AANKONDIGING. Buitenland Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. de Ligger met de Kaart Meliemed pacha, divisie-generaal, schoonzoon en algemeen aide-de-camp van den Sultan van Turkije, is te 's Gravenhage aangekomen en aan het Ilótel Paulez afgestapt. Naar men verneemt, is hij belast met de overhandiging aan H. M. onze koningin van de versierselen der Turksche orde, waarmede de Vorstin door den Sultan is begiftigd. Het Koninklijk oudheidkundig genootschap heeft den Amsterdamschen gemeenteraad verzocht in geen geval tot demping van het Damrak te besluiten, zooals door Burgem. en Weth. in hunne voordracht omtrent het bouwen van een nieuwe beurs, die heden in behandeling komt, wordt voorgesteld. Ook een zestigtal firma's aan Damrak, Nieuwendijk enz. hebben een adres aan den Raad gezonden, om te verzoeken, dat hij aan het plan van Burgem. en Weth. tot demping van het Damrak, om daarop een nieuw winkelkwartiev te stichten, zijn goedkeuring moge onthouden. Naar het Hbl. bericht, zullen de bijdragen van het rijk en van particulieren uit Nederlandsch Oost-Indië op de internationale tentoonstelling te Amsterdam in 1883, eene ruimte beslaan, twintigmaal grooter dan op de laatste Parijsche wereld-tentoonstelling. Monsters van alle producten uit den archipel zullen worden ge zonden, maar tevens worden wetenschappelijke bij dragen van alles wat de kennis van het land en volk kan vermeerderen, bijeengebracht. De Indische regeering gaat daarin voor, door een twaalftal inlandsche huizen herwaarts te zenden, in natuurlijke grootte, met daarbij behoorende inlanders, vee, inventaris, kortom volledig gestoffeerd en door hunne verscheidenheid een geheel dorp vormende, waar men gelegenheid zal hebben den inlander in zijn dagelijksch bedrijf te leeren kennen. Om deze Oostersche groep in al hare eigen aardigheid te doen uitkomen, zal een groote ruimte gereserveerd worden, grenzende aan het gebouw der Nederlandsche koloniën, waar zij te midden van een afzonderlijk park een schilderachtig figuur zal maken. De restauratie aan den schouwburg te Arnhem is bijna voltooid, en naar de Arrih. Ct. meent, za) dit gebouw zooals het nu is ingericht, van alle schouw burgen in ons land wel de meeste waarborgen tegen brandgevaar opleveren. Onder de verbeteringen, die zijn aangebracht, behoort ook deze dat de bezoekers van de verschillende rangen alle langs afzonderlijke uit gangen het gebouw kunnen verlaten, terwijl ook de kleedkamers, zoowel van de eerste artisten als die van minderen rang, in verbinding met de onderschei dene couloirs zijn gebracht. In geval van nood behoeven de tooneelisten dus geen gebruik te maken van de verschillende tooneel-uitgangen. Boven het tooneelscherm is een vast scherm aangebracht en eindelijk kan de bekapping van het tooneel door het eenvoudig weg trekken van een touw geheel worden weggeschoven. Bovendien zijn in de zijwanden de lampen zoodanig geplaatst, dat zij met de buitenlucht in gemeenschap zijn en bij de sterkste luchtdrukking niet kunnen uit- gebluscht worden. Te Zevenhuizen waren twee kleine kinderen van den landbouwer B. L. aangesteld om op de koeien te passen. Zij waren daarmeê reeds geruimen tijd bezig geweest, toen de moeder eens naar hen ging kijken. Van de kinderen was echter geen spoor te ontdekken. Na lang zoeken vond eindelijk de landbouwer B. het kleinste kind levenloos drijvende in het hoofddiep. Een goed eind verder werd kort daarna het andere wicht uit het water opgehaald. Een telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, bij onze Regeering ontvangen, meldt dat op 13 September te Samalangan door de flinke houding van leger en vloot een belangrijk succes behaald is op de Atjehers. De vijand, wiens getalsterkte zeer aanzienlijk was, werd met groote verliezen uit zijn stelling verdreven. Onzerzijds telde men '10 gekwetsten. Samalangan, Passangan en Palenk werden door onze marine getuchtigd. In Groot-Atjeh werd de bende van het oproerige hoofd Njakassar door een patrouille van ons uiteengedreven en hij zelf zwaar gewond. De vijand vluchtte met achterlating van 6 dooden; terwijl de patrouille zes gewonden telde. De toestand is over het geheel door de betoonde dapperheid veel verbeterd. Benoemingen, Besluiten, enz. De 2e luitenant-kwartiermeester C. Chivat, van het 6e regiment infanterie, is overgeplaatst van het 4e bataljon, in garnizoen te Breda, bij het 3e bataljon, in garnizoen te Geertruidenberg. Z. M. heeft benoemd in de orde van de Eikekroon, tot grootkruis mr. F. Alting Mees, lid en vertegen woordiger des Konings in de commissie van beheer der nalatenschap van Z. K. H. Prins Hendrik; tot grootofficier den heer N. Trakranen, president der Ned. Handelmaatschappij; tot commandeur mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, president der stoomvaartmaat schappij «Zeeland"; tot officier mr. J. G. Rochussen, lid en vertegenwoordiger des Konings in de commissie van beheer der nalatenschap van Prins Hendrik, en den heer B. Heldring, directeur der Ned. Handel maatschappij. In de orde van den Gouden Leeuw van Nassau zijn benoemd tot ridder 3e kl. (commandeur) de heer M. Insinger, commissaris bij de maatschappij «Zeeland"; tot ridder 4e kl. (officier) de heer Van Hall, president commissaris. der Banque de Paris et des Paijs-Bas Kunst, Wetenschap en Letteren. Er zijn weder twee kometen ontdekt, de eene den '12 September door den heer Crull te Rio Janeiro; zij werd met het bloote oog waargenomen in den vroegen morgen op 6 u. 48 min. Rechte opklimming en 2° Zuider declinatie. De andere is den '15 September te Harvard College bij Boston waargenomen, ook in den morgen, op 7 u. 19 m. R. O. en '16° N. declinatie. Een belangrijke ontdekking is gedaan op het gebied de rtrichinenkunde. Men heeft trichineuse hammen doen bevriezen tot op 20° C. met het resultaat, dat al de trichinen gedood waren. Vernietigd, zegt het verhaal, doch trichinen vernietigen zal wel onmogelijk zijn. Van Cd. Busken Huet is verschenen de eerste aflevering van zijn werk Het land van Rembrandt zijnde een geschiedenis der Nederlandsche beschaving in de '17e eeuw. R u s 1 a n d. Volgens de Pol. Corr. is de Russische regeering eene vertakking der nihilisten te Odessa op het spoor gekomen. Dagelijks hebben arrestatiën plaats. Ver scheidene beambten van den spoorweg en de douane worden verdacht medeplichtig te zijn aan de verzen ding van 200 pond dynamiet, die, naar Moskou ver voerd, door de politie niet is kunnen worden opgespoord. Een der zwaarst verdachten is een jonkman, die maanden lang in vrouwenkleederen te Odessa heeft gewoond en door de medebewoners van het huis voor een naaister werd gehouden. In zijne woning is een helsche machine gevonden, zooals die was, welke Thomas te Bremen in een schip heeft trachten binnen te smokkelen. Ook vond men een valschen baard, een pruik en manskleederen. Toen den arrestant die voor werpen waren aangedaan, herkenden eenige politie agenten in hem iemand, die dikwijls met hen had verkeerd en zich voor een lid der geheime politie uitgaf. Het proces' tegen de moordenaars van generaal Strelnikoff is uitgesteld, omdat drie aan geklaagden uit de gevangenis zijn ontsnapt. Duitschland. Een der bladen deelt mede, dat de centrumsleden, die zich te Berlijn bevinden, verzekeren niets te weten omtrent de onderhandelingen met het Vaticaan. Het centrum, zoo beweren zij, is niet in staat, om in kerkelijke aangelegenheden concessiën te doenhet moet alles overlaten aan den Heiligen Stoel. Daaren tegen is het centrum bereid in alle kerkelijke dingen, niet in de politiek, zich te onderwerpen aan de be slissingen van den Paus. De bewuste centrumsleden gelooven, dat de Paus nog altijd genegen is, om zijn vroegere concessie te vernieuwen, met betrekking tot den plicht van kennisgeving door hem toegezegd. De zaak moet echter wettelijk worden, 't Centrum zou er vrede mede hebben als de zaak zoo werd geschikt, als in Oostenrijk. Daar moet de Curie ook kennis geven van gedane benoemingen of verplaatsingen van geestelijken, 't Gevolg der weigering van de bekrach tiging is echter geen ander dan dat de betrokken geestelijke geen rijkswedde geniet en hij geen functie, door den Staat op te dragen, kan vervullen. Bij zulk een regeling zou het centrum zich neder kunnen leggen. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. In Noord-Italië en Tyrol heeft het water der berg- stroomen groote verwoestingen aangericht. Milaan, Como, Lugano en Vicenza hebben veel geleden, ook Verona, waar een aantal huizen en een aantal bruggen zijn weggeslagen. Ook Padua en Cremona worden met overstrooming bedreigd. Er zijn vele menschen ver dronken. In Tyrol is de verwoesting ook groot, vooral in den omtrek van Brixen en Bozzen. Thans heeft ook Damiette gecapituleerd en hiermede is aan den tegenstand tegen de Engelschen een einde gemaakt. Volgens officiëele opgaven zijn bij Tel-el-Kebir van de Engelschen gewond 22 officieren en 298 soldaten. Te Foix wordt den 24 dezer een standbeeld onthuld voor Lakanal, die onder de eerste republiek zooveel gedaan heeft voor de hervorming van het schoolwezen in Frankrijk. De minister van onderwijs, Devaux, zal bij die gelegenheid een feestrede houden. De beroemde Afrika-reiziger Stanley is van Madera naar Lissabon vertrokken, vanwaar hij naar Brussel zal reizen, om zijn geschokte gezondheid te herstellen. Tusschen 30,000 man troepen door en langs spoor wegen, waarop alle ander verkeer geschorst was, is de keizer van Rusland den 19en van Petersburg naar Moskou vertrokken. Ook de keizerin met de groot vorsten Alexis, Sergius en Paul hebben de reis mede gemaakt. Middelerwijl heeft men hier en daar wat nihilistische samenzweringen ontdekt, wat helsche machines ge vonden, wat verdachten gearresteerd en nu zal op een aan niemand bekenden dag en dito uur de Czaar aller Russen zich in de kathedraal van Moskou laten kronen. Een paar maanden geleden verdween eensklaps te Parijs de heer Ravery. Dezer dagen keerde hij plotseling, 's nachts te twaalf uur, weder in de echtelijke woning terug. Een hallucinatie, ontstaan tengevolge van een soort van hersenschudding, had hem er toe gedreven altijd maar door te reizen, waarbij niettemin de zucht om te sparen hem bijbleef, zoodat hij telkens groote afstanden te voet aflegde. Den 10 Sept. was de heer Ravery te Milaan en kwam toen tot bewustzijn. Twee dagen later was hij te Turijn en vertrok van daar weer naar Parijs. De vreugde der familie van den verloren gewaande te beschrijven, is onmogelijk. Kerk- en iüScliool nieuws. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. Gemeente te Vlissingen door den cand. W. Bos. Benoemd tot onderwijzer aan de leerschool van 's Rijks-Kweekschool te Middelburg de heer A. Verschuur van Goes, kweekeling dei- Kweekschool en bij 't jongste examen toegelaten als onderwijzer. Van 1522 Sept. 1882. Geboren: Een dochter van A. Flik weert en J. den Boer. J. de Vos en L. Anker. zoon J. H. C. Heijse en L. E. Isebree Moens. N. J. v. d. Houten en J. M. de Valk. dochter M. Doeleman en M. de Waardt. Gehuwd A. in den Bosch, 41 j.weduwn. en S. Reijnhoudt, 29 j., jd. J. Schoonen, 30 j., weduwn. en L. Ringelberg, 26 j., wed. Overleden: C. C. Le Roi, 87 j., ongeh., d. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 21 Sept. «Remembrance", kapt. G. Mennell, van New castle naar Rotterdam. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belang hebbenden, dat overeenkomstig '1 van Art. '14 van het Reglement op de VYegen en Voetpaden in Zeeland, Provin ciaal blad No. 85 van 1881gedurende één maand, en wel van den 25 dezer tot en met den 25 October a.s. dagelijks op de werkuren ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt: in zijn geheel; alsmede dat binnen dien termijn schrif telijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Raad. Zierikzee, den 19 September '1882. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3