeboden werden. Dat was eene welverdiende hulde. Den bekwamen pianist, den heer V. uit Tilburg, komt alle lof toe voor de talentvolle wijze waarop hij de beide gevierde artisten op de piano heeft geaccom pagneerd. Wij zeggen Appolo dank voor het heerlijke genot ons geschonken; wij hopen, dat de trouwe opkomst van het beschaafde publiek zal beschouwd worden als waardeering en als prikkel voor de toekomstwant Die perzik smaakt naar meer Kerk- en School nieuws. Beroepen te Waarden de cand. L. A. van Langeraad. Benoemd tot onderwijzer aan de Rijks-Kweekschool voor onderwijzers te Haarlem de heer R. Broere, hoofd der openb. school te Tholen. In de geraamde kosten ad f 20,3'10 tot verbetering van twee schoollokalen en twee onderwijzerswoningen in de gemeente Breskens, zal door het Rijk f 17,000 worden bijgedragen, ongerekend de 30 van het overblijvende gedeelte ad f 993, zoodat ten laste der gemeente blijft een som van f 2317. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 14 Dec. 1882. België, Spanje, Portugal, Rusland, j Nederland, Werkelijke Schuld dito dito dito dito dito dito 1878 4 Promie-Leening Stad Rotterdam 3 dito Stad Antw. '74 3 Obligatiën Buitenl. 1869/70 11/4 dito dito 1876 dito Binnenl. Esc. 5000 dito dito Esc. 100 dito Buitenl. 1853/80 dito 5e Serie 1877 dito 6e Serie 1878 Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Xnschr. 6e S. 1855 Obligatiën 1866 f 1000 dito 1860 2e L. 100 Obl.-Leen. 1867/69 Staatsleening 1866 Oostenrijk, Obligatiën in papier dito dito dito in Zilver dito dito dito in Goud Staatsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond. 1865 5 dito 1851 3 2% 3 5 *ll% 4 5 5 5 5 5 4 Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vit.ebsk Obligatiën 5 Poti Ti/lis Obl,,ration f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. PCt. 67»/, 79% 101% 102 101% a 43% 53 97 751S|„ 93'/» 82'/,. 749/l« 64'/,, 64 64'/ 64'/, 83's/,, 10'/u -100 '/j 23 Oostenr. in papier f 21,27% dito in zilver - 21,27% Eng. Div. per - 11,67% Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier 71% 51»/,. 144 f 1,16 - 2,47 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 14 Dec. 1882. Per Hectoliter. Jarige Tarwe 1881 f a f Nieuwe dito 1882 - 7,a - 8,50 Zomertarwe - 6,50 a - 7,25 Rogge 1882 - 6,a - 6,50 Maartsche Gerst 1882 - 4,75 a - 5, Winter dito 1882 - 5,25 a - 5,75 Zomer dito 1882 - 4,75 a - 5, Haver 1882 - 3,a - 4, Paardenboonen - 6,75 a - 7,25 Witte boonen - 13,a - 14, Bruine dito 1882 - 12,50 a - 13,50 Schokker-Erwten - 9,a - 11, Kleine dito 1882 - 9,50 a - 9,75 Koolzaad - a - Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 14 Dec. 1882. Boter laagste koers f 0,65 per 5 ons. hoogste - 0,72% a 5 Kip-Eieren laagste - 1,25 25 stuks. hoogste - 2,— 25 Van 845 Dec. 4882. Geboren: Een dochter van C. Evertse en M. J. Stammen. zoon Mr. J. van Binsbergen en Ph. A. J. Bachiene. N. Hu son en H. C. van Huizen. dochter W. Fonteine en L. van Westen. C. Verton en M. de Waal. Gehuwd: Het blad de Zuid-Afrikaan raadt de Transvaal sterk aan, financiëele betrekkingen met Holland aan te knoopen en wel door middel van een Bank. Dit zou volgens het blad het éénige en kortste middel zijn om de Transvaal uit haar geldelijke moeielijkheden te helpen. De Zuid-Afrikaan heeft hiervoor deze gronden Nederland is een der rijkste landen, waar de rentekoers laag is, terwijl die in de Transvaal hoog staat. De Hollandsche geldmannen en kooplieden schijnen in den laatsten tijd zeer begeerig om de Transvaal te exploi- teeren, zoodat Nederland niet enkel de Republiek kan te hulp komenmaar dit ook zelf verlangt. Een bewonderaar van Michael Davitt heeft diens beeltenis in het panopticum van Madame Tussaud te Londen met een diamanten ring versierd. Gladstone herdacht dezer dagen zijn vijftigjarige politieke loopbaan. Te Alhene wil 'men voor hem een standbeeld oprichten. De geheele handelswijk der stad Kingston op Jamaica - is door brand vernieldde schade wordt geschat op 6 millioen pond sterl. (72 millioen gulden!). Volgens een der radicale bladen zou Gambetta op het punt staan van een huwelijk te sluiten met de dochter van den senator Peyrat, de schatrijke weduwe van een Italiaansch edelman. Het doodvonnis, uitgesproken over vijf van de moor denaars der familie Joyce in Ierland, is in levenslangen dwangarbeid veranderd. Door een botsing tusschen twee treinen bij Manchester werden een aantal reizigers gewond. Één daarvan is aan zijn wonden bezweken. Uit de onderzoekingen van dr. Russell te Londen blijkt, dat bij nevels aldaar de lucht ruim 21/2 maal zooveel koolzuur bevat als gewoonlijk. De electrische verlichting door gloeilampen te Nieuw-York. Na een gedurig uitstel, heeft de maatschappij voor electrische verlichting te Nieuw-Yorkvolgens het stelsel van Edison, de verlichting begonnen van een gedeelte der oppervlakte, die zij vóór achttien maanden daartoe had uitgekozen en die door ééne inrichting wordt gevoed. Natuurlijk moet men de uitkomsten van eenige maanden afwachten, om te beslissen of de heer Edison geslaagd is, om eene wijze van verlichting tot stand te brengen, die werkelijk goedkoop is. Intus- schen is het niet van belang ontbloot, om reeds nu na te gaan, hoe deze eerste proef geschiedt, waarvan het slagen of mislukken den gasfabrikanten zulk een groot belang inboezemt. De ruimte, die verlicht wordt, bezit eene oppervlakte van omstreeks 258 hectaren (één vierkante Eng. mijl), maar slechts omstreeks één derde daarvan wordt thans voorzien. Zij omvat het gedeelte, gelegen tusschen Ferry- en Wallstreet, ten noorden en ten zuiden, Nassau-street ten westen en de East-river. De alge- meene inrichting der werktuigen om de electriciteit op te wekken, het net van geleiders en hunne zijtakken zullen wij in het kort beschrijven. Een groot gebouw in Pearl-street bij Fulton-Ferry is ingericht voor de stoomwerktuigen, de dynamo-electrische machines en haar toebehooren. Zes werktuigen om electriciteit voort te brengen van grcot model zijn thans in gang. De klossen hebben eene middellijn van 69,5 cM., eene lengte van 1,5 M. en een gewicht van meer dan 4000 kilo. Elk werktuig weegt in zijn geheel meer dan 30,000 kilo, daaronder begrepen de be weegtoestel, welke onmiddellijk verbonden is aan de as der klos en gemiddeld 350 omwentelingen in de minuut maakt. De stoomwerktuigen, die tot beweging dienen, zijn vervaardigd door de firma Porter Alban te Philadelphia, terwijl de toestellen om de electriciteit op te wekken, afkomstig zijn van de Edison-maatschappij. De stoom wordt door vier ketels geleverd, die elk een vermogen kunnen ontwikkelen van 250 paardekrachten. Elke dynamo-electrische machine is in staat om '1800 lampen, elk van 16 kaarsen, te doen gloeien, ofschoon men het voornemen heeft haar niet meer dan'1200 lampen te doen verlichten. De electrische stroom der zes dynamo's wordt op gevangen in een paar dikke koperen stangen, waaraan de verschillende straatgeleidingen verbonden zijn. Elke dynamo kan buiten den stroom geplaatst worden, door middel van een vernuftig ingerichten commutator, en men overtuigt zich van de werking der toestellen op de volgende wijze In het station is een batterij geplaatst van '1000 lampen van '16 kaarsen, die verdeeld zijn in twee groepen, waarheen men den stoom van een der werk Ds. P. van Vlaanderen te Westmaas heeft het beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Yerseke aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Oud-Vosmeer door ds. Ph. Peter te Ginneken. Aan de Universiteit te Leiden zijn thans ingeschreven 781 studenten, als: in de letteren 69, in de theologie 28, in de rechten 400, in de wis- en natuurkunde 42, in de geneeskunde 242. B. Jacobi, 24 j., jm. en Th. L. v. d. Welle, 24 j., jd. Overleden: C. Findsom, 20 j., jd. J. Sneevliet, 80 j., wed. van A. van Meurs. P. Geluk Philipse, 70 j., man van L. den Blaauwen. Gebruik Hop-Bitter tegen bedompte lucht, gebrek aan lucht, een stilzittend leven en vermoeidheid der hersenen en zenuwen. Lees omtrent, koop en gebruik Hop-Bitter en gij zult sterk, gezond en gelukkig zijn. Dames wilt gij sterk, gezond en mooi zijn, zoo gebruik het Hop-Bitter.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3