f t 1 Buitenlandse^ Overwicht, Wij vestigen de aandacht op de herhaalde aanbie dingen van goedkoope boeken dooi- de heeren Gebr. Cohen te Arnhem en Nijmegen. Wat deze aanbiedingen o. i. gunstig van vele dergelijke onderscheidt, is, dat de heeren Cohen zich niet ophouden met allerlei min of meer aanlokkelijke loterijen, doch daarentegen zorgen dat de koopers degelijke boeken ontvangen voor aan merkelijk minder geld dan ze anders kosten, terwijl al de door de firma afgeleverde werken geheel nieuw en onopengesneden of in nette banden gebonden zijn. liet Ilandbl. bespreekt heden de Munt-kwestie naar aanleiding van de pogingen, door de heeren Vrolik en Pierson, deNederl. gedelegeerden ter Parijsche muntconferentie, bij den Min. van Financiën aangewend om de aandacht te vestigen op den tegenwoordigen toestand e» maatregelen ter voorziening ervan voor te slaan. In 't voorjaar was het Ilandbl. tegen het zenden van een adres aan de regeering over de munt- kwestie door de Kamer van Koophandel, toen ook de goudvoorraad der Ned. bank op 8 millioen daalde. De Parijsche beurscrisis verklaarde die daling, die niet lang zou durenwerkelijk was in Mei de voor raad weder f 22 millioen. Nu is echter de goud voorraad in de bank tot f 11% millioen gedaald, zonder een bepaalde reden. De adressanten duchten, dat dit wegvloeien van 't goud ons zilveren ruilmiddel zal depreciëeren. Eene renteverhooging zou dit kunnen voorkomen, maar die moet voor handel, nijverheid en landbouw zeer nadeelige gevolgen hebben. Als een beter middel stellen adressanten voor, hoogstens 20 millioen Nederl. rijksdaalders te doen versmelten in zilveren baren, en die baren door bemiddeling van de bank voor den handel beschikbaar te stellen. Een wetsontwerp zou daarvoor noodig zijnmen kon dan, als de goudvoorraad uitgeput was, den metaaluitvoer in zilver doen plaats hebben. Die zilverontmunting zou per millioen f '150,000 aan de schatkist kosten, maar men acht dit niet te duur, om daardoor vastheid te verkrijgen in de waarde van het ruilmiddel. Het adres is door den Minister aan verschillende groote Handels- instellingen en Kamers van Koophandel gezonden. Het Handelsbl. acht het voorgestelde zeer wenschelijk. Palliatieven kunnen niet baten. De tegenstand van Enge land tegen het bimetalisme, terwijl Duitschland steeds Engeland volgt, maakt eene internationale bimetallieke overeenkomst nog onmogelijk. Nu het goud wegvloeit, zonder bepaald aan te geven reden, moet men aannemen, dat ons ruilmiddel te overvloedig is. Intrekking van muntbiljetten is ook niet aan te radener blijft dus slechts vermindering der geldcirculatie over en dus partiëele zilverontmunting, die te noodiger wordt, nu dc Regeering weldra een tamelijk aanzienlijke staats- Jeening wil aangaan. Wil men daarbij op deelneming van 't buitenland rekenen, dan moet men zorgen, dat de Nederl. munt hare tegenwoordige Internationale waarde behoudt, dat het zilver niet gedepreciöerd wordt, opdat het crediet van den Staat niet Jijde. Het JD. v. Z.-II. heeft voorgesteld, dat ter bevordering- der Zondagsrust voor de telegrafisten een extra bestel bon op den Zondag zou kunnen worden gesteld. Men beweert daarentegen, dat zij, die van de telegraaf gebruik maken, zich niet voor 25 a 30 et. zullen laten terughouden. Een telegrafist schrijft in de Arnh. Ct., dat uit de Zondagstelegrammen eensdeels blijkt, dat zeer velen uit gemakzucht Zondags telegrafeeren en dat de Israëlieten, die Zaterdags hun rustdag hebben gehad, Zondags hun schade inhalen en op den rustdag der Christenen zooveel handelen als mogelijk is. Met 't behoud van 'trecht voor allen" kon men den telegram- menprijs op Zondag gerust verdubbelen of verdriedubbelen. Dat zou aan de helft van de beambten althans een rustdag geven kunnen, want het aantal telegrammen zou er aanmerkelijk door verminderen op den Zondag. De proef kan zeer goed genomen worden, als men in 't oog houdt, dat in Engeland geen enkel post- of telegraafkantoor open is, en na 6 uur op werkdagen zelfs steeds dubbel tarief wordt geheven. Ia ii (lbo uw. De statistieke tabel, inhoudende een oordeel omtrent den oogst in de provincie Zeeland, van Regeeringswege opgemaakt, is thans in de Staats-Ct. verschenen. Zij zal door tabellen betrekkelijk de overige provinciën worden gevolgd. Van 36 gewassen vindt men in deze tabel opgegeven in hoeveel gemeenten hun opbrengst viel onder de cijfers 10, 20, 30 enz. tot '100. Deze cijfers beteekenen: 10 mislukt gewas; 20 slechten oogst; 30 geringen oogst; 40 minder dan middel- matigen 50 middelmatiger)60 meer dan middel- matigen; 70 vrij goeden; 80 goeden; 90 zeer goeden 100 uitmuntenden oogst. Het behoeft niet gezegd te worden, dat de uit komsten, die de landbouw dit jaar in ons gewest heeft opgeleverd, over het algemeen ver van gunstig, ten deele zelfs zeer ongunstig zijn. Alleen van gras en klaver valt te zeggen, dat zij overvloedig waren, waarbij liet vee is weigevaren. Do waardige man ontving op zijn zeventigsten ver jaardag talrijke blijken van sympathie. Uit de verslagen omtrent 's Rijks verzamelingen van geschiedenis en kunst over '1881 blijkt o.a., dat de gemeente Veere, die indertijd de goedkeuring der Regeering niet heeft kunnen verwerven op liet besluit of 't plan tot verkoop van den veel besproken beker, thans al de haar toebehoorende en in 't Nederlandsch Museum in bruikleen en bewaring gegeven voorwerpen, 39 in getal, heeft teruggenomen en die geplaatst in een op liet raadhuis ingerichte oudheden-kamer. Daarentegen heeft de gemeente Vlissingen eenige haar toebehoorende zilveren voorwerpen, van de gilden afkomstig, aan het Rijks Museum in bruikleen afgestaan. Te Rotterdam is thans te zien de beroemde nieuwe kapitale schilderij van Hans Makart, »In den zomer" getiteld. Evenals van de andere werken van den genialen schilder is ook van dit het geïdealiseerde naakte vrouwenbeeld het onderwerp. De schilderij stelt voor twee groepen vrouwen, de eene groep badende en naakt en de andere groep schaakspelende en gekleed. De opvatting is vreemd, maar de uitvoering der vrouwen beelden in allerlei houdingen, en daarom was het den schilder te doen, wordt als zeer voortreffelijk geroemd. Nabij Diedenhoven is een volledig geraamte van een mammouth opgegraven. De slagtanden zijn '1.70 M. lang- en aan het dikste eind 70 c.M. in omtrek. Het ivoor is nog zeer fraai en hard. Het geraamte is in 7 groote kisten gepakt naar Berlijn verzonden. Volgens de Huisvrouw is Rosa Bonheur, de beroemde Fransche dierenschilderes, sinds lang bezig met het afwerken van een groote schilderij, waarvan 't onder werp echter aan niemand bekend is. Na de voltooiing van dat werk zou zij palet en penseel neerleggen en niet meer schilderen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Den G Nov. 1812 werd te Leiden geboren Johanna Riot/"- i" en in de letterkundige wereld bekend onder der .pseu doniem .Jonathan", onder welken naam hij o.a. zijn .Waarheid en Droometi" heeft uitgegeven. Hij heeft te Leiden gestudeerd tegelijk met Beets, Beijnen, Brill en anderen. In 1836 werd hij predikant te Heilo, waar zijn pastorie 't middelpunt werd van een uitgelezen kring van letterkundigen en waar men o.a. Pdjgjgjjgd Hofdijk, üe Clerq, mej. Toussaint waai. aantrof. In '1843 vertrok Hasebjft&rT Tets; in 1849 hij huwde met mejA^^-èö-oepen en in 1859 van werd hij naar Middr''' daar nasir en Droomen", bezitten we van Bebft^dundel eerst in muzenalmanakken verspreide rS3C gezamenlijk uitgegeven sPoëzy", die in '1849 door een tweeden bundel-jWiudekelken" gevolgd werd. Ilasebroek bezorgde ook do uitgaaf van »Da Costa's Complete Dichtwerken". De socialistische en anarchistische woelingen dei- jongste weken in Frankrijk maken een onaangenamen indruk. Zij doen dat in Frankrijk zelf op alle gema tigden en inzonderheid op alle ware vrienden en trouwe aanhangers der Republiek. Zij doen het ook in het buitenland op allen, die belang stellen in Frankrijk en in. de zaak der vrijheid en van de liberale beginselen. Zulke woelingen compromitteeren de goede zaak want het ligt voor de hand, dat de vijanden der republiek ze exploiteeren en breed uitmeten als de gevolgen der liberale beginselen en denkbeelden, 't welk wel laster is, maar niettemin op velen indruk maakt. Het Fransche Gouvernement bewaart ondertusschen een bedaarde, zeer bedaarde afwachtende houding. Soms is men geneigd te zeggen: men weet niet wat men er van denken moetdan weder moet men wel veronderstellen, dat de regeering der Republiek gerust is en niet denkt aan ernstig gevaar voor de tegenwoordige staatsregeling. In deze beide gevallen echter schijnen er invloeden in het spel te zijn, die niet met de anarchistische denk beelden of aanslagen te maken hebben. Zoo b.v. als men leest, dat het gebleken is, dat de schrijver en afzender van een dreigbrief aan den president van een hof of rechtbank te Roubaix, een leerling is eener clericale school, gaat men licht vermoeden, dat er onder de menigte dreigbrieven nog wel meer zullen zijn, waaraan de anarchie totaal onschuldig isdoch die voortgekomen zijn uit de duivelsch slimme handen der leiders van de clericale woelingen. Deze laatste woelingen nu achten wij voor Frankrijk en Europa veel gevaarlijker dan de praatjes van een Louise Michel, of de oploopen van wat ontevreden gemaakt fabrieksvolk. Jntusschen wordt van den ontstanen of opzettelijk bewerkten toestand van onrust gretig partij getrokken door de legitimisten en bonapartistende eersten ijveren voor de clericale monarchie onder een roy Henry V en de anderen voor het democratische Keizerrijk onder een Jeróme Napoleon I. Men kan het de partijen niet euvel duiden, dat zij gedachtig zijn aan het spreekwoord: »elk vischt op zijn getij." Als nu maar niet de Regeering der Republiek verzuimt ook op het getij te Iet ten en de bakens te verzetten als het getij verloopt, anders kon de Republiek wel eens haar langsten tijd geleefd hebben. Over de verhouding tusschen Frankrijk en Engeland wordt wel veel geschreven en gepraat, doch het rechte komt nog niet aan den dag. Soms zou men denken dat er werkelijk, zooals inzonderheid door de Engelsche officieuse en officiëele pers verzekerd wordt, goede verstandhouding en overeenstemming tusschen de beide landen bestaan; dan veronderstelt men, dat Frankrijk er in toestemt, dat Engeland Egypte neemt en dat Engeland aan Frankrijk Tunis laten wil, wellicht met Tripoli er nog bijdoch als men dan weder leest, dat de Fransche commissaris in Egypte zeer merkbaar wordt achtergesteld bij den Engelschen, dan zou men weer geneigd zijn te denken, dat Frankrijk 't van Engeland verliest in, politieken invloed in het Oosten. Het in staaf ''.T* in den tegenwoordigen '(.toestand van Egypte en den wezenlijken grond van den oorlog. De krijgsraad, die gevormd is om recht te spreken over Arabi en de zijnen, kan onmogelijk een rechtvaardig gerecht genoemd worden. Hij 'nis^ ze^s den schijn van onpartijdigheid, clanji-, opheel is samengesteld uit aartsvijanden van Arabi-pacha en diens partij. Immers de krijgsraad bestaat geheel of nagenoeg uit Turken en Circassiërs, waarvan de eersten vijandig zijn aan dc Egyptische nationaliteit en de anderen juist degenen zijn die Arabi-pacha uit liet land trachtte te jagen omdat zij j de vrijheid en de ontwikkeling van Egypte in den weg staan. Ook moet alreeds uit de instructie gebleken zijn, dat de Sultan wel bepaald de hand heeft gehad I in de beweging. Is dit inderdaad zoo, dan moet men weer twijfelen of Arabi's bedoelingen wel zuiver zijn geweest om Egypte vrij en zelfstandig te maken, iets waartoe de Sultan vast niet zou hebben medegewerkt. Het is echter te voorzien, dat de Engelschen wel zullen zorgen dat Arabi en de zijnen niet aan de wraaklust van den Khedive en diens partijgangers worden opgeofferd. En wat de toekomst van Egypte aangaat, laat zich ook wel voorzien, dat de suzereiniteit van de Porte zal moeten plaats maken voor de suzereiniteit van de koningin van Engeland. Egypte schijnt reeds nu feitelijk door Engeland geannexeerd te zijn. Reeds is de Engelsche gezant te Constantinopel, lord Dufferin, een als slim en stout bekend diplomaat, naar Kaïvo gegaan om dichter bij het tooneel der intriges t.e zijn. Ook schijnt Engelands regeering er aan t.e denken, troepen naar 't Zuiden te zenden, ten einde den dreigenden inval van den zoogenoemden valschen profeet in eigenlijk Egypte af te slaan, Hoe Duitschland, Rusland en de andere mogendheden over de Oostersche kwestie denken, daarvan verneemt men voor 't oogenblik niets. In 't Duitsche Rijk schijnt men het te druk te hebben met het werk der reactie, in Oostenrijk heeft men 't druk met natuurrampen en en in Italië houdt de binnenlandsche politiek de aan dacht bezig. Gemengd lUiiteiilandscb Nieuws. Te Itzehoe in Holstein heeft men bij de verbouwing van de St. Laurentiuskerk eenige merkwaardige dood kisten gevonden, n.l. een zilveren en eenige koperen. Blijkens officiëele documenten, behooren zij aan de adellijke familie Rantzau, die ze ook heeft opgeëischt. Het grafelijk geslacht von Rantzau of Rantzow is reeds oud en bloeit thans nog in zes verschillende takken in Denemarken, Duitschland en Nederland. Tot dit geslacht behoorde o. a. de vermaarde Josias von Rantzau, bekend onder den naam van den maarschalk Rantzow, die zijn stouten arm heeft geleend, nu eens aan 't Zweedsche, dan aan 't keizerlijke en eindelijk aan het Fransche leger. Hij was in den oorlog zoo vaak gewond, dat hij ten laatste nog maar had één been, één arm, één oog en één oor. Onderscheidene leden van 't geslacht zijn stadhouder des keizers in Holstein geweest. De Duitsche socialist Most, die vroeger te Londen het beruchte blaadje die Freiheit uitgaf, en wegens in dat blad geplaatste artikelen in de gevangenis geraakt is, heeft zich dezer dagen na zijn ontslag naar Zwitserland begeven en te Zurich weder een nommer van die Freiheit doen verschijnen. Dit blad is terstond door de Zwitsersche regeering in beslag genomen, waarop Most het plan gemaakt heeft naar Londen terug te keeren en de uitgaaf van zijn blaadje aldaar weder te beproeven. De openbare behandeling van het proces-Peltzer schijnt thans aanstaande te zijn. Het is wel een waar monster-proces. Er werden in de instructie 373 ge tuigen gehoord, van welke 242 in België en 80 in het buitenland en 51 door commissarissen van politie. Hierbij zijn niet gerekend honderden personen, die in direct gehoord of uitgehoord zijn om inlichtingen van ondergeschikten aard. Hieronder behooren b.v. de kappers van Parijs, de wapenwinkeliers van Brussel en Luik, de koffiehuis- en hotelbedienden van vele groote steden enz. Mevr. Bern ays is 11 maal gehoord, haar vader de heer Pecher slechts éénsArmancl Pcltzer heeft 59 en Leon 50 verhoören ondergaan. De jury is samengesteld uit 30 personen en 4 plaats vervangers. De directeur van het Cirque te Brussel, die met de drie conférences van Louise Michel '11,590 frs. heeft verdiend, moet de beruchte pétroleuse geëngageerd hebben voor een kunstreis" door Amerika. Te Presburg hebben weer wanordelijkheden, tegen de Joden gericht, plaats gehad. Dronken kerels plun derden sommige winkels en huizen en een Jodin werd gedood; 10 personen zijn gearresteerd en er zijn troepen naar Presburg gezonden om de orde te handhaven. In Kentucky trachtte het volk twee moordenaars te lynchen. Deze werden door de militie van een stad naar een andere stad overgebrachtliet volk drong in de stoomboot, waarop het tweetal zich bevond en de troepen moesten vuur geven om het te be schermen; 6 personen werden gedood en meer dan 30 werden gewond. De Egyetertes deelt mede, dat op last van den Minister van Justitie de openbare behandeling van de zaak van het Christenmeisje te Tisza-Eselar zal plaats hebben tegen het advies van den 'procureur- generaal, die geen grond voor de aanklacht vond. "Vier der aangeklaagden zijn beschuldigd van moord, drie van medeplichtigheid. De behandeling zal ver moedelijk plaats hebben in het begin van December. Het onderzoek naar de bloedvlekken in de kleederen van het in de Theiss gevonden lijk heeft uitgemaakt, dat dit vlekken zijn van een ander ontbonden lijk. Te Gols heeft een Jodenoproer plaats gehad, dat twee uur duurde; al de Joden winkels werd e nigen! unrWi -ffi'"' p e r jji'"e nmi' '«nffel wilde vcrtfemgeii, lVotT" n •c,oodSescll°ten. De politie kon de Gelukte dit F ftT' aan "e ontboden cavalerie gelukte dit. Een aantal pe,^Q zijn gg,.esteerf- Kerk- en jgeIool n Acte voor middelbaar onderwijs in v.-, j behaald door den heer J. Tuytel van-Zierikzeeacte voor Boekhouden door den heer A. T. de Boer van Zierikzee, wonende te Delft. Benoemd tot onderwijzer te Schipluiden de lieer P. Egmont te Grou w tot id. te Vlissingen de heer J. J. Blankert te Zevenhuizen. Benoemd tot onderwijzeres in rekenen, vormleer en wiskunde aan de gemeente-kweekschool voor onderwij zeressen te Groningen mej. I Kooistra te Middelburg. f r i

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2