Buitenlandsch Overwicht. Kunst, Wetenschap en Letteren. Dat kunstenaars vorsten afbeelden is niets nieuws, maar dat een vorst liet portret schildert van een kunstenaar is wel iets zeldzaams. Toch is thans in het museum van moderne kunst te Leeuwarden voor eenige dagen tentoongesteld een sprekend gelijkend portret van onzen Nederlandschen kunstschilder C. Bisschop, vervaardigd door den Prins von Wied. De kunstenaar is voorgesteld in oud-Hollandsch costuurn. Voor 't oogenblik gaat er in de groote politiek hoogst waarschijnlijk wel veel om, doch alles is nog te zeer zwevende om reeds met vrucht tot een onder werp van beschouwingen gemaakt te worden. We kunnen evenwel niet nalaten op enkele niet onbelang rijke teekenen des tijds te wijzen, die er vallen waar te nemen aan den staatkundigen hemel van Europa. Engeland heeft in Egypte een gemakkelijke over winning behaald, gemakkelijker dan wel iemand had gedacht. Nu overlaadt liet de opperbevelhebbers met eer en rijkdom en levert daardoor het bewijs dat het voor de nationale bluf wat overheeft, liet Engelsche leger heeft, alvorens in de periode van ontbinding ge bracht te worden, een groote militaire machtsvertooning aan de Egyptenaren te Kaïro te zien gegeven. Nu zal er nog slechts een bezettingscovps van 10,000 man in Egypte blijven en de rest zal naar hun oude garnizoens teruggaan. Op de vraag: wat moeten we nu met onze verovering aanvangen? weten deBritsche staatslieden het antwoord nog niet. En inderdaad is dat een moeielijk politiek geval. Engeland heeft alzoo vaak luide doen hooren, dat het geenszins Egypte als veroverd land zal beschouwen, noch ook de Egyptenaren iets van hun zelfstandigheid wil ontnemen, dat het, ofschoon anders niet verlegen om op eenmaal geuite beslissingen terug te komen, als daar maar voordeel bij te behalen is, toch thans moeielijk zich van Egypte kan meester maken zonder al te zeer zich te compro- mitteeren tegenover de mogendheden. Ondertusschen put de officieuse Engelsche pers zich uit in betuigingen van innige vriendschap en goede verstandhouding tusschen Engeland, Frankrijk en Duitschland. Let men echter op den bepaald stouten toon van den Sultan sinds eenige dagen, dan zou men haast gaan vermoeden, dat daar wel een van de beide intieme «vrienden" van Engeland achter zit en dat wel hoogst waar schijnlijk Duitschland. Het valt ook in het oog, dat men sinds weken geen politieke berichten uit Duitschland ziet. 't Is of prins von Bismarck wezenlijk aan rhumatisme lijdt, of wel alsof de Duitsche politieke organen een soort van gedwongen jicht hebben, zoodat ze verontschuldigd zijn wegens hun stilzwijgen. Maar wie zwijgt denkt soms niet te minder. Een zonderling bericht is voor een paar dagen uit het verre Oosten overgewaaid, nl. dat voor Engelsche rekening een clozijn of nog meer groote stoomschepen zijn gehuurd en dat er onderhandelingen in gang zijn over het inhuren van nog wel 40 van die groote zeeschepen. Die 12 of 14, die alreeds in de wateren van Indië, China en. Australië zijn ingehuurd, zouden gewapend worden als kruisers enz. Zou Engeland dan aan een eventueelen zee-oorlog denken? Dit is zeer onwaarschijnlijk doch als 't eens dacht aan de moge lijkheid van eenoorlog met Duitschland en zich nu al vast wilde meester maken van al de maar disponibele en voor grof geld te krijgen groote transportschepen? Heeft Engeland die beet, dan kan het ze veilig ver van huis laten zwalken, al voeren ze daar niets uit; want dan kunnen ook de Duitschers ze niet huren en zouden dus op een gegeven oogenblik de Duitschers geen schepen genoeg kunnen krijgen om bv. een landingsleger van 100,000 man tegelijk op den Engel- schen wal te werpen, 't geen lang zoo onmogelijk niet zou zijn, als er op 't geschikte oogenblik groote schepen tevens vlugge stoomers te bekomen waren. Enfin, wellicht zal er weldra wat licht in den chaos van 't oogenblik ontstoken worden. Gemengd 1*uitenlandscli Nieuws. Een zeer merkwaardig p r o c e s is door den krijgsraad van Brabant te Brussel afgedaan. Eenigen tijd geleden werd te Contich, gedurende den nacht, een moordaanslag gepleegd. Het slachtoffer was een officier. Van den dader werd aanvankelijk geen ander spoor dan een zijden pet gevonden, die in de kamer, waar het slachtoffer in den slaap was over vallen, was ach tergel aten. Wel had men zulk een overigens vrij verspreide pet in het bezit van een anderen officier, den luitenant van der Kelen gezien, doch deze bleek die nog altijd te bezitten. De justitie, van nature ongeloovig, nam niettemin dit voorwerp in beslag en zette haar nasporingen omtrent zijn herkomst voort. En nu bleek het, dat die pet dooi den luitenant na de misdaad was gekocht. De verkooper herkende niet alleen den beklaagde, maar was boven dien des te zekerder van zijn zaak, omdat de tweede pet door iemand bleek vervaardigd te zijn, die linksch j was,'en sedert eenige weken had hij juist een naaister I in zijn dienst die met de linkerhand werkte. De luit. werd dan ook tot 45 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Door dat alles werd men er echter aan herinnerd, dat in 1878, te 'Vilvoorden, een moordaanslag onder dezelfde omstandigheden, en dat wel juist in een woning werd gepleegd, die aan die van den luitenant grensde, doch waarvan toenmaals de dader niet werd ontdekt. Bij den eersten aanslag, die te Contich, was minnenijd de drijfveer, bij den tweeden was het slacht offer een jong meisje van 17 jaar, wier vader van dér Kelen haatte omdat hij zich bij zijn superieuren over de mishandelingen had .ggklaagd, die de beschuldigde zijn vrouw deed ondergaan. Een nieuw onderzoek werd dientengevolge -geopend, tengevolge wharvan van der Kelen tot 20 jaar tuchthuisstraf werd ver oordeeld. En dat alles kwam aan 't licht doordien de petten naaister toevallig linksch was. Een merkwaardig geval van r e c h t e r 1 ij k e dwaling is te Berlijn ontdekt. In 1872 werd aldaar een dienstmeisje, Ida Scb., wegens diefstal tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld, wegens het stelen van een gouden ring. Het meisje zwoer bij alles wat haar heilig was, onschuldig tc zijn. Wel had zij den ring van haar meester, een broodbakker, eens aangehad om naar een bal te gaan, maar ze had het kostbare voorwerp, thuis komende, weer ge borgen op de plaats waar ze 't gevonden had. Zij werd niettemin veroordeeld en onderging haar gevan genisstraf. Doch onlangs, bij het vernieuwen van een vloer in de woning van den bakker, werd de ring daaronder, dicht bij een muizengat, gevonden. De bakker heeft aan de inmiddels met een werkman getrouwde Ida een aanzienlijk geschenk in geld ge zonden en aan de justitie het verzoek gedaan het proces te heropenen, opdat zij nog onschuldig worde verklaard. Het Fransche blad le Temps houdt vol, dat het verhaal van den aankoop ot althans de verkrijging van grond voor Frankrijk of onder Fransche vlag, dooi- den als Franschman genaturaliseerden Italiaan Brazza wel degelijk een feit tot grondslag heeft, en dat de overhaaste terugkeer van Stanley uit Afrika en de geheimzinnigheid die over de resultaten van zijn reis blijft liggen, enkel het gevolg zijn van he door Stanley nu ook geconstateerde feit, dat er voor de Belgische Afrikaansche maatschappij aan den Congo niets te doen is, daar het beste land door de Franschen onder Brazza van koning Makoko overgenomen en thans bezet is. Uit Brussel stelt men echter de zaak geheel anders voor. De Koning van België gaf deze week in het kasteel te Laeken een groot déjeuner ter eere van Stanley. Zaterdag had Stanley twee audiënties bij den Koning. In een onderhoud met den Daily News-correspondent te Brussel was de reiziger tamelijk gereserveerd; Stanley zeide, dat hij nog niet vrij kon spreken; de Koning- zal hem officiëel vragen een verslag uit te brengen. Hij was zeer tevreden over het resultaat van zijn arbeid hij bad het bevaarbare gedeelte van den Congo onderzocht en een aantal stations opgericht. Van De Brazza sprekend, zeide hij, dat deze een exclusief en nationaal karakter had willen geven aan een zuiver internationale zaak. De Brazza's verdrag met den Negervorst Makoko was van zuiver commerciëelen aard. Annexatie of protectoraat was nonsens; daar begrepen de inlanders niets van; een vlag was voor hen niets anders dan een verhandelbare lap stof. Inmiddels gaan de Fransche bladen voort op De Brazza's rechten aan te dringen. De National zegt, dat Stanley's plan om door 36 watervallen heen tot de Congo te geraken millioenen zou kosten en dat tot uitvoering daarvan geweld noodig zou zijn, hetgeen de inboorlingen vijandig zou stemmen, terwijl De Brazza, wien de bevolking genegen is, op vredelievende en minder kostbare wijze een weg zou kunnen maken. Te Stockerau heeft een landlooper, Anton Rowatschka, die door den agent van politie, Joseph Ehrentraut, gearresteerd was, dezen, in zijn cel, toen hij hem zijn legitimatie-papieren afvroeg, met een mes doodgestoken. Maskersdorf en Ebersdorf, in Bohemen, zijn j.l. Donderdagnacht door een hevige wolkbreuk zwaar geteisterd. Verschillende bruggen en sluizen werden vernield en weggeslagenhet water stond een meter hoog in de huisjes, zoodat de bewoners moesten vluchten. Volgens de laatste volkstelling bedraagt de bevolking van Londen 4.762.312 personen, dat is ruim 500.000 meer dan geheel Nederland. Op de London and North-Western Railway, bij Crewe, reden twee treinen tegen elkander, met het gevolg, dat 14 personen werden gekwetst, sommigen ernstig. Te Parijs heeft een ontzettende zelfmoord plaats gehad. Een jonge vrouw stortte zich van den toren der Notre-Dame af; op de balustrade welke het schip der kerk kroont, werd liet lichaam in tweeën gereten een deel viel naar beneden op de Placewaar natuurlijk in een oogenblik een groote menschenmenigte bijeen was. Uit Sebastopol wordt bericht, dat op het schip «Novgorod" een torpedo sprong, met het gevolg, dat 2 officieren en 4 matrozen gedood, 1 beambte en 8 soldaten gewond werden. Volgens een Ternes-bericht werden door een ont ploffing van 60 man 30 gedood, aan boord van het schip »Popoffka". Overeen stierengevecht in Barcelona schrijft een medewerker van de Wiener Pr esseBij mijn verblijf in Barcelona had er een stierengevecht plaats, waarbij ook de koningin zou tegenwoordig zijn. Deze verscheen niet, maar wel een aantal prinsessen. Des namiddags te vier uur zou de wedstrijd beginnen. De geheele stad was op de been en iedereen was even opgewonden. Het cirque kon vijftien duizend personen bevatten, er waren, er echter wel vijf en twintig duizend, zoodat het gedrang vreeselijk was. De aankomst van de han delende personen in hun bonte costumes was prachtig, maar het stierengevecht zelf het vreeselijkste, wat ik ooit gezien heb. Zeven groote stieren werden in een tijdruimte van twee uren gedood en de ingewanden der dieren werden door de andere door den circus geslingerd. De geheele beau monde van Barcelona was tegenwoordig En wij leven in den verlichte negentiende eeuw Te Lido, aan de golf van Venetië, heeft dezer dagen een drama plaats' gehad, dat aan 't verhaal van Bellamay's «Roosje" herinnert. Graaf Platei-, een Poolsch edelman, vertoefde met de zijnen te Venetië om er de bruiloft zijner oudste dochter met graaf Wielopolski te vieren. Op een uitstapje naar Lido vroeg de bruid haren verloofde verlof tot het nemen van een bad, hij stond dit toe en een oogenblik latei- kwam zij in zwemcostuum uit het badhuis. Zij begaf zich te water en sloeg zich met krachtigen arm dooi de golven heen. Maar de zee was onstuimig, de zwemmers waren ook slechts schaarsch en de weinigen verlieten het water. Plotseling zag men het meisje in een golf verdwijnen een gil een korte weder verschijning toen een verdwijning voor altoos. Redding was onmogelijkde zee was te onstuimig en alles was ook te spoedig afgeloopen. In stee van naar liet altaar, ging de bruigom naar het kerkhof, om het-lijk zijner beminde te begraven, dat visschers den volgenden morgen op het strand vonden liggen. Minnie Hauck heeft per stoomboot «Suevia" de reis naar New-York aanvaard, waar zij een aantal gastvoorstellingen zal geven. Amerika schijnt tegen woordig wel het Eldorado voor artisten .te zijn. De Parijsche koffiehuisbediende, die voor eenige weken een lepel naar binnen slikte en daardoor een moeielijke operatie moest ondergaan, is nu geheel hersteld uit het gasthuis ontslagen. Hij eet en drinkt goed en kan alles goed verteren. De lepel zal als curiositeit in de Academie worden bewaard. Te Presburg gaat het Christen-canaille reeds onder vinden dat het toch niet zoo slim was toen het de Joden in die stad heeft vervolgd en mishandeld. Een groote firma in gemaakte kleederen. die 1000 menschen in 't werk had en 't eigendom is van een Israëliet, is gesloten en wordt naar Weenen verplaatst. Een paar andere Israëlieten, die 700 man in 't werk hebben, gaan dit voorbeeld volgen en eveneens naar Weenen. Ondertusschen blijft de regeering, ofschoon grif met woorden, toch veel te zwak tegenover de fanatieke raddraaiers, die het gemeene volk tegen de Joden ophitsen. Een fabrikant bij Boston had een 14-jarigen zoon, die op kostschool in Frankrijk was gedaan, doch dezer dagen plotseling voor zijn verbluften vader stond. Hij had het niet langer kunnen uithouden, want, goed patriot als hij was, had hij zich bijna dood geërgerd aan de wijze, waarop de Franschen de geschiedenis van zijn land verdraaiden. Lafayette b.v. zou de Engelschen uit Amerika hebben verdreven en een zekere Washington hem daarbij hebben geholpen. Dit was te veel geweest voor den jongen Amerikaan; hij had van al zijn kameraden, tegen een schuldbekentenis, eenig geld geleend en «nu ik hier ben, zal ik hier maar blijven, vader!" zei hij. Deze week is te Berlijn het proces tegen den moordenaar Conrad begonnen. De behandeling zal ver scheidene dagen in beslag nemen. Zijn beminde bevindt zich ook op de bank der beklaagden, beschuldigd van meineed en medeplichtigheid aan den moord.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3