/lEBIkZKKSCHE COURANT. 1882. No. 80. Zaterdag* 14 October. 85ste jaargang. Binnenland. ZIERIKZEE, 13 October 188 2. Woensdagavond is hier en vooral in de omstreken een langdurig en hevig onweder waargenomen. Op een paar plaatsen werden branden gezien, die waarschijnlijk ontstaan waren in Zuid Beveland en Tholen. De stoom meel fabriek van de firma wed. J. H. C. Kakebeeke Gz. te Goes zal worden vergroot. Van al de zangvereenigingen in Zeeland is tot dusver «Vlissingens Mannenkoor", 27 stemmen sterk, de eenige die zich heeft aangemeld om deel te nemen aan het XVIe Nederiand«ch Nationaal Zangersfeest, te houden te Rotterdam in 1883. De begrooting der gemeente Groede voor '1883 be draagt in ontvangst en uitgaaf de som van '14,722,72. Tot den état-major van Zr. Ms. schroefstoomschip «Leeuwarden", gisteren naar Indië vertrokken, behooren o. a. de offic. van gez. Ie kl. P. O. Buijze, arts en de offic. van administratie J. J. van den Berge. Naar men verneemt is de komeet, reeds sinds eenige weken in Spanje, Italië en Frankrijk waargenomen, sedert eenige dagen ook hier te lande zichtbaar. Het hoofd (nog in mistige lucht doorschemerend, dus zeer helder) bevindt zich onder den Leeuw, terwijl de staart tot aan de ster Alphand (Cor Hydrae) reikt. Eergisteren- nacht had de staart een sterke waaiervormige uitbreiding gekregen. Aangaande de door electriciteit gedreven stoomboot «Electricity", met welke verleden week op de Teems proeven zijn genomen, verneemt men de volgende bijzonderhedenhet vaartuig komt in bouw overeen met een stoombarkas, is 25 voet lang, 5 voet breed en gaat 2 voet diepde electrische machine doet de as 350 omwentelingen maken in de minuut en zou gedurende 6 uur aan het vaartuig een beweegkracht opleveren van 4 pk. De uitvinders van dit stelsel zijn een Franschrnan Philippart en een üuitscher Volckmar het systeem moet beter zijn dan dat van Jacobi te Petersburg en dat van Trouvé te Parijs. De boot is gebouwd door den ingenieur der Electric Power Storage Company te Millwall J. F. Reckenzaun. De Lancet beschrijft in hoofdzaak hoe men tegen woordig in Italië lijken weet te balsemen of voor onbepaalden tijd te conserveeren. Eerst wordt al het bloed verwijderd door het inspuiten van water, tot dit helder afvloeit, en daarna alcohol om het water op te nemen. Vervolgens wordt er ether ingebracht om het vet weg te nemen, en eindelijk een oplossing van tannine, waarmede voortgegaan wordt tot deze alle weefsels heeft doordrongen. Eindelijk wordt het lijk in een warmen luchtstroom gedroogd, die eerst over chloorcalcium is gevoerd om hem van vocht te ontdoen. Het lijk is dan geschikt om in een droog archief bewaard te worden bij de familiestukken, oude perka menten enz. Het rapport der Staatscommissie van enquête be treffende de spoorwegen is gereed en zal, gedeeltelijk in druk en verder inschrift, de Tweede Kamer worden aangeboden. Waarschijnlijk zal ook eerlang het wetsontwerp tot verbetering van den waterafvoer van de Maas in N.-Brabant, (verlegging van de Maas in haar oude bed, het Oude Maasje), in cle Kamer komen. De door de heeren Hartsen c.s. gevraagde concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg AmsterdamIJrnuiden is thans definitief aanvaard. Volgens een mededeeling van den heer mr. Amersfoordt in het N. v. d. D. zal uit China een jonk worden afgezonden beladen met voorwerpen uit China voor de tentoonstelling te Amsterdam in 1883. Zulk een jonk in de haven te Amsterdam zou al reeds een curieuse vertooning zijn. Te Londen is reeds eenmaal zulk een vaartuig te zien geweest en wel de «Keying", van 800 ton, die den 27 Maart 1846 te Londen aankwam. De «Keying" was 160 voet lang, 35 voet breed en 18 voet diep. Ter vereeuwiging van dat feit is destijds een gedenk penning geslagen. Oscar Carré heeft van het Gemeentebestuur van 's Hage verlof bekomen om in cle maand November a.s. zijn tent te mogen opslaan op het Plein, ten einde eenige voorstellingen te geven. Volgens een telegram uit Calcutta van 7 October, is dien dag vandaar naar Suriname vertrokken het schip «Sheila", aan boord hebbende 409 volwassen emigranten, nl. 292 mannen en 117 vrouwen, allen bestemd om in Ned. Guyana werk te zoeken op de plantages. Volgens het Bat. Handelsbl. heeft de terugroeping van kolonel Haus van Atjeh, niet plaats gehad op initiatief van den Gouverneur-Generaal, maar op last van den afgetreden Minister van Koloniën. «Die last schrijft het Bat. Handelsbl. die last is gegeven niet om den staat van oorlog in Atjeh onzerzijds te erkennen, maar integendeel om den apostel des vredes, den heer Pruijs van der Hoeven, satisfactie te geven in zijn klachten over kolonel Haus; klachtenwelke haar grondslag vinden niet in 's kolonels zelfstandigheid tegenover den civielen Gou verneur, maar in zijn pogingen om het Departement van Oorlog naar waarheid in te lichten omtrent den slechten staat van zaken in Atjeh. Kolonel Sehafers instructies zijn dan ook geheel dezelfde als die, aan zijn voorganger gegeven, en laten zich samenvatten in het bevel van volmaakte ondergeschiktheid aan den civielen Gouverneur en eerbiediging van den vredes toestand. Tegen deze instructies is een poging van verzet van de zijde van kolonel Schafer terstond gefnuikt met de 'opmerking des landvoogds, dat de kolonel zijn instructies te volgen heeft. De eenige reden van de vervanging van kolonel Haus ligt dan ook niet in de erkenning van Regeeringswege van den oorlogstoestand, maar in haar begeerte om den heer Pruijs van der Hoeven in zijn civiele bedoelingen te steunen. Naar deze bedoelingen zijn onlangs door den krijgsraad te Atjeh slechts diciplinair gestraft, een sergeant en eenige onderhebbende manschappen, die bij een treffen met de Atjehers het op een loopen hadden gezet, hun geweren hadden weggeworpen en, ofschoon terugge roepen, niet teruggekeerd waren, dan nadat zij ecnigen tijd daarna waren opgepakt. Dat feit is diciplinair afgedaan met de overweging: «dat de toestand in Atjeh die des vredes is, z o o d a t hier geen sprake is van vluchten voor den v ij a n d. Dit vonnis heeft in de bureaux van het Departement van Oorlog groote bezorgdheid verwekt, met het oog op de dicipline in het leger, daar voortaan vermoed mag worden, dat een straf van 14 dagen provoost wegens het wegloopen voor of gedurende het gevecht verkozen zal worden boven de kans van door de At jehers verminkt of gedood te worden. De Legerkommandant heeft echter de overweging in 's krijgsraads vonnis gebillijkt, met het oog op den vredestoestand, waarin Atjeh verkeert naar het oordeel der Regeering". Tot zoover het Bat. Handelsbl. Voor de juistheid van die mededeelingen kunnen wij niet instaan. Het komt ons echter onbegrijpelijk voor, dat de last tot terugroeping van kolonel Haus zou zijn gegeven door denzelfclen Minister, die drie jaren geleden den Gou verneur-Generaal Van Lansberge reeds een onbepaalde volmacht gaf om den tegenwoordigen staat van zaken te Atjeh in het leven te roepen, en die ook telkens, wanneer in de Tweede Kamer over cle bestuursver andering gesproken werd, antwoordde, dat cle bestuurs inrichting een zaak van clen Gouverneur-Generaal was. Opmerkelijk is nog, dat het Algem. Bagbl. van Ned. Indiëdat in den beginne door dik en dun heen de bestuursverandering heeft verdedigd, thans schrijft: «Zelfs zij, die in 1880 het Burgerlijk Bestuur in voerden, zouden zonder schande kunnen erkennen, dat de loop dér omstandigheden anders geweest is, clan men toen mocht vermoeden. Voor hem, die na dat besluit enkel tot uitvoering geroepen werd, zou die erkentenis nog gemakkelijker zijn". Met het bouwen der schepen voor den West-Indischen maildienst wordt geen aanvang gemaakt, voordat de Tweede Kamer beslist heeft, of zij het door den Minister voorgestelde subsidie verleenen zal. Voor de velen, die belang hebben bij het spoedig tot stand komen van dezen dienst, is het te hopen, dat de beslissing niet lang zal uitblijven. Men schrijft uit Amsterdam aan het R. N. bl Het weekblad De Amsterdammer zal met 1 Januari veranderen in een dagblad met een morgen- en een avond-editie. Het kapitaal, waarmede men die veran dering wenscht in te voeren, is voorloopig vastgesteld op 200,000, waarvan tot heden reeds f 150,000 is geplaatst. De statuten zijn mede reeds vastgesteld, 't Is de heer Plate (firma Lens en Bergsmavan «Burgerplicht," die zich bijzonder voor de zaak inte resseert. Het denkbeeld gaat uit van de heeren Eller- man, Harms en Co., uitgevers van het blad, die tevens drukkers waren van het Vliegendblad en de Tijd welke bladen eigen drukkerijen gaan oprichten, waar door de rotations-machine der heeren Ellerman, Harms en Co. nagenoeg geheel van werk zou zijn beroofd. Aan een particulier schrijven, dd. 16 Sept., vaneen der deelnemers aan den tocht met de «Willem Barents", den 26 Sept. uit Hammerfest verzonden, is het volgende ontleend De arctische herfst is ingetreden; stormen uit ver schillende richtingen wisselen elkaar af, de thermometer wijst beneden 0, sneeuwbuien verhinderen ons om ons heen te zien; maar meer nog demist, die bijna voort durend is, zoodat het nu gevaarlijk wordt tusschen de groote ijsbergenwij besloten dus heden middag terug te keeren, ten einde het gevaar van ingesloten of door de ijsbergen fijn gedrukt te worden, te ontloopen, en zetten nu, zooveel de wincl het permitteert, koers naar Hammerfest, waar wij den 20n hopen te zijn. De laatste maal dat ik u schreef, was toen wij de »Eyra" gevonden hadden. Wij besloten nog eenige uren te blijven in Matotskin Shar, toen wij twee stoom schepen de straat zagen instoomen en wij, na onze vlag geheschen te hebben, ook in hun top onze drie kleur zagen verschijnen en bemerkten, dat het de Dicksonhaven-expeditie was. Dat was een gejuich en gegroet, toen zij naderbij gekomen waren. Spoedig waren wij bijeen, aan oude kennissen werd de hand gedrukt, nieuwe kennissen werden gemaakt, allen waren verblijd, dat de ongelukkige ijstoestand althans dit goede had, dat hij ons te zamen bracht. Want ook zij waren te vergeefs in Jugarstraat geweest, hadden ook gestooten tegen het ijs en kwamen het nu door Matotskin Shar beproeven, doch ook te vergeefs. Het prettig samenzijn duurde niet lang, want reeds den volgenden morgen lichtten wij het anker en gingen om cle Noord, terwijl zij het nog eens in het Zuiden gingen beproeven. Wij waren nauwelijks twee dagen om de Noord gegaan, of wij stootten weder tegen het ijs, en hoe wij ook kruisten op ongeveer 76 gr. NB., vonden wij overal pakijs. Het is wat men noemt een Zuid-ijsjaar. Hoe dit te rijmen is met den afgeloopen zachten winter, is nog een onopgelost vraagstuk. Evenwel hebben we vele cliepzeeloodingen geclaan en vele meteorologische waarnemingen. Wij hebben enorme stukken ijs gezien. Aan het photographeeren zijn vele moeielijkheden ver bonden. "Van het schip gaat het niet, omdat dat in ge stadige beweging is. Men moet zich dus plaatsen op een ijsschol, die daarvoor een geschikten vorm heeft; bovendien moet de zee vrij stil wezen, en volgens het journaal hebben wij dit jaar bijzonder veel harden wind en mist (natuurlijk ook een zeer groot ongerief) gehad. Daar wij niet op de gewenschte plaats, t. w. Barents-IJshaven c. s. zijn gekomen, is de photografie clit jaar slechts «Spielerei". Sinds 26 Aug. gaat de zon onder, en nu leggen we 's avonds, om de verveling te verdrijven, een kaartje." Volgens den briefschrijver hoopt men ongeveer 25 October te IJrnuiden terug te zijn. Op cle zandsteenfabriek onder Velzen is een werkman bij ongeluk met de kleeren aan een deel der machine blijven haken en door cle machine vermorseld. Te Dieren heeft een 16jarige knaap een hand ver loren in de snijmachine. Onder Ubbergen is een arbeider door een ander overvallen en met een hard voorwerp zwaar aan het hoofd verwond. Men is den dader op het spoor, doch het schijnt dat deze zich in den persoon vergist had. Dan diende hij ook des te zwaarder straf te krijgen. Bij cle hardlooperijen van losse paarden te Stupinige in Italië zijn twee paarden onder het volk gesprongen, met dat gevolg dat twee personen doodgetrapt en drie zwaar gekneusd werden.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1