ZIERIKZEESCIIË COËRANT voor het ammdis- sement Zicrii 1882. No. 76. Zaterdag 30 September. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f i,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LARENMAfl. ZIERIKZEE, 29 September 188 2. Dinsdag tegen den avond had onder deze gemeente een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed afliep, doch de schroraeüjksfce gevolgen had kunnen hebben. Een rijtuig, komende van Haamstede en waarin twee dochters van den heer H. aldaar gezeten waren, die zich naar de stad begaven om op reis te gaan, geraakte door het schrikken van het paard nabij de Zuidwellepoort van den weg in de modderige sloot. Gelukkig schoten betrekkelijk spoedig eenige personen toe, die in den omtrek op het veld werkten en werden de jonge dames uit haar benarde positie gered, waarin zij geen oogenblik langer hadden kunnen blijven zonder te stikken. Ook voerman en paard geraakten weer op den wal, terwijl het rijtuig, doch zeer beschadigd, latei' uit de sloot werd getrokken. Gisteren op den middag heeft R., een man die sinds eenigen tijd aan hersenlijden sukkelde, zich door verhanging van het leven beroofd. Toen men den ongelukkige vond was er nog leven in, maar de aan gewende pogingen om hem weder bij te bi'engen, mislukten. Bij de op 28 September 1882 door het Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen gehouden aan besteding van het afdammen der boezemwaterleiding langs den inlaagdijk der eerste inlaag te Flaauwei's, het bekrammen van de boezemkaden en het opnieuw delven der waterleiding tusschen den Schelphoek en den inlaagdijk van Koudekerke, in 4 perceelen, volgens bestek No. 91, bij enkele inschrijving, zijn aannemers geworden: van het le perceel (afdamming) de laagste inschrijver Abraham Berrevoets Hz. te Kerkwerve voor 310 en van het 2e perceel (bekramming) de laagste inschrijver Hendrik Cornelis van den Ende te Zierikzee voor 756, zijnde het 3e en 4e perceel niet gegund. Omtrent het ongeluk van het in den grond varen van het stoomschip »Edam" door het Engelsche stoom schip »Lepanto", kapt. Royer, van Huil naar New- York, verneemt men nog het volgende: De »Edarn", kapt, Taat, was den 20en van New-York naar Amster dam uitgegaan. Het ongeluk had plaats den 21 en 's morgens 10 u. 15 m. bij zeer dikke mist en op de hoogte van 41° NB. en 66° W.L. De «Lepanto" was den 5en van Huil vertrokken. De mistsignalen heeft men van beide schepen doen hooren en ook gehoord,- toch heeft de «Lepanto" verkeerd gestuurd en is dus de oorzaak van de botsing geweest. De stoot had plaats in de mid-scheeps en herhaalde zich wel driemaal, waardoor zulk een gat gemaakt wei'd, dat de »Edam" binnen 20 minuten zonk. De opvarenden hadden slechts even tijd zich in de booten te bergen, doch konden niets medenemen. Alleen de scheepspapieren en chronometers werden nog geborgen. Passagiers en bemanning werden nu door de »Lepanto" opgenomen en te New-York aan wal gebracht, waar de «Lepanto" met ingedrukten boeg aankwam. Van de opvarenden der «Edam" werden twee machinisten, Leyendecker en van Geyt, vermist, die dus vermoedelijk zijn om gekomen in de machinekamer. Bij het zinken van het schip is de ketel gesprongende «Lepanto" ging koers zettende dwai's door allerlei wrakstukken heen. Dê afd. «Walcheren" van de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij heeft in haar te Middelburg gehouden vergadering besloten de in '1884 te Amsterdam te houden internationale landbouwtentoonstelling meteen subsidie Van 100 te steunen. In de streek van Woensdrecht, Hoogerheide, Ossen- drecbt en Huybergen neemt het in loop brengen van zoogenoemde Belgische centen weêr toe. Voor eenige dagen berichtte een blad als een curiositeit dat in de school te Zandeweer, Groningen, aan de jongens ook breien en kousenstoppen geleerd wordt. In eenige bladen werd daar de spot mede gedreven, in andere werd het geval vermeld als iets dat al heel bijzonder curieus was. AI was ook nu nog niet het bericht gekomen, dat het leeren breien en kousenstoppen door de jongens daar te Zandeweer al sinds vele jaren in zwang was, dan zouden we toch willen opmerken, dat deze zaak noch spot noch verbazing diende op te wekkengeen spot, omdat er niets bespottelijks, en integendeel veel nut in gelegen is, als de aankomende jongens ten platten lande zich 's wintersavonds met kousenbreien of stoppen bezig houden. Zoo iets is zeker veel beter dan het gewone zitten slapen bij 't vuur of bij de kachel, of 't staan wauwelen en klappen ergens op de dorpsstraat, doorgaans niet ver van de herberggeen verbazing want het is blijkbaar nog een overblijfsel van een vroeger vrij algemeen bestaan hebbende gewoonte. Het is misschien nog pas een kwart eeuw geleden, dat wij in Zuid-Holland, vooral in de veenstreken, vrij algemeen in de huizen en hutten der plattelandbewoners 's avonds 't mannelijk deel van het gezin even goed bezig vonden met kousenmutsen of wanten breien, als 't vrouwelijk deel. En waarom niet? Is zulk een arbeid niet rechtstreeks voordeelig voor het gezin en tevens een tijdkorting voor hen die hem verrichten? Het is eer beklagelijk te noemen dat er tegenwoordig zooveel lieden zijn, die dat 'bezig zijn in de avonduren aan de een of andere schijnbaar beuzel achtige werkzaamheid met zekere schampere minachting bejegenen. Wij vinden in ieder geval dat kousenbreien door jongens vrij wat meer den man verheffend, dan bv. 't geen voor een paar dagen te Vegliel gezien is, nl. een hardlooperij door mannen boven de 50 jaar, waarbij twee van de vier uitgeloofde prijzen werden gewonnen door een grijsaard van 76 en een van 82 jaar. Dat zijn leelijke, hinderlijke, ergerlijke verschijnselen, die een menschengeslacht, dat ze uitlokt of bevordert, meer vernederen, dan de arme drommels die zich voor een bagatel gelds laten uitlachen, omdat zij met den voet in het graf nog zoo rap ter been zijn. Te Bergen op Zoom heeft van twee vechtenden de eene den anderen een gevaarlijken messteek in liet onderlijf toegebracht. Te Ambt Vollenhove heeft een persoon uit minnenijd een ander al vechtende den neus bijna geheel afgesneden. Te Ileinenoord zijn op dit oogenblik vacant de navolgende openbare en kerkelijke betrekkingenbur gemeester, wethouder, 2 leden der pl. schoolcommissie, 1 onderwijzeres, 4 onderwijzers, 1 arts, ambtenaar van den burgerlijken stand, voorzitter van liet zetters- collegie, veldwachter, gemeentebode, nachtwaker, klokke nist, klokluider, voorganger in de evangelisatie, 2 kerkeraadsleden, lid van 't kiescollege en notabele. Dit is toch in die gemeente van 1800 zielen een soort van anarchie in het klein. Toch schijnt daaraan niet toe te schrijven te zijn geweest het opstootje onder de kinderen en aankomende jongens, dat er dezer dagen heeft plaats gehad. Voor de betrekking van chef-machinist bij de hoog drukwaterleiding te Dordrecht hadden zich aangemeld 185 sollicitanten. Daaruit is, volgens de Dordt. Ct., als zoodanig benoemd de heer Th. Don, adsistent- machinist bij de Rotterdamsche waterleiding te Kra lingen. De «Willem Barents" is den 25en van Hammerfest huiswaarts vertrokken en kan dus tegen half October binnen gewacht worden. Omtrent liet meisje van 18 jaar, dat met haar vrijer en haar dienstmeisje uit Hontenisse is wegge- loopen, komt in het Hbl. van Antwerpen het volgende bericht voor Donderdagavond kwam te Antwerpen een drietal uit Holland aan; een minderjarig meisje met een barer vrienden en de meid van hare ouders. Het meisje had een som van f 800 uit het ouderlijke huis meegenomen. Het drietal ging logeeren in een hotel der Vlaamsche kaai. Vrijdagmorgen ontving de politie te Antwerpen een depêche, waarin zij door den vader van het meisje verzocht werd de vluchtelingen op te zoeken, 's Na middags liwam de vader zelf aan, en men vond weldra de vluchtelingen in'het hotel, waar zij afgestapt waren. Het meisje was reeds in het bezit van 3 plaatsbewijzen voor de reis naar Amerika. De vader is met zijn dochter naar Nederland teruggekeerd. Naar men aan de Maasbode mededeelt, is de millioenen-juÜVouw te Rotterdam weder zoo gezond als een visch. Zij eet en drinkt en danst, vermoedelijk voor de digestie, nu en dan een wals. Zij schijnt zonder eenige vrees te zijn en laat zich herhaaldelijk ontvallen, dat men haar geen leed kan doen. Het getuigenverhoor moet zeer groote proportiën aannemen. De uitgever van Fauna heeft aan zijn lezers kennis gegeven, dat hij door bijzondere omstandigheden de uitgave zoo hij vertrouwt «tijdelijk" - moet staken. Een ernstige ongesteldheid van den hoofd redacteur, gepaard aan het plotseling opgekomen verti'ek naar het buitenland van den mederedacteur, is hiervan de oorzaak. Z. M. de Koning heeft den heer mi'. C. L. De Vos van Nederveen Cappei in audiëntie ontvangen, die in handen van Z. M. de gevorderde eeden heeft afgelegd als president van den Hoogen Raad der Nederlanden. Het bestuur dei' Nederlandsche vereeniging tot be scherming van dieren wendt zich thans met een adres tot den Koning, waarin het verzoekt om een wet tegen de vivisectie in den geest als dezer dagen op de algemeene vergadering is besproken. Van het adres zullen in alle plaatsen afschriften met begeleidende memorie van toelichting worden gelegd, ten einde ieder in staat te stellen door zijne handteekening een blijk van instemming te geven. Met het oog op de Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam in 1883, zijn sedert eenigen tijd van ver schillende kanten bedenkingen geopperd of onze Neder landsche industrie wel in staat is het hoofd te bieden aan de buitenlandsche concurrentie. Het is ons daarom aangenaam te kunnen gewagen van een in Nederland gefabriceerd artikel, hetwelk gebleken is volkomen geschikt te zijn om het buitenlandsch te vervangen. Wij bedoelen het «Stout" uit de bierbrouwerij «de Gekroonde Valk", van de heeren van Vollenhoven Co. te Amsterdam. Eerst sedert twee jaar in den handel gebracht, verheugt zich deze biersoort nu reeds in een zeer gunstige reputatie en steeds klimmend debiet, niet alleen wegens haar aangenamen smaak, maar ook wegens haar versterkende hoedanigheden. De eigenschap, die onze natie wel wat te veel kenmerkt, om hetgeen van buiten komt te prefereeren, is ook in deze wel nog niet geheel doch reeds voor een goed deel overwonnen. Aan de bovengenoemde fabrikanten worde het eerlang vergund, ten opzichte van dit product althans, dit vooroordeel geheel te boven te komen.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1