1882. No. 79. Woensdag 11 October. 85ste jaargang. Binnenland. zierïrzeeschsTcöura\t. ZIERIKZEE, 10 October 188 2. De eerste patient ter wiens radicale genezing op grond van de drankwet drie maanden vrij logies in een der Rijksinrichtingen is gerequireerd en toegestaan, is dezer dagen in de Ommerschans aangekomen en aldaar onder behandeling genomen. Er schijnen echter in de Om mei-schans ook patiënten verpleegd te worden op wie de kuur niet wordt toe gepast of op wie zij geen vat heeft. Zoo is voor eenige dagen te Rouveen zekere Reindert Verschoor, die den 22 September uit de Ommerschans was ont slagen, en nu in »kennelijken staat" rondzwierf, dooi de politie opgepakt en in den toren gesloten. Daar is hem 't verblijf niet bevallen; althans hij is hooger op geklommen tot boven in den toren en toen van een hoogte van 80 voet naar beneden gesprongen. Hij werd door den val gedood. Zaterdag heeft mr. C. L. de Vos van Nederveen Cappel zijn ambt als president van den Hoogen Raad der Nederlanden aanvaard. Thans is bericht gekomen uit New-York, houdende bijzonderheden van de ramp, waarbij de »Edam" te gronde ging. Uit het rapport van kapit. Rogers van de »Lepanto" blijkt, dat het ongeluk niet plaats had 's morgens 10 ure van den 21 September, maar 's avonds 10.15 van dien dag. Op de »Lepanto" had men de stoomfluit van de «Edam" wel gehooid, doch waardoor nu toch de aanvaring plaats had, blijkt uit dat rapport niet. Het adres van den heer T. v. d. Zee te Monnikendam en anderen in zake den toestand in Atjeh is bij de Tweede Kamer ingekomen. De haringvangst gaat dit najaar voor de Scheve- ningsche visscherij zeer voordeelig. Dagelijks komen tal van schuiten aan, meest vol en zoet. Ofschoon door den grooten aanvoer de prijzen dalende zijn, besommen de schuiten toch nog f 2000 en meer per reis. Volgens het N. v. d. D. zal er te Rotterdam een café worden geopend in den trant van dat te Amsterdam in de Warmoesstraat en door denzelfden ondernemer, n.l. den heer Krasnapolsky. Het huis op de Hoogstraat te Rotterdam echter, dat volgens het N. v. d. D. daarvoor door den heer Krasnapolsky was aangekocht, komt pas dezer dagen in veiling, zoodat het bericht nog ietwat voorbarig klinkt, al is het ook in beginsel niet onwaar. De Bergsche ansjovis zijn dit jaar minder in prijs dan het vorige jaar. Per 100 stuks wordt betaald voor de grootste f 8, middensoort 4. kleine of uitschot 2 a 3. De proeven met een stoomomnibus voor gewone wegen zonder rails, verleden week genomen op den weg tusschen Doorn en het station Zeist-Driebergen, zijn zeer goed geslaagd. Het is gebleken dat het berijden van harde wegen met dat voertuig goed gaat, alsmede dat het besturen geen moeiel ijk heden oplevert. Toen men echter eens beproefde om van den harden weg af en op den berm te rijden, mislukte dit terstond door het breken van de as der voorwielen, tengevolge van het overgaan van het zware rijtuig en het scheef komen van het voorstel. Hieruit zal dus ook wel gebleken zijn, dat met dit nieuwe voertuig steeds groote voorzichtigheid moet in acht genomen worden. De sergeant B. van het 3e reg. inf., te Bergen op Zoom in garnizoen, zal zich hebben te verantwoorden wegens diefstal van een horloge aan een zijner kame raden toebehoorende. Het corpus delicti was reeds beleend toen de ontvreemding ontdekt werd. 3 Blikslagersknechts te Leeuwardendie sedert eenigen tijd per week 15 cent van hun loon hadden weggelegd orn daarvoor eens in de Staatsloterij te spelen, hebben de vorige week Maandag yi0 van de f 25,000 getrokken, een resultaat waarvan zeker de loten-debitanten in Friesland de beste vruchten zullen plukken In de Friesche gemeente Utingeradeel en bepaaldelijk op het onder die gemeente behoorende dorp Oldeboorn zijn ernstige ongeregeldheden voorgevallen naar aan leiding van de quaestie der verplaatsing van het gemeente-bestuur van het dorp Oldeboorn naar het dorp Akkrum. Zoo men weet bestaan de Friesche gemeenten, voor zoover 't geen steden zijn, uit een aantal dorpenUtingeradeel telt 6 dorpen. Het dorp waar de zetel van het gemeentebestuur gevestigd is, heeft hiervan eenige eigenaardige voordeelen en dus kan een plan tot verplaatsing van het bestuur wel eens aanleiding tot ontevredenheid geven. Deze nu is te Oldeboorn tot uitbarsting gekomen. De raadsleden wei-den beleedigd, zelfs de burgemeester werd niet ontziende gemeente-politie was onmachtig en de i-ijks—politie liet zich pas zien, zegt men, toen het standje afgeloopen was. Het is aan de Goudsche politie niet gelukt de betrekkingen op te sporen van het kind, onlangs in het plantsoen te Gouda gevonden. Het kind is een jongentje van een jaar of twee en thans in het weeshuis te Gouda opgenomen. Op de Koninklyke Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam zullen voor rekening van de maatschappij »Insulinde" gebouwd worden twee stoomschepen voor de vaart op Jndië, die de namen zullen dragen «Koning Willem III" en «Nederland en Oranje". Het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer over de Indische begrooting, de herziening van het reglement van orde van den heer van Eek en de leeningswet is thans afgeloopen. Tot rapporteurs over de leeningswet zijn benoemd de heeren Schimmelpenninck, Borgesius, Gleichman, Corver Hooft en de Biuyn Kops. De commissie van rapporteurs, betreffende het voorstel van den heer van Eek tot wijziging van het reglement van orde der Tweede Kamer, bestaat uit de heeren de Vos, Cremers, van Houten, Tak en de Beaufort. De zaak van den kapitein-kwartiermeester bij het Indisch leger Th. Kley, over welke de Tweede Kamer binnenkort naar aanleiding van het verslag der com missie haar oordeel zal vellen, heeft een critiek in het Indisch Militair Tijdschrift uitgelokt. De heer Kley heeft daarop een tegencritiek geschreven in den «Mili tairen Spectator" (1882 No. 10), daar hij, met het oog op de weldra te verwachten behandeling van de zaak, een nadere verdediging van zijn standpunt zoo spoedig mogelijk wilde geven. Ook zijn van dit stuk afdrukken verspreid. Aan de vele belangstellenden in deze zaak, onder wie de officieren van het Indische leger zeker in de eerste plaats genoemd moeten worden, wordt de lezing van dit geschrift aanbevolen. Door de politie te Amsterdam is naar de cellulaire gevangenis overgebracht, een koffiehuisbediende, die, een postwissel aan eens anders adres machtig geworden zijnde, zich daarmede ten postkantore vervoegd en het bedrag van den wissel geïncasseerd had, daarop valschelijk plaatsende de handteekening van den ge adresseerde. De heer J. G. Engels, lid van den gemeenteraad van Amsterdam, van de Provinciale Staten van Noord- Holland en van de commissie van graanhandel te Amsterdam, heeft de stad verlaten, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Het is onbekend, waar hij zich bevindt. Volgens een ander bericht, zou de heer Engels zich van het leven hebben beroofd. Het deficit moet zeer aanzienlijk zijn. Een bericht, dat tengevolge van den val der Amster- damsche firma Engels ook de heer A. Engels, te Rotterdam, zijn betalingen zou hebben gestaakt, wordt door de belanghebbenden zeiven in de N. Rott. Ct. tegengesproken. Het staat niettemin toch in de N. R. Ct. te lezen. Te Winterswijk is een nieuw oude mannen- en vrouwenhuis geopendvoor zij in het nieuwe gesticht overging, kwam een oud vrouwtje aan een der be stuursleden, ds. A., een vertrouwelijke mededeeling doen. Aan de verpleegden was namelijk verboden iets van hunne kleine bezittingen in de nieuwe woning mee te brengen. Zou dominee niet kunnen bewerken, dat zij deze doos medebracht? Die arme ziel kon zonder dat niet besluiten in «het Huis" te gaan. Wat bevatte dan die doos? Toen het vrouwtje zich verzekerd had, dat niemand luisterde, kwam het geheim voor den dag. In die doos lag haar doodshemd; dat had ze zelf gekocht. Evenals Keesje uit de Camera Obscitra wou ze haar lijk verzekeren, en niet begraven worden in het kleed der armen. De brave vrouw is getroost in «het lluis" gegaan, en ds. A. bewaart haar doodshemd. Uit liet onderzoek door den recliter-commissaris omtrent de verloren geraakte Heuts-kapitalen blijkt, dat de failliete kassiersfirma W. te Venlo ontkent, die sommen ontvangen te hebben. De getuigen bevestigen echter, dat bij de overreiking van die geldswaardige, papieren de heeren der firma W. zeiven de kwitantie daarvan geteekend hebben. Een bewijs, aan de regenten dier stichting afgegeven, dat deze gelden op het Groot boek belegd waren, bevestigt dit getuigenis. De heer P. A. Riscli, benoemd gemeente-geneesheer te Aardenburg, heeft voor die benoeming bedankt, wijl hij eene benoeming tot geneesheer aan de cellulaire gevangenis te Rotterdam heeft aangenomen. De Koninklijke Stoombootmaatschappij te Amsterdam heeft liet bekende stoomschip «Nemesis" niet verder ingehuurd voor de Amerikaansche vaart. Het vertrekt heden of morgen naar Engeland. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid heeft thans in een adres aan de Tweede Kamer verklaard, dat het op grond van het volgens besluit der algemeene ver gadering ingesteld onderzoek, dat de Nederlandsche nijver heid de deelneming aan de internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling meent te mogen aanraden, omdat de deelneming der buitenlandsche industriëelen, naar het schijnt, reeds" tamelijk wel is verzekerd, en liet zeer te betreuren ware, indien de Nederlandsche industrie op haar eigen terrein ten achter bleef, en dat juist daarom elke reden tot onthouding behoort te worden weggenomen. Het dringt daarom aan op aanneming van het door de regeering ingediend wets ontwerp tot 't verleenen van subsidie van rijkswege aan het uitvoerend comité, doch verzoekt daaraan de voorwaarden te verbinden: 1. dat de verleende som geheel ten goede kome van de Nederlandsche inzending, en zooveel mogelijk worde gebruikt, om de vergoeding voor plaatsruimte te betalen, te verminderen2. dat de regeering zich voorbehoude, aan Z. M. den Koning de Nederlandsche leden voor den jury ter benoeming voor te dragen en het reglement voor den jury goed te keuren, om zekerheid te hebben, dat de belangen der Nederlandsche inzenders bij de beoordeeling hunner inzendingen in geen enkel opzicht zullen worden be nadeeld. Blijkens een van den gouv.-gen. van N.-Indië ont vangen telegrafisch bericht, werd de gouvernements- koffieoogst op Java voor liet loopende jaar onder ultimo Sept. j.l. geschat op '1.030,000 pikols, waarvan 780,000 pikols in de pakhuizen waren afgeleverd. St.-Ct. Naar het L. D. verneemt, is de werkstaking op de katoendrukkerij te Leiden de vorige week gedeeltelijk geëindigd. Al de vrouwen en meisjes hebben het werk hervat, en op 4 of 6 drukkers na verklaren ook dezen zich bereid hun werk weer te beginnen. Dat blad meldt ook, dat de heeren R. van Boneval Faure, J. T. Buys, D. Hartevelt en II. van der Hoeven zich de zaak hebben aangetrokken en van de firma de Heyder en Co. inlichting gevraagd hebben. Daarop werd de mededeeling ontvangen, dat liet drukken van dekenspreien vóór November -1881 betaald werd met 7'/2 cent voor de kleinste en 8 '/2 cent voor de grootere soort. In November '1881 werd een vrij belangrijke bestelling op die spreien aanvaard, namelijk de levering van 8 kisten, maar daar de bedongen prijzen zeer laag waren, werd het tnriefloon met één cent verminderd. Sedert werden dezelfde spreien niet meer vervaardigd, dan nu onlangs in September, toen nog eens een levering van anderhalve kist werd aanvaard, welke aan een viertal arbeiders hoogstens gedurende een paar weken werk konde geven. De uitvoering van dit werk werd opgedragen zonder eenige bepaling betreffende het loon, en naar de verklaring van de fabrikanten kon niets den arbeiders aanleiding hebben gegeven om te vermoeden, dat toen naar een ander loon zou worden gewerkt, dan 't welk tien maanden vroeger was ingevoerd.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1