ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikee. 51 prijs na eene maand iS82. No. 69. Woensdag 6 September. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD JTIG KOOPJE, ENCYCLOPEDIE. 22.50. ij deze 5 groote aardigde kist. RKTBER1CHTEW. Binnenland. ihapKunst en Geschiedenis t verspreiding van kennis en lornamelijk naar Brockhaus zati, Ludewig, Jablonski, Bewerking van Brutel de la perden. Met een groot aantal -S. (Oorlogenontdekkingen a, gebruiken, plechtigheden mde geslachtenkeizers en j de afbeeldingen van hunne rijvingen, numismatiek, uit- godsdienstbegrippenmerk- I als nieuwehet ontstaan wallen, rechten en plicht- eten, handwerken, enz. enz.) J toonkunst, bespreking van ïundeplant- en dierkunde voortbrengselenenz. enz.) eigenaardige uitdrukkingen, d en bewijzen de hierboven *e belangrijke encyclopedie ar encyclopedieën van naam. al is dit nog zoo fraai, al die veel hooger en die een- nuttige en noodige buiten- )IE, geschiedt de zending fijnen van goedkoope Boeken Volkomen genezing door de Jandage Régulateur van l-eveteerd Breukmeester der n Ridder van verschillende e Antwerpen. TEN TE AMSTERDAM jug. 1882. 21/j pCt. 673/. 3 8111/, 4 102=/„ 102=/. 1011/, 2815/16 - .- 50e 1878 4 jd Rotterdam 3 ad Antw. '74 3 1869/70 li/4 1876 2 Esc. 5000 1 Esc. 100 1 1853/80 3 1877 6 1878 6 11798/1815 4 1855 5 1000 5 L. 100 4i/a 4 5 r 5 5 r 5 5 4 865 5 865 5 3 .tsch. Aand. 5 Aand. tiën 5 atiën 5 ën 1000 5 Oblig. 3 Obligatiën 3 ndeel e Sec. do. 7 t. Aand. COUPONS. Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier volgende artikelen k z e e, Aug. 1882. - 10 1 i t e r. f 9t'/i W/u 93*/a S2=j3 7378 643/ig 65/a 65>/« 65' 80'. 150 84'/; «1/, 101»/, 2313/,. 121 4715/„ 823/ 79"f. - ft it 3 518 t 141,eil! -ijl -J 'er- f 4,V - 2,4, a f J 8,50 a - 40, a - 6,75 a - 7,25 5,50 a - 5,80 5,75 a - 6,- 5,50 a - 5,80 3,a - 4,- IC/OH J a 9,50 a - 10,25 en Eieren te Zierikzee, Aug. 1882. 0,62i/a per 5 ons. 0,671/2 5 0.85 25 stuks. 1,- 25 Lakenman te Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAREXMAX. ZIERIKZEE, 5 September 188 2. Vrijdag werd te Oosterland het vergelijkend examen gehouden van de sollicitanten naar de betrekking van hoofd der openbare school in de kom dier gemeente. Het examen werd afgenomen door den heer W. J. van Gorkom, districts-schoolopziener bijgestaan door de heeren J. Th. Oosterman, hoofd eener school en dr. Z. T. Diehl, leeraar aan de H. B. School alhier. Vijf van de zes mededingers, die zich hadden aange meld, waren opgekomen. Zij werden na het examen allen op de voordracht geplaatst en wel overeenkomstig de behaalde punten in de volgende orde: B. Govers te Heenvliet, met 106; P. A. Hubregtse te Burgh, met 104; W. Jacobs te Numansdorp, met 102; N. Meyer te Vaassens, met 99 en G. Severein te Amsterdam, met 97 punten. Het Gemeentebestuur van Oosterland verdient allen lof voor de nette, gulle en humane behandeling, die de sollicitanten ondervonden. Den 12 Sept. a.s. zal het 40jarig bestaan der »Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank" feestelijk worden herdacht, 0. a. te Haarlem door een feestelijke vergadering, waarop de algemeene voorzitter der Ver- eeniging, Jhr. J. L. de Jonge van Zierikzee, de feestrede zal uitspreken, terwijl de bijeenkomst zal opgeluisterd worden door de zangvereeniging Harpe Davids van Amsterdam en het stedelijke muziekcorps van Haarlem. Gedurende de maand Augustus zijn te Lobith 2044 schepen uit Duitschland ingeklaard. Dit getal werd nooit te voren bereikt in een zelfde tijdvak. Het is niet ten onrechte, dat men van N.-Brabant en Limburg sprekende, wel eens de uitdrukking Klein Spanje" bezigt. De lui daar erkennen het zelf dat er iets Spaansch in hen zit, ja er zijn er, die nu nog trotsch zijn op 't Spaansch bloed dat zij in de aderen meenen te hebben. Bij gelegenheid van den te Tilburg gehouden histo- rischen optocht, waarin 0. a. ook een groep »Spaansche Edellieden" voorkwam, heeft de heer F.kassier aldaar, in een redevoering bij de uitdeeling der prijzen aan de deelnemers, onze vroegere verceniging met Spanje in herinnering gebracht, met dat schoon land, waarvan wij zooveel goeds genoten hadden. (Zwaard, strop, brandstapel, enz., enz., enz.) Hij wees er op hoeveel Spaansch bloed er nog in de aderen der Tilburgers vloeit en hoopje dat de Tilburgsche jongelui dien Spaanschen geest zouden voorstaan en dat edele Spaansche karakter nimmer zouden verloochenen, enz. Zoo kan men onze geschiedenis op haar kop zetten. In afwachting van de groote verbouwing, die de Haagsche schouwburg in 't volgende jaar zal ondergaan, is voorloopig reeds eenige voorziening tegen brandgevaar getroffen door 't aanbrengen van vier openingen in het tooneeldak tot afdrijving van rook bij eventueele verspreiding van stiklucht in geval van brand. De schuiframen, waarmede deze openingen kunnen worden geopend en gesloten, zijn bevestigd laan touwen, waarvan de uiteinden aan beide zijden der coulissen onder ieders bereik liggen. B. en W. hebben verder een crediet aangevraagd van f 4000, om, ter voorkoming of vermindering van brandgevaar in den koninklijken schouwburg, boven het toon eel een buizennet der duinwaterleiding aan te brengen. Een daartoe door den architect-directeur op gemaakt ontwerp zal nog dit jaar kunnen worden ten uitvoer gebracht. Het D. v. Z.-H. geeft eenige inlichtingen, naar aan leiding van het bericht, dat het Vad. onlangs meldde omtrent den Minister van Buitenl. Zaken, jhr. mr. Rochussen, die zich zelf, bij een door hem geprovoceerd koninklijk besluit, een nog al belangrijk aandeel van beschikbare staatsgelden zou hebben toegewezen, in den vorm van toeslag op het tractèment, in zijn vroegere betrekking door hem genoten. Die inlichtingen komen hierop neer: »Bij organiek besluit van 28 Aug. 1881, terwijl de heer van Lynden van Sandenburg Minister van Buitenlandsche Zaken was, werd wijzi ging gebracht in de rangen en in de minima en maxima der bezoldigingen enz. van het diplomatieke corps. Voor zoover hieruit verhooging van bezoldiging voortvloeide, werd hieraan echter niet terstond toe passing gegeven, omdat eerst blijken moest of de begrootingspost daartoe al dan niet ruimte lietmaar toen dit aan het eind van het dienstjaar wel het geval bleek te zijn, werd de zaak geregeld en ontvingen de diplomatieke ambtenaren datgene, waarop zij krachtens dat besluit aanspraak hadden. Onder dezen behoorde ook de tegenwoordige Minister van Buitenlandsche Zaken, krachtens zijn vroegere kwaliteit." De berichtgever van het D. v. Z.-H. voegt hieraan toe, dat met deze regeling niets ongewoons of onbe hoorlijks is geschied. De Minister Rochussen heeft een voudig een deel der bezoldiging in ontvangst genomen, welke hem in zijne vroegere functie, met al de ove rigen, die het genoten, volkomen rechtmatig toekwam. Utr. Vagbl. Zijn wij te veel-eischend, wanneer wij eene betere behandeling en verpleging voor den soldaat verlangen en deze als hoofdvoorwaarde stellen tegenover den eisch, dat ieder burger persoonlijk zijn dienstplicht zal vervullen? Men vergelijke slechts de verpleging hier en elders. Hier wordt de soldaat in alle mogelijke opzichten beschouwd als buiten de maatschappij staande. Zoodra hij de uniform aan heeft moet hij een geheel ander mensch geworden zijn met andere be hoeften, andere wenschen, andere eischen niet het minst wat betreft zijn voedsel, 't Mag goed, 't mag zuiver, 't mag gezond zijn, wat hij ontvangt, maar 'tis geheel anders dan hij liet gewoon is. Koffie en thee zijn zeldzaam voor hem geworden, boter en suiker zijn weelde en meer van die kleinigheden, waaraan hij in huis gewend geraakt was en die hij in dienst moet missen, tenzij hij ze zich voor eigen geld aanschaft. Een Engelsch soldaat daarentegen ontbijt met brood en koffie met suiker en melk; zijn middagmaal be staat uit aardappelen, vleesch en groente; na den middag ontvangt hij een flinke hoeveelheid thee; des avonds bestaat zijn maal uit brood met thee, of uit soep. Groenten en vleesch worden toebereid, zooals men dit in elk burger gezin gewoon is; voor een behoorlijke afwisseling wordt gezorgd. Deze bijzonderheden zijn ontleend aan de bepalingen omtrent de voeding van den soldaat in oorlogstijd; deze verschilt van die in vredestijd, doch in den regel slechts daarin dat de voeding dan iets eenvoudiger, maar daarentegen wat krachtiger is, terwijl ter ver goeding voor dien meerderen eenvoud de eene of andere versnapering wordt verstrekt, die bij den Engelschen soldaat bestaat in een glas cognac vóór het eten. In elk geval doet bovenstaande wel zien, dat de Engelsche soldaat in vergelijking met zijn Nederlandschen krijg- makker een weelderige tafel heeft. Hij kost dan ook per dag aan het Rijk 44 centen, tegen 22 V2 cent per dag voor den Nederlandschen soldaat, een prijs waarvoor in geen enkel ander leger de manschappen gevced worden. In Duitschland zelf, zoo gaarne als voorbeeld van overleg en zuinigheid op het gebied van het krijgswezen aangehaald, kost elke soldaat per dag nog 28 l/a cen^) Frankrijk 29, in Italië 30 cents. Nu mag men 't vrij een dwaasheid noemen voor den soldaat zooveel te willen eischen, maar dan blijven wij 't een dwaasheid noemen, van den burgerjongen te verlangen, dat hij met opgewektheid soldaat zal worden. Rott. Nbl. Aan militairen heneden den rang van officier, die te Leeuwarden in garnizoen liggen, is voortaan uit drukkelijk verboden, wanneer zij met dames wandelen en het regent, voor dezen de parapluie op te houden. Voor zichzelf mogen zij dit in 't vervolg natuurlijk evenmin. Den kommandant, die dit bevel uitvaardigde, bevelen wij "bij den Minister van Oorlog dringend aan voor overplaatsing. Hij heeft blijkbaar behoefte aan een drukker werkkring. Zulke dwaasheden toch bedenkt men niet, tenzij men met zijn leegen tijd geen raad weet. Rolt. Nbl. Sedert 1848 hebben wij reeds 152 ministers gehad, een respectabel cijfer dat op geen hoogen ouderdom voor eiken minister wijst. Vooral buitenlandsche zaken en koloniën schijnen moeielijk lang door een zelfden minister beheerd te kunnen worden; in de bedoelde 34 jaar traden er reeds 26 ministers aan 't hoofd van elk dier departementen op, dat is voor elk 1 y4 jaar. Dan volgt Justitie met 22, Oorlog met 21, Financiën met 20, Binnenland met 19 en Marine met 18 ministers. In dë stad Groningen wordt des Dinsdags een vrij belangrijke botermarkt gehouden. Op de laatste markt werden o. a. daar ook aangevoerd drie vaatjes boter, welke op de Vrijdag j.l. gehouden landbouwtentoon stelling te Zuidlaren bekroond waren met den tweeden prijs, en Ier aanbeveling op de markt waren de vaatjes met het opschrift «bekroond te Zuidlaren" voorzien. Ook was op dezelfde markt aangebracht een vaatje boter, dat eveneens ter tentoonstelling te Zuidlaren was gebracht, doch de eer der bekroning niet had genoten. Nu is er op de Groninger markt een com missie van keur, die eerst de puikste boter uitzoekt, welke alsdan in veiling wordt gebracht als eerste keur. Daarna wordt ten tweeden male de beste soort uit gezocht en in veiling gebracht als tweede keur en zoo tot vijfmaal toe. Wat wil nu het geval? De boter die te Zuidlaren niet bekroond was, werd geveild als eerste keur, terwijl een der drie bekroonde vaten slechts de derde keur en de beide andere de vijfde keur konden behalen. Zelfs de keuring van een tentoonstellings-jury valt dus niet meer als onfeilbaar te vertrouwen, want men mag toch wel aannemen, dat de marktmeesters goed in hun vak doorkneed zullen zijn. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur was men voor een koffiehuis op het Spui te Rotterdam bezig met de straat te schrobben, terwijl voor den ingang van de zich daar bevindende sluis eenige schippers met hunne vaartuigen lagen te wachten tot deze open ging. De straatschrobbende vrouw had de onoplettendheid het vuil in plaats van in het Spui op een der vaar tuigen te vegen, waardoor de schipper zoodanig in woede ontstak, dat hij met zijn haak de ruiten harer woning insloeg. Gelukkig was de politie spoedig aan wezig, en voorkwam zij daardoor misschien verdere onheilen. Woensdagavond j.l. dreigde in de buurtschap Nes van de gemeente Nieuweramstel de Amsteldijk door te breken. Het bestuur van den Bovenkerkerpolder nam voorloopig maatregelen om bet gevaar te bezweren, in afwachting dat de opzichter van het heemraadschap van den Amstel en Nieuweramstel, welk college met het onderhoud van deze waterkeering is belast, ter plaatse zou zijn. Zoo werd een doorbraak voorkomen, die, zoo zij was geschied, in eenige uren minstens 2000 hectaren zeer vruchtbaar land blank zou hebben

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1