kunde (hoogste twee klassen) aan de Hoogere Burger school. Daarop zijn geplaatst de II.II. 1°. B. W. Mondt, civiel-ingenieur te 's Gravenhagej 2°. II. van Gelderen, civiel-ingenieur te Rotterdam. De Voorzitter stelt namens Burgera. en Weth., overeenkomstig het advies van den Inspecteur voor het middelbaar onderwijs voor, de benoeming te doen tijdelijk en wel met ingang van '1 October a.s. en tot den '1 September 1883 en voor zoolang op f 1800 jaarwedde. Nadat de Voorzitter aan de heeren Zuurdeeg en Schneiders op hun verzoek eenige inlichtingen had verstrekt, wordt tot de benoeming overgegaan. De heer Mondt wordt benoemd met algemeene stemmen op de door Burgem. en Weth. voorgestelde wijze. Namens Burg. en Weth. stelt de Voorzitter voor: 1°. aan den heer W. A. Ochtman in beschik king op zijn vroeger ingediend verzoekschrift in eigendom af te staan, eene oppervlakte gemeentegrond, zijnde een gedeelte van het terrein der garancinefabriek, inspringende in het erf van den verzoeker, groot 4 centiares, tegen betaling van f 1 per centiare. Dienovereenkomstig wordt besloten 2°. de Commerciewerf, waarvan de huur met den 15 Oct. a,s. eindigt, weder te verhuren aan A. van de Velde voor een tijdvak van '14 jaar, tegen betaling van f 150 's jaars en voorts op dezelfde voorwaarden als dit tot dusver is geschied, doch bovendien met bepaling, dat de gemeente ten allen tijde het recht zal hebben de in het terrein aanwezige zelkasch te doen uitgraven. Nadat de Voorzitter naar aanleiding eener vraag van den heer Moolenburgh het voorstel nader had toegelicht en er voorlezing was gedaan van het nog loopende huurcontract, wordt het voorstel van Burgem. en Weth. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter doet omvraag. De heer Goemans merkt op, dat in het bestek voor de nieuw te bouwen school geen sprake is van. steen uit de Zierikzeesche steenbakkerij, doch wel van vele andere soorten steen. Hij zou het wenschelijk achten dat ook steen uit die fabriek in aanmerking kon komen voor de stadswerken, daar het wenschelijk is de in dustrie in deze gemeente te bevorderen. De steen is gebleken van goede kwaliteit te zijn en in deze ge meente en ook daarbuiten met succes gebruikt. Hij vraagt daarom of het niet mogelijk zou zijn, den aannemer te verplichten steen uit de Zierikzeesche steenbakkerij te nemen, als die ten minste niet hooger in prijs is als andere steen. Het komt Spr. voor, dat hieraan bij het maken van het bestek niet is gedacht. De heer Houwer en de Voorzitter antwoorden, dat die steen bij de aanwijzing voor enkele zaken toege laten is en dat het dus niet de bedoeling is die uit te sluiten, indien zij te gebruiken is. De heer Boeije merkt nog op, dat de steen van de Zierikzeesche fabriek niet behoeft uitgesloten te worden als zij evengoed is als andere, doch als het de bedoe ling van den heer Goemans is, om het verplichtend te stellen voor den aannemer om die steen te nemen, dit zeker eigenaardige bezwaren zal hebben. Ten opzichte van andere industrieën is nooit zulk een bepaling gemaakt en men zou dan ook met andere industriëelen in moeielijkheden komen. De aannemers willen ook liever vrij zijn. Dat de Gemeente-Bouwmeester van andere steen heeft gesproken in het bestek, is op goede gronden geschied en niet omdat hij aan deze steen niet had gedacht. De heer Goemans zal niet verder op zijn verzoek aandringen, indien dit eigenaardige bezwaren oplevert. Zijne kennis gaat ook niet zoo ver, om te kunnen beoordeelen of onder de in het bestek genoemde steen soorten de door hem bedoelde ook kan begrepen zijn en daarom is hij tevreden met de verklaring, dat men de Zierikzeesche steen ook zal laten gebruiken als dit kan. De Voorzitter sluit daarna de vergadering. Binnenland. ZIERIKZEE, 22 September 188 2. De R.-K. aartsbisschop van Utrecht, de heer A. I. Schaepman, is na een langdurige ziekte overleden. De heer Andreas Ignatius Schaepman was den 4 September '1815 te Zwolle geboren. Na op 8 Maart 1837 tot priester te zijn gewijd, was hij gedurende vijf jaar kapelaan te Zwolle, van waar hij in 1842 als deservitor naar Ommerschans vertrok. In 1847 werd hij pastoor te Assen en in '1853 pastoor van de St. Michaelkerk te Zwolle. "Vijf jaar later werd hij benoemd tot president van het Groot-Seminarie te Rijsenburg en nog in hetzelfde jaar (1 Mei) tot vicaris-generaal van den aartsbisschop en proost van het metropolitaan-kapittel. In 1860 werd hij benoemd tot pastoor der Kathedraal te Utrecht, en op 3 Juli van dat jaar tot bisschop van Ilesebon in partibus infidelium. Na in '1863 te zijn benoemd tot adjudor van den aartsbisschop met recht van opvolging, werd hij den 4 Februari 1868 bij het aftreden van den heer Zwijzen tot aartsbisschop van Utrecht bevorderd. De Roomsch-Katholieken lijden in het hoofd hunner kerk hier te lande een groot verlies. Betreffende den aartsbisschop van Utrecht, mgr. Schaepman, wordt o. a. gemeld, dat hij der kerkelijke kunst een warm hart toedroeg. Al de kerken, gedurende zijn beheer in zijn bisdom gebouwd, waren op zijn initiatief in den Gothischen stijl verrezen. Hij was de stichter van het Bisschoppelijk Museum te Utrecht en der uitgave van het Gilde-Boek, terwijl hij beide steeds door zijn invloed en medewerking bleef steunen. Groot voorstander van het Gregoriaansch kerkgezang, deed hij al wat hij vermocht om de beoefening er van te bevorderen. Aan zijn humaniteit dankt Utrecht zijn R. IC, hospitaal, waarin echter ook lijders van andere gezindten worden opgenomen. Zoo was de ontslapene in verschillende richtingen, doch altijd in den geest en ten nutte van het geloof, dat hem dierbaar was, werkzaam, onvermoeid, met liefde en lust, tot dat de krachten hem begaven. Z. D. II. was in waarheid bemind bij geestelijken en geloovigen, welke zijn nagedachtenis als die van een rijkbegaafd voorganger en edel mensch in eere zullen houden. Ook bij anders denkenden was hij door zijn verdraagzaamheid zeer gezien. Te Utrecht is overleden de heer Jhr. Mr. M. M. van Asch van Wijck, voorzitter van 't Muntcollege en sedert '1874 lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het district Amersfoort. Te St. Maarten bij Alkmaar is den 17 September op 71jarigen leeftijd overleden de heer J. Ilanou Jz., aldaar als geneesheer gevestigd, en dezelfde persoon, die zich indertijd bij de door Ter Haar bezongen schipbreuk van de »Jan Hendrik1' op de St. Paulusrots zoo kloek onderscheidde. De plechtige ontvangst van den lord-major van Londen ten Hove had Woensdag op het bepaalde, uur plaats. De lord-major was gekleed in een rok van zwarte zijde, kwistig bedekt met gouden borduursel en uitloopende in een langen sleep, welken hij met den arm ophoudt. De halsketen is uit de kostbaarste edelgesteenten, in gouden schakels gevat, samengesteld. Aan dit sieraad was een diamanten ster vastgehecht, zijnde het ordeteeken van de stad Londen, voerende dit insigne de inscriptie «Domme dirige Noster." De burgemeester der city hield de volgende toespraak Sire «Met innig genoegen kan ik heden namens de stad Londen Uwe Majesteit hier mijn opwachting maken, overeenkomstig Uwer Majesteits welwillende vergunning, vergezeld van de sheriffs, ten einde U. M. ter hand te stellen het gouden kastje, inhoudende het adres dat de stad Londen de eer had Uwe Majesteit aan te bieden bij de aangename gelegenheid van uw bezoek aan onze beminnelijke en oprecht beminde Koningin ter bijwoning van het huwelijk van Zijne Koninklijke Hoogheid prins Leopold, hertog van Albany met prinses Helena van Waldeck-Pyrmont. «Mijne medeburgers hebben mij opgedragen U. M. hun diep leedwezen kenbaar te maken dat tengevolge van het droevig verlies dat Uwer Majesteits familie zoo plotseling trof, zij de eer moesten derven Uwe Majesteit en Uwe Doorluchtige Gemalin, de Koningin, een ontvangst te bereiden in den Guildhall (stadhuis) van hun oude stad. Maar daarom wenschen zij niet minder Uwe Majesteit dank te betuigen voor het welwillend en sympathieke antwoord, dat het U. M. behaagde ons te geven, toen wij U in het paleis te Buckingham onze opwachting maakten en nogmaals onze vurige hoop uit te spreken, dat Uwer Majesteit een lang leven moge gegund zijn in het genot van gezondheid en van die zegeningen, welke de Goddelijke Voorzienigheid alleen kan schenken en dat de hoofd steden van de beide landen voortdurend de voordeelen mogen genieten, geboren uit de vriendschapsbanden zoo lang bestaande tusschen de Engelsche en Neder- landsche Vorstenhuizen." Waarop door den Koning in het Engelsch het volgende werd geantwoord: «Ik dank de City zeer voor het adres en het prach tige kastje, welke zij de eer had Mij te geven. «Het was voor Mij een bron van diep leedwezen dat Mijn verblijf in Engeland verkort moest worden door den dood van een Mijner bloedverwanten. «Ik hoop evenwel het genoegen te hebben in het volgend jaar naar Engeland terug te keeren. «In ieder geval is het ook mijn vurige hoop, dat de banden van vriendschap tusschen de beide landen mogen blijven bestaan." Een beschrijving van het gouden koffertje is reeds vroeger gegeven. Het adres lag, .geschreven op per kament, daarin opgerold. Te zes uur volgde een diner van 25 couverts. Gisteren was het hooge gezelschap te gast bij den burgemeester van Amsterdamheden werden Haarlem en Leiden bezocht en morgen gaat het over Vlissingen naar Engeland terug. Volgens een bericht uit Hammerfest was de «Willem Barents" den 6 September gepraaid ten Westen van Nova-Zembla in de Barentszee op 74° breedte en 49,5 O. L. Aan boord was alles wel. Volgens een telegram, den '14 dezer te Gothenburg uit Vardö ontvangen, dat wij in het Hbl. van heden vinden vermeld, kon de «Nordensjöld", kapitein Johannes, onmogelijk door de. Karische zee en keerde daarom naar Vardö terug. Nog ijs den '10 September Weste lijk van Waigat en tot 54 graden Oostelijk. Viermaal beproefd door de Matoschkin Schar te dringen, nl. 3'1 Aug., 1, 7 en 8 Sept. Langs Waigat op gegaan door de Karische poort, maar gevaar geloopen daar den 8 en 9 Sept. in te vriezen; gelukkig daaraan ontsnapt) doordien de lucht opklaarde en de machine van de «Nordenskjöld" al hare kracht ontwikkelde. Alles wel aan boord, met uitzondering dat de Noordsche stuurman den 28 Juli over boord sloeg. De expeditie van luitenant Hovgaard werd de laatste maal gepraaid den 14 Aug. bij de Zuidelijke punt van Nova-Zembla. Het vermoeden, dat ze daar inge vroren zou zijn, dat door het Hbl. wordt geuit, is ver van zeker. Van onze expeditie zullen deze week de laatste berichten, loopende tot 15 Aug., geplubliceerd worden. De Unie voor 't algemeen kiesrecht heeft de besturen der kiesvereenigingen uitgenoodigd zich aan te sluiten bij een adres van den Koning, waarin spoedige in diening wordt verzocht van een voorstel tot wijziging van art. 76 der Grondwet in dien zin, dat het ver- eischte van een census daaruit vervalt en het artikel aldus luide «De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks bij geheime stemming gekozen. Om kiezer te zijn moet men zijn meerderjarig in gezetene, Nederlander, in het volle genot der burger lijke en burgerschapsrechten. «Het kiesrecht en de uitoefening er van worden door de wet geregeld". Bij de opening der Staten-Generaal reed de Luit.- Gener. v. d. Heijden in den stoet links van het rijtuig waarin Z. M. den Koning gezeten was. Z. K. H. Prins Alexander van Oranje heeft de Residentie verlaten op den dag dat Z. M. de Koning en de Koningin daarin van het Loo teruggekeerd zijn. De heer J. van Houten Willems, van Vlissingen, is uit 150 sollicitanten benoemd tot directeur der Amsterdamsclie rijtuigvereeniging. Het salaris is van f 4000 op f 1500 verminderd, doch hij ontvangt 30 °/0 van de eventueele winst. De heer H. Goeman Borgesius, niet het lid der Tweede Kamer, maar zijn naamgenoot, redacteur van de Landbouw-kroniek der N. Groninger Ct., is op 54jarigen leeftijd te Groningen overleden. Het ren perk van den heer Bert Brouwer te Nijmegen, waar den 30 September e.k. opnieuw groote internationale wedloópen zullen gehouden worden, wordt daarvoor weder in gereedheid gebracht, door afpaling, het opzetten van allerlei toestellen, het leggen van hindernissen, enz., welk een en ander telkens moet opgeruimd worden, omdat de renbaan grootendeels is gelegen op het exercitieterrein voor het garnizoen. De baan is thans prachtig met gras begroeid en veel vaster geworden sinds de laatste rennerijen in Juni j.l. Ditmaal is er eene wijziging in de plaatsen gebracht; men heeft nu n.l., behalve tribune-plaatsen van f 5, ook dito van f 3, terwijl een gedeelte van het terrein is ingericht voor plaatsen van f 0,50. Het middenterrein is toe gankelijk gebleven tegen f '1. Arnh. Ct. Dr. L. Mulder vestigt door een adres de aandacht van den Minister van Binnenl. Zaken op het misbruik, dat gemaakt wordt van attesten, door het proefstation der Rijks-landbouwschool te Wageningen afgegeven. De attesten toch worden gebruikt als reclamemiddelen, en zulks niettegenstaande de, naar adressant meent te weten, indertijd gemaakte bepalingen, «dat de uitkomst van een onderzoek van de zijde van het proefstation, schriftelijk medegedeeld, volstrekt niet gedrukt en door den kooper als middel tot reclame mag gebezigd worden, op poene dat het proefstation er tegen opkomen zal". De, tijdens Z. M. de Koning buiten de residentie vertoefde, bij ons Hof benoemde vertegenwoordigers van Noord-Amerika, Italië en Turkije zijn in den loop der week bij Z. M. toegelaten tot aanbieding hunner geloofsbrieven. Te IJmuiden is een polderwerker verdronken bij een poging om het Noordzeekanaal over en terug te zwemmen. Wel bereikte hij den overkant, doch terug- keerende zonk hij en verdronk.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2