Vergadering van den Gemeenteraad lieeft geteekend van het intieme leven der groote wereld in Frankrijk en dit te ontleden en te bespieden geeft voor wie daarop azen wil; doeh om daarin na Natuur en Waarheid te zien moet uien wel aan een allerakeligst zedelijk daltonisme laboreeren. Zulke dingen mogen {voorvallen, dagelijks acliter de schermen te zien zijn, zij moesten niet beschreven worden, niet met voor 't overige onmiskenbaar talent geschilderd worden, gelijk Kabusson dat doet. De Revue moest ze ook niet opnemen. Men zou kunnen zeggen dat het publiek ze ook niet moet lezen. Nu, niet iedereen leest de Revue; maar wie die leest, weet toch niet vooraf wat hij moet overslaan, en eenmaal aanvangende met lezen, leest hij onwillekeurig door en het gaat hein dan ais iemand, die onverdacht ergens in huis een verkeerde deur opent en daar op eens voor een scène komt te staan, gelijk men er zich kan verbeelden, doeh die men dan maar als niet gezien aanmerkt. Maar men heeft nu eenmaal gezien, de deur was opengedaan, en wie eenmaal onwillekeurig ia" 't eerste hoofdstuk van Rabusson's roman de deur heeft opengedaan, die staat in de kamer van den dragonder-officier en hij is een zeer sterk man als het hem gelukt die te verlaten vóór hij nau de hand van den schrijver alles gezien heeft. Dat is do perfidie van dat soort lectuur en dat is inderdaad naar. Het is echter niet om wanhopig te worden. Zou wezenlijk het hedeudaagsch geslacht zoo naar zijn dat de eene helft bestaat uit gommeux en gommeuses en de andere helft uit gretige toekijkers naar de ploertenstreken dier in goud rammelende en in dons duikende stervelingen! Wij willen noch kunnen dit gelooven. T E ZIERIKZEE, gehouden den 23 October 1882. "Voorzitter Mr. J. Mauritsz GanderheijdenBurgemeester. Afwezig de heer Mr. Schneiders van Greijffenswerth. Op verzoek, van den Voorzitter wordt het nieuw benoemde raadslid Jhr. Mr. W. A. de Jonge door don Secretaris binnengeleid en legt in handen van den Voorzitter de eeden af, voorgeschreven bij .art. 83 der grondwet en art. 39 der gemeentewet. De Voorzitter wenscht den benoemde geluk met de onderscheiding, hem ten deel gevallen, doordien hem het vertrouwen der kiezers is geschonken. Hij hoopt, dat de heer de Jonge nog vele jaren zal mogen werkzaam zijn tot nut en heil der gemeente en tot eigen zelfvoldoening. De heer de Jonge zegt den Voorzitter dank voor het door hem gesprokene, beveelt zich bij de vergadering aan en neemt als Raadslid zitting. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen: 1". een brief van de Gedeputeerde Staten, houdende bericht' van de goedkeuring van het raadsbesluit van '18 September 1.1. tot onderhandsche verhuring van de Stads-Commerciewerf; 2°. een brief van den heer Commissaris des Konings, met toezending van een staat, waaruit blijkt, dat met ingang van 1 Januari e.k. zijn benoemd tot leden van het Collegie van zetters voor 's Rijks directe belastingen de H.H. J. van der Linden, aftredend lid, en A. Buijze Mz. Voor kennisgeving aangenomen; 3°. een brief van den lieer Mr. J. P. Cau, waarbij hij namens de erven van wijlen Mr. B. 0. Cau ten geschenke aanbiedt voor het archief der gemeente, twee kaarten van '1752, de eene van het Westelijk-, de andere van het Oostelijk gedeelte van Schouwen en Duivelandvervaardigd door D. YV. C. Hattinga en Anth. Hattinga. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten dit geschenk te aanvaarden en aan de gevers 's Raads dank te betuigen; 4°. een brief van de Plaatselijke Schoolcommissiehou dende aanbeveling van een dubbeltal, ter voorziening in de periodieke aftreding op J Januari e.lc. van den beer Jhr. Mr. W. A. de Jonge. Aanbevolen worden Jhr. Mr. "W. A. de Jonge en Mr. B. Ort. De eerstaanbevolene wordt benoemd met 11 stemmen. Mr. Ort verkreeg 1 stem; 5°. de begrooting voor 1883 vïm het Burgerweeshuis. Gesteld in handen, van de heeren de Looze S. J. Ochtman en de Jonge, tot onderzoek en verslagr Namens de daartoe benoemde -Commissie wordt door den heer W. A: Ochtman verslag uitgebracht van haar onderzoek omtrent de rekening van het Burgerweeshuis over. 1881. Overeenkomstig het advies der Commissie wordt zij goedgekeurd in ontvang op9559,93 in uitgaaf op- 891 6,205 met een goed slot van643,6b3 De Voorzitter brengt ter tafel, eene voordracht van Burgem. en Weth. ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor minvermogenden (ïusschénschool)op gemaakt overeenkomstig de wet, waarop is geplaatst de eenige sollicitant J. C. Nardten. Wordt besloten tot de benoeming over te gaanwaarna de heer Nardten met algeraeene stemmen wordt benoemd. Namens Buvgem. en Weth. stelt de Voorzitter voor, op het in eene vorige vergadering ingekomen adres van den heer D. Q. Mulock Houwer, om grond bij zijne steenbakkerij in eigendom te verkrijgenafwijzend te beschikkenop grond, dat de gemeente niet zooveel kan afstaan als de lieer Houwer verlangt, omdat zij dien grond zelf behoeft voor het bergen van bagger. Wordt besloten de behandeling dezer zaak aan te houden en de stukken inmiddels voor de leden ter inzage te leggen. De Voorzitter deelt mede, dat nog zijn ingekomen ken nisgevingen van de 11.11. B. L. deBruijne, Dr. P. Schuringa en A. J. P. Mazure, uit de gemeente vertrokken, om afschrijving te bekomen van hoofdelijke» omslag. Burgem. en Weth. stellen voor, afschrijving te verleenen aan den eerste voor 4,20, aan den tweede voor f '14 en aan den laatste voor ƒ.2,80. Nadat de Voorzitter en de Weth. Boeije een paar vragen van den heer van Kinschot hadden beantwoord, wordt het voorstel van Burgem. en Weth. aangenomen. De Voorzitter stelt namens Burgem. en Weth. voor: 1°. hen te machtigen om eene nieuwe kast te doen maken ter bewaring der voorwerpen voor het onderwijs in de Natuurlijke Historie aan de Hoogere Burgerschool, waarvan-do kosten zijn geraamd op f 100; 2°. overeenkomstig de aanvrage van den Directeur der Rijksnormaallessen vergunning te verleenen om voor de lessen in de Natuurlijke Historie, waarmede de leeraar Diehl is belast, een lokaal der Hoogere Burgerschool te gebruiken, met gebruikmaking van de bij die school be lt oorend e hulpmiddelen voor dat vak, waartegen de heer Diehl de beschikking verkrijgt over de in liet bezit der Normaalinrichting zijnde leermiddelenom die eventueel ook te kunnen gebruiken bij het onderwijs aan de leer lingen der Hoogere Burgerschool. De Commissie van Toezicht voor het Middelb. Onderw. heeft daartegen geen bedenkingen. Zonder beraadslaging ol' hoofdelijke stemming worden deze voorstellen aangenomen; 3°. de jaarwedde verbonden aan de betrekking van agent van politie der 2e klasse voor den tijd der vacature tengevolge van het verleend eervol ontslag van L. C. Straub, zijnde van 29 Augustus tot 30 September 1.1.uit te keeren aan den inspecteur .en drie agenten, als gratificatie voor buitengewone diensten tijdens die vacature, na aftrek evenwel van 3 die zij als gratificatie werisehten uitgekeerd te zien aan een rijksveldwachter voor bewezen diensten bij de laatste kermis, toen hij inet vergunning van den heer Officier van Justitie gedurende enkele dagen de politie heeft bijgestaan. Nadat de Voorzitter dit voorstel nader had toegelicht, wordt het zonder hoofdelijke stemming aangenomen en besloten de betaling te doen uit den post voor O. U. '1882. De Voorzitter deelt mede: '1°. dat gisteren is ingekomen een verzoekschrift van de H.H. G. van Lent en J. Holland c. s.ingenieurs te Amsterdamwaarin zij berichten voornemens te zijn tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramlijn van Brouwershaven over Zonnemaire; Noordgouwe naar Zierikzee en van daar over liapelle naar Viane, aansluitende aan den geprojecteerderi tramweg Stavenisse-Tholenen waarom zij verzoeken., hun, voor zooveel de tramlijn over het grond gebied van Zierikzee zal loopen, de concessie daartoe op zekere voorwaarden te verleenen. Burgem. en Wëtlr. stellen voor, de aandacht der adres santen te vestigen op art. '1 van het reglement op de tramwegen in Zeeland, hetwelk bepaalt, dat »liet leggen «van spoorstaven in of op wegen, ten gebruike van spoor- «wagensdie worden voortbewogen met een snelheid van «hoogstens '15 kilometer per uur, verbodenis, tenzij vooraf «vergunning van Gedeputeerde Staten is verkregen", en hen te - verwijzen naar de autoriteit bij wie het verzoek behoort. Dienovereenkomstig wordt besloten; 2°. dat op den 2 October 1.1. is aanbesteed het bouwen van eene school met overdekte speelplaats op het terrein der voormalige garancinefabriek en dat daarvan aannemer is geworden de heer J. van der Linden voor 34125 3°. dat eene verkooping van huisafbraak van, de ge bouwen der garancinefabriek heeft opgebracht 112,80; 4°. dat op den 20 dezer zijn opgenomen de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waarbij is gebleken dat over 1881 en '1882 is ontvangen 213050,423 en uitgegeven- 201380,44 zoodat meer ontvangen is'1'1669,985 waarbij liet goed slot der rekening over '1880 ad '1305,165 Er moest dus in kas zijn '12975,15 overeenkomende met de vertoonde gelden en geldswaarden. Deze rnededeelingen worden voor kennisgeving aange nomen. Komt ter tafel, een brief van den Commissaris des Konings, houdende bericht, dat bij Koninkl. Besluit van den '12 Sept. 1.1., No. '12, met ingang van den 1 Nov. a.s. aan den heer Mr. J. Mauritsz Ganderheijden op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als Burgemeester dezer gemeente. De Voorzittèr zegt, dat hoewel het hem verleende ontslag- eerst den 1 November a.s. ingaat, noodzakelijke afwezigheid hem beletten zal na lieden nog vergaderingen van den gemeenteraad bij te wonen; en het zal dus de laatste maal zijn, dat hij dezen Voovzittersstoel inneemt. Het zij hem daarom vergund, vóór het sluiten der vergadering een woord te richten tot de leden van het Dagelijksch Bestuur, de leden van den Raad en den Secretaris dezer stad. Na eene bijna dertigjarige eervol volbrachte rechterlijke loopbaan, waarvan 15 jaren in eene onzer overzeesche bezittingengevoelde hij zichin het vaderland terug gekeerd, nog te krachtig en te opgewekt, om het overige van zijn leven in werkeloosheid door .te brengen. Het was hem dan ook aangenaam, dat de door hem aangewende pogingen om aan die werkeloosheid een einde te maken, al zeer spoedig met gunstigen uitslag bekroond werdentoen het Z. M. den Koning behaagde hem de eervolle betrekking van Burgemeester dezer stad toe te vertrouwen. Met lust en moed heeft hij die eervolle maar moeielijke betrekking aanvaard en heeft hij getracht zijn plicht te doen. Verschillende omstandigheden echter, gevoegd bij het klimmen zijner jarenhebben er toe bijgebracht om bij hem de overtuiging te vestigen, dat deze belangrijke en omvangrijke betrekking hem te zwaar wordt; dat voor hem de tijd is aangebroken om tot het ambteloozc leven terug te keeren en zoodoende de gelegenheid open te stellen, de zorgen en moeilijkheden aan het Burgemeesters-ambt verbondenop jeugdiger en krachtiger schouders te doen rusten. Deze overtuiging heeft hem dan ook tot het rijpelijk overwogen besluit gebracht, om na gedurende zes jaren alhier werkzaam te zijn geweest, aan Z. M. een eervol ontslag te verzoekenhetgeen hem goedgunstig verleend is geworden. Voorzeker zal hij in veel, gedurende den tijd dien hij als hoofd van dit gemeentebestuur werkzaam was, tekort zijn gekomen, maar met gerustheid kan hij de verklaring afleggen, dat het hem aan goeden wil om de belangen dei' stad en harer inwoners te behartigenniet ontbroken heeft. Toen hij zijne betrekking aanvaardde, deed hij zulks, rekenende op de ondersteuning dezer vergadering, en in dat vertrouwen is hij zeker niet teleurgesteld geworden. Indien hij naarmate zijner krachten iets tot welzijn der stad en harer inwoners heeft mogen bijdragen (en daardoor zouden de jaren door hem alhier doorgebracht hem steeds eene aangename herinnering blijven)dan dankt hij zulks voornamelijk aan de welwillende ondersteuning der leden van den Raadhet Dagelijksch Bestuur en den Secretaris. Hij betuigt hun daarvoor zijn dank en roept aan allen een welgemeend vaartwel toe, en voegt er den vvensch bijdat zij nog jaren lang tot nut en heil van Zierikzee en hare inwoners zullen mogen werkzaam blijven en zij deze stad nog eenmaal tot dien bloei zullen mogen zien komen', dien hij haar zoo gaarne toewenscht. Hij beveelt zich bij voortduring in het welwillend aan denken der vergadering aan. De YVeth. Homoer dankt den Voorzitter voor de wenschen, die hij voor den bloei der gemeente koestert, ook voor de humane wijze waarop hij de burgerij steeds heeft te woord gestaan, en meent dat de. leden van den Raad met hem zullen instemmen als hij hem ook dank betuigt voor de welwillendheid, die hij als Voorzitter dezer vergadering steeds heeft betoond. Nu de aftredende rust verlangt, hoopt Spr.'dat die rust lang en gélukkig zal zijn en wenscht hij hem alle goeds toe. Toejuiching De Voorzitter sluit na omvraag de vergadering. Binnenland. ZIERIKZEE, 27 October 188 2. De Prov. Staten van Noord-Holland hebben tot lid der Eerste Kamer gekozen den heer P. N. Muller te Amsterdam, met 42 stemmen. De heer A. G. Wertheim verkreeg 18 stemmen. Welk een geduchte concurrent Australië wordt op de Europeesche markt, inzonderheid ook voor het ar tikel wol, kan blijken uit de cijfers, die daarvan gaandeweg bekend worden. Zoo had b.v. Nieuw-Zeeland vóór 40 jaar een handelscijfer van 6 millioen pond sterl. In 1871 steeg het tot 63 millioen; in 1880 tot 94 millioen. In 1870 was de wolopbrengst 96 millioen kilo; in '1879 '196 millioen. De kolonie heeft 1.250,000 paarden, 8250 runderen en 75 millioen schapen. Hier staat nu 'tegenover, dat in Engeland zelf de schapenstapel in den laatsten tijd sterk verminderd is. Engeland verloor in '1880 l1/^ millioen schapen van de 163/4 millioen die het bezat. Schotland en Ierland gingen meer dan 25,000 elk achteruit. In 't graafschap Leicester verloor men 25 °/0 der schapen. In de Vereenigde Staten van Amerika wast de veestapel sterk aan. Er zijn daar thans 10.357,981 paarden, 1.812,939 muilezels en ezels, 993,970 werk ossen, 12.443,593 melkkoeien, 22.488,590 stuks ander vee, 35.195,656 schapen, 47.683,054 varkens. In de laatste tien jaren is de percentsgewijze vermeerdering van paarden 45, muilezels en ezels 61, koeien 39, ander vee 66, schapen 24, varkens 90 percent. Alleen het getal werkossen is met 25 perc. verminderd. Zaterdag j.l. zijn uit Groningen per extra-trein naar Berlijn verzonden 500 kseien, bestemd naar Rusland. Gelijk men weet, zal een standbeeld van den Koning-Groothertog Willem II te Luxemburg worden opgericht en is daarvoor een wedstrijd uitgeschreven tusschen vijf beeldhouwers van erkende verdiensten: Caïn en Mercié te Parijs, Hundrieser te Berlijn, Petre te Bourges en v. d. Stappen te Brussel. De termijn is den '16n dezer verstreken; de velschillende modellen zijn te Luxemburg aangekomen en zullen van 22 tot 29 dezer in de groote zaal van het Athenaeum aldaar voor het publiek te zien zijn. President der jury van beoordeeling is de heer Eyschen, directeur-generaal van justitie. Het beeld zal, zonder het voetstuk, 3,60 M. hoog zijn en den Koning voorstellen in g'root-generaals- uniform, te paard. Op het voetstuk zullen drie bas- reliefs worden aangebracht, symbolisclie voorstellingen behelzende van 's Konings krijgsdaden en voorts de wapens vertoonende van Oranje-Nassau en van het Groothertogdom. Aan de achterzijde zal men lezen «Aan den Koning-Groothertog Willem II, het dankbare Luxemburg". De pleistermodellen zijn op een vijfde dec grootte uitgevoerd.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2