ZIERIKZEESCHE COURANT. voor liet aiTOisis- seraent Zierikzee. 1882. No. 78. Zaterdag 7 October. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LARENIIViS. ZIERIKZEE, 6 October 188 2. De Rotter d am sche Waterweg maakt het onderwerp uit van een belangrijk vertoog, door den Min. van Waterstaat opgemaakt als antwoord op het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp betrekkelijk dat groote Rolterdamsche belang. Het blijft het denkbeeld van den Minister, dat door normaliseering der rivier van Krimpen af, door volhardende uitbaggering, door afsluiting van de Botlek en verhooging en verlenging der strekdammen in zee, eindelijk wel voldoende diepte en voortdurend behoud daarvan te verkrijgen zal zijn. Een belangrijke zaak voor het reizend publiek en voor de aandeelhouders in den Ned. Centraal- spoorweg is de in gang zijnde onderhandeling tusschen de centraal-spoorwegmaatschappij en de Ned. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, strekkende om de exploitatie van den Centraalspoorweg aan de Ned. Expl.-Maatschappij over te geven. Voor ons Nederlanders is wellicht niet van belang ontbloot te vernemen wat uit Londen wordt bericht van den 3en dezer, nopens de algemeene vergadering van aandeelhouders in de British North Borneo Com pany. De voorzitter deelde mede dat de stamaandeelen lang niet alle ingeschreven zijndaarom kon er geen beursnoteering worden aangevraagd. De directeuren vertrouwen evenwel, dat het ingeschreven kapitaal voldoende zal zijn om de landen der Compagnie te ontwikkelen. De admiraliteit heeft de vlag der Com pagnie goedgekeurd. De munten der Compagnie zijn gereed. De Compagnie heeft stoomgemeenschap geopend tusschen Borneo, Singapora, China en Australië, alsmede op verscheidene plantages. De Compagnie moedigt Chineezen tot immigratie aan. Het onderzoek naai- de guano-beddingen was teleurstellendmaar de vogelnesten zullen naar China een goeden handel op leveren. De ingenieurs der Compagnie vonden rijke koper- en antimoniummijnen, als ook eenig goud. De Compagnie heeft een belasting van 'IO°/0 op de wand- productie, en een van 5°/0 op den invoer van alle artikelen geheven, uitgezonderd werktuigen welke dienen moeten tot ontwikkeling der kolonie. De indruk der Londensche beursmannen is, dat de Compagnie een mislukte speculatie is. Met het oog op onze eigen handels- en koloniale belangen in Indië en bepaaldelijk op Borneo is dit laatste wel van het meeste belang. Als de met zoo veel bluf en theater-toestel op touw gezette onder neming door de Engelsche beursmannen zelf een mis lukte speculatie genoemd wordt, behoeven wij er nog niet veel concurrentie van te vreezen. Die mislukking kan echter ook wel eens het doel der ondernemers zijn. Zij zouden n.l., nu alles klaar is: vlag, wapens, schepen en kanonnen, zich wel eens tot de Britsche Regeering kunnen wenden om de zaak aan het Rijk over te doen. Zoodra ze daarover maar even aan 't onderhandelen konden komen, zouden ook de nu niet gezochte aandeelen wel terstond koopers vinden, terwijl een Engelsch minister, die een plasdankje ver dienen wilde, dan al licht een voorstel tot overname der affaire zou kunnen doen, waardoor de Britten dan een «ongezochte" aanleiding kregen om zich op Borneo te nestelen en daar onze onmiddellijke buren te worden. Te Rotterdam is dooi' de politie gevat en ter be schikking van de justitie gesteld een Duitsche Rijn- schipper, die verdacht wordt, den stuurman van de Zierikzeesche stoomboot een messteek in den buik te hebben toegebracht. Gelukkig is de verwonding niet gevaarlijk. Volgens de Midd. Ct. is er te Tholen een jongetje van 6 jaar, dat nl zoo wijs is, dat hij behalve eenige gebeden, de tien geboden, de '12 artikelen des geloofs enz. o. a. ook den 119 psalm (528 regels) van buiten kent. De knaap zal nu opgeleid worden voor ideootde methode die men tot dusver met hem volgt is daar opperbest voor. Maandag-avond is van den laatsten tram van Middel burg naar Vlissingen, op de hoogte van den Abeele, een lampenist van den trein gevallen en overleden. Hem werd een been afgesneden en de ongelukkige overleed dien eigen nacht, nalatende een vrouw en 7 kinderen. Blijkens een schrijven bij den heer Volck te Utrecht ontvangen uit Hammerfest, was de «Louise", die de «Varna" naar Dicksonhaven zou begeleiden, weder te Hammerfest teruggekeerd met het bericht dat de Kara- Zee zoo vol ijs was dat er geen doorkomen aan was. Van de «Varna" werd in dat bericht niet gesproken. Wel heeft de heer Volck bericht ontvangen dat de heer Rust, die dcor eenige Amsterdamsche firma's als handelsagent aan de expeditie was toegevoegd, met een walvischvaarder naar Hammerfest is teruggekeerd. De heer Volck wachtte spoedig nadere tijdingen en deze zullen gewis door velen met spanning worden verbeid. De verontrustende althans heel onlekkere Atjeli- literatuur breide zich met den dag uit en de toestand in Atjeh moet waarlijk ongunstiger zijn dan men wel denkt. Het Bat. Handelsbl. deelt mede, dat het besluit tot terugroeping van kolonel Haus genomen is zonder dat de Raad van Indië daarover is gehoord. Dit doet denken dat die terugroeping om eene of andere reden een oogenblikkelijk noodige daad geweest is. Toch kan dit wel niet zijn een afkeuring van Haus' houding, daar de kolonel terstond in een ander kommando is gesteld. Het kan wel zijn dat men het militaire gezag in Atjeh weder eenigszins wil verheffen en daarom een geheel nieuwen kommandant er mede belast. Het schijnt overigens wel noodig het militair prestige eenigszins te herstellen, daar dit thans minder dan nul is en de militaire macht zoo goed als overgegeven is aan de Atjehsche benden. Zich ernstig verweren mogen de militairen niet, als zij de kampongs «tuchtigen" en bij geval de huizen der tegen ons in de wapenen staande Atjehers in brand steken, moeten de officieren zich daarover verantwoorden, en als dan de betrokken Atjehers met een leuk gezicht bij de burgerlijke auto riteiten komen vertellen, dat zij goede vrienden van het gouvernement zijn, moeten de officieren hun nog schadevergoeding geven bovendien. De christelijke lankmoedigheid en grootmoedigheid schijnen door onze autoriteiten zeer in beoefening te worden gebracht. Als toch de Atjehneezen Hollandsche soldaten of officieren in handen krijgen, snijden zij hun neus en ooren af en martelen hen op allerlei manieren dood. Maar als er Atjehneezen door de onzen met de wapens in de hand gegrepen worden, dan laat de autoriteit ze dadelijk weer loopen. Op Java liep het gerucht dat het 5e bataljon van Samarang naar Atjeh zou gezonden worden. Bij het graf van den onlangs gesneuvelden schout v. d. Zijl, zijn den Gouverneur Pruys v. d. Hoeven de woooden ontvallen «een v ij a n d e 1 ij k e kogel heeft hem weggenomen"; doch toen beet de heer v. d. Hoeven zich op de lippen, want hij bemerkte dat hij zich had versproken en had moeten zeggen «een vriendelijke kogel" of een kogel van een bevriende hand of zoo iets, of wel een kogel van een onzer Atjehsche vrienden. Op een ander punt van Soematra hebben wij mede een aanmerkelijk verlies geleden. Den 25 September was een stoombarkas van Z. Ms. schroefstoomschip «Watergeus" op de Indragirie-rivier bezig met de visitatie van inlandsche prauwen, toen zij werd aan gevallen, met het treurig gevolg dat de luit. ter zee 2e kt. N. J. Gips en de matroos 2e kl. M. H. van Essen gedood en de machinist le kl. H. Kremer gewond werden; terwijl de machinist-leerling '1e kl. C. H. Kammeijer is verdronken. Men leest in het Hbl.«De treurige tijdingen uit Indragiri, door de Staats-Ct. vermeld, tegelijk met het bericht, dat in Atjeh de cholera epidemisch heerscht, komen al zeer ongelukkig na de droevige berichten omtrent den toestand in Atjeh in de laatste weken bekend geworden. «Wat Indragiri betreft, deze landstreek, behoorende tot de residentie Riouw, ligt op Sumatra's Oostkust tusschen Siak en Djambi, is in '1838 doof een verdrag met den Sultan, onder Nederlandsch rechtstreeksch gezag gekomen. Eenige maanden geleden zijn er moeilijk heden ontstaan, omdat het inlandsch hoofd, de «Soetan", weigerde een zijner bloedverwanten, die zich aan verregaande knevelarij had schuldig gemaakt, uit te leveren. Na het verschijnen van een oorlogsschip, beloofde hij echter de uitlevering, maar zonder daaraan te voldoen. Ook aan de oproeping om zich te verant woorden voldeed hij niet en daarom werd de Indragiri- rivier in Maart j.l. door de Indische marine voor uit en invoer gesloten. De laatste berichten schenen een bevredigende oplossing te beloven, maar uit het ont vangen telegram blijkt, dat de geest der bevolking slecht is geworden en de bemanning van een stoom barkas deerlijk is gehavend. Er zal natuurlijk een strenge tuchtiging volgen, maar de toestand van Indië eischt blijkbaar groote zorg." Dat het noorderlicht gepaard gaat men groote magnetische storingen, zoogenaamd magnetische on- weders, is bekend. Merkwaardig zijn dan ook de pho- togrammen der zelf registreerende magnetische variatie instrumenten op Zonnenburg (Kon. Ned. Met. Instituut). De kromme lijnen vertoonen de grilligste figuren en stellen ons in staat de storingen van oogenblik tot oogenblik na te gaan. Zoo blijkt onder anderen, dat de naalden der drie registreertoestellen (een voor de declinatie, een voor de horizontale intensiteit en het derde voor de verticale intensiteit), reeds Maandag morgen te tien uur in buitengewone beweging kwamen. Om half twaalf bereikte de storing een grootte van ongeveer 45' (verticale intensiteit), daarna nam zij gaandeweg af tot 5 uur, toen zij weder aangroeide tot 55'. Te zeven uur bereikten zij in den tijd van één kwartier de buitengewone grootte van '1° 25 welke storing tot half acht duurde; tusschen half tien en half elf kwamen nog twee afwijkingen voor van 1° 5' en tusschen 's nachts half een en half twee een afwijking van 30', daarna kwam alles weder tot rust. De getallen-opgaven zijn alle genomen van het instrument voor de verticale intensiteit. De. storingen in horizontale intensiteit bereikten een bijna even groote waarde, die in de declinatie verreweg de kleinste. Te Utrecht heeft een «dapie", zich uitgevende voor barones en beschermvrouw eener liefdadige ver- eeniging, zich bij een familie ingedrongen, de contri butie geïnd en bij het heen gaan nog twee fraaie vazen uit het salet medegenomen. Een «electrische dame", die bij een onderneming van een «pakt de leuning"affaire in dienst was en laatstelijk te Arnhem in Musis-Sacrum, den lieden de leuning liet pakken, is van daar verdwenen, nadat zij het goud van de vrouw van haar impressario had ingepakt. Door de politie achtervolgd, is zij, nadat ze pas de leuning van de Belgische grenzen was over-

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1