ZIERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- sement Zierikzee. 1882. No. 71. Woensdag 13 September. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. DE KERMIS Bu itenland Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stukken, de redactie Itetreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. lAREMiS. is er weer, en gelijk we telken jare dit voor het stadsleven in menig opzicht belangrijk tijdperk zien terugkeeren als een soort van tijdwijzer, die in jaren met zomers 't begin van 't einde des zomers aankondigt, zoo zouden we thans, nu we een jaar beleefd hebben zonder zomer, wel -in den waan kunnen geraken, dat de kermis 't begin van 't mooie weer zal wezen. Inderdaad, zelden beleefden we een kermis met zulk fraai weer; een weertje om te stelen voor de lief hebbers van kermishouden. Dat mooie weer zal denkelijk ook de nog wat koele gemoederen wel wat aanwakkeren en opfleurenmaar anders zou 't maar een stille kermis zijn. Het is ook mogelijk dat de kermis zelf oud gaat worden en in verval geraakt. Hoe dit zij, tot heden toe is 't een net, aardig kermisje; we zouden haast zeggen een huiskermis, een onderonsje, zoo'n kermis zonder hurry en dron- kemanslawaai. Nu, des te beter, als de menschen zich eensdeels maar vermaken, want daar houden zij toch kermis voor, en anderdeels maar wat verdienen, want daar is 't met kermis velen toch ook om te doen. En voor dit een en ander is op de kermis gelegenheid genoeg, al is 't ook, vergeleken bij de rijke herinne ringen aan de schoone dagen van het verledene, een stille en niet volle kermis. Bij den heer DEN TOOM in de Concertzaal vindt men evenals elk jaar gelegenheid om onder 't genot van allerlei substantiëele genietingen zich te vermaken, en daarbij een aangename tijdkorting in de gevarieerde voorstellingen van de «Internationale Variété-troupe" onder directie van den heer Friedrich Pickaneser. Hals brekende, akelige kunsten ziet men er niet, doch men ziet en hoort er toch veel vermakelijks en kunstigs. Onder de heeren en dames zijn enkele oude kennissen, die toonen dat zij hun lesje nog niet vergeten zijn en er zelfs nog meer bij geleerd hebben, alsmede eenige nieuwe ken nissen, die wel verdienen gehoord en gezien te worden. De allerliefste kunsten met de duifjes van den Indiaanschen jongleur mr. Saïd Bourdwan verkiezen velen en wij met hen boven de vreeselijke toeren, die men op kermissen wel eens ziet. Verder hoort men er verschillende genres van zang en daaronderdoch we kunnen niet met name de onderscheidene artisten vermeldenlaat het publiek hen zelf maar gaan hooren en zien. De heer den Toom heeft plaats en verversching voor velen en hij verwacht er ook velen. Op het Havenplein staat het fraaie groote Cagliostro- Théater van den heer ALBER, dat eiken dag veel bezoekers trekt en dit ook ruimschoots waard is. Sommigen zeggen dat de voorstellingen van Alber met die van Basch kunnen vergeleken worden, ja zelfs 't in variatie daarvan winnen. Nog tal van andere «kleine" vermakelijkheden vindt men verder op de kermis, alsmede zeer fraaie wel gevulde kramen, waaronder bijzonder uitmunt die van den heer W. J. LAUWERSeen goeden ouden bekende, met een rijke étalage van barometers, ther mometers, verre- en tooneelkijkers, allerlei andere instrumenten en een groot assortiment van staal- en lederwerk en bijouterieën die alle door schoonheid en aanlokkelijke prijzen uitmunten. Doch we vertrouwen dat de ingezetenen van Schouwen en Duiveland in grooten getale met eigen oogen en ooren wel van alles kennis kunnnen komen nemen, zoodat wij er verder niets meer bij te voegen hebben en daarom eindigen met kermishouders en neringdoenden elk het hunne toe te wenschen. ZIERIKZEE, 12 September 188 2. Zaterdag had hier aan het hoefje »de Miere" een begin van brand plaats. Een paar jonge kinderen hadden in een onbewaakt oogenblik met lucifers ge speeld en een vuurtje gemaakt tegen den geteerden houten wand van de schuur. De vlam had zich reeds aan het houtwerk medegedeeld, toen gelukkig eenige personen toeschoten en het vuur bluschten. Gekozen tot lid van den Gemeenteraad te Tholen mr. J. H. L. van Buren, kantonrechter aldaar. Te Wissenkerke is tot lid van den Raad gekozen de heer J. L. Kluit. Een ongewoon proces kan gewacht worden. Donder dagochtend moest te 6 uur de boot van Middelburg op Rotterdam van eerstgenoemde plaats vertrekken twee minuten voor klokslag kwam een ingezetene met zijn dochtertje, wier bagage reeds aan boord was, aan de plaats van afvaart, doch de boot was ver trokken. Dadelijk begaven zij zich met een rijtuig naar Veere (alwaar de boot moest schutten) om daar aan boord te gaanzij kwamen echter te laat. De teleur gestelde persoon, die met getuigen het te vroeg vertrek kan bewijzen, heeft een eisch tot schadevergoeding ingesteld. Er valt weder een nieuw teeken van staatkundig leven op te merken onder een deel van ons volk. De vereeniging De Unie, die zich de opwekking van het staatkundig leven ten doel stelt, heeft zich gewend tot een liberale kiesvereeniging die zich vóór grondwets herziening hebben verklaard, en deze uitgenoodigd tot een algemeene vergadering te Utrecht op 24Sept-a.s. Ook de vereeniging voor algemeen kies- en stemrecht, het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond enz. zijn daartoe uitgenoodigd. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, zal de heer Patijn, nieuw benoemd burgemeester van den Haag, vooreerst zijn mandaat als lid der Tweede Kamer nog niet nederleggen. De nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, de heer J. A. H. W. baron van Heerdt tot Eversberg, begon zijn ambtelijke loopbaan als officier der marine, nam in 1861 als zoodanig zijn eervol ontslag en werd na de emancipatie der slaven in W.-Indië, in Juli 1863, benoemd tot districts-commissaris van het district Boven-Suriname. In 1868 verwisselde hij die betrekking met die van hypotheekbewaarder aldaar, en keerde in hetzelfde jaar wegens gezondheidsredenen naar Nederland terug. In 1869 werd hij referendaris chef van W.-Indische zaken aan het Ministerie van Koloniën, en in 1880 benoemd tot Gouverneur van Curagao. Naar men zegt was de milicien, die bij Naarden door een trein overreden en gedood werd, door zijn kapitein geroepen en stak hij alleen daarom den weg op dat uiterste tijdstip over. Is dit waar? Dan is die kapitein verantwoordelijk voor den dood van dien jongen man, want ieder weet dat aarzelen om aan zoo'n wenk terstond gehoor te geven, aanleiding geeft zoo niet tot straf dan toch tot een geduchten uitbrander, die door elk goed militair evenzeer wordt gevreesd als straf. Is hier een onderzoek niet noodzakelijk? In den gemeenteraad van Zutfen is de ietwat eigen aardige meening door een raadslid verkondigd, dat de gemeente de vrije beschikking had over hare ambte naren; dat zij dezen kon verplaatsen van de eene inrichting naar de andere, ook tegen den uitdrukkelijken wil der ambtenaren, ja zelfs buiten hun voorkennis. Dit werd gezegd naar aanleiding van een gevraagd ontslag dooi' een leeraar der H. B. S. Maar nu vraagt deze of hij, die eene benoeming heeft, waarbij uit drukkelijk de betrekking wordt voorgeschreven, volgens de zienswijze van dat Raadslid dan soms ook «tegen zijn uitdrukkelijken wil, ja zelfs buiten zijn voorkennis" te eeniger tijd kan aangesteld worden als torenwachter, binnenvader in het weeshuis, afslager of zoo iets onder den generalen titel van «gemeente-ambtenaar". In de vorige week vervoegde zich een Friesche dame bij eenige bewoners der Dijkstraat te Kralingen, wien zij een inteekenlijst benevens een boekje aanbood, met verzoek iets bij te dragen voor een onderwijzersweduwe uit Slooten (Friesland). Op de lijst stond aan het hoofd geschreven: Naam woonplaats bedrag, overigens was zij geheel blanco. In het bijgaande boekje evenwel waren een aantal namen ingevuld, doch enkele voorletters, daar achter het ingeschreven bedrag en blijkbaar alles door dezelfde hand geschreven. Zij gaf voor de weduwe zelve te zijn. De houding dier dame kwam den meesten spoedig verdacht voor, wat zij mede scheen opgemerkt te hebben, want eensklaps was zij verdwenen. Na onderzoek is gebleken, dat men hier met een oplichtster te doen heeft. Een ieder zij dus gewaarschuwd. Terwijl de Oosterspoortrein 60, Zondag 13 Augustus 11. genaderd aan het station Amersfoort, nog in bewe ging was beging eene aldaar wonende 45jarige gehuwde vrouw en huismoeder de onvoorzichtigheid om uit de verkeerde zijde van het spoorrijtuig te stappen. Dien tengevolge geraakte zij tusschen de treeplank van dit en van het daaropvolgende rijtuig, waardoor zij aan verschillende lichaamsdeelen ernstig werd gekneusd en is zij thans, niettegenstaande de meest zorgvuldige verpleging, aan de gevolgen dier kneuzingen overleden, De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging heeft eindelijk van officieele zijde antwoord ontvangen op haar herhaald schrijven naar de Transvaal en naar aanleiding daarvan is op de laatste bestuursver gadering besloten '1 aan de Nederlandsche Regeering te verzoeken een consul-generaal voor Nederland in de Transvaal aan te stellen en 2°. vanwege de ver eeniging een vertrouwd persoon naar de Transvaal te zenden, ten einde alle inlichtingen in te winnen, die de Vereeniging in staat zullen stellen het bij hare statuten beoogde doel te bereiken. Benoemingen, Besluiteu, enz. Z. M. heeft op verzoek, eervol ontslag verleend aan H. A. Hagen, als burgemeester van Ellewoutsdijk. Kunst, Wetenschap en Letteren. Van Hans Makart zal wederom een reuzendoek een rondreis door ons land doen, den Zomer voor stellende. Het doek is 7J/2 Meter breed en 4 meter hoog; het zal het eerst in Amsterdam ter bezichti ging worden gesteld. Egypte. Het gaat den Engelschen in Egypte geenszins gelijk Cesar op diens beroemden veldtocht, toen hij kwam zag en overwon. De Engelschen zijn gekomen, hebben gezien en kijken en verkennen nog dagelijks, doch

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1