Vereenigde Zitting der beide Kamers Buitenland die firma ruim 2000 schade heeft berokkend, is door de Amsterdamsche politie gearresteerd. Onlangs zocht iemand een koetsier. »Bij wien zijt ge in betrekking geweest?" Bij dokter X." Den volgenden dag begeeft de vrager zich naar genoemden dokter en vraagt inlichtingen. Puik vallen ze uit. De koetsier in kwestie is letterlijk een wonder- koetsier. De bezoeker wil heengaan. »Mag ik u opmerkzaam maken, mijnheer: Mijne consulten bereken ik tegen 40 francs!" Op een éénjaars-vrijwilligers-examen doet een lid van de examen-commissie de vraagWas ist die Liebe?" »De band", zegt de een, »die twee harten voor altijd vereenigt". »Twee zielen en één gedachte, twee harten en één hartslag", zegt een tweede. »Ge zijt er niet, mijne heeren!" antwoordt de examinator, »die Liebe is een klein bijriviertje van de Oder. op Maandag '18 September '1882, tot opening van de gewone vergadering' der Staten Generaal. De heer F. J. Van Eijsinga, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen half één uur de vergadeiing en laat een Koninklijk besluit van den 9den September j.h, No. 30, houdende zijne benoeming tot Voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aan staande zittingsjaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, aan wien dientengevolge, overeen komstig het voorschrift van art. '103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene Commissie die Zijne Majesteit den Koning bij Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Staten- Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De Ministers, hoofden van Ministeriëele Departe menten, de Kanselier der beide Orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich te één uur mede in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de Koning, die zich op de in het programma voor de opening van de vergadering om schreven wijze naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Zijne Majesteit de Koning plaatst zich op den troon en houdt de volgende openingsrede: Mijne Heeren Het is Mij aangenaam de Vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk weder bijeen te zien. Mijne betrekking met de buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Zee- en landmacht kwijten zich met lolfelijken ijver van hare hoogst gewichtige taak. De zeemacht leed een betreurenswaardig verlies door het vergaan van den monitor Adder" met zijne bemanning. Ik mag verwachten, dat in deze zitting zullen kunnen worden vastgesteld alle wettelijke maatregelen, noodig voor het in werking treden van onze nieuwe straf wetgeving. Moge al de toestand in Atjeh nog te wenschen overlaten, Ik vertrouw dat het bestuur van dat gewest, gesteund door zee en landmacht, er in zal slagen het gezag meer en meer te bevestigen en de veiligheid te verzekeren. In de overige gedeelten van Nerlerlandsch-Indië heeft de staat van zaken over het algemeen stof tot tevredenheid. De ziekten, die in sommige streken de bevolking teisterden, zijn nog niet geheel geweken. De besmet telijke veeziekte heeft nagenoeg uitgewoed. De toestand der- West-Indische Koloniën is niet onbevredigend. Hoewel de opbrengst dei' Rijks middelen in de laatste jaren op verblijdende wijze toenam, zal toch vermeerdering van 's Rijks inkomsten niet lang meer achterwege kunnen blijven. Hervorming van het samenstel onzer belastingen dient daarmede gepaard te gaan. Een voorstel om met die hervorming een aanvang te maken, zal U worden aangeboden. Betere regeling der plaatselijke belastingen blijkt meer en meer noodzakelijk. In verband met de her ziening van 's Rijks belastingstelsel zal daartoe Uwe medewerking worden ingeroepen. Een ontwerp tot wijziging van de wet op het middelbaar onderwijs wordt in gereedheid gebracht. Voorstellen betrekkelijk het kiesrecht zullen U weldra bereiken. Het is Mijn voornemen een onderzoek te doen in stellen omtrent de vraag, van welke bepalingen der Grondwetsherziening raadzaam is. Omtrent gewichtige ontwerpen van wet, reeds in vorige zittingen ingediend, worden Uwe overwegingen met. belangstelling tegemoet gezien. Mogen onze vereenigde pogingen onder Gods onmis- baren zegen liet geluk van ons dierbaar Vaderland bevestigen. Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. Zijne Majesteit de Koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, begeleid door de Commissie, de vergader zaal, om zich op de bepaalde wijze naar het Konink lijk Paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat de Commissie is terug gekeerd, de vereenigde zitting der beide Kamers. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te Amsterdam is na een langdurige ziekte over leden Mevr. Anna Bouwmeester, geb. Engers. Zij was de echtgenoot van den gevierden artist Louis Bouw meester en zelve ook uit een kunstenaarsfamilie. Er komt een nieuw dichtwerk van Robert Ilamerling in het licht, n.l. Amor und Psychemet illustraties door Paul Thumann. Op het internationaal meteorologisch congres te Kopenhagen is o. a. de wenscli uitgesproken, dat er telegraafkabels uit Europa naar Amerika zouden gelegd worden over de Azoren en Bermuden en over IJsland en Groenland, opdat men dan dagelijks uit Amerika weerkundige waarnemingen „niet waarschu wingenzou kunnen ontvangen. Wat zijn de geleerden toch tegen die waarschuwingen. Het publiek heeft meer belang bij eenvoudige concrete waarschuwingen, dan bij heel lange geleerde rede neeringen over pi'essie en depressie, waar het tocli niets van begrijpt, terwijl de Amerikaansche waar schuwingen gebleken zijn in verreweg de meeste gevallen zeer juist te wezen. Het Stadhouderlijk kwartier op het Binnenhof te 's Hage, tegenwoordig de vergaderzaal der Eerste Kamer, is thans van de heiningen en stellingen ontdaan en de geheel voltooide restauratie van dit om historische en kunstwaarde vermaarde gebouw voor ieders oog zichtbaar. Het huldefeest, Zaterdag door Neêrlands beschaafde wereld aan Mevrouw Bosboom-Toussaint op haar zeven tigsten verjaardag gewijd, is een zeer luisterrijke hulde geweest aan die begaafde, geniale schrijfster en edele vrouw. Ontegenzeggelijk is Mevr. Bosboom-Toussaint niet enkel onze eerste en grootste romancière, wij kennen ook geen mannelijk auteur dien we boven haar zouden kunnen stellen. Zij is en zal blijven een hoogst merkwaardige figuur in Neêrlands letterkundig pantheon. Geëerd en geliefd als een Victor Hugo in Frankrijk, een Conscience in België, overtreft zij onzes inziens den eersten in practischen zin zonder in dichterlijk talent onder hem te staan, terwijl zij on getwijfeld den laatsten in degelijkheid en historische waarheid te boven gaat. Het groote album door letterkundigen en kunste naars aan haar opgedragen is een merkwaardig gewrocht van samenwerking en op zich zelf zal het een mo nument voor onze letterkundige en kunstgeschiedenis worden. De feestviering heeft plaats gehad in »Diligenlia" te 's Gravenhage. Door den Prins van Oranje is aan Mevr. Toussaint een kostbaar en kunstig gewerkt miniatuur-portret op ivoor van wijlen Koningin Sofia geschonken. In een zijner algemeene vergaderingen heeft het internationaal congres voor hygiëne te Genève op voorstel van Koechin-Schwartz, voorzitter der Fransche Vereeniging voor Lijkverbranding, uit naam der inter nationale Commissie voor Lijkverbranding het woord voerende, de volgende resolutie aangenomen: »Het vierde internationale congres voor hygiëne, de wenschen der vorige internationale congressen bekrachtigende, spreekt opnieuw den wenscli uit, dat alle regeeringen, hulde brengende aan de beginselen der vrijheid en zich voegende naar de wetten der gezondheidsleer, de wettelijke belemmeringen mogen doen verdwijnen, welke in sommige landen aan de facultatieve lijkverbranding in den weg staan. In het voorbijgaan vestigt het de aandacht der regeeringen op het voordeel der lijkver branding ingeval van ernstige epidemieën." De Belgische regeering heeft, naar de Boekhandel meldt, voor vijftig exemplaren ingeteekend op het «Nieuw-Nederlandsch Woordenboek" van prof. Verdam, terwijl de Nederlandsche regeering de inteekening op de »Bibliotheca Belgica" zich voorbehouden heeft tot het werk voltooid zal wezen. De Arnh. Cl. merkt op, dat die onthouding van steun totdat die niet meer noodig is, zeker niet de meest doelmatige wijze is om eene zaak te bevorderen; maar in Nederland heeft men ten aanzien van een woordenboek, of, om het oude epitheton te herstellen, het woordenboek eene 'ervaring verkregen, die de regeering wel eens schuchter maakt om haar steun te verleenen aan dergelijke uit gaven. Hoeveel schedels, vraagt zij, zijn er reeds kaal geworden sedert de gouden en roode letteren der aan plakbiljetten de verschijning der eerste aflevering op onze muren aankondigden, en wie van de jongsten onzer zal nog cén enkel haar op het hoofd hebben, als het laatste woord met Z. gedrukt den inteekenaren wordt aangeboden? Egypte. De ontknooping van het Egyptische drama is sneller gekomen dan velen gewacht hadden. Generaal Wolseley had te kennen gegeven, dat volgens zijn berekening de oorlog den '15 September zou geëindigd zijn in hoofdzaak is het zoo uitgekomen. Het was juist den 15en dat de Engelsche troepen Kaïro zegevierend binnentrokken. Nu ook Arabi-pacha gevangen is genomen, mag men met grond verwachten, dat inderdaad de oorlog als zoodanig zal afgeloopen zijn. Van alle kanten hoort men van onderwerping; het leger van Arabi is, als grootendeels uit gepreste manschappen bestaande, ver- loopen, zoodat slechts weinige geregelde troepen onder de wapenen zijn gebleven, en waar de Engelschen zich vertoonen, leggen deze troepen de wapens neder. De Khedive zal nog wel vooreerst niet naar Kaïro terug keeren. Het heet, dat de Engelsche generaals naar Alexandrië zullen gaan om de zaken met den Khedive te regelen. Mogelijk zijn deze reeds te Londen geregeld en heeft Wolseley te Kaïro slechts de voor waarden te decreteeren, zonder den Khedive en ondanks dezen. Van onderscheidene zijden wordt het Engelsche gouvernement thans aangeraden ten aanzien der Egypte- naren, die bedrogen en misleid zijn door Arabi-pacha en eenigen zijner medestanders, grootmoedig te zijn. Nu, Engelsche grootmoedigheid is bekend. Doch men moet erkennen dat er wel niets anders op zit dan een protectoraat of eigenlijk een onder curateele-stelling van Egypte door Engeland. De papieren Egyptenaren zullen nu hun rol gaan spelen en het is een openbaar geheim dat de oorlog nagenoeg alleen om den wille der houders van Egyptische fondsen is ondernomen. Egypte zal zich de schatplichtigheid aan den koningin van Engeland, keizerin van Indië, moeten laten welge vallen. Daar echter de Egyptische bevolking toch geen vrijheden gewoon was, zal de staat van zaken in dien toestand niet veel verandering brengen. Wij vertrouwen echter dat het Egyptische volk onder de Britsche heer schappij niet wel anders dan winnen kan. Het Britsche koloniaal regime is zonder twijfel beter dan het wan bestuur van verkwistende souvereinen en knevelende pacha's. Evenwel zullen de mogendheden toch wel iets doen om niet geheel buiten de regeling der Egyptische zaken gehouden te worden. Gelijk de ex-keizerin Eugènie in Juli '1870 met zekere schamperheid van ma petitê guerre sprak, zoo zullen de Engelschen zeggen dat de thans besliste oorlog hun eigen oorlogje geweest is, en zij dus ook alleen de eindschikking te maken hebben. Over de wezenlijke beteekenis der figuur van Arabi- pacha durven wij nog geen oordeel uitspreken. Dat hij een politiek man en een volksleider geweest is, zal wel door niemand worden ontkend. Is hij echter een eerlijk man geweest, een goed patriot, of een volks verleider en bedrieger wien het alleen om zich zeiven te doen was. Wie zal dit vooralsnog uitmaken Dat de volksgunst thans veel scherper tegen hem is dan zij eerst vóór hem was, bewijst nog niet dat hij een bedrieger of een schurk was. Vooral onder de ooster lingen is volksgunst al zeer wankelbaar. Zij die gisteren »hozanna!" riepen, schreeuwen lieden akruist hem!" Wellicht zal de ware gedaante der zaken nu spoedig aan het licht komen. Wat nu de overrompeling van Tel-el-Kebir als militair feit betreft, zij is als zoodanig zeker een merk waardige gebeurtenis. Wolseley heeft blijkbaar zijn maatregelen goed beraamd en zij zijn goed uitgevoerd. De paniek heeft zich van de Egyptenaren meester gemaakt en deze paniek is te eerder te verklaren als men aanneemt, dat het waar is wat de Engelsche berichten zeggen, dat de meeste soldaten van Arabi slechts gedwongen in de gelederen stonden en dat hij in het geheel wel 40,000 ongeoefende menschen had. Zij deden verstandig met weg te loopen en hadden nog verstandiger gedaan als zij een dag vroeger waren weggeloopen. Gemengd ttuitenlamiscli Nieuws. Het pony-haar van de dames en de kinderen (en ook dat der heeren?) is door een bisschop in Canada in den ban gedaan. De bisschop verklaart dat elke vrouw, die zulke krulletjes draagt of gegolfd haar, een doodzonde begaat. Nu, dat's wat al te kras. Al staat het pony-haar niet ieder meisje of vrouw even goed, dat 't zóó zondig is kunnen we niet gelooven. Door het inslaan van den bliksem heeft in de kolenmijn Kaiserstuhl te Dortrnund een ontploffing plaats gehad, waarbij 20 menschen gewond zijn. Twee vrienden, Geoffroy en Blonde, gingen te Sornay op de jacht; eerstgenoemde was alleen meêgegaan, omdat Blonde hem zoo dringend had uitgenoodigd. In het open veld gekomen, zagen zij wildGeoffroy legde aan en schoot bij ongeluk zijn vriend, die op eenige passen van hem stond, in de borst. Blonde bezweek kort daarna. De onlangs overleden Pasquale Favali van Donato heeft aan de stad Londen 18,000 frs. vermaakt om daarvan arme Londensche meisjes een bruidschat te geven. Favali's vrouw was te Londen geboren. Te Kopal na (Hongarije) werd een man, die de belastingen int, door sommigen der bewoners uitgeschol den. Hij schoot daarop met een revolver op henhet volk ging hem te lijf en stak het huis in brand, waarin hij vluchtte. De ongelukkige kwam in de vlammen om. Volgens een telegram uit New-York wordt door het Bureau van Landbouw dus een officiëele bron de tarweoogst in de Vereenigde Staten op 520 millioen bushels geschat. Dat dus de opbrengst van dit jaar verreweg die van eenig vorig jaar zal overtreffen, is aan geen twijfel meer onderhevig. Hoe het soms in Amerika toegaat. Sherif Cate, vergezeld van zijn onder-Sherif, bracht Donderdag per spoortrein een partij gevangenen, onder welke twee geketende moordenaars, van Chattanoega naar Knox- ville. Toen de trein te, Sweetwater stopte, stapten er drie mannen in, die zonder verdere plichtplegingen begonnen met direct den Sherif en zijn helper dood te schieten, vervolgens de twee moordenaars 'bevrïjdcP-''t den trein deden stilhouden en den machinist dwo#" om den trein te laten staan en hen met de ]p^«rtotxf naar Lenooi-station te brengen, waar paaiden gereec stonden, die de vijf heeren in de bergén van Noord- Carolina in veiligheid brachten. Op Ann aanhouding is nu een prijs van 2000 dollars uitgeloofd. Kerk- en Schooinieuws. Beroepen te Ovezande en Driewegen ds. W. W. van Elden te Vierpolders; te Vlissingen ds. D. H. Teljer te Hellevoetsluis; te Oud-Vosmeer ds. W. de Lange te Goeree. Bedankt voor Hooge Zwaluwe door ds. L. A. F. Creutzberg. Door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland is tot de Evangeliebediening toegelaten de heer C. Woutman, cand. van de Universiteit te Leiden.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2