voor het arrondis- a.<Ask seiiieiil Zierihzee. 1882. No. 73. Woensdag 20 September. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. zii hik/i iscin: coiram. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd, op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENM1N. ZIERIKZEE, 19 September 1882. De kermis is alhier zeer rustig voorbijgegaan. Er was weinig animo om «kermis te houden"doch er zijn ook geen ongeregeldheden geschied. Het schijnt dat de drankwet in de hand eener flinke politie ook in staat is de gewone kermisbachanaliën aanmerkelijk te beperken. Dronkemansrumoer op straat kwam niet voor; aan vechtpartijen, die buitendien hier ter plaatse hoogst zelden voorkomen, zag men tijdens de kermis dagen ook niets. In de afgeloopen week was het weder bij afwisseling heel mooi en heel guur en slecht; het was broeiig warm op een paar dagen met zware onweders en 's nachts vroor het. Zaterdag was 't 's morgens vroeg scherp koud, in den voormiddag broeiig warm, tegen den avond onbehagelijk zwoel, later weer onaangenaam koud en 's nachts dampig en regenachtig. Gisteren avond 8 ure heeft de muziek der d.d. Schut terij alhier een serenade met fakkellicht gebracht aan de woning van den heer Jhr. J. L. de Jonge, die ver leden week door Z. M. den Koning benoemd is tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Een talrijke menigte was op de been om van deze ovatie getuige te zijn. Verleden week is te 's Hertogenbosch in de verga derzaal van den «Katholieken kring" een algemeene vergadering voor Katholieken gehouden, bijeengeroepen door de Katholieke kiesvereeniging »N.-Brabant". Op deze vergadering, die aan de bespreking van Katholieke belangen gewijd was, zijn eenige moties aangenomen, die wel de aandacht van de oprechte Nederlanders verdienen. Het spreekt van zelf, dat niemand met grond aanmerkingen kan maken op het feit, dat in die moties de Paus als hoofd der Katholieke kerk vereerd en gehuldigd is. Dat is een zuiver kerke lijke zaak en we zullen den Katholieken het recht niet betwisten den Paus als hun geestelijk hoofd te eeren en te beschermen. Maar de vergadering was niet een uitsluitend kerkelijke. Trouwens haar uitgang van de kiezersvereeniging N.-Brabant zou dit al doen ver moeden, al was het ook niet uit de gestemde moties blijkbaar. En nu is te constateeren dat de vergadering den Paus als wereldlijk vorst heeft gesteld boven Z. M. Koning Willem III, onzen wettigen souverein, en dat zelfs een generaal van het Nederlandsche leger daartoe heeft medegewerkt. Er is een telegram-toast gezonden aan den Paus en daarop een vleiend antwoord of «zegen" ontvangen; daarna is een telegram-toast aan Z. M. Koning Willem III gezonden. Op dit telegram is tot antwoord bekomen, dat het telegram ontvangen was. Wij vinden het zeer politiek en hoogst gepast dat het koninklijk antwoord niets anders bevatte dan dat. Het komt ons voor, dat de vergadering zuiverder zou gehandeld hebben met dat telegram aan den Koning der Nederlanden niet te verzenden. Immers in het verband der feiten moet de nationale geest, die er in kan uitgedrukt zijn, van zeer verdacht gehalte wezen. Dat er ook een motie tegen de schoolwet gevoteerd is, verwondert ons niet, ofschoon het eigenlijk verwon derlijk moet klinken, daar toch de ultramontanen bij de wet van 1878 veel meer gewonnen hebben dan ooit gehoopt of gedacht was. Maar er moet een doelwit zijn als men schieten wil en daarvoor heeft de schoolwet blijkbaar nog niet uitgediend. De motie, die den wensch naar herziening van het kiesrecht uitdrukt, is gansch niet verwonderlijk. Thans zijn de Katholieke kiezers een groote macht in de - -fi. der geestelijkheidbij uitbreiding van het yA tiezCcorpS zal die macht nog grooter worden, tenzij te/ee;jeertijd den kiezers de oogen opengaan en zij z/n dat -vat '1:1 de motie V gezegd wordt dat «het jan den Nedefhndschen staatsburger verleende kiesrecht een ernstige pluht" is en voor dat recht een regeling gewenscht wordt- >die aan iederen daarmede bekleede niet alleen de uitoefening, maar ook de volle werking van dat recht verzekert" totaal een wassen neus is, als de kiezer niet zelfstandig mag kiezen, maar op zijn briefje den naam moet zetten dien de geestelijke leider hem opgeeft, al kent hij ook den man niet eens bij wien die naam ceboort. Dezer dagen zijn de Neilerlandsche mailpakketten, die tot dusver altoos van Brindisi over de Mont-Cenis- baan verzonden werden, voor het eerst langs den spoorweg door den St.-Gothard-tunnel verzonden. Het Hof te Leeuwarden heeft "Vrijdag Hepke Hoekstra, oud 21 jaar, boerenknecht te Leeuwarden, schuldig- verklaard aan moed willigen doodslag, gepleegd tegen Pier Piers en hem veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Volgens Le XIX Siècle zullen de onderhandelingen over een te sluiten handelsverdrag tusschen Frankrijk en Nederland opnieuw beginnen. Het blad zegt, dat het voorstel daartoe was uitgegaan van den Neder landschen gezant te Parijs. Uit den Haag wordt dit bericht bevestigd. Een comité van dames en lieeren te Leerdam heeft aan het stoomschip «Leerdam", thans liggende te Fijenoord, een prachtige zijden vlag geschonken met het wapen van Leerdam in het wit geborduurd. Het comité heeft dit geschenk met het stoombootje «Leer dam" van Leerdam naar de groote «Leerdam" te Fijenoord overgebracht. De «Leerdam is Zaterdag onder commando van kapit. Slierendrecht naar New-York vertrokken. Men schat dat de kosten van duiken, visschen en ploeteren om te constateeren hoe de «Adder" op den bodem der zee ligt, zoo zoetjes aan al hooger worden dan de som die aanvankelijk genoemd werd als noodig om het wrak te lichten. Ondertusschen heeft het onderzoek thans reeds dit resultaat opgeleverd, dat men nauwkeurig de ligging van het schip kent en deze is zoodmg dat er kettingen onderdoor kunnen gebracht worden, waarmede het lichten mogelijk is. De heer Weltevrede, die zelf naar beneden gegaan is om het door zijn duikers ondei'zochte te constateeren, is van meening dat het schip niet lek is en dat er zich zelfs nog lucht in bevindt, die bij het omkantelen van het schip er in besloten is gebleven. Deze om standigheid is van belang voor de beantwoording van de vraag der uitvoerbaaiheid van het lichten. Te Horst (Limburg) is een dief op lieeter daad be trapt, terwijl hij in de R.-K. kerk was binnengekomen door inbraak. Hij is volgens zijn opgave zekers Sieben uit Heinsberg op de grenzen. Vermoedelijk is hij een der kerkdieven, die in den jo?jg\sten tijd in Limburg gedurig van zich lieten hooren. Volgens het Dagbl. is door de Regeering een wets ontwerp bij den Raad van State gebracht, waarin wijzigingen voorgesteld worden op de bepalingen dei' Grondwet aangaande het kiesrecht. In dat wetsontwerp zou o. a. opgenomen zijn de bevoegdheid van den wetgever om ook de zoogenoemde capaciteiten in het kiezerscorps op te nemen. Het zou dus een eerste stap zijn om tot verbetering te komendaar tot nu toe het kiesrecht niet aan het burgerschap, of aan intel- lectuëele ontwikkeling maar alleen aan 't belastingbiljet verbonden is. Het portret van de millioenen-juffrouw is a 2 ets. te bekomen. Is zij wezenlijk een millioen-juffrouw dan is zij dus 50 millioenmaal zichzelf waardzoover brengen 't weinig menschen. De N. R. Ct. verneemt, dat de rechter van instructie in de zaak tegen Jannetje Struik, behalve haar hande lingen ten opzichte van den winkelier Bosch, ook nagaat al hetgeen zij, onder voorspiegeling der mil- lioenen-erfenis, te voren heeft weten te bemachtigen, en daartoe een aantal harer slachtoffers als getuigen hoort. Bij het quaestieuse of de oneerlijke handelingen van dit geslepen vrouwmensch onder het bereik der straf wet vallen, en als hoedanig zij moeten worden gequa- lificeerd, geschiedt dit breede onderzoek waarschijnlijk met het doel, om de doorgaande kwade trouw van de beklaagde aan het licht te brengen. Zij zelf moet tegenover de gehoorde getuigen nog steeds blijven volhouden, in staat te zijn haar ver plichtingen na te komen, onder de zeer bedenkelijke voorwaarde evenwel, dat zij daartoe uit de gevangenis ontslagen worde, daar de bron van haar inkomsten een diep geheim moet blijven. Het mag zeer betwijfeld worden, of deze voorwaarde door de justitie zal worden ingewilligd. Z. M. de Koning heeft zijn buitengewonen adjudant, luitenant-generaal van der Heijden, doen uitnoodigen hem bij zijn gevolg naar de Tweede Kamer te ver gezellen. Naar men ons mededeelt, heeft een koopman in oudheden te Gouda vijf antieke Delffcsche schotels, die hij voor f 4000 inkocht, te 's Hage weder over gedaan voor f 1600. D. v. Z.-H. Een jongen van 8 jaar in den Haag, die voor zijn moeder olie en loog had gehaald, liet een broertje van 5 jaar uit de kruik met loog drinken, met het gevolg dat het kind in zeer bedenkelijken toestand naar huis moest gebracht worden. De lord-mayor van Londen, sir Jonhn "Wliittaker Ellis, bart., is in de residentie aangekomen, waar hij inliet hotel des Indes zijn inti'ek genomen heeft. liet doel van den tocht is, aan Z. M. onzen Koning het diploma van eereburger der city te overhandigen, besloten in een gouden kistje, waarvan indertijd eene beschrij ving is gegeven. Daartoe zal het hoofd van het city-bestuur Woensdag door Z. M. in eene plechtige audiëntie ontvangen worden. Na zijne zending te hebben volbracht, zal de lord- mayor waarschijnlijk ook aan Amsterdam een bezoek brengen. De beide sheriffs en de secretaris der stad Londen, sir Reginald Hanson, sir William Anderson Ogg en sir John Monckton en een talrijk gevolg zullen hem vergezellen. Men schrijft uit Amsterdam aan het Utr. Dcigbl. «Het kwispedoor van juffrouw Eendracht" gelijk de spraakmakende gemeente den achtlioekigen water kom om het «gedenkteeken aan den volksgeest van 1830 en 1831" noemt, moet worden hersteld. Sinds lang deden de gapende wanden van den «leeuwenkuil" vermoeden, dat ergens een «mankement" was ja, op zekeren ochtend, toen de heeren van de stad daarover de hoofden bij elkaar staken, meende een eerzaam moedertje, dat de boel van de droogte aan het krimpen was gegaan, evenals de duigen van haar waschtobbe, en ze ried in gemoede aan, om »'t ding eens een nacht in 't water te zetten, niet wetende dat de leeuwen koppen mits op hoog bevel kunnen watertanden. Doch, dit geschiedt slechts bij feestelijke gelegenheden. Overigens immers is «juffrouw Eendracht" zoo droog mogelijk. Verleden jaar, bij de Metalenkruis-feestcn, werd ze wat gewassclien en verschoond; er zouden «heeren komen"; en och! zoo nuffig stak ze haar aangezette neusje het oorspronkelijke is immers, naar men weet, verteerd hoog in de lucht. Maar toch wee de maagd, die eenmaal op den slechten weg is er is geen goed aan te doenze heeft helaas, den naam van een achtenswaardig vader geroyeerd. Zou het wel zoo kwaad zijn, om bij gelegenheid der aanstaande internationale uitvoertentoonstelling, waar wij tcch België ontmoeten, de maagd aan hare ouders terug te geven? Ik denk mij daarbij de vol gende toespraakBroeders, wij hebben beiden gezon digd: Wij, die, gedreven door een minderheid in den lande, zoo kleingeestig waren om een gedenkteeken te stichten 25 jaren na de veete, die sedert meer en meer voor verbroedering en vriendschap in ons beider belang heeft plaats gemaakt. Gij door ons dat leelijk, onridderlijk gedenkstuk te geven uit uw werkplaats, van uw grondstof, door uw werklieden. Gij hieuwt uzelf het KaïnsteekenMaai'weest nu zoo goed dat ding weer mee naar huis te nemen. Broeders, wij hebben beiden gezondigd; Laat ons elkander ver geven, wij weten nu beiden wel beter!" In afwachting van het herstel, slecht men voors hands de steenen borstwering van het gedenkteeken, die op haar oude grondslagen schijnt te waggelen. Hoe hard zou het «anloopje" tegen die fundeering wel moeten zijn, om den geheelen bovenbouw in gruis te doen vallen zonder gevaar voor menschenlevens Een aantal erfgenamen kwamen te Overveen in het logement bijeen om de erfenis van een aldaar overleden bloedverwant te deelen. Hetverlies werd betreurd en eenige hartverster kingen schenen noodig te zijn, met het gevolg dat er waggelende erfgenamen van kwamen, zelfs zoo, dat een heer en juffrouw, des kasteleins waranda uit, op de straat tuimelden. Van de eene heiberg ging het naar de andere, tot dat er strijdlustige erfgenamen kwamen. De politie werd toen geroepen, bekeuringen moesten worden ge daan en een heer met erfenis en al, ter beveiliging, achter slot worden gezet. Het getal cadets aan de Kon. militaire academie bedraagt thans 326, waarvan 84 in het 4e, 71 in het 3e, 81 in het 2e en 90 in het le studiejaar. Een toevallige bijzonderheid is, dat juist evenveel cadets voor het leger hier te lande als voor dat in O.-Indië aan die inrichting hun opleiding ontvangen. In de Munstersche stukken, nabij het Compascuum- Veen, is ergens doorliet omvallen van een petroleumlamp de kleeding eener aan de tafel zittende vrouw in brand geraakt. Doordien zij het huis uitliep, heeft ze zware brandwonden bekomen, terwijl het door haar verspreide vuur een begin van brand veroorzaakte. Een zekere Bendum, die de spoorweg-administratiën en van Gend en Loos in den waan had weten te brengen, dat goederen en collis, voor de Amsterdamsche firma Hirsch en Co. bestemd, aan zijn adres op de Prinsengracht moesten worden bezorgd en daardoor

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1