"ZIERMZEESCME COURANT. i 1882. No. 70. Zaterdag 9 September. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD seinen! Beril» Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-A VOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f Afzonderlijke nornmers 5 cent, met Bijblad iO cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel '10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. I.AKEVU \Ai. Zierikzee, 6 Sept. Bij de op heden plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den Gemeenteraad alhier is jhr. mr. W. A. de Jonge gekozen met 105 van de 111 uitgebrachte geldige stemmen. Multatuli zal, naar men meldt, ook dezen winter geen lezingen in het land houden. Het slot der geschiedenis van Wouter in den zevenden bundel zijner Ideeën, nog niet geheel afgesponnen, zal waarschijnlijk eerst na den dood van den auteur verschijnen. Men deelt aan het Rott. Nbl. mede, dat de betrek king van burgemeester der residentie dezer dagen werkelijk aangeboden is aan jhr. mr. J. Roëll, lid der Tweede Kamer voor Utrecht. De heer Roëll heeft voor die waardigheid echter bedankt, verklarende dat hij de voorkeur geven bleef aan zijn mandaat als volks vertegen woord iger Een later bericht meldt, dat tot burgemeester van 's Gravenhage is benoemd, de heer mr. J. G. Patijn, lid van de Tweede Kamer. Jhr. van Sypestein is eervol ontslagen als gouverneur van Suriname en in zijn plaats is benoemd baron van Heerdt, gouverneur van Curasao. De »Adder"-commissie schijnt met het inwinnen der noodige inlichtingen ten naastebij gereed te zijn althans zij doet een laatste oproeping aan allen, die omtrent de laatste reis der «Adder" of het vergaan van dat vaartuig eenige feiten hebben mede te deelen, waarvan zij de commissie nog niet in kennis stelden, om dit alsnog zoo spoedig mogelijk te doen. De kans, dat de Duitsch-Engelsche mail voortaan in plaats van over België over Vlissingen verzonden zou worden, waarvan onlangs sprake was, schijnt vervlogen. De Belgische regeering heeft aangetoond, dat de ondervonden vertraging, waarom men tot de verandering wilde overgaan, niet te wijten was aan de Belgische spoorwegen, maar aan de stormen, waardoor de stoombooten oponthoud ondervonden. De Duitsche regeering schijnt geen rekening te houden met het feit, dat de Vlissingsche booten, die toch ook wel met die stormen te kampen zullen gehad hebben, niettemin geregeld op tijd aankwamen. Zondagochtend tusschen 3 en 4 uur heeft 't tusschen Haarlem en Halfweg g e s n e e w d. Er zullen wel weinig menschen in staat zijn, de juistheid van dit bericht te bevestigen of te betwisten; maar onze berichtgever is geloofwaardig, zegt het Dcigbl. Uit vrees dat de zomer ons nog meer dupeeren mocht, zullen wij hem echter niet beleedigen door aan te nemen, dat hij zijn grilligheid dit jaar zelfs zoover gedreven heeft. Door de Hooge Regeering is besloten om onder den spoorwegdijk in de gemeente Drunen in den nabijheid van den Overlaat een tunnel te maken. De ingezetenen zijn met dit besluit zeer ingenomen. De Evening Telegram van New-York gewaagt met grooten lof van de Zaandam", het eerste in Nederland gebouwde stoomschip der Nederlandscli-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, dat op 22 Augustus te New- York aankwam. Het blad noemt dit in een artikeltje, dat het «Dutch Enterprise" betitelt, een grooten dag voor de Nederlanders en verhaalt, dat het schip door een groot aantal personen bezocht werd en om de uitnemende inrichting aller bewondering wekte. De heer W. Yerplanke, gewezen wethouder te Biervliet, die in het begin van April reeds zijn ontslag nam als lid van den Raad der gemeente, heeft deze week schriftelijk zijn ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand ingediend. Toch wordt hij nog ter raadsvergadering opgeroepen, daar zijn opvolger, de heer J. T. Calon, zijn geloofsbrieven niet ingediend heeft. Zoo kan het gebeuren, dat men i-aadsJid tegen wil en dank blijft, omdat de gemeentewet geen tijd bepaald voor het indienen der geloofsbrieven. Midd. Ct. Dooi' den Gemeenteraad van Bergen op Zoom is een bedrag van f '100.000 beschikbaar gesteld voor de verbetering en verbreeding van het riviertje »de Zoom", terwijl f 91.100 is uitgetrokken voor ver betering der havenwerken. De residentie heeft een nieuwe openbare school noodig; de vorige school had f 40.000 gekost, wat reeds duur was. Nu vroegen Burgem. en Weth. echter f 60.000 aan. Dat vond de Raad toch te kras en om een speldje te steken bij die opdrijving der kosten, verlaagde hij de voorgestelde raming tot f 55.000, d. i. nog f 15.000 hoven de raming voor de andere school, die goed is. Deze negatieve vermin dering moest, naar uitdrukkelijk werd verzekerd, NB. nog al strekken als een wilsverklaring van den Raad, dat die vergaderi^l een vermindering der kosten voor den bouw van i scholen bepaald verlangt. Omtrent liet bezoek, 1.1. Vrijdag door de H.H. Gratama, van der Feltz, van Dedem en van der Hoop, ledën van de Tweede Kamer, vergezeld van de voorzitters der Scliuttevaers- en Zwartewatersvereenigingen, aan de werken van het Zwolsche diep gebracht, meldt de Z. Ct., dat de bezoekers bijna allen tot de overtuiging gekomen waren, dat de toestand van het vaarwater onhoudbaar is en dat alleen verbetering kan worden verwacht van de uitvoering van het vooi-stel der meerderheid van de indertijd benoemde staatscommissie, om namelijk den noorderleidam over de geheele lengte 200 meter van den zuiderdam te verleggen. De Prov. Gron. Ct. neemt voortaan dagelijks, ten dienste van den landbouw, een bericht op van filiale inrichting vau het meteorologisch instituut, dat een kort overzicht van de weerstoestand, alsmede de ver wachting van den volgenden dag inhouden zal. Die opneming geschiedt op uitnoodiging van eenige land bouwers, die er de redactie op wezen, dat de weer berichten van het meteorologisch instituut tegenwoordig, zelfs door vele der oudere landbouwers, «niet meer met een spottend glimlachje afgewezen, maar integendeel met belangstelling nagegaan worden." Sedert een paar jaren is te Ilpendam een maatregel in werking, die vooral in dezen natten zomer uitnemend voldoet. Een 8tal ingezetenen zijn namelijk, tegen I bezoldiging, aangesteld tot keurders van het hooi bij alle landbouwers onderzoeken zij nauwkeurig de hooibergen, met het oog op broeiing en gevaar voor brand. Uit den bijwagen van een diligence van Arnhem naar Oosterbeek viel Dinsdagmiddag op de hoogte van het station een dame, in die gemeente woonachtig, vermoedelijk door het leunen tegen het portier, dat niet goed gesloten was. De andere dames, in het rijtuig gezeten, riepen zoo luid zij konden, om den koetsier stil te doen houden; maar door het gedruisch, dat bij de verwachte komst van den Koning op dat punt der stad heerschte, werden zij niet gehoord. Het rijtuig reed voort. Toen later de voerman vernam wat ei' plaats had gehad, was men reeds op te verren afstand om nog terug te keeren en de passagier weder op te nemen. Dezer dagen had te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer L. J. Kesper, de algemeene zomer vergadering der Vereeniging van ingenieurs plaats. Na afdoening der gewone huishoudelijke aangelegen heden, werd door de commissie, bestaande uit de heeren A. C. Broekman, C. F. M. H. Schnebbelie en J. W. Welcker, verslag uitgebracht over den dooi den heer P. II. Kemper samengestelden catalogus van Nederlandsche waterstaats-literatuur over de drie laatste eeuwen. Deze catalogus, welke nagenoeg een twee duizendtal nornmers bevat, belooft een onmisbare vraagbaak te zullen worden, niet slechts voor de geheele Nederlandsche ingenieurs-wereld, maar ook voor waterschapsbesturen en dergelijke. Nadat tot uitgave vanwege de Vereeniging besloten was en de noodige gelden beschikbaar gesteld waren, werd er nog algemeen op aangedrongen den catalogus tegen lager prijs voor het publiek verkrijgbaar te stellen, waartoe het bestuur zijn medewerking toezegde. Voorts werd door den voorzitter medegedeeld, dat de heeren dr. H. G. van de Sande Bakhuizen, J. L. Cluysenaer, dr. E. F. van Dissel. W. H. van Hasselt, A. Iluët, Ph. W. van der Sleijden en J. M. Telders het lidmaatschap voor de commissie in zake eventueele herziening van de wet op het middelbaar onderwijs hadden aanvaard. Blijkens het jaarverslag had het bestuur zich te diei' zake reeds tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht, bij een uitvoerig schrijven. Het zal thans de taak van bovengenoemde commissie zijn mede te werken tot wegneming der fouten en bezwaren, welke de tegenwoordige regeling van het Polytechnisch onderwijs aankleven, en daartoe de noodige stappen te doen. Verder werden ter vervanging van de aftredende, niet herkiesbare bestuursleden, de heeren A. C. Broekman en P. H. Kemper, gekozen de heeren J. M. Telders en J. W. Welcker. Na afloop der vergadering vereenigden de leden zich aan een vriendschappelijken maaltijd. Onder het opschrift «Geldverspilling" bevatte het Handelsblad belangrijke mededeelingen en beschou wingen aangaande zaken, die in den laatsten tijd in het leger zouden zijn voorgevallen. Vooreerst vraagt zij of het waar is, dat in het kamp van Milligen volgens verouderde reglementen is geëxerceerd. «Bekend is het" zoo schrijft zij «dat de opperbevelhebber van het leger geen voorstander is van de nieuwe infanterie-reglementen en de voorkeur schenkt aan de stelregels, welke in vroegere jaren van kracht waren. «Daar evenwel bij de invoering dier reglementen uitdrukkelijk is bepaald, dat het Z. M. stellige begeerte is, dat van de gegeven voorschriften niet worde afge weken, kan er dus geen twijfel bestaan, of de vast gestelde reglementen moeten gevolgd worden. »Nu schijnt zich evenwel somwijlen het geval te hebben voorgedaan, dat hoofdofficieren, om, wat men noemt een plasdankje" te verdienen, in strijd met 'sKonings stellige begeerte toch nog de oude regle menten hebben toegepast." Is het Handelsbl, goed ingelicht, dan zijn er officieren in ongenade geraakt om geen andere reden dan dat zij volgens de bestaande reglementen handelden, maar van den Min. van Oorlog vertrouwt zij, dat hij die officieren in bescherming zal nemen. Vad. Woensdag viel in de kazerne van de Grenadiers en Jagers eensklaps een schot, en bij onderzoek bleek, dat het geweer van een jager bij 't schoonmaken was afgegaan en dat de kogel bij den man tusschen twee vingers doorgegaan was en hem licht gekwetst had. Twee miliciens, die op een verdieping bezig waren hun goed te pakken, schrikten geweldig, toen het lood met den inhoud van hun spekzakken kennis scheen te willen maken en daarna nog door twee houten zolderingen

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1