de wereld helder maken, wat het ware doel was, dat Arabi de rebel beoogde. Het gansche Egyptische volk was met mij en ik was met Egypte, het land, dat ik voor altijd zal beminnen. Ik hoop dat Egypte mij niet zal vergeten, als Engeland voltooit wat ik poogde te beginnen. Ik zeg nog eens, ik klaag niet over mijn lot. Ik ben er zelfs gelukkig en tevreden mee, omdat ik weet, dat mijn rampspoed het middel is geweest om Egypte de vrijheid en welvaart te verzekeren, die het verdient te genieten. Als Engeland zijn goed werk heeft vol bracht, zal het, ik ben er zeker van, in zijn menschelijkheid en hooggestemd gevoel van recht mij vergunnen naar mijn geliefd land terug te keeren, en zal ik met eigen oogen de uitkomst zien van het menschlievend en beschavend werk, voor ik sterf. Ik ben dankbaar aan den heer Gladstone en aan Lord Granville voor hun tusschenkomst te mijnen behoeve, en omdat zij mij gered hebben uit zoo hachelijken toestand. Zij zullen spoedig inzien, dat ik geen rebel was, toen ik mij stelde aan hot hoofd van een volk, dat niets behoefde dan rechtvaardigheid. Ik dank ook Lord Duiferin en Sir Edward Malet voor de vriendelijkheid en edelmoedigheid die zij mij hebben betoond. Ik ben mede een schuld der dankbaarheid verschuldigd, die ik nooit kan afbetalen, aan mijn besten vriend mr. Blunt, die geen moeite noch kosten spaarde om mij in de ure van rampspoed en nood te schragen, toen mijn Egyptische vrienden van ge lukkiger dagen mij allen hadden verlaten. Ik kan nooit voldoende erkentelijk zijn voor de edele en onvermoeide pogingenen den ijverloyauteit en toewijding van de heeren Broadley en Napier te mijnen behoeve en ten behoeve mijner medegevangenen. Ik dank het Britsche volk, zooals ik u dank, mijnheer, en de groote Engelsche pers, die eenstemmig was in 't vragen, dat mij een rechtvaardige behandeling voor 't gerecht zou wedervaren. Ik dank die leden van 't Britsche parlement, die dikwijls en edelmoedig te mijnen behoeve hebben gesprokenen ik dank Sir Charles Wilson voor de vriendelijke en waakzame zorg, die hij mij in de dagen mijner gevangenschap heeft betoond. Ik verlaat Egypte in het vast vertrouwen, dat, naar mate de dagen voorbijgaan, de rechtvaardigheid onzer zaak te helderder zal uitkomen en dat Engeland nooit reden zal hebben berouw te koesteren over de edelmoedigheid en menschelijkheidbetoond tegenover een mantegen wien het heeft gestreden." Ahmed Arajbi, de Egyptenaar. Uit de gevangenis te Kaïro. Dec. 4 1882. In een brief aan Blunt redeneert hij ongeveer op dezelfde wijze, er bijvoegende, dat hij gaarne te Da mascus zou leven met zijn kinderen of anders te Londen onder zijn «broederen de helpers der mensch- heid, een vrij man in het land der vrijheid", terwijl hij zijn woord verpandt zich niet in politiek te mengen, «totdat God zal vervuld hebben wat Hij heeft beslist." Hij onderteekent zich en wenscht genoemd te worden «Ahmed Arabi de Egyptenaar", daar de titel van pacha hem ontnomen is en hij aan eeretitels niet hecht. Blunt, dezen brief met begeleidend schrijven aan de Times zendende, toont zich voldaan over den loop, dien de zaak van zijn vrieï&l genomen heeft. Hij deelt nog- als een bijzonderheid mede, dat bij het onder handelen over de tot stand gekomen schikking, Arabi als eerste beding heeft gesteld, dat de amnestie al gemeen zou zijn en geen vervolgingen op politieke gronden meer zouden worden voortgezet. Gemengd Buiten lands cli Nieuws. Sedert de dagen der Commune (1871) ligt het grootste gedeelte van het paleis der Tuilerieën te Parijs in puin. Het zou wel mogelijk geweest zijn het gebouw weder in goeden staat te herstellen, te meer daar een paviljoen en aan de andere zijde een groot deel van den vleugel nagenoeg onbeschadigd zijn gebleven. Doch de regeering der Republiek wil de Tuilerieën van de aarde verdelgen als een laatste protest achter den rug van het tweede Keizerrijk. Dezer dagen is het opruimen der puinen aanbesteed en aangenomen voor 3300.0 frs. Het terrein, waar het beruchte paleis gestaan heeft, zal tot openbaren tuin worden aangelegd. Alzoo zal het paleis der Tuilerieën voor de derde republiek zijn wat de Bastille voor de eerste geweest is. De Fransche Senaat is bezig met de netelige vraag van den eed. De Regeering heeft een wetsontwerp tot wijziging van de bestaande bepalingen ten aanzien van den eed voorgesteld, 't welk door de Kamer is aangenomen. In den Senaat vindt het nog al heftige bestrijding. Het idee van 't wetsontwerp is, dat in het belang der vrijheid van geweten de eed blijft bestaan voor wie hem willen afleggen, en dat de gemoedsbezwaarden met de plechtige belofte zullen kunnen volstaan. Gelijk overal, zoo ook in Frankrijk, is de clericale en zelfs de ordinair-godsdienstige partij niet sterk genoeg in vertrouwen op de heiligheid van recht en geweten om den boeman van den eed te durven op zij zetten. Ter eere Gods vertoonen die naïeve lui al heel weinig vertrouwen op God. De aartsbisschop van Canterbury, de hoogste waardig- heidsbekleeder der Engelsche staatskerk na de koningin, de heer Archibald Campbell Tait, is in 71 jarigen ouder dom overleden. Hij was een Schot van geboorte en een verlicht man die door alle partijen geëerd werd. Hij was een tegenstander van de conservatieve politiek van Beaconsfield ten aanzien van de Iersche staatskerk. De Egyptische comedie met Arabi-pacha is afgeloopen. De slotscène is geweest dat Arabi-pacha zich schuldig verklaarde aan rebellie, zooals die in de vooraf in overleg met hem en zijn Engelschen advokaat in de acte van beschuldiging was omschreven, met wijziging van den eerst daaraan gegeven vorm. Daarna is het doodvonnis uitgesproken en terstond daarop een decreet van den Khedive voorgelezen, waarbij hem gratie wordt verleend en zijn straf veranderd in verbanning- ten eeuwigen dage. Volgens de Daily News zal hij zijn titel en rang behouden en een jaargeld van 2000 pond bekomen. Zijn lot zal dus zoo kwaad niet zijn. Bij ons te lande heeft men geen rebelleerende noch ter dood veroor deelde generaals, maar zelfs zij, die onberispelijk op hun zaken passen, hebben nog geen 2000 pd. tractement. Enfin, Engeland heeft zich althans de schande bespaard den flinken soldaat te doen vermoorden! Als het nu maar niet te zijnen aanzien handelt gelijk eenmaal tegen Napoleon I op St. Helena; want men zegt, dat Arabi-pacha naar een Engelsche bezitting zal gebracht worden om zijn ballingschap te ondergaan en men noemt daarvoor Maltha, Gibraltar, Bermudas, ja zelfs de Kaap. Uit Kaïro verneemt een Engelsch blad, dat de Engelsche Regeering den Khedive heeft voorgesteld generaal Sir Evelyn Wood als opperbevelhebber van het nieuwe Egyptische leger te benoemen. De behandeling van het proces-Peltzer houdt nog altoos aan. Geheel Brussel neemt er als 't ware deel aan, en het is inderdaad voor de goede Brusselaren een groot verzet. Zulk een monster-proces komt niet alle jaren voor. De indruk, dien wij verkregen van 't geen er al zoo uit het verhoor blijkt, is, dat het einde wel zal zijn dat Armand zich aan de zijde van zijn broeder Leon zal scharen en zijn medeplichtigheid zal erkennen. Uit eenige merkwaardige bijzonderheden van de ver klaringen der getuigen schijnt te blijken dat Armand na den moord in het huis aan de Rue de la Loi geweest is en daar vermoedelijk heeft geholpen om het lijk van den grond op te nemen, en op den stoel te zetten. De houding van Armand wordt beschreven als meer geagiteerd dan die van Leon. Het groote nieuwe paleis van Justitie te Londen is den 4 dezer door Koningin Victoria met groote plechtigheid ingewijd. Het is in 8 jaar gebouwd en het heeft 700,000 pond sterling gekost; er is aan verbruikt 1 milliocn kub. voet Portlandsteen en 35 millioen klinkers. Het metselwerk is grootendeels ge maakt door Duitsche werklieden waaronder ook onder scheidene Hollanders liepen, evenals onder de timmerlui. De Engelsche werklieden wilden telkens hooger loon, tot dat de aannemers hun onwilligheid moede, vreemde werklui hebben aangenomen. Aan de geneesheeren, die indertijd den doodelijk verwonden president Garfield hebben behandeld, is in 't geheel 27500 dollars (f 68750) aan honorarium toegewezen door de daarvoor benoemde commissie. Aan Bliss is 6500, aan Agnewen Hamilton elk 5000, aan Leyburn en Boyton elk 4000 en aan Edson 3000 dollars gegeven. En toch heeft volgens het algemeen zeggen toen Garfield nog leefde, en gelijk ook uit de lijkope ning is gebleken, geen van die dure heeren zelfs precies geweten hoe de president gewond was. Op grond van verkeerde onderstellingen waanden zij den kogel op een geheel andere plaats in het lichaam dan waar hij later gevonden is. Dicht bij Madrid woonde een Engelsche juffrouw met haar oom, een Franschman. Dezer dagen is de juffrouw geworgd in haar bed gevonden. De oom is gearresteerd. Een later bericht zegt dat die juffrouw Julia Bentley heette, vroeger gouvernante was bij Spaansche familiën, dat zij een jaar in een krankzin nigengesticht heeft doorgebracht en dat de gearresteerde Franschman Gainez heet en niet haar oom was. De gisting onder de studenten te Petersburg schijnt bedaard te zijn, maar die in de provincie duurt voort. De studenten van Kiew hebben het voorbeeld hunner broeders te Kasan en Charkoff gevolgd, zoodat drie bataljons ontboden werden om het universiteitsgebouw te bezetten. De grief der studenten te Kiew bestond voornamelijk hierin, dat de zonen en beschermelingen van hooggeplaatste personen bij het verleenen van stipendiën werden voorgetrokken. Zij zijn echter uit eengegaan, nadat aan hun verlangen om de soldaten eerst te zien vertrekken voldaan was. De Groote Raad van het kanton St. Gallen heeft met groote meerderheid van stemmen besloten, de doodstraf weder in te voeren. Hetzelfde besluit nam de Groote Raad van het kanton Lucerne met 73 tegen S stemmen. Te Neazhien, in het Russische gouvernement Tscher- nigoff, zijn vijf dragonders door den krijgsraad tot 15 jaren dwangarbeid in de mijnen veroordeeld wegens deelneming aan de Jodenvervolgingendie eenige maanden geleden in die plaats zijn voorgekomen. De Times heeft berichten uit Durban d.d. 5 dezer, volgens welke Transvaalsche tijdingen inhouden, dat de Kaffers uit hun verschansingen in de holen van Mapoch werden verdreven. Een der holen werd door middel van dynamiet verwoest, waarbij 50 Kaffers en 2 Boeren, waaronder de bevelhebber, werden gedood. Een verraderlijke aanval op het Boerenkamp niet ver van de kraal van Mampoer werd met groot verlies afgeslagen. Joubert was met een sterke afcleeling naar Steelport vertrokken om Mampoer te omsingelen en gevangen te nemen. De sterkte Malagas zou 1 Dec. aangevallen worden. Dezer dagen is te Montpellier het eerste meisjes gymnasium in Frankrijk geopend. De jongejuffrouwen loopen, evenals dat voor de mannelijke Fransche gym nasiasten gebruikelijk is, in een soort van uniform. Drie vermaarde kunstenaressen traden Zaterdag avond in verschillende lokalen voor het New-Yorksche publiek op, nl. Adeline Patti, Christine Nilsson en Mrs. Langtry. De ontvangsten dezer dames op dien avond bedroegen te zamen 21,474 dollars 53,585) een aardige som voor drie uitspanningen, zelfs in een wereldstad Mrs. Langtry ontving voor de 30 voorstellingen die die zij er gaf, 61,804 dollars. Te Graz, in Oostenrijk, naderde een tooneelspeelster, die de rol der koningin in de Graaf Essex vervulde, te dicht het voetlicht, waardoor haar sluier vuur vatte. Ofschoon zij eensklaps door de vlammen om ringd was, verloor zij haar tegenwoordigheid van geest niet, wierp zich op den grond en wentelde zich daarop rond. De brandweer snelde toe en bluschte de vlammen. Ter nauwernood opgestaan, richtte zij eenige woorden tot het publiek om het gerust te stellen, en ging terstond voort met spelen. Kerk- en Schoolnieuws, Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. in de St. Domus- straat ds. A. Brink te Almkerk. Z. M. heeft aan II. A. A. baron Collot d'Escury te Hontenisse, met ingang van 16 Januari 1883, op verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het Arr. Axel. Op St.-Nicolaasdag zijn aan de leerlingen der scholen voor min- en onvermogenden alhier, gelijk ook verleden jaar, doch iets later, heeft plaats gehad, versnaperingen en geschenken uitgedeeld, tot bevordering van het getrouw schoolgaan. Aan alle kinderen werd St.-Nicolaas- koek uitgereikt, en zij die het minste schoolverzuim hadden begaan in het afgeloopen jaar, ontvingen bovendien boekgeschenken, speelgoed, kleurdoozen, werk doosjes enz. De kleinen waren opgewonden van pret en verlieten met luid gejuich de school. De Commissie, die zich met deze zaak belast had, bestond uit de heeren J. H. C Heijse, F. C. v. d. Vliet/F. F. Leupen, J. H. Bastmeijer, L. Karreman en J. Th. Oosterman. Het feest werd vereerd met de tegenwoordigheid van de heeren Wethouders (de heer H. G. Mulock Houwer als waarnemend Burgemeester), den heer Moll, president der PI. Schoolcommissie, den heer dr. J. K. de Bruijne, lid dier Commissie, en een drietal dames. Het is te hopen dat de ouders, ziende wat er al zoo voor hun kinderen gedaan wordt, ook om hun genoegen te geven, hun kinderen toch zoo trouw mogelijk de school laten bezoeken. Bij velen laat dit nog veel te wenschen over. Verblijdend is het dat van de ongeveer 400 kinderen der school voor onvermogenden er 25 waren, die geen enkel verzuim hadden begaan en in 't geheel ongeveer 190, die minder dan 20 schooltijden hadden verzuimd; doch minder aangenaam is het te constateeren, dat er 45 waren, die meer dan 100 maal de school hadden verzuimd; daaronder waren er zelfs 33 met meer dan 200 verzuimen. Voor kinderen die zoo slecht schoolgaan, beteekent het onderwijs zoo goed als niets. Die beslagen tong, die slechte smaak in den mond en dat gevoel van ongesteldheid zegt udat gij Hop- Bitter gebruiken moet. O! hoe kunt gij uw zieken vriend laten lijdenterwijl Hop-Bitter hem zoo zeker genezen kan. Gebruik Hop-Bitter tegen duizeligheid hartkloppingen, toevallen en melancholie. ZEETIJDINGEN. UITGEZEILD. ZIERIKZEE. 7 Dec. «Levant", kapt. J. Fort, van Zierikzee naar Cardiff,

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3