IIE1LIGEULEE- HULDE. LEIPZIG. mm- m marktberichten. Er is in den laatsten tijd ook nog eene andere I zending in het leven geroepen, bekend onder den naam van inwendige zending. Wat die inwendige zending eigenlijk betcekent, wat haar doel is, begrijp ik niet recht, 't Is mij althans j heel vreemd van vertrouwbare zijde te vernemen dat in de vacature te Oud-Vosmeer, om de veertien 1 dagen een zendeling voor de gemeente optreedt. Waarom l toch Zijn de menschen dan daar nog Heidenen ol afgodendienaars? Dat zal toch wel niet zoo wezen. Ben ik wel ingelicht, dan wordt er zelfs in geene gemeente in het eiland Tholen meer gedaan in 't belang van den godsdienst dan te Oud-Vosmeer, 't Is waar, de ge meente heeft op dit oogenblik geen leeraar. Maar in de vacature wordt toch geregeld door de ringpredi- kanten voorzien, zooals overal gebruikelijk is te doen. 't Schijnt evenwel niet voldoende te zijn en misschien daarom de uitnoodiging aan inwendige zendelingen om hier te prediken. Het doel van die zendelingen blijkt evenwel duidelijk genoeg, wanneer bet waar is, dat de inwendige zending uitgaat van de anti-revo lutionairen. En dan, ja, dan gelclt ook hier wat Paulus tot de Atheners eenmaal zeide: ik zie, dat gij als't ware overgodsdienstig zijt, maar den onbekenden God, den anti-revolutionairen god, d. i. de macht en de heerschappij der Kerk met hare dienaren, kent gij niet, en die moet u verkondigd worden. Kaar ik verneem is dan ook de gebeele kerkeraad te Oud-Vosmeer anti-revolutionair. Enfin, dat is nie mand kwalijk te nemen, ieder zijn smaak. Maar dat kerkeraadsleden en bepaaldelijk de ouderlingen in hunnen weerzin tegen andersdenkenden zooverre gaan, dat ze daarvoor hunnen plicht verzuimen, dat is wat verregaande. En het heeft er wel eenigen schijn van. Verleden Zondag toch, trad een zendeling voor de gemeente op, en was de geheele kerkeraad present. Des namiddags trad een predikant uit den ring op, en de geheele kerkeraad op één lid na, een diaken, schitterde door zijne afwezigheid. Des avonds trad de zendeling weer op en «Ie kerkeraad was weer voltallig. Nu is het wel niet onmogelijk, maar toch hoogst onwaarschijnlijk, dat al de kerkeraadsleden tegelijk gegronde redenen hadden, om niet ter kerk te komen. En ik beschouw het als eene grove beleediging voor den predikant, die verleden Zondag de vacatuurbeurt moest waarnemen. Is het, omdat de predikanten bij de godsdienstoefening nog altijd gebruik maken van Evangelische gezangen? Misschien wel; want ben ik wel ingelicht, dan meent de kerkeraad van Oud- Vosmeer, dat de Evangelische gezangen wel mooi zijn, maar toch niet in de kerk te pas komen. Of is'het, omdat de leeraar niet goed in de leer is? Ook mogelijk; maar dan maken de broeders ouderlingen zich schuldig aan schandelijk plichtverzuim. Of is den ouderlingen bij de aanvaarding van hun ambt niet voorgehouden, dat ze hebben toe te zien, dat geen vreemde, leer in de gemeente worde verkondigd? En hebben ze bij hunne bevestiging niet openlijk voor God en de gemeente de plechtige belofte afgelegd, dat ze getrouw het hun voorgelioudenezouden nakomen? Waarom dan uit de kerk gebleven? Juist omdat ze daarvoor geroepen zijn 'te waken, mogen ze niet weg blijven. En waar het Evangelie niet naai' waarheid wordt verkondigd, daar is het hun plicht den leeraar daarover te onderhouden. Maar dat durven de kerke raadsleden van Oud-Vosmeer niet, omdat ze op grond van den Bijbel geen godsdienstleeraar uit het lieele eiland Tholen kunnen tegenspreken. Ik zou hun ook niet aanraden daaraan te beginnen, daar het best zou kunnen gebeuren, dat hun op grond van den Bijbel werd aangetoond, dat ze doortrokken zijn van het onheilige Fariseïsme. En zoo de eerwaarde broeders niet ter kerk komen, wanneer ze meenen, dat het Evangelie toch niet overeenkomstig hunne waarheid wordt verkondigd en ze alzoo schade aan hunne ziel zouden kunnen lijden, is dan "een groot gedeelte van de ziefen, die aan hunne zorg zijn toevertrouwd, hun geheel onverschillig? Volgen ze alzoo het voorbeeld na van den grooten Meester, die juist opzocht, wat ver loren of afgedwaald was? Neen, zoo brengen ze hun stelsel van verwerping en vrije verkiezing in toepas sing; maar zoo bewijzen ze dan ook, op één na het hoogste gebod met voeten te treden. De dwepende ortho doxie moet kunnen uitsluiten, afsnijden als een verrot lid, zooals het in de tale Kanaans luidt. Waar zulke godsdienstige denkbeelden mochten veldwinné.n, daar zien we nu reeds in onze verbeelding brandstapel en schavot'uit de rcliquieënkasten verschijnen om de afgedwaalden' te dwingen om in te gaan. Maar de kerkelijke, beter gezegd kerksche drijvers, mochten de geschiedenis raadplegen, dan zouden ze daaruit kunnen leeren, dat de ontwikkeling van den menschengeest in geen kerkelijke boeien is te slaan. Ze konden daaruit leeren, dat zoodra de kerk hare hoedanigheid van leidster laat varen en zich opwerpt als heerscheresy zij onvermijdelijk eene scheuring teweegbrengt. Telkens, als er een zendeling predikt, wordt er aan de kerkdeur eene collecte gehouden ter bevordering der inwendige zending. Naar ik hoor, is de opbrengst niet voldoendeom de kosten ('12 gulden) voor het optreden van een zendeling te bestrijden. Zal men de kerkvoogdij aanspreken, om het tekort bij te passen? Misschien wel; we willen evenwel hopen, dat de kerk voogdij bij den ongunstigen toestand der kerkelijke fondsen er eerst goed over denke, vóór ze daartoe overgaat. Het niet-Katholicisme lacht of spot niet zelden met den St.-Pieterspenninghet bedenke liever eerst of tusschen den St.-Pieterspenning en de collecte voor de inwendige zending geen merkwaardige overeen komst bestaat. Ik geloof niet, dat de overgodsdienstigheid te Oud- Vosmeer zal medewerken tot bevordering van echten, waren godsdienstzin; ik hoop evenwel, dat uit de ge duchte wrijving, welke tegenwoordig zich daar open baart, eenmaal het goede moge voortkomen. A». Op den 11 October 1.1. heeft op de Rijks Wiericker- Schans, alhier, een Wedstrijd plaats gehad met een Brandspuit van den heer A. II. van Bergen, te Heiligerlee, en de vier stuks nieuwe Gouvernements- Spuiten uit genoemd Fort, herkomstig uit Leipzig, welke geheel in 't voordeel van den heer van Bergen uitviel. De nieuwe Spuit (Zuig- en Perspomp) is in waarheid een pronkstuk en munt uit door degelijkheid. De zuigslang, aan de Spuit steeds bevestigd, werpt men in 't water en men moet bijzonder vlug zijn (zoo men dadelijk begint te pompen) om de slangen, die ook aan de Spuit gehecht blijven, uit te loopen, omdat bij de eerste slagen reeds 't water met verbazingwekkende snelheid voortstuwt. Heiligerlee gaf (en dit was in 't oogloopende) veel sneller water dan Leipzig. Ieder die tot de brandweer behoort, weet dat dit een hoogst belangrijk voordeel ismen heeft niets aan- of af te schroeven, tenzij een slang van 60 Meters niet voldoende is en men deze 20 a 40 Meters moet verlengen. In hoogte en afstand der waterstralen was weinig verschil, intusschen waren die van Heiligerlee dikker en bijgevolg 't volume water dan ook grooter. (2) Bovendien werkt Heiligerlee veel gemakkelijker; de Leipzig er gaat zwaar; ook wat de hechtheid betreft geven wij aan- Heiligerlee de voorkeur, 't Bovenstuk der Leipzig er toch staat op vier ijzeren stangen, die bij werking schudding veroorzakendit is niet't geval bij Heiligerlee, en daarom achten wij deze Spuit sterker en duurzamer. Na dit Concofirs heeft onze Gemeenteraad dan ook zonder bedenkingen die Spuit geaccepteerd. Toevallig moest zij dienzelfden avond dienst doen, toen een hooiberg, door den bliksem getroffen, in brand geraakte. De lieer van Bergen, die daarbij tegenwoordig was, mocht met welgevallen nederzieti op zijn fabrikaat, dat in alle -opzichten uitmuntend voldeed. Onze lof voor den heer van Bergen is verder over bodig; toch kunnen wij niet nalaten onze verwondering te kennen te geven, dat 't Gouvernement naar Leipzig gaat, terwijl 't te Heiligerlee beter kan slagen. Heiligerlee staat hierin boven Leipzig en nu beeft 0. i. een Nederlandsch industrieel als de lieer van Bergen aanspraak op waardeering en begunstiging, ook van 't Gouvernement. get. D. TURKENBURG,D 1Brandmeesters J. BATELAAN, j Bodegraven (Z.-Holland), 2 November 1882. (1) Fabrikaat van den Heer G. A. Jaugii, naar 't systeem van den Heer Cim. R. Kou veld, Civiel-Ingenieur t e Amsterdam. (2) De pompen van de Leipziger spuiten waren l5 c.M. meer in diameter en de zuigerslaglengte langer als die van van Bergen. Kerk- en öchoolnieuws. Op het drietal te Meppel Rynders te Middelburg. komt ook voor ds. D. Beroepen te St. Laurens c.a. ds. D. G. W. Muller Massés te Groesbeek; te Schore en Vlake (cl. Goes) en te Gapinge (cl. Middelburg) de cand. B. J. van Heijningen; bij de Chr. Ger. Gem. te 's Heer Abt-en Sinoutskerke ds. L. A. F. Creutzberg te Oosterlahd op Duiveland te Biezelinge c.a. de cand. J. C. Sikkel. Bedankt voor Nieuw- en Sint-Joosland door ds. G. W. Locker te Aalstvoor Zaamslag door ds. C. II. Kuijpéri te Sluijswijk; voor Colijnsplaat door ds. A. Brink te AJmkerk. Toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk de heer L. A. van Langeraad van St.-Maartensdijk, doctorandus in de theologie. Toegelaten voor Staatsinrichting de heer J. A. de Bruijne van Zierikzee; voor Aardrijkskunde de heer G. A. Odé van Schiedam. In één enkel blad (Voltelen's Advertentieblad) vonden we gevraagd3 leeraars en 1 leerares M.O.5 hoofden van scholen, 34 onderwijzers, 14 onderwijzeressen en 1 k weekei ing. De jaarwedden der leeraars zijn f '1900 a 2000 der leerares f '1200 der hoofden van scholen 4 a f 700 en 1 a f '1250 met vrije woning en tuin der onderwijzers van f 500 tot 1200der onderwijzeressen van f 550 a f 9,50. Bij ééuc hulpondorwijzersplaats wordt ook nog toegevoegd vrij gebruik van 2 kamers (zit- en slaapkamer) boven de woning van het hoofd der school. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den '13 Nov. 1882. Nederland, Werkelijke Schuld 2% pCt. 66% dito dito 3 79% dito dito 4 '102,% dito dito 1878 4 102% Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 9615/ Spanje, Obligation Buitenl. 1869/70 '1% dito dito 1876 2 431/, dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 53% dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie '1878 6 Rusland, Obl. Hope Co.. '1798/1815 4 97% Cert. Inschr. 6e S. '1855 5 7613/1B Obligatiën 1866 f 1000 5 9313/ dito 1860 2e L. 100 4% 83 Obl.-Leeni '1867/69 4 74%, Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 64%, dito dito 5 dito in Zilver 5 64% dito dito 5 60% dito in Goud 4 Staatsleening '1864 - 146%, Italië, Inschrijving 5 83%, Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 10% Brazilië, Obfigatiën Lond. '1865 5 Mexico, dito 1851 3 2415/le Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 419% Baltisehe Spoorw. Aand. 3 509/lg Jeles Q-riasi Obligatiën 5 825/1G Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Ti/lis Obl .-.atiön f 1000 5 86% Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 71l5/,6 Italië, Zuid [tal.-Spoorw. Obligatiën 3 5in/la Amerika, lllin. Cert, van Aandeel 147 St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 21,22% I Russen in Z. R. f 1,18 dito in zilver - 21,25 Amerik. Dollars - Eng. Div. per - 11,67% i Papier - 2,46% ROTTERDAM, 13 November '1882. Tarwe. Genoegzaam voor de behoefte aan. Bij matige vraag tot goed vorige prijzen. Mindere 10 cent lager. Puike Nieuwef '10,— a f 10,50 Mindere- 7,— - 7,80 Rogge. Bij ruimen aanvoer tot onveranderde prijzen. In de puike blanke soorten goed te verkoopen. Mindere minder gezocht en moeielijk te plaatsen. Puike soortf 6,75 a 7,25 Mindere- 5,25 - 5,75 Gerst. Ruim aangebracht. Winter- zoowel als Zomer- ondervond in de zware soorten eenige vraag, doch bleef onveranderd in prijs. Mindere ilauw als voren. Nieuwe Winterf 6,10 a Zomer- 5,75 Haver. Minder dan verleden week aanbracht in de puike zware soorten ruim vorige prijzen opgewone als voren. Inlandsche langef 3,20 a f 4,25 korte- 5,- 5,50 Erwten. Bij meerder vraag in de puike soorten coulant opgeruimd. Mindere weinig gezocht. Puikef 10,50 f 11, Mindere- 10,- 10,25 Bruine Boönen. Minder aangevoerd. In de puike en beste soorten beter te verkoopen. Mindere moeielijk te plaatsen. Puike Zeeuwschef 12,75 a 13,75 Mindere- '10,- 11,50 Witte Boonen. Puike droge, die schaarsch zijn, goed te verkoopen. Mindere bezwaarlijk te verkoopen. Puike Zeeuwschef 13,75 a 15, Mindere en afwijkende- 8,50 - 10, Paarden boonen. Als voren afgegeven. Puike hardef 7,20 a f 7,50 Mindere- 6,- 6,80 A j u i n. Aangevoerd ongeveer 5000 ILL.prijs 0,90 per 50 K.G. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 13 Nov. Lollard", van Dordrecht naar Londen. sombere en zindelijke plaats neêr, met haar regelmatig plaveisel en haar fontein met glimmende kraan. 'tWas altoos nog doodstil, geen gerucht werd gehoord. Men zag niets dan de gelijkvormige ramen, die zonder een enkele vogelkooi of een bloempot, hun eentonige witte gordijnen ten toon spreidden. Om den grooten naakten muur van het aan de linkerzijde belendende' huis te bedekken, dat daar de vierkante plaats afsloot, had men daarop looze ramen geschilderd met eeuwig ge sloten zonneblinden, zoodat het was of het dichtgemet selde leven der naburige woningen ook daar heerschte. Wél, ik zal 't hier heel goed kunnen stellen! riep Octave verrukt uit. Niet waar? zei Cam pardon. Ik heb ook gedaan of 't voor mijzei ven was; trouwens ik heb de aan wijzingen gevolgd, die in uw brieven vervat waren. Dus staat het meubilair u aan? Het is alles wat een jonkman behoeft. Later kunt gij zien. E11 terwijl Octave hem de hand drukte om hem te bedanken en zich verontschuldigde wegens de moeite, die hij hem veroorzaakt had, hernam hij met een ernstig gezicht Alleenlijk, kameraad, geen lawaai hier, vooral geen vrouwen! Op mijn woord, als ge hier ooit een vrouw meebracht, dat zou een ware revolutie worden. Wees gerust! mompelde de jonkman, een weinig- ongerust. Neen, laat 'ik u zeggen, dat zou mij compro- mitteeren Ge hebt het huis gezien. Hier wonen enkel bourgeois en zedelijk Ja,-onder ons gezegd, zij zijn wel wat al te fijn. Nooit een woord, nooit een gerucht meer dan gij nu hoort Ziet ge, mijnheer Gourd zou mijnheer Vabre gaan roepen, we zouden er beiden mooi ineê zitten! Dus mijn waarde, voor mijn eigen gerustheid vraag ik u: eerbiedig het huis. Octave, ingenomen met zóóveel fatsoenlijkheid, be loofde het te zullen respecteeren. Toen voegde Carnpar- don, een wantrouwenden blik om zich heen slaande, en zacht sprekende alsof iemand hem had kunnen hooren, er met een gloed in de oogen bij; Buiten, dat gaat niemand aan, he? Parijs is groot genoeg en men heeft er de ruimte Ik voor mij, ik ben een artist, het kan mij niet schelen Een boodschaplooper bracht de koffers boven. Toen zij op hun plaats gezet waren, hield de architect op vaderlijke wijze Octave gezelschap, terwijl deze zich kleedde. Opstaande zeide hij Laat ons nu naar beneden gaan en mijn vrouw opzoeken, Op de derde verdieping boorden zij van 't kamer meisje, een schrale, donkere en coquette meid, dat mevrouw nog belet had. Om hem op zijn gemak te zetten liet Campardon, die nu toch op zijn dreef was, zijn jongen vriend de woning zieneerst de groote zaal, wit met goud; zeer opgesierd met aangebracht lijstwerk en gelegen tusschen een kleine groene kamer, die hij tot werkkamer had ingericht en de slaapkamer, waarin zij niet konden binnengaan, doch die hij uit duidde als smal en behangen mét papier met kleine bloemen. Toen hij hem vervolgens in de eetzaal bracht, die geheel in geïmiteerd eikenhout was, overladen met vakken en lijstjes, riep Octave, door de illuzie gefopt uit Dat 's zeer rijk Aan het plafond liepen twee groote scheuren door de vakken, en in een hoek, waar de verf afge- geschilferd was, kon men het pleister zien. Ja, effect maakt het wel, zti de architect lang zaam, met de oogen naar het plafond gericht, jie begrijpt wel, die huizen zijn gebouwd om effect te maken Maar men zou niet al te scherp in de muren moeten zien. Dat 's nog geen twaalf jaarjbud en gaat reeds uitwijken Men maakt den voorsevel van mooien steen, met gebeeldhouwde dingen er /nan; de trap wordt driemaal vernist; de kamers werden verguld en opgekleurd, en dat neemt de menscMen in en staat deftig .Nu! hecht is het nog wel, onzen tijd zal 't in alle geval wel duren! Hij leidde hem nu opnieuw de voorkamer door, die door matglazen ruiten licht ontving. Links, op de plaats uitkomende, was nog een kamer, waar zijn dochter Angèle sliepen daar deze kamer geheel wit was, zag zij er op dezen Novembér-namlddag zoo treurig uit als een graf. Verder was aan 't eind van de gang de keuken, waar hij hem ook volstrekt wilde brengen, zeggende dat hij alles zien moest. Ga toch binnen, zei hij, de deur openduwende. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2