BEURS- EN MARKTBERICHTEN. geholpen en blijft daarom maar dapper doorklagen om 't overige Nederland te bewegen de voor een nieuwe proefneming noodige 30 inillioen bij te passen. Nu is 't daarbij juist niet te doen om Nederland een beste zeehaven te gevenwant die is er sinds lang en wel te Vlissingen, maar 't is om Rotterdam die beste zeehaven te bezorgen. Rotterdam wil of kan niet naar Vlissingen gaan. Vlissingen kan niet met zijn mooie havens naar Rotterdam gelegd worden, ergo moet Rotterdam een eigen beste haven hebben. Nu, dit is tot daaraantoe; men be hoeft zulks Rotterdam niet te misgunnen, al springt het voordeel ervan voor de andere plaatsen van Neder land ook niet zoo scherp in het oog. Maar de water-staatkunde ten aanzien van de ver legging der rivier de Maas, ofschoon niet buiten verband met de uiterste mondingen der rivier, draait om andere spillen. De watergeschiedenis van N.O.-Noord-Brabant is al een zeer oude geschiedenis. Het is niet te ontkennen dat de linkeroevers van de Maas al reeds voor eeuwen achter gelegen hebben bij de rechteroevers, en dat daar aan de politiek tijdens de Republiek der Vereenigde Nederlanden niet vreemd noch onschuldig was, is bekend genoeg. Dezer dagen heeft men ook in de Kamer kunnen hooren dat sommige leden van meening waren dat zelfs de kerk daarin betrokken geweest is en dat de Protestantsche regeering der Republiek de Katholieke bevolking van de Generaliteitslanden altoos zoo stiefmoederlijk bedeeld heeft om den wille van kerkelijk verschil. Wie zal dit uitmaken? 't Gaat moeielijk om de proef te nemen hoe het gaan zou als 't omgekeerd werd, de Dortenaars over de Maas wipten en de inwoners van klein Spanje de vette beemden van Betuwe, Tieler- en Bommelerwaard in bezit kregen. Zoo'n proef zou nog meer dan 20 a 30 millioen kosten. De eenige beslissende vraag is maar: kan N.-Brabant en Limburg geholpen worden? En kan dat, dan moet het ook, zou men zeggen. De stemming over dit wetsontwerp- zal, dunkt ons, zeer leerzaam kunnen zijn. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Elle- woutsdijk A. Fontein. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat aan de oud verdedigers der Citadel van Antwerpen, die op den 30n dezer nog in leven zijn en tot het dragen van de versierselen der Militaire Willemsorde zijn gerechtigd, een feestgave van f 50 zal worden verleend. Eiunst, Wetenschap en Letteren. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem heeft van de directie der Koninklijke porceleinfabriek te Berlijn in bruikleen ontvangen een prachtige verzameling van aan die fabriek vervaardigde voorwerpen. Van de firma Villeroy en Buch te Metlach ontving het Museum bovendien een verzameling voorwerpen van fijn aarde werk en tegels voor de afdeeling «Ceramiek". Tijdens het verleden week ook hier waargenomen nooderlicht heeft er plaats gehad 't geen men in de wetenschap der meteorologie een electrische storm noemt. Dit verschijnsel openbaart zich in gedurige en grillige storingen en afwisselingen in den electrischen stroom, waardoor b.v. de electrische telegrafen niet behoorlijk kannen werken door de gedurige verandering dei- polariteit van den stroom. Het verschijnsel van verleden week is over een- groot deel van Europa waargenomen en uit sedert ontvangen tijdingen uit Amerika blijkt, dat het ook daar heeft plaats gehad. In de omstreken van Mainz heeft een landman onder het graven van een pufc, op een diepte van 1 Meter, een vaas gevonden, gevuld met oude goud stukken uit de 14e eeuw. Er zijn er '1005 en hun gezamenlijke waarde wordt op '10,000 Mark (f 6000) geschat. Het zijn gouden munten uit het tijdvak van '1340 tot 1390, dus uit de eerste tijden der goud- munting in Duitschland. Er zijn er onder van de meeste Duitsche vorsten en steden, die destijds gouden munt geslagen hebben, alsmede munten van "Venetië en Florence. Vele stukken zijn zeldzaam en eenige tot dusver onbekende. Gemengd Buitenlaiidscli Nieuws. 'Aanvaringen tusschen schepen zijn aan de orde van den dag en de hedendangsche zeelieden varen zoo precies in dezelfde koerslijnen of wel zoo onverschillig en onbesuisd, dat er zelden een dag omgaat dat men niet in de zeetijdingen leest van schepen, die elkaar in den grond geboord hebben. Doch dat een visch een aanval op een schip doet en nog wel met tamelijk groot succes, is zeldzamer. Toch is dit dezer dagen gebeurd. De vischscliuit «Himalaya", van Plymouth, is bij het naar binnen loopen op een grooten visch gestooten, of wel, die groote visch heeft een aanval op den steven van de schuit gedaan, die zoo geducht aankwam, dat de schuit er lek van werd en aan den grond gezet moest worden om niet te zinken. Bij onderzoek bleek, dat de lascli van den steven gebroken en de kiel gespleten was, terwijl er nog een stuk van de huid van het zeemonster aan den steven gekleefd hing. Dit geval herinnert ons eenige andere dergelijke o. u. van een schip, dat schipbreuk leed nadat een wal visch het roer had uitgelicht en stuk geslagen, alsook van een schip, dat van onderen een vrij groot gat kreeg en zonk, door den stoot van een reusachtig zeemonster en eindelijk van een schip in welks steven men na de thuiskomst een negen voet lang zwaard van een zwaard visch een voet diep ingedrongen vond zitten. Men had den schok van den door dien zwaardviscli toegebrachten stoot op het gansche schip duidelijk gevoeld. Uit een en ander blijkt wel, dat het niet alles katvisch is wat in zee zwemt. Gambetta heeft zich bij ongeluk door de hand ge schoten met een revolver; men gelooft dat het geen ernstige gevolgen zal hebben. De Senaat van Frankrijk heeft het verdrag van de Bi-azza met den negerkoning Makoko goedgekeurd. Er zal nu een militaire expeditie worden gereed gemaakt en aan het hoofd van deze vreedzame bende zal de Brazza weder naar de Kongo vertrekken. Het doel is enkel, zegt men, het aanknoopen van handelsrelatiën. De troepen zullen zeker moeten dienen om Makoko pleizier te doen en eens een Fransche parade voor zijn zwarte majesteit te houden. De Belgische Kamer heeft met 56 tegen 26 stemmen liet wetsontwerp vei-worpen tot het instellen eener speciale jury voor pers-delicten. ING O IN" JEIV. Kerk- en School nieuws. Aangenomen het beroep naar Oost-Kapelle door den kand. Slees wijk Visser te Lemmer, die bedankt heeft voor het beroep naar Borsele. Voor het vergelijkend examen ter benoeming van een hoofd der openbare school te Zaamslag (jaarwedde f 850 met vrije woning en tuin), zal een nieuwe oproeping moeten plaats hebben, daar er zich slechts drie sollicitanten hadden aangemeld en een daarvan zijn sollicitatie heeft ingetrokken. Ilefc Bestuur der alhier op te richten Ambachtsschool stelt zich voor de lessen aan die inrichting met Januari a.s. te openen, daartoe in staat gesteld door contribution van de leden der Vereeniging voor de Ambachtsschool en door subsidiën van de Provincie, de gemeente en het dep. Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid, Er zullen dan twee ambachtsscholen alhier geves tigd zijn. Actn het Bestuur der Afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Mij n e Ileeren! Bij dezen neem ik de vrijheid eene bedenking in het midden te brengen naar aanleiding van het schrijven van uw geachten Secretaris, den lieer Moens, in de Zierik zeesche Nieuwsbode van den 30sten November 1.1.welk schrijven zeker de gevoelens teruggeeft, die door de meesten uwer worden omhelsd. Die^gevoelens worden in hoofdzaak ook door mij gedeeld. Jaik ga nog een schrede verder. Ilc durf beweren, dat genoemde Maatschappij, die zoo krachtig werkzaam is tot bevordering der Toonkunstjuist daarom ten volle verdientdat al onze gegoede stadgenooten zich onder hare leden scharenzelfs al konden ze nooit iets genieten voor de contributie, aan het lidmaatschap verbonden. En die aanspraak op een groot ledental is natuurlijk te rechtmatiger, nu werkelijk het muzikaal genot, dat de Zierikzeesche Afdeeling haren leden aanbiedt, niet gering is. Maar welke weg moet nu worden betredenom het ledental te vergrooten Met u geloof ikdat het het best isden toegang tot de Zierikzeesche Concerten van Toonkunst slechts aan die Heeren te verleenendie lid zijn der Maatschappij. Maar tegelijkertijd acht ik liet raadzaamhet lidmaatschap zoo aantrekkelijk mogelijk te makenbepaaldelijk door het nemen van dezen maatregel, dat zoowel het lid zelf als eene bij hem inwonende Dame de concerten gratis kan bezoeken. In dat geval zal het zeker zeer dikwijls voor komen dat uit hetzelfde gezin vaii een lid der Maatschappij meerdere Dames, natuurlijk tegen betaling van entrée de concerten bezoekenhetgeen de kas der Afdeeling ten goede komt. Wordt echter de gezegde maatregel niet genomen dan vrees ik, dat de concerten schaars zullen worden be zocht en het aantal leden der Afdeeling eer zal af- dan toenemen. Vertrouwende, dat ge deze mijne opmerking niet zult toeschrijven aan vitzucht, maar veeleer aan de oprechte begeerteuw onbaatzuchtig en loffelijk streven in zake de Toonkunst te steunen, noem ik mij hoogachtend Zierikzee '1 Dee. 1882. Uwen Dienaar W. BAX. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 30 Nov. 1882. Nederland, Werkelijke Schuld 2J/a dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligatiën Buitenl. '1869/70 l'/4 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie '1878 6 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito '1860 2e L. j£ 100 4'/2 Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond. '1865 5 dito 1851 3 pCt. 66ii/.s 80 1029/16 1023/,, 1003/4 95 531/a 97 763/ls 12'l5/e Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Ti/lis Obl.gatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 ItaliëZuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, lllin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. 64i/2 647/8 l46i/2 84i/8 101/s 1001/8 237/i6 119°/, 6 4915/i6 821/2 Si-e 1443/8 Nu, 't is maar erg koud bij onszei Bertha j bibberende. De brokken bevriezen je in den mond j Hier is ten minste van avond nog vuur geweest. Beiden sleepten stoelen aan en gingen dicht tegen de J nog zoowat lauwe kachel zitten. Hortense hield haar j konijnekluifje met de toppen van de vingers vast en ploos het met overleg af. Bertha doopte kruimeltjes in j haar glas stroop. Trouwens hun ouders, die nu toch 1 aan 't doorslaan waren, schenen zelfs niet op te merken j dat zij binnen gekomen waren. Zij gingen voort. Belachelijk, belachelijk, meneerIk zal niet j meer belachelijk zijn! Mijn hoofd gaat er af, als ik nog een paar handschoenen verslijt om ze uit te huwe lijken 't Is nu uw beurt! En maak je maarniet meer belachelijk dan ik! O, madam, nu gij ze overal heen gebracht en gecompromitteerd hebt! Breng ze aan den man of j niet, 't kan me niet schelen! 't Kan mij nog minder schelen, meneer Josserand! Het kan me zoo weinig schelen, dat ik ze de straat I op zal jagen als je me nog meer tergt. Als je dat je 1 aantrekt kun je ook meegaan, de deur staat open Och Heer, wat een opruiming zal dat zijn De juffers luisterden bedaard toe. Zij aten maar door niet losgeraakte borstrokken en zachtjes zich de bloote huid vrijvende tegen het lauwe aardewerk van de kachel. En ze zagen er wat lief uit, zoo los als ze daar zaten, niet haar grooten honger en de oogen vol slaap. Het is wel heel verkeerd van u, zoo te kijven, zei Hortense eindelijk met den mond vol. Mama ver bittert zich en papa zal morgen op zijn kantoor weer ziek worden Mij dunkt, dat wij groot genoeg zijn om ons zelf uit te huwelijken. Dat gaf eenige afleiding. De vader kon niet meer en hield zich of hij weer aan zijn strooken ging; hij bleef met den neus op het papier gebogen zitten, daar hij toch niet kon schrijven, omdat zijn handen zoo beefden. Ondertussclien was de moeder, die in de kamer rondliep als een losgebroken leeuwin, voor Hortense gaan staan. Als je op je zeiven doelt, riep zij, dan ben je mooi lomp! Je Verdier zal je nooit trouwen. Dat 's mijn zaak, antwoordde het jonge meisje ronduit. Na minachtend vijf of zes vrijers afgewezen te hebben, een ambtenaartje, een kleermakerszoon, andere jongens nog meer, die zij vond dat geen toekomst hadden, had zij zich eindelijk bepaald bij een advokaat, dien zij bij de Dambrevilles had ontmoet en die een groot fortuin te wachten had en reeds in de veertig was. Maar ongelukkig leefde Verdier sinds vijftien jaar niet een bijzit en liij woonde daar in de buurt. Dit wist zij echter en trok het zich niet erg aan. Kind, zei de vader, opnieuw opkijkende, ik had je verzocht niet meer aan dat huwelijk te denken Je weet hoe de zaken staan. Zij hield even op met aan haar kluifje te zuigen en zei met een ongeduldig gezicht Welnu? Verdier heeft me beloofd, dat hij haar zal laten schieten. Zij is een uilskuiken. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2