ZIERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- xiê**. seineiit Zierikzee, 1882. No. 85. 'Woensdag 1 November. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post T, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad '10 cent. PRIJS DER A D VER TENT IE N: Per gewone regel '10 cent. Huwelijks-, Geboorfce- en Doodberichten van 1 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave iu te zenden aan den uitgever II. LAKEMItA. Binnenland. Z I E RI IC Z E E 31 October 1 88 2. De zware storm van verleden week heeft op de Noordzee veel rampen veroorzaakt. Onderscheidene schepen zijn vergaan of in ontredderden staat moeten verlaten worden. Te Vlissingen is er een binnengebracht, dat op zee gevonden was; ook aan den Helder en op Terschelling zijn verlaten schepen binnengebracht. Bij Texel is een nieuw schip vergaan, denkelijk een Duitsch schip met lijnzaad. Een loodskotter van den Helder is gebleven, vermoedelijk met man en muis een andere loodskotter verloor een man. Een Scheve- ningsche vischschuit verloor drie man en strandde bij Castricumeen andere schuit strandde op Terschelling. Alle aangekomen schuiten hadden haverij, de meesten veel schade aan de netten. Van een aantal schuiten was nog niets vernomen en van een bestaat vermoeden dat zij vergaan is, daar er stukken van zijn ojigevischt. Van een Scheveningsche schuit is de stuurman over boord geslagen. In den dam tot verbinding van Ameland met den Frieschen wal, zijn onderscheidene gaten geslagen. Een van die gaten is zoo groot dat een recherche-vaartuig er doorgevaren ismet een boom van 24 voet kon men geen grond peilen. De Willem Barents" heeft ook den storm in de Noordzee gehad. Daar het schip echter na den storm nog gezien is hacl men geen reden van ongerustheidwant de Willem Barents" is een goed kruiser, heeft Rink tuig en goed volk en zou, volgens deskundigen, als de storm uitgeraasd had, wel weder op IJmuiden koers- zetten en daar dan binnenkomen. Maandag is de Willem Barents" te IJmuiden binnen- geloopenalles wel aan boord. Te Middelburg zal het politie-personeel met 3 agenten le kl. worden vermeerderd. De gemeente-financiën van Middelburg verkeeren in zulk een gunstigen toestand, dat door sommige raadsleden vermindering van den hoofdei, omslag wordt verlangd anderen wenschen vermindering van de opcenten op het personeel, terwijl nog anderen het overgewonnen geld willen aangewend zien voor het uitvoeren van noodige openbare werken. Van de werf »De Volharding" van de heer en Den Bouwmeester, Borsius en v. d. Leijé te Middelburg is te water gelaten het aldaar nieuw gebouwde bark schip Prinses Wilhelmina", bestemd voor de groote vaart. Van de werf van den heer P. Smit Jr. te Slikker veer is te water gelaten het nieuwgebouwde ijzeren stoomschip «Batavier", bestemd voor de vaart in Oost- Indië en wel voor Macassar. Het schip zal gevoerd worden door kapit. Nachtegaal en varen voor rekening van de Macassarsche Stoomvaart-Maatschappij. De N. Rott. Ct. van Zondag geeft een schetskaart van het ondiepste gedeelte van den Waterweg. De politie te Nijmegen heeft aangehouden de verleden week te Vlissingen gestolen gouden sieraden. Zij waren daar verkocht door een persoon, den vermoedelijlcen dader, n.l. zekere T. M. van 's Hertogenboschmen is hem op het spoor. Ook den jassendief, die in de laatste weken nu op deze dan op gene plaats jassen van onderwijzers heeft gestolen, heeft men gepakt en wel te Kampen. Het is zekere Roelof Stokvisch van Dordrecht, en bij de justitie welbekend. Uit het jaarverslag der kweekschool voor machinisten te Amsterdam, blijkt, dat de cursus 1881'82 aan gevangen is met 105 leerlingen, waarvan in den loop van het jaar op hun verzoek 8 werden ontslagen, terwijl 4 verwijderd moesten worden. Een der leer lingen, die als militieplichtige bij de zee-militie inge- du-:op" den hiuiütur «de Adder" geplaatst was, behoort onder de slachtoffers van de ramp, aan dien bodem overkomen. Bij het einde van den cursus vol deden 60 leerlingen aan het examen, waarvan er 37 de school verlieten. De practische eind-examens, die voor 't eerst dit jaar werden afgenomen, hadden tot resultaat dat van de 27 opgekomenen 23 het diploma verwierven. Voor het toelatings-examen voor den volgenden cursus meldden zich 75 adspiranten aan, waarvan er 43 geplaatst konden worden. Zondag is in de Noordergronden op de plaat Panne- koek gestrand het groote Engelsche stoomschip «Golf of Panama", van Simonesaki met rijst naar Bremen. De kapitein en vier man zijn door de loodskotter No. 9 gered; 17 man zijn verdronken. Het Venl. Weekbl. oppert «een ideetje", met het oog op het nijpend gebrek aan geneeskundige hulp ten plattenlande in Limburg. Sedert jaar en dag heeft de gem. Horst b.v. f 1500 tractement uitgeloofd, maar er komt geen geneesheer opdagen. Daar de gemeenten zich niet kunnen en de staat niet wil helpen, rest de provincie. Zij heeft onlangs f 12000 's jaars van den Staat ten geschenke gekregen, die zij vroeger aan het onderwijs besteedde en heeft dus geld beschikbaar. Indien dat eens besteed werd om eenige jongelieden in de medicijnen te laten studeeren, mits zij zich verbinden na volbrachte studie in de provincie te blijven practiseeren. Dus geen subsidie in de studiekosten maar al de kosten, b.v. f 1000 's jaars voor studenten aan de academie en f 500 voor gymniasten. Met enkel subsidie te geven blijft de kring te beperkt. Voor iederen jongen, daar iets in steekt, moet de deur openstaan. Het Venl. Weekbl. laat de uitwerking over aan de heeren, die Dinsdag over 8 dagen te Maastricht vergaderen. Wij laten aan zijn plaats of liet idee van het Venl. Weekbl. tot eenig practisch resultaat kan leiden. We gelooven zelfs dat het idee meer een ironie is dan ernst. De grond echter voor de bezorgdheid dat binnen een niet zeer ver verwijderde toekomst het platteland zoo goed als verstoken zal zijn van geneeskundige hulp, die groncl is wel degelijk ernst. En het is Limburg niet alleen dat door dezen nood bedreigd wordtook met de andere provinciën is het zoo. Het getal ge neeskundigen neemt sterk af en het contingent van gediplomeerden, dat onze universiteiten jaarlijks leveren, kan niet in de leegten voorzien. Het zijn de ernstige gevolgen der wet op den geneeskundigen dienst. Met het oog op betgeen in het Pal. v. Just, is medegedeeld in het ingezonden stuk van mr. Stevens, meldt dat blad het volgende, voor welks juistheid het meent te kunnen instaan. «Bij het voorloopig onderzoek van zekere aangelegen heid door den officier van justitie alhier, maakte een der door Z.E.A. gehoorde personen gewag van adviezen, door haar ingewonnen bij twee advokaten te Amsterdam. De heer officier verzocht elk dier heeren, hem dien zelfden dag aan het parket te bezoeken in een schrijven, waarin echter het onderwerp van behandeling niet was vermeld. Die heeren voldeden aan het verzoek. De heer officier van justitie vroeg aan elk hunner, of bedoelde persoon werkelijk te hunnen kantore was geweest, wat ze gevraagd had en wat er verder was voorgevallen. Een der advokaten, hoewel het oneens met Z.E.A. omtrent de bevoegdheid van den advokaat om aan het parket zelfs ongevraagd mededeeling te komen doen van feiten, welker kennis voor het parket van belang was, en die den advokaat bij gelegenheid dat men zijn advies kwam inroepen, waren mede gedeeld, vond echter onder de gegeven omstandigheden geen bezwaar, liet parket de verlangde inlichtingen te gevende andere advokaat echter achtte zich daartoe absoluut ongerechtigd en weigerde aan het verlangen van den heer officier te voldoen, ondanks diens aandrang. Wij vernemen, dat de deken der orde alhier de bedoelde advokaten om inlichting heeft gevraagd ten aanzien van de toedracht der feiten, en zulks naar aanleiding van bedoeld ingezonden stuk." Het W. v. h. R. zegt naar aanleiding der mede deeling van mr. Stevens: Vele dagbladen hebben dit bericht met een kleinen commentaar overgenomen; men zal ons veroorloven eenige voorzichtigheid te betrachten. Indien advokaten handelingen plegen, die tot ontevredenheid aanleiding geven, dan behoort liet niet aan de officieren van justitie, maar aan de raden van orde en discipline om daarover hunne ontevredenheid aan den dag te leggen. Officieren van justitie, die aan advokaten hunne ontevredenheid te kennen geven, zouden evenzeer hunne bevoegdheid te buiten gaan als advokaten, die officieren van justitie berispen, maar het is ons nog niet recht duidelijk hoe de rebhten uer balie kunnen gekrenkt worden als, ingeval van vermoeden van misdrijf, offi cieren van justitie inlichtingen inwinnen, bij wien dan ook, en het eerst bij lien, die inlichtingen kunnen geven. Art. 29 Wetboek van Strafvord. geeft hun daartoe zelfs de volkomen bevoegdheid. Maar als offi cieren van justitie een recht hebben van vragen, advokaten hebben een recht van weigeren van al datgene wat hun onder het zegel des geheims is toevertrouwd. De heer Volck te Utrecht is bezig met de openbaar making van de uitvoerige correspondentie van den heer Rust, die als handelsagent met de «Varna" zou medegaan om zijn zaken aan de Yenissey-stations af te doen; doch die, toen het meer en meer bleek dat noch de «Louise" noch de «Varna" de ICara-zee zouden kunnen invaren en de Yenissey dus niet te bereiken was, naar Hammerfest is teruggekeerd. De heer Volck acht die correspondentie interessant genoeg om haar in extenso mede de deelenwij vinden er zoo veel niet aan en liet komt ons voor dat er maar één ding klaar uit blijkt, n.l. dat de overwinterings expeditie naar Dickson ha ven voor dezen winter althans haar doel heeft gemist. Voor de moedige mannen der expeditie is het te hopen, dat zij niet gedwongen zullen worden met hun schip en in hun schip te moeten overwinteren in 't ijs op de waar zij zijn zeer woelige en onrustige zee, in gestadig gevaar van door de ijsmassa's verbiijzeld te worden. Het plan scheen echter bij de expeditie te bestaan om in geval van nood zoo dicht mogelijk onder de Russische kust te loopen en ten minsten aan den wal te overwinteren. Daar zou men het wel uithouden; de expeditie is van alles voorzien, kan het poolhuis opbouwen en zich 't leven daarin wel dragelijk maken, terwijl dan ook nog waarnemingen kunnen gedaan worden. Aan de inzenders van de Transvaal is op de Ten toonstelling te Amsterdam 30 M2. oppervlakte kosteloos afgestaan. Om glacé-handschoenen tegen het ontstaan van stippen te bewaren, strooie men droge magnesia in den handschoen. Daardoor voorkomt men het ontstaan van stippen en behoedt men het leder tegen stug worden door het lange liggen, 't Is zelfs bij onder vinding gebleken, dat handschoenen, die licht gestipt waren, door de magnesia na eenigen tijd weder geheel vlekkeloos werden. Huisvr. Benoemingen; Besluiten; enz. Benoemd tot eersten ambtenaar ter griffie van liet polderbestuur van Walcheren, de heer J. P. La Brand, thans 2e ambtenaar. Kunst, Wetenschap en Letteren. Door een gekleurd of bewalmd glas kan men thans op het vlak der zon, even onder het middelpunt, een donkere vlek waarnemen. Volgens berichten uit Athene heeft prof. Schmidt aldaar den 8 October op 4° Z.W. van de groote komeet, die nu 's morgens vroeg te zien is, nog een tweede komeet ontdekt, die veel kleiner is doch in richting en snelheid met de groote overeenkomt. Men vermoedt dat men hier te doen heeft met een dergelijk verschijnsel als in '1845'46 met de komeet van Biela heeft plaats gehad. In den herfst van 1852 is de komeet van Biela teruggekomen; ook toen was zij dubbel, doch men heeft ze na dien tijd niet weder gezien. Ook in 'I860 is te Rio Janeiro een dubbele komeet waargenomen. Dat de thans zichtbare komeet ook een dubbele is, is ook door prof. Krüger te Kiel den 7 October geconstateerd. Professor Palmieri, de bekende natuurkundige, op richter en chef van 't wetenschappelijk station op den top van den Vesuvius, is te Napels overleden. De jury voor het beoordeelen der prijs-ontwerpen van een standbeeld voor Willem II te Luxemburg, heeft het ontwerp van den beeldhouwer Mercier te Parijs bekroond. Landbouw. Het verbruik van Chili-salpeter (natrium nitricum) voor den landbouw, inzonderheid voor den verbouw van suikerbieten, neemt sterk toe, te meer nu de uitvoer van goede guano uit Peru door den oorlogs toestand aldaar veel belemmering ondervindt. Het verbruik van Chili-salpeter bedroeg in de twaalf maanden, eindigende met ultimo Juni '1882: op 't vaste land van Europa 210500 ton tegen '149000 ton in 't tijd vak primo Juli 1880ultimo Juni 1881in Groot- Brittannië 76500 ton tegen 69000 ton in 't vorige jaar; in de Vereenigde Staten 60000 ton tegen 40000 ton in 't vorige jaar. Het totaal verbruik was dus 347000 ton tegen 258000 ton in 18801881. Intusschen neemt de productie van Chili-salpeter nog sterker toe dan de consumtie, zoodat dit artikel voor den landbouwer van meer belang zal worden wegens den Iageren prijs, waartoe de handelaars zullen moeten komen. In '1881 klom de gezamenlijke aan voet- van Chili-salpeter in de vier stapelplaatsen van 't artikel in Chili, Peru en Bolivia tot 8.418,000 kwintalen. Hamburg doet veel in dit artikel. In 1880 werd te Hamburg aangevoerd uit Peru 12.614,000 kilo, uit Bolivia 30.244,700 kilo en uit Chili 7.444,300 kilo. In '1881 bedroeg de aanvoer uit Peru 38.871,900 kilo, uit Bolivia 29.396,100 kilo en uit Chili 27.470,700

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1