Buitenland Aan boord van de „NEMESIS". Burgerlijke Stand te Zierikzee. Egypte. Men kan de tijdingen uit Egypte, als uitsluitend uit Engelsche bron komende, slechts onder voorbehoud aannemen. Zijn die van gisteren echter waar, dan hebben de Engelschen de stellingen van Arabi-pacha te Tel-el-kebir genomen en is het Egyptische leger in vollen aftocht, of liever geheel op de vlucht. De Egyptenaren zouden 2000 man, de Engelschen 200 verloren hebben. Deze cijfers zijn erg mooize zijn als met een schaartje geknipt. Aangenomen echter dat de stellingen te Tel-el-kebir verloren zijn, dan zijn de Engelschen nog niet te Kaïro. Het kan dan nog zeer wel gebeuren, dat Ai'abi zijn macht achter waarts herzamelt en den vijand andermaal ophoudt. In dat ophouden zit de grootste kracht, daar de En gelschen minder te kampen hebben tegen de Egyp tische soldaten, dan wel tegen hitte, dorst en vreeselijke vermoeienis. Gemengd Buiteniandscli Nieuws. MODE. Meermalen, inzonderheid sedert den val van het schrikbewind der eerste Republiek, zijn pogingen aangewend om de mode af te schaffen, de mode met haar grillige afwisselingen, die hoegenaamd niets gemeens hebben met de eischen van gemak, gezondheid en smaak en met haar eischen, die als van een onvermurwbaar dwingeland door ieder moetén ingewilligd worden. Toch is geen dier pogingen tot lieden toe gelukt integendeel ziet men meer en meer overal 't weinige nog overgebleven nationale verdrongen, door de elke maand uit Parijs gedecreteerde nieuwtjes op het gebied der nouveautés. Men weet dat na den val van Robespierre het Grieksche costuum door de Fransche dames werd ingevoerd. Voor dames ging dat tamelijk wel. Den heeren bleef toen niets over dan de akelig smakelooze kleedij der incroyables en der jeunesse clorèedie o. a. de pantalons en de kachelpijp-hoeden invoerden, welke beide kleedingstukken sedert geheerscht hebben met schier onbeperkte en onweersproken macht. Omstreeks '1830 is door eenigi Hollandsche dames een nationaal Nederlandsche kleederdracht beproefd; doch zonder ander gevolg dan hooge modiste-rekeningen en geen sympathie bij de menigte. Thans is men in Engeland bezig met een poging op dit gebied. Daar heeft de Bational Dress Society, een vereeniging tegen de dwaze modes, een prijs van 30 pond uitgeloofd voor het model eener vrouwelijke kleedij, die met gerief, gezondheid en zuinigheid ver- eenigbaar zal zijn, zonder toch de sierlijkheid buiten te sluiten. Den 15 October zal de spoorlijn Bellinzona-Pino- Luïno-Novara plaats hebben. Daarmede zal de hoofdlijn van den St.-Gothard-spoorweg voltooid zijn. Op Cuba heeft den 8 Sept. een geweldige waterhoos veel schade gedaan. Te Matanzas, Santa Clara en Cienfuegas zijn verscheiden huizen vernielder zijn vijf schepen te Cienfuegas gezonken en daarbij vijf menschen omgekomen. Te Leuven is het Theatre Bériot in de Weezenstraat afgebrand. Er was 's avonds te voren een feest in het gebouw gevierd, n.l. het jaarlijksch bal der scherp- schutters-vereenigingen de brand barstte 's morgens om 5 ure op het tooneel uit en vernielde het geheele gebouw. De schade wordt begroot op 200,000 frs., doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het geschil van Frankrijk met Madagaskar wordt voortgezet. De kommandant van het uit vijf schepen bestaande Fransche eskader heeft bevel ontvangen, Tamatave, de belangrijkste handelsplaats aan de oost kust van het eiland, te bezetten. Op verscheidene punten der kust zijn reeds door de Franschen de vlaggen der koningin weggenomen. Een Amerikaansch schip werd verhinderd, wapenen te ontschepen. Eindelijk is een begin gemaakt met de behandeling van het proces-Peltzer. De acte van beschuldiging, een twintigtal pagina's groot, is den beiden beschul digden beteekend en het voorloopig verhoor voor den president van het Hof van gezworenen heeft plaats gehad. De openbare behandeling van het proces zal waarschijnlijk in de eerste dagen van November ge schieden en minstens een week duren. Het Engelsche turf heeft twee groote verliezen geleden door den dood van twee vermaarde paarden. Het eerste is de springhengst Blair Athol, uit de stoeterij van Pound. Het begon zijn loopbaan in '1864 bij de wedrennen op driejarigen leeftijd, en werd verscheidene malen verkocht: eens voor f 60,000, een volgenden keer voor f 150,000, en de laatste maal, verleden jaar, voor f 23,400. Het tweede is de even beroemde merrie Bathilde. De regeering heeft een onderzoek doen instellen naar de meerdere of mindere gegrondheid der klachten, die in de Amerikaansche en Duitsche dagbladen geuit zijn omtrent de minder goede behandeling van land verhuizers aan boord van het stoomschip Nemesis". Aan, het belangrijk verslag ontleenen we het volgende De commissiebelast met het onderzoekkreeg vooreerst den indrukdat de beschuldigingenmet zekere voorliefde zijn ontvangen en als bewezen aan genomen, en daarop met bijzondere scherpheid zijn wedergegeven en verbreid in verschillende Noord- Amerikaansche, Duitsche en andere dagbladen. Zij meent dit te moeten toeschrijven aan den naijver, ontstaan door de groote concurrentie der verschillende stoom bootlij nen, die zich met het vervoer van land verhuizers bezighouden, misschien ook aan de begeerte van Duitschland om den uitvoer van landverhuizers te beperken, en in elk geval «.ver zijne eigen havens te leiden. Verder meent zij, dat de in Amerika ger houden énquête geheel onvolledig geweest is, omdat daarbij slechts drie passagiers van de «Nemesis" zijn gehoord, en wel degenen, die onder den indruk der droevige sterfgevallen, in hun gezin voorgekomen, na tuurlijk geneigd waï'en het op reis voorgevallene van de zwartste zijde te beoordeeleni De eerste klacht gold gebrek aan ruimte. Volgens onze wettelijke bepalingen had de »Nemesis" echter nog 67 volwassen .passagiers of '134 kinderen van '110 jaren meer mogen vervoeren. En de passagiers hadden thans, ieder te beschikken over eene opper vlakte van '1.33 M'2. en eene ruimte, in het spardek van 2.83 M3., in het tusschendek van 3.26 M3., waar de Amerikaansche wettelijke voorschriften de volgende wettelijke bepalingen stellen een minimum-hoogte van 6 voet =- '1.83., in 't spardek bij een oppervlakte van '16 vierk. voet '1.49 M2. 2.72 M3. en in het tusschendek bij eene oppervlakte van 18 vierk. voet 1.67 M2. 3.06 M3. De vierkante óppervlakte voor eiken passagier in de «Nemesis" was dus geringerdaarentegen de ruimte veel grooter dan die, welke gevorderd wordt door de tegenwoordige' wettelijke bepalingen in Noord- Amerika. Wel zijn deze bepalingen door den rechter aldaar niet op stoombooten toepasselijk verklaard, maar zij vormen toch voor Amerikaansche beoordeelaars het eenige standpunt, waarop zij zich bij de appreci atie der voor de landverhuizers bestemde ruimte kunnen plaatsen. De klacht over gebrek aan ruimte is dus ongegrond, hetzij men die toetse aan de Nederlandsche of aan de Amerikaansche wetsbepalingen. In veel grooter mate is dit het geval in vergelijking met de Belgische, Hamburger 'en Bremer voerschriften. De afscheiding der seksen heeft plaats gehad over eenkomstig de bepalingen der Nederlandsche wet, die vordert dat de ongehuwde mannen boven de '14 jaar oud, in eene afzonderlijke verblijfplaats worden gehuisvest. Door onze deskundigen wordt altijd, en ook bij de inspectie der «Nemesis", daarop ten strengste gelet. Onze leden verzekerden zich dat alles was aan gebracht, en onze ambtenaar, die de inscheping bijwoont, overtuigde zich van de nakoming der voorschriften. Eenigszins vertrouwbare klachten, dat die afscheiding op de reis van de «Nemesis" niet behoorlijk zou hebben plaats gehad, hebben wij ook niet gelezen. De voornaamste, maar zeer onbestemde klacht betreft de levensmiddelen. De voedingsmiddelen op de «Nemesis" aanwezig zijn vóór het vertrek op onzen last onderzocht en gebleken, wat hoeveelheid en soort betreft, overeen te komen met de zeer strenge bepalingen dienaangaande van de Nederlandsche wet. Daarbij is de hoedanigheid van alles wat onderzocht werd, waartoe hier en daar een greep werd gedaan zeer goed bevonden, terwijl de wettelijk gevorderde spijzen zijn aangevuld en uitgebreid om voor afwisseling te zorgen. De hoe veelheid was, volgens onze voorschriften, voldoende voor eene reis van 40 dagen; de reis heeft '16 dagen geduurd. De voedingsmiddelen zijn bij de terugkomst der «Nemesis" te Amsterdam dus natuurlijk nog in de scheepsmagazijnen aangetroffen. Zij zijn toen andermaal onderzocht en weder in goeden staat bevonden. De in Amerika gehoorde getuigen stemmen dan ook vrij wel overeen in de verklaring, dat het voedsel goed was, en beter dan dat, waaraan zij thuis gewoon waren; terwijl, zoo er soms reden tot klagen bestond, daarin direct werd voorzien. De klacht over het verkoopen van voedingsmiddelen schijnt tot éénigen grond te hebben, dat gedurende een paar dagen door een der beambten voor de haring eene extra belooning werd gevorderdwelk misbruik heeft opgehouden, zoódra het ter kennis van den kapitein is gebracht. Misschien was zulks ook het geval met eenige lekkernij of versnapering buiten de voedingslijst. Over de voeding en behandeling der jonge kinderen schijnt echter ernstig geklaagd te zijnen, in verband met de sterfte onder die categorie, hebben wij getracht te weten te komen, wat de aanleiding daartoe kon zijn. Het is ons gebleken, dat er bij het vertrek een meer dan voldoende hoeveelheid gecondenseerde melk aanwezig was, en dat deze ook na afgelegde uit- en thuisreis nog uitmuntend geconserveerd was in de daarvoor bestemde blikken» De klacht over het water heeft onze aandacht in de hoogste mate getroffen, daar het groote belang van zuiver drinkwater door ons ten volle wordt beseft, en wij meenden, dat aan boord van de «Nemesis" alle maatregelen waren genomen, om dat te hebben en te behouden tot aan het einde dei' reis. Het schip had 30,000 liters water in de reservoirs aan boord en vier distilleermachines, die elk dagelijks 4000 liters water konden voortbrengen. Nu schijnt op den 4den of 5den dag een der distilleer- toestellen een gebrek te hebben gekregen, tengevolge waarvan het water niet zuiver meer was. Dit werd onmiddellijk na de uitdeeling gemerkt, want al de opvarenden, ook de 'lste-klasse-passagiers en scheeps officieren, hadden dat water ten gebruike, en toen werd denzelfden dag nog ander water verstrekt en de machine gerepareerd. Sedert heeft zich dat euvel niet weder voorgedaan. Gedurende de reis zijn overleden, volgens het Scheeps journaal van den kapitein en de verklaring van den geneesheer 8 kinderen, allen beneden het jaar, aan uitputting (debility) 2 kinderen van 3y2 jaar aan mazelen. Deze twee waren uit Duitschland gekomen, evenals een der anderende zeven overigen hadden Hollandsche ouders. Verder zijn er na het binnenloopen in de haven van New-York aan boord nog drie kinderen, terwijl er van degenen die later in het hospitaal op Wards- Island zijn opgenomen, nog eenigen schijnen overleden te zijn, waarvan ons echter geen bepaald en vertrouwbaar bericht is toegekomen. De geneeskundige behandeling is niet gebleken on voldoende geweest te zijn en in het algemeen zegt de commissie, die zich teekent Van Heemskerck, Veeckens en J. J. Rahusen is het dus onze overtuiging, dat de behandeling geen aanleiding geeft om een blaam te werpen op de ondernemers of de .scheepsofficieren, die bij dat vervoer betrokken zijn geweest. Kerk- en Söelioolnieuws. Bij Kon. besluit is o. a. aan de gemeente Koewacht f 2335 subsidie toegekend in de kosten voor het lager onderwijs. De heer P. H. van Moerkerken is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als leeraar aan het gymnasium te Middelburg. Ds. J. J. Six Dijkstra te Cadzand vierde dezer dagen zijn 40jarigen dienst als predikant. Dr. W. M. Gunning, buitengewoon hoogleeraar in de oogheelkunde aan de Universiteit van Amsterdam, herdacht deze week den dag, waarop hij vóór vijf en twintig jaren aan de Utrechtsche hoogeschool den doctorstitel verwierf. Van een groot aantal zijner vrienden en oud-leerlingen werden hem bij die gelegen heid een paar fraaie boekenkasten en een album met de portretten der deelnemers aangeboden. In navolging van wat "thans voor ,de rijkskweek scholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rot terdam is bepaald, heeft de gemeenteraad van Groningen ook voor de gemeentelijke school voor vroedvrouwen, aldaar de toelating bepaald tot 30 jaren als uiterste termijn. Va.n 815 Sept. 1882. Ge boren: Een dochter van J. Bolier en M. van der Maas. C. de Blok en C. Tabbernée. P. Beuzenberg en N. Neerhout. zopn B. lleuseveldt en E. C. Harthoorn. F. Brandenburg en L. Dorst. P. L. Zonruiter en L. Bijkerk. W. G. Lemson en W. Tuinman. dochter M. Lokker en A. Biesheuvel. en zoon van L. R. Kingrnans en C. van Meurs. van J. Kaan en P. van Popering. J. Kloet en L.'de Jonge. Overleden: D. G. Koopman, oud bijna 5 m., z. W. Jongmans, oud 8 d., z.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2