Buitenland handelstractaat tusschen beide landen, dat den 45 der volgende maand ten einde loopt. De verlenging zou slechts gelden voor den tijd die er noodig is voor het sluiten van een nieuw tractaat. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft den heer Otto van Rees benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting. Door den Gouv.-Gener. van Ned. Indië is o.a. ver gunning verleend om naar Nederland terug te keeren aan den luit. ter zee 2e kl. W. J. de Bruijne., Kunst, Wetenschap en Letteren. De Overijselsche tentoonstelling te Zwolle heeft aan leiding gegeven tot de vernieuwing van een in de geschiedenis herhaaldelijk voorkomend geval, nl. dat de menschen, die er iets in te zeggen hebben zich te zwak of te onrein achten om sommige kunstwerken te zien en die daarom uit hun oogen verbannen en, waar zij kunnen, ook uit de oogen van het publiek. De zaak is deze: mevr. de gravin van Rechteren Limpurg had aan de commissie voor de geschiedkundige tentoonstelling van Overijsel te Zwolle ingezonden een schilderij y>Andromeda aan de rots gekluisterd" van de hand van den kunstschilder Ten Oever. Het stuk ofschoon van groote kunstwaarde, werd door de commissie geweigerd, omdat naar zij beweerde de voor stelling zedenkwetsend is. Mevr. van Rechteren, voor wie in alle geval een dergelijke boodschap geen kompli- ment kon zijn, en die op kunstgebied niet zoo klein geestig is, heeft deswegen zich beklaagd en zich op het publiek beroepen in de Zvjolsche Courant. Hierop is een allergeestigst geschreven antwoord in die Courant gekomen, van den heer J. de Meester, zeker een lid der commissie, dat te aardig is ook om de fijne ironie die 't bevat, om 't niet hier voor een deel over te nemen. »In de eerste plaats dan een enkel woord over de heldin van het kunstwerk, Andromeda. Deze jonge dame moet indertijd de goddelooze brutaliteit gehad hebben, zich schooner te wanen dan de Nereïden, de mooie dochters van Oceanus, en van wie er eene, als ik me niet vergis, met Neptunus was getrouwd. Natuurlijk kon mevr. Neptunus dit van juffrouw Andro meda niet verdragen, en even natuurlijk zocht zij voor haar wraakzuchtige plannen hulp bij haar man, die beleefd genoeg was om terstond een zijner zee gedrochten naar het rijk van Koning Keplieus, Andro meda's vader te zenden, met een gelijke opdracht als Albions zeemonsters tegenover de Egyptische «rebellen" te vervullen hebben gehad. Gelukkig waren de lieden in Kepheus' rijk practischer dan de Egyptenaren, die, in steê van Arabi uit te leveren, hem bijvielen, en besloten zij, dat de ijdele prinses, die van alles de schuld was, nu zelve ook maar de kastanjes uit het vuur moest halen. De koning kon daar niets tegen zeggen, en Andromeda werd aan eene in zee uitste kende rots gekluisterd en der wraak aan het zeemonster overgegevenprecies als Alexandrië aan de Inflexible. «Gelukkig echter daagde voor Andromeda een redder in den nood op. Perseus, een dappere kerel en met goede oogen in het hoofd, versteende bijna van schrik (hoewel hij Medusa het hoofd had afgeslagen zonder te versteenen), toen hij de schoone jonkvrouw in zoo deerniswaardigen toestand zag. Hij beloofde haar te veriossen, en versloeg inderdaad het monster. Daarop huwde hij Andromeda. «Het laatste nu kan niemand, die de schilderij van mevrouw van Rechteren ziet, verwonderen. De eerzame Overijselsche schilder Ten Oever toch heeft Andromeda «uitgepottretteerd" in een pose, welke van elk discreet jongmensch die haar zag en Perseus was een fat soenlijk jonkman vorderde, dat hij de tegen wil en dank poseeren de trouwde. «Thans weet men meteen, waarom Ten Oever's kunstwerk voor de Zwolsche tentoonstelling geweigerd is: er komen daar ook jongelui, en in onze tijden zijn voor de meesten aan een huwelijk te talrijke be zwaren verbonden. De commissie zelve zette, toen het stuk binnenkwam, op het voorbeeld van Wolseley een zwarten bril op teneinde m inde r te zien «Gelukkig dat er behalve eenige jongelui, in de commissie een man zat, die, hoewel zij natuurlijk ook hem ja hem wel het meest vreemd was, «de naakte werkelijkheid" van nabij durfde bekijken. Hij toch sprak zonder dralen het veto uit, stelde toen de jongelui (die schalken!) nog eenige tegenwerpingen tegen de weigering maakten de kabinetsquaestie en ontzegde daarmede aan Andromeda den toegang. Die man was de pastoor Spitzen, de om zijn levens wandel eerbiedwaardige, om zijn groote geleerdheid zeer hoog te plaatsen, om zijn ijver voor de fraaie tentoonstelling dankbaar doch om zijn weigering van Andromeda niet zonder ergernis te noemen priester, die met dit verwonderlijk en toch verklaarbaar staaltje van kleingeestigheid, aan de kerk een uitne- menden dienst heeft bewezen. «In de Zwolsche tentoonstellings-commissie was pastoor Spitzen een onmisbaar lid. Door zijn bemid deling had men tal van wetenswaardige zaken uit het aarts!:;~"hotmeliik mus«?"»r» pn i voornamelijk met zijn bekwaamheid bracht men net tot zulk een uitnemende organisatie. Zijn hulp en de deelneming der Katholieken maakten de tentoonstelling tot wat ze is. En daarom konden de andere commissie-leden moeielijk anders dan ge- doogen, dat b.v. de voorstelling van den verloren zoon in een nieuwerwets-gedacht-huis, dat ik niet noemen zal, eene teekening die allergrappigst zou wezen als zij niet zoo zedekwetsend was, dat deze bleef, alleen omdat het verhaal (echter zonder zooveel decoratief!) in den Bijbel staat, Andromeda, een schil derij, waaraan ieder, die geen pastoorsgelofte deed en de kunst als kunst begrijpt ze zij dan heidensch of zoogenaamd-christelijk. groote waarde zal toeken nen, dat dit stuk geweigerd werd." Ziedaar een oude geschiedenis en toch immer nieuw. De nieuwe komeet, die dezer dagen nabij de zon is ontdekt is ook te Nice waargenomen en wel ver leden Dinsdag op den middag en ongeveer 3° O. van de zon. Sommige geleerden zijn van meening dat dit een komeet is, die op zijn laatste beenen loopt, of op haar laatsten staart danst. Zij schijnt allerlei capriolen om de zon te maken, wordt nu onder dan boven, nu vóór dan achter de zon gezien en zal, zegt men, dat gevaarlijke spel niet lang meer kunnen volhouden, maar even als een mug in de kaars, op een mooien dag in de zon te land komen, waar 't niet goed met haar zal afloopcn. Veegde zij eerst met haar staart de zonnevlekken maar wegdat we mooier weer kregen. Egypte. Nu de eigenlijke oorlog in Egypte uit is, treedt de Egyptische zaak weder terug binnen den wolkenkring der politiek en wordt zij weder even vervelend als van te voren. Is het doel van den oorlog bereikt? vragen velen zich af. Maar men dient dan toch eerst wel te weten wat het doel van den oorlog geweest is. Het plat schieten van Alexandrië, het doodschieten van eenige honderden Egyptische soldaten, het rooven van eenige duizenden geweren, kanonnen en andere krijgstuig, kan toch het doel niet geweest zijn. Egypte te bevredigen? Maar Arabi-pacha heeft van den beginne af gezegd, dat zijn eenig doel juist was Egypte te bevredigen, en dat, als men hem maar liet begaan, hij Egypte vrij en gelukkig zou maken. Egypte te verlossen? Ook dat was volgens zijn eigen verklaring Arabi's doel. Hij wilde juist Egypte verlossen van zijn eigen wanbestuur en van de menigte vreemde uitzuigers die zich vetmestten ten koste van den arbeid der bevolking van Egypte-land. Toen de oorlog begon zal wel niemand in Engeland of elders daar iets anders in gezien hebben, dan een daad van Engelands bewind om het Suez-kanaal in zijn macht te krijgen, den Sultan van Turkije zijn beste provincie af te nemen en in 't voorbijgaan de houders van papieren Egyptenaren een winstje te bezorgen, of hen uit de benauwdheid te helpen waarin de daling dier papieren hen gebracht had. Wat nu eigenlijk het doel van de geheele expeditie mag geweest zijn of nog zijn, is tot heden toe nog niet duidelijk door de Britsche regeering gezegd. Wel volgt die regeering de anti-revolutionaire manier van te zeggen en hoog en duur te verzekeren wat zij niet doen zal. Zij zal niemands rechten verkorten, zij zal niets doen zonder goedkeuring der mogend heden, nu dat heeft men gezien bij het bombar dement van Alexandrië - kortom er zijn aantal zaken die zij niet zal doen; wat zij echter wel zal doen, dat zegt zij niet. Men moet er dat dus maar bij denken, gelijk dat in de staatkundige wereld doorgaans het geval is. Wij houden het er voor, dat zij Egypte zal be schouwen als veroverd land, dat zij den Khedieve nog een poosje als een schijnvorstje op zijn mooien rooden divan zal laten zitten, dat zij er een mouw aan zal passen hoe zijn schulden 't gemakkelijkst worden overgebracht van zijn rug op den rug des volks, dat zij ondertusschen de inkomsten en uitgaven van Egypte zal regelen, het bestuur reorganiseeren en dat dan eindelijk Gladstone of een ander de Koningin zal begroeten als Koningin-Keizerin en tevens als opvolgster van wijlen Kleopatra, beruchter ge dachtenis. Engeland is een zonderling lander zijn daar drie opinies: die des hemels, die der staatslui die aan 't roer zitten en die welke overal is, de publieke opinie. Naar de laatste wordt óf te veel öf in 't geheel niet geluisterd. De eerste daarvan is het orgaan de aartsbisschop van York, een groote mijnheer in de Engelsc.he kerk, die veel hooger en dus dichter bij den hemel staat dan gewone stervelingen en die natuur lijk dus ook wel zal weten wat die opinie des hemels geweest is in zake den Egyptischen oorlog. Hij heeft voor den officiëelen dankdag die verleden Zondag door geheel Engeland gehouden is, het formuliergebed geschreven, dat aldus luidt: «Wij verheerlijken U, oHeer, voor de jongste aan onze wapens verschafte over winningen door welke de rust in Egypte is hersteld, het hoofdmiddel van gemeenschap tusschen Engeland en zijn Indisch Keizerrijk is beschermd en de vrede aan de Egyptenaren is geschonken. Laten wij het bevestigen dat het Uwe hand was die dat deed, dat Gij bij ons waant in het kamp, ons beschermdet en ons de bovenhand bezorgde! over onze vijanden". Die arme Egyptenaren moeten toch wel in een kwaad blaadje staan bij Onzen Lieven Heer. Hoeveel eeuwen is 't niet al geleden dat Hij ..de toemalige Egyptenaren met plagen sloeg, die .erg waren en het geheele Egyptische leger met ^-fiarao in cluis in de Roode Zee liet verdrinken, vn nu stuurt Hij hun de Engelsche roodrokken van Wolseley en de blauwhuizen van Seymour op den hals en belast den aartsbisschop van York dit aan het goede volk van. Encrplfl/H +e w. v o^csteiijiaSh" iu alle kerspelen van 't Britsche Rijk ook te.doen vertellen, 't Wordt meer dan tijd dat de Egyptenaren zich beteren. Wat nu dat herstellen van de rust, betreft, daarmeê heeft de bisschop den hemel wel een ietwat over dreven kompliment toegebeden; want alle berichten stemmen daarin overeen dat de rust nog in lange niet hersteld is en dat het geheele Engelsche oxperlit.ie- leger wel noodig zal zijri om op de voornaamste punten van het land een staat van zaken te hand haven, die althans van verre gezien «enigszins op rust gelijkt. Wij voor ons twijfelen geen oogenblik of hef Egyp tische volk als zoodanig zou niets liever verlangen dan rust, ongestoorde rust, om den akker te kunnen bebouwen en in vrede hét brood te eten dat de hernel die toch nog zoo kwaad niet op Egypte ia abi de bisschop van York wel meent door een onuit puttelijk vruchtbaren bodem geschonken heeft. Doch al lang voor dezen oorlog begeerden de Egyptenaren niets dan deze rust. En als zij nu nog, misschien door de prediking van den bisschop van York, tot bekeering komen, dan zullen zij vermoedelijk bidden O Heer verlos ons van onze rood- en bleu wrokkige verlossers en bevredigers, en van al onze andere opvreters. Want waarlijk, dat schijnt toch het doel van den geheelen oorlog te zijn, Egypte, het vette Egypte, waar voor slimme Engelschen met ruime gewetens en onder de beschermende gebeden van den bisschop van York en dergelijke organen des hemels, veel geld te verdienen of liever te vergaren is, te veroveren. Dat daarbij op de eigenaardige deugden der Fellah's, als: domheid, gedweeheid, arbeidzaamheid, taaie spier kracht en groot geduld, wordt gerekend, behoeft niet gezegd te worden. Van den Khedive Tewfik-pacha, kan men geen hooge gedachten blijven koesteren, als men die bij geval van hem had, mogelijk omdat de Engelschen zoo veel moeite voor hem gedaan hebben. Hij schijnt ten aanzien zijner onderdanen enkel wraak te koesteren en als de Engelschen hem maar wilden helpen zou hij hoofden van «schuldigen" laten regenen. Dat de Engelsche generaals hem in het oog zullen houden, ook als hij zijn gemoed eens wil koelen aan de hoofden der nu onderdrukte beweging, schijnt hem ongezind te stemmen om zich vooreerst naar Kaïro terug te begeven, al heeft men daar de eerepoorten en de toestellen voor illuminatie en vuurwerk ook al gereed gemaakt. Zoo er in de beweging van Arabi en de anderen al iets nationaals kan geschuild hebben, in hetgeen de Khedive thans met zijn onderdanen voor heeft kan men moeielijk nationalen zin ontdekken. Zoo laat hij om te beginnen een corps vreemde politie-agenten organiseeren, waartoe in Zwitserland een werfbureau geopend is. Door dit bureau worden personen, die bij het leger gediend hebben en den Khedive als politie-agent willen dienen, aangenomen tegen 125 a 200 francs tractement per maand en een zeer fraaie uniform. Eenmaal zulk een corps van uitheemsche sbirren in handen hebbende, kan hij zijn getrouwe onderdanen verder in een net van vreemde fiscale en verdere be ambten vangen, alles onder het prestige der Engelsche wapenen,tenzij er bij de Engelsche regeerings- mannen nog een greintje zedelijk gevoel is overgebleven, en dat zal toch wel, hetwelk hen dan dringen zal om de macht van den Khedive wat te knotten. Op den duur zal Engelsch protectoraat, voogdijschap of hoe men 't nemen wil den Egyptenaren wel ten goede komen, en van het oogenblik af dat Egypte zal behandeld worden op den voet van Britsche kolonie, zal men de naneven der slaven van de Pharao's en Jozefs geluk mogen wenschen. Gemengd Buiteiilandscli Nieuws. Bij het spoorwegongeluk bij Hugstetten blijken in het geheel gedood te zijn 75 personen zwaar gekwetst 95; licht gekwetst 100; te zamen 270 personen; men moet evenwel in het oog houden, dat de trein omstreeks 1200 passagiers vervoerde. Van alle kanten komen giften in om de gekwetsten en de hulpbehoevende betrekkingen te ondersteunen. De voortvluchtige Berlijnsche bankier Max Lewenstein is te Liverpool aangehouden, op het oogenblik dat hij zich, met nog 180,000 mark in zijn bezit voor Amerika wilde inschepen. De schedel van Guiteau, den moordenaar van president Garfield, bevindt zich thans in het «National Army medical Museum" te New-York, hij zal echter niet voor het publiek te zien zijn. Het aantal luchtreizen, sedert '1876 tot 1882 volbracht, bedraagt 594, nl. in 1876 79; 1877 81: 1878 82; 1879 95; 1880 117 en 1881 120. Neemt men nu in aanmerking, dat van deze lucht reizen slechts zeer enkele ongelukkig afliepen, dan komt men tot de slotsom, dat het reizen in de lucht, ondanks de onvolmaaktheid der luchtschepen, al vrij veilig is en niet gevaarlijker dan het reizen per rijtuig langs gewone wegen. Kerk- en Sclioolnieuws. Aangenomen het beroep naar Oost- en West-Soeburg door J. A. van Boven te Klaaswaal. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Vrijhoeve Cappelle door ds. J. A. Goedbloed te Axel voor de beroepen naar 's Heer Abts en Sinoutskerke en Ileinkenszand door ds. II. van Selms te Nisse. Op een der voordrachten voor de benoeming van twee kerkelijke hoogleeraren aan de Uuiversiteit te Amsterdam komt ook voor dr. W. C. van Manen, pred. bij de Ned. Herv. gem. alhier. ApHnWnilp rlon U.1 <ip»! i-i.» Mie1 v,if~ -'J. ucis-v...in nc.u v.ObOi vuil den R. Kath. Aartsbisschop van Utrecht, door hot overlijden van den heer Schaepman, zal als kapittel- vicaris fungeeren de heer F. P. van de Bui'gt, proost van het kapittel en president van het seminarie (o Rijsenburg, die daartoe door het metropolitaan-knpitfel is gekozen. Benoemd tot hoofd der school voor meer uitgebreid lager onderwijs tc Bergen 0|) Zoom de lieer W. II. M. Bartels te Hilversum. verzoek E eervol ontslagen bef boo I'd der ge subsidieerde bijx sob ooi te Bergen op '/oom P.- Brngfrop, \bimmd tof onderwijzeres t« ileerjensdnm me.j- A. V. de Visser fe fth'-JflttSi&Rd

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2