ZIERIKZEESCHE COURANT. 1882. No. 81. Woensdag is October. 85ste jaargang. Binnenland, Slechte manieren op de planken en in de pers. Het is naar aanleiding van die nare brief- kaartenbistorie tusschen den beer Louis Bouw meester, den gevierden acteur van bek „Neder- landseb Tooueel", eu den beer A. C. Loffelt, schrijver van de rubriek tooneelnieuws of tooneeleritiek in bet Vaderland, dat we dit opschrift kozeu voor een paar gedachten, die we hier laten volgen. Wij vinden dat bet een slechte manier is van den heer Bouwmeester om een schrijver van tooneeleritiek in een krant een briefkaart thuis te sturen met een bedreiging als bege leiding van een waarschuwing 0111 hem, den artist, in zijn critiek niet al te na te komen. Wij vinden bet evenwel ook slechte manieren van de schrijvers van zoogenoemde tooneeleritiek, dat zij aanleiding geven tot zulke leelijko represailles. Ouze Nederlandscbe tooneelcritiekevsen acteurs staan hierin wel niet alleen; in Frankrijk b.v. zijn zulke narigheden als nn met die briefkaart, ja veel erger soms, aan de orde van den dag. Daar heersehen dan ook nog veel meer slechte manieren in de pers en op de planken dan bij ons. Slechte manieren noemen wij de wjze waar op de zich noemende tooneeleritiek wordt uit geoefend, en we meeueu dat te kunnen bewjzen. Wanneer er in 't algemeen gesproken wordt van de critiek, dau verstaau we daaronder iets zeer achtenswaardigsn.I. do algemeene meeuing van de bevoegden, de geleerden, de uitnemenden op het gebied van wetenschap en kunst. In zonderheid op wetenschappelijk gebied is d e critiek wel iets wezenlijks, iets dat recht heeft van spreken, en verdient gehoord te worden. Op kunstgebied is het begrip critiek veel meer iets zwevends, en bj 't woord tooneeleritiek kan men met den besten wil niet aan iets algemeens, iets respectabels denken. Hoe men ook rondziet al zet men zelfs een binoele op, men brengt het niet verder dan tot twee of drie namen van mannen, die een paar groote bladen be dienen om daarin de rubriek tooneelnieuws of tooneeleritiek te vullen, tegen zóóveel per kolom, of zóóveel in ronde som per jaar; dat zal wel naar omstandigheden zjn. Heeft nu een dergelijk geschrijf 't recht zich te installeeren als de critiek op 't gebied van de tooneelspeelkunst Wij aarzelen zeer dat aan te nemen; ja we nemen dat niet aan. Wij kunnen daaraan geen meerdere waarde toekennen dan aan iedere andere subjectieve meening. Dat de onpartijdigheid volstrekt niet gewaar borgd is, laten we rustenmaar de bevoegdheid nemen we niet aan. Daarom zouden we wenschen dat de acteurs eu actrices ook maar niet de slechte manier gingen aannemen van te doen, alsof zij wel die bevoegdheid erkenden en daarom waarde hechtten aan de al of niet gunstige uitspraak van 't orakel L. of II. v. R. Van welken aard is nu die zoo geduchte tooneeleritiek? Wij hebben lang en omdat het een belangrijk onderdeel der kunst betreft, met veel aandacht de tooneeleritiek in de groote bladen gevolgd. Vrij onbevooroordeeld konden we dat doen, omdat zoowel de personen der critiekers als die der artisten wie 'tgold ons onbekend waven en meerendeels nog zijn. Nooit heeft ons de zoogenoemde critiek bevallen 'u doorgaans op den duur al meer en meer ■eft ze ons geërgerd. Het is een hopeloos •k week uit week in, eu winter uit winter over dezelfde betrekkeljk onbeduidende n te schrijven zonder in den leuterstijl te uul(ikr.allen. Dit is aan die krant-tooneelcritiek önidelyiv 'te moi»3n. Hot is een jaehtmakeu op pikanten stijl, (p een geestigen zet, een scherpe tirade-sa aad.SÏ: niet.. Daardoor wordt die zoo_- genoemdo critiek hatelijk waar ze niet belacke- lijk is en belachelijk waar ze niet hatelijk is, ja soms hatelijk en belacbeljk tegeljk. Of is 't niet 't een en 't ander, wanneer geljk b.v. nog verleden week in de tooneeleritiek van de N. Rolt. Ct. diezelfde heer Bouwmeester in 't zelfde stuk critiek wordt weggezet als een nul, een lor, een kwajongen, die zijn ongelikte schoenen nooit op de planken had moeten zetten enverheerlijkt eii geprezen als een genie, hoedanige er zeldzaam zijn in onze tooneelwereld V Heeft de zucht om pikant te ziju, om iets te zeggen dat tegen den walm van Beiersch bier en sigaren bestand is, hier den schrijver niet verlokt tot het debitecren van iets zoo naars en wanstaltigs, dat men er zelf naar van wordt als men het met nnchteren leekenzin eens op den keper gaat bekijken! En zoo is onze tooneeleritiek doorgaans jaar in jaar uit, ze is grotesk door overspanning van pikanterie; walgelijk is zij door overmaat van gezoutenheid eu gepeperdheid. Eenmaal op dat kwade pad aan 't hollen, is er ook geen honden meer aan. Gelijk het publiek spektakelstukken eisekt, en dat crescendo tot barstens toe, zoo holt de zoogenaamde tooneel eritiek maar door, zich opschroevende, zich uit het lid wringende om toch over onderwerpen waarover eigenlijk weinig of niets te zeggen valt, ijselijk veel te zeggen en met vreeselijk veel gerucht, als met accompagnement van allerlei harde levenmakende instrumenten. Is het niet naar, in zulk een tooneeleritiek te moeten lezen van een dame, die debuteert als eerste zangeres, dat ze „behalve een rijzige gestalte en een fraai gezicht niets hoegenaamds mede bracht wat haar recht gaf om in een opera te zingen"! Dat is niet pikant, - dat is ruw, grof, plomp en dat kan zelfs niet voor een zesde deel waar zijn. Het is immers niet denkbaar, dal een totaal onbevoegde zich zoo maar aan een debut als eerste zangeres zal wagen? liet week aan week, bij gebrek aan degelijke stof, jacht maken op pikante zeiten, leidt tot het groteske, dat is tot het naar belachelijke, oi belachelijk akelige. Dat noemt zich de tooneeleritiek. Helaas, we zien in Nederland wel een stuk of drie mannen die in 't vak van schrijven over de acteurs en actrices doen, doch dat kunnen wij niet erkennen als de critiek, 't zijn subjectieve meeuingeu, niets meer. Geen wonder dat zulk een critiek niet sticht maar verbittert. Wij kunnen ons begrijpen dat de kunstenaars voor een eritieker, al staat hij ook maar alleen, die toont ernstig en goedwillig, humaan en zeer bevoegd te zijn, eerbied en ontzag hebben, maar voor die ephemère, grillige, als een kogel op een kwikvlak roudwaggelende critiekerij, zooals men ze ziet en zoolang zag, kan een artist geen respect hebben. Men leze eens een reeks van die stukken tooneeleritiek, b.v. die over één speelseizoen van een onzer opera's. In bonte, grillige, schrille afwisseling volgen daar de beoordeeligen, ver- oovdeelingen, verheerlijkingen, vevdoemingen, bewierookingen en verguizingen van één en denzelfden, soms totaal onschuldigen onbe- duidenden acteur elkander op. Zoo iets moet uit den haak zijn. Geen wonder dat het de artisten ergert. Het publiek schijnt het zoo niet te ergeren. Trouwens het publiek wil dat grillige, schrille, harde; 't wil de guillotine op de planken zien, waarom zou 't ook niet willen genieten als er acteurs en actrices afgemaakt wordenze worden toch weer bijgeholpeu en soms den volgenden dag tot in de wolken opgehemeld, om weer een dag later ten Tartarus verwezen te worden, on zoo tot het speelseizoen uit is. Wij weten niet of „publiek" die tooneeleritiek leest, ze bijhouden en nu en dan eens de revue laten passeeren doet het ze vast nietdan werd het er zonder twijfel nog wansmakelijker van dau het nu al is. ZIERIKZEE, 17 October 1 8 8 2. De heer 0. Mulders te Raamsdonksveer heeft voor f 38400 aangenomen den bouw van een kerk met toren voor de R.-Kath. Gemeente te Oostburg. Op bet station van den Staatsspoorweg te 's Heer- Arendskerke is een telegraafkantoor geopend met dagelijkschen dienst van 8 u. voorm. tot 8 u. nam. Het kantoor verzendt alle telegrammen die aangeboden worden, doch bestelt de ontvangen telegrammen niet eti neemt dus enkel telegrammen bureau restant" aan. Het tarief is het gewone. Op 27 Oct. zal te Middelburg gehouden worden de aan besteding van het herstellen van de steenglooiing langs U0du'i uSu "v£ii 1'nauacVi*ciG3i f 10,000), alsmede van het maken van een peilput en gebouwtje voor een zelfregistreerende peilschaal aan den noordelijken havendam der buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Veere (Raming f 6500). Volgens het Vad. zullen de goederen van wijlen Prins Hendrik, gelegen in Luxemburg, op last der erfgenamen verkocht worden. De zaak der overneming van den Centraal- en den Z. O.-Spoorweg door de Maatschappij tot Expl. van St.-Spoorwegen heeft nog geen voortgang kunnen hebben, daar op de uitgeschreven vergadering van aandeelhouders slechts 600 aandeelen vertegenwoordigd waren, in plaats van minstens 12000, die er moeten zijn om de zaak te kunnen in behandeling némen. De vergadering is daarom tot nader order verdaagd, De Berliner Borsen. Ztg. zegt, dat 400 Duitsche industriëelen aanvraag gedaan hebben om plaatsruimte op de Amsterdamsche tentoonstelling in 1883. Bergen op Zoom was voor eenigo dagen het tooneel eener voor hem wien zij betrof hoogst vereerende manifestatie. Generaal v. d. Ileyden bezocht n.I. een zijner vrienden te Bergen op Zoom, den kapitein Hardeman, en van deze gelegenheid maakten alle officieren van het garnizoen, alsmede een overgroot aantal onderofficieren en minderen gebruik om den met'roem beladen krijgsman aan het station af te halen. Ook een groot aantal burgers was daar tegenwoordig, terwijl de muziek van het 3e reg. infanterie zich deed hooren. Ofschoon de generaal gewenscht had van officiëele drukte verschoond te mogen blijven, ont gingen hem toch geenszins de officieuse en niet minder welgemeende betuigingen van sympathie. Kolonel A. J. W. v, d. Schrieck, kommandanfc van bet 3e;reg. infanterie, verwelkomde den generaal met een kernachtige toespraak, waarop een luide toejuiching volgde van de aanwezigen. Sedert langen tijd bestaat er te Oudewater een liberale kiesvereeniging, die den naam van «Nederland en Oranje" had aangenomen. Niemand in het kies district echter, die niet weet, dat de kiesvereeniging een liberale is. De Standaard doet het nu voorkomen, alsof eenige liberale kiezers met opzet voor de aan staande verkiezingen dien naam voor hun Vereeniging hebben aangenomen, alleen met het doel om hij de aanbevelingen van hun candidaat de anti-revolutionaire boertjes in het district Gouda te verschalken. »Maar," roept de Standaard met trots uit, «onze boeren ook in Gouda zijn heusch wakkér genoeg om zelf terdege goed uit de oogen te kijken; zij laten zich zoo zielig niet beetnemen." Als de boeren zoo slim zijn, dan is er ook geen gevaar voor misvatting en behoefde de Standaard niet zulk een geweld over de zaak te maken, dat zij zelfs aan het schelden gaat. De anti-revolutionairen meenen alieen het recht te hebben, hun kiesvereenigingen «Nederland en Oranje" te noemenwanneer anderen dien naam ijdellijk ge bruiken, dan worden zij voor »kiesschuimers" uit gemaakt. Het is fraaiEn dat van de anti-revolutionairen te moeten hooren, die onkiescher dan eenig ander bij de verkiezingen optreden. Wie gebruiken de kerkbrief jes, den preekstoel, ja zelfs het gebed in de kerk voor de verkiezingen? Wie treden als armverzorgers-kieszende- lingen op? Wie anders dan de anti-revolutionairen, die altijd met groote woorden over eerlijkheid en oprechtheid bij de verkiezingen spelen en onder den 1 roep dat de liberalen afgodendienaars of godloochenaars zijn, het heiligste bezoedelen met den hartstocht van den politieken strijd. Waar dreigt meer gevaar, claar, waar door een liberale kiesvereeniging een naam wordt aangenomen, die ook door de anti-revolutionaire vereenigingen wordt gebruikt, of daar, waar bijv. dominé in de kerk voor een candidaat bidt of de leden van een college van diakenen openlijk voor hun advocaat-diaken werven? In het eerste geval kan hoogstens iemand buiten het district, die alleen den naam van de vereeniging verneemt en niet met haar richting hekend is, er inloopen, wanneer hij bijv., naar zijn politieke gevoelens gepolst, een anti-revolutionairen brief schrijft, terwijl hij anders een liberalen zou hebben willen schrijven; het bekende geval met een onzer Haagsche afgevaardigden is een vermakelijk staaltje van dergelijke vergissing. Doch zulke vergis singen doen geen ander kwaad dan dat zij dubbel zinnige of beginsellooze politiek ontmaskeren. Doch wie zal het kwaad berekenen, dat de anti-revolutionairen stichten, waar zij den politieken strijd op het gebied van den godsdienst overbrengen? Vad. Het eerste van de wetsontwerpen tot herziening der kieswet is bij de vertegenwoordiging ingediend. Naar wij vernemen, stelt het ontwerp een verdeeling van de kiesdistricten naar den census in vijf klassen voor. Voor de eerste klassen wordt een census van f 60 aangenomenvoor de tweede klasse een census van f 40, voor de derde een van f 30, voor de vierde van f 24 en voor de vijfde van f 20. De census van f .60 zal geëischt worden in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. De census van f 40 wordt ingevoerd voor de ge meenten Utrecht, Groningen, Arnhem, Leiden, Haarlem, Leeuwarden, Dordrecht, Delft, Schiedam en Middelburg. De census van 30 zal gelden voor de gemeenten Maastricht, Nijmegen, 's Hertogenbosch, Zwolle, Gouda, Alkmaar, Zaandam, Harlingen, Sneek, Vlissingen, Go- rinchem, Goes, Bolsward,. Dokkum, Zierikzee, Hoorn en Purmerend. De census van f 24 zal bepaald worden voor de g. heenten Deventer, ïvampén, Breaa, Muien, Amers foort, Roermond, Tiel, Zalt-Bommel, Assen, Meppel en voor alle gemeenten in de provinciën Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, voor zoover deze hierboven niet zijn uitgezonderd. De census van f 20 zal gelden voor alle andere gemeenten in de overige gewesten, ook voor zoover die niet uitdrukkelijk zijn uitgezonderd. De vermoedelijke vermeerdering van het aantal kiezers door deze censusverlaging wordt op ongeveer 22,000 geschat. Te Tilburg zou dezer dagen een paar in het huwe lijk treden. Alles was gereed, en de bruid zat* reeds opgetuigd op haren bruidegom te wachten. De bruide gom echter, in plaats van haar af te halen, begaf zich naar den commissaris van politie en klaagde daar zijn bruid aan van diefstal. Dienzelfden namiddag werden dientengevolge de bruid en hare zuster, die van mede plichtigheid verdacht wordt, naar het huis van arrest gebracht. liet huwelijk is voorloopig uitgesteld.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1