IR1KZEESCHE COURANT voor liet arrondis- juêtA semen! Zierikzee. No. 68. Zaterdag 2 September. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ;enmantels, 1ILTONS. EN MOEIELIJK GEVAL. Vergadering van den Gemeenteraad ijke Stand te Zierikzee. .DVERTENTIEN. Mr. W. A. DE JONGE, NTV ANGEN: ONMANTELS, BURNOUS, JOH. OCHTMAN. iourant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-A VOND uitgezonderd op FEESTDAGEN, r drie maanden f 1,Franco per post ƒ1,- mderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct ikken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. kent de geschiedenis van Paris en de schoone Helena en de trotsche le preutscke Pallas met haar blauwe die van Troje en hoe die wereldstad werd en te gronde ging, enkel en lat Paris had gezegd, dat Venus de ■as van de drie godinnen bovenge- aarop Venus had gezegd tot Paris de schoonste vrouw der wereld zon n dat was Helena, de vrouw van en daaruit ontstond de Trojaansche zeker nu nog niet uit zou zijn, als de ie krijgers zieli niet door het houten len laten foppen. Nu, men kent die laar te Pestli in Hongarije kent men niet zoo goed of men is daar voor geruchtje vervaardanders had men den zonderlingen wedstrijd gehouden, dezer dagen heeft plaats gehad, n.l. onstelling van mooie vrouwen en iet daarbij uitgeloofde prijzen, premies ichriften voor de schoonste exemplaren, s moet nog wat anders geweest zijn intoonstelling van zuigelingen, gelijk in Engeland wel gehouden heeft, of rijd van dikke heeren, zooals de Aine- ms hebben uitgeschreven, an Troje was alleen om uitspraak te maakte bet hem in zeker opzicht jkte meer daar hij maar drie exeni- ra, Athena en Aphrodite te beoordeelen •van de laatste hem zijn onderzoek ndien zeer vergemakkelijkte, terwijl ook overgedienstig was om hem n te geven. Maar die arme Pesther i moest over 150 ingekomen exem- leel vellen en uitmaken wie van die 150 jn meisjes wel do allerschoonste was. en bracht de jury met haar onderzoek dat was waarlijk niet lang. Menige ry zou zich veel langer met zulk een jen bezig gehouden. Men moet die iry bewonderen. In tweemaal 24 uren it te maken! Doch de heeren zijn er Evenals de groote brand van Troje jaren na 't oordeel van Paris kwam, er voor die heeren van de jury ook vat in 't vat liggen dat niet verzuurt, t zij, de prijs van de allerschoonste n de .schoonste Hongaarscbe vrouwen j 150 schoonen uit de schoonen is iry toegekend aan Cornelia Szekely, de locbter van een staatsbeambte. Het is zich te wagen aan de schildering hoonste vrouw uit 150 schoonen. Men aan 't geen de dagbladschrijvers zooal geschreven hebben. Zoo vindt men inen, zij is een bruneette met schitte- jn en eene gestalte, slank als een liane", nette" en die „schitterende oogen" er door; maar die liane! Men moet een liane een West-Indische klim- of it is, die de boomen wurgt en ver- reizigers verstrikt en doet struikelen, tot gymnastiekladder dient, daarbij aai is als kabeltouw. „Slank als een je durft de man 'tschrijven! 'tIs te t de president der jury 't in zijn rap- niet gezegd heeft. i heeft den prijs verworven, n.l. een anten bezetten armband met de inscrip- rnationale wedstijd van 1882 om den choonheid. „Aan de schoone Cornelia", y-leden hebben Cornelia verzocht om iografisch portret, ten einde dat te menigvuldigen en er exemplaren van i aan alle geïllustreerde tijdschriften i van de oude en de nieuwe wereld, nen alle menschen althans 't portret me Cornelia zien. (Zoodra wij 'tpor- ons blad ontvangen hebben, zullen we ons bureau tentoonstellen.) Cornelia heeft eenige dagen uitstel gevraagd. Zij heeft een flnweelen kleed in de maak, waarin zij zich wil laten photografeeren, en dit kleed was nog niet klaar. O, IJdelheid der ijdelheden! Dus ook hij Cor nelia niet alles echt Ook zij als zoovele barer schoone znsteren in den waan, dat een mooi fluweelen kleed nog mooier zal zijn dan zij zelf Toch is 't menschkundig van Cornelia. Zij zal bedacht hebben, dat baar vrouwelijke be- kijksters vooral naar haar toilet zullen kijken. Zij wist het zeker dat eens een (toch mooie) dame zevenmaal de proef van den photograaf afkeurde omdat haar japon niet naar haar zin zat. De bewonderaars der vrouwelijke schoonheid meecen dat de schoonheid in de vrouw zelf moet zitten, in haar gelaat, haar gestalte enz. De vrouwen zelf zoeken ze in de japon. Laat ons die heilige onnoozelheid eerbiedigen. Behalve Cornelia zijn nog 10 andere meisjes bekroond. Had men dit maar gelaten. Er kan toch maar één Pestli verwoest worden, en waarom nu 139 ongelukkigen gemaakt! en 10 niet-gelnkkigenen één allergelukkigste of doch dat kan nog terecht komen als de fluweelen japon goed uitvalt en de photograaf treft die japon goed. Naar men verneemt heeft Barnum reeds een expeditie uitgerust om een aanslag op Pesth te wagen, ten einde de schoone Cornelia machtig te worden. Hij wil haar in alle steden en vlek ken der groote Unie laten kijken. Ook zijn sinds een paar dagen te Pesth vele verdachte ge zichten gezien, behoorende aan agenten van eenige Rotbschildts, Pereires, v. d. Bilts en Bennets, alsmede van Russische boyaren, Indische nabob's en verloopen Khedives, 't Is of de onweerzwan- gere wolken zich al rondom Pesth samenpakken. Ook wordt Cornelia reeds door vele schoonen met een oor aangezien en de andere schoonen mompelen onder elkaar dat zij van alles de schuld is en dat het haar eigen schuld is, dat zij de schoonste is van allen; maar dat zij er ook nog niet is, en dat het fluweelen kleed best kan tegenvallen, en dat zij ook zoo mooi niet zal blijven en dat alle schoonheid is als een bloem des velds enz. enz. Het einde is er nog niet van te voorzien. T E ZIERIKZEE, gehouden den 30 Augustus 1882. Voorzitter Mr. J. Mauritsz Ganderheijden, Burge meester. Afwezig zijn de heeren Mr. Moolenburgh, ongesteld, Mr. Moens, Mr.Schneiders van Greijffenswerth en Jhr, van Kinschot, buiten de gemeente. De heer W. A. Ochtman is gedurende de voorlezing der notulen in de vergadering gekomen. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden voorgelezen, waarna de heer Zuurdeeg te kennen geeft, dat hij het beleefd vindt van den Secretaris, dat de kwetsende woordendie hem in de vorige zitting door den heer Moolenburgh zijn toegevoegd, niet in de notulen zijn opgenomenen hij daarmede onder andere omstandigheden ook tevreden zou zijn. Thans heeft hij evenwel redenen om te verzoekendat die woorden in de notulen worden opge nomen. In de vorige vergadering was Spr. in eene moeilijke positie. Hij kon den heer Moolenburgh niet volgen op het terrein van personaliteiten, zonder zijn gegeven woord te breken. Daar de heer Moolenburgh thans hier niet tegen woordig isbepaalt Spr. zich bij zijn verzoek om het gesprokene in de notulen op te nemen, zonder meer. Nadat de Voorzitter en de heer Boeije hadden opgemerkt dat zij meenen dat er, ook met het oog op het Reglement van Orde, geen bezwaren zijn om aan het verzoek van den heer Zuurdeeg te voldoenwordt hiertoe besloten en worden de notulen daarna goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen: 1°. eene circulaire van het hoofdbestuur der Neder- landsche Yereeniging tot afschaffing van sterken drank, gericht aan de gemeenteraden van het koningrijkmet verzoekdat die radenten einde de werking der Drankwet zooveel mogelijk aan haar doel te doen beantwoorden gebruik zullen maken van hunne bevoegdheidom '1°. wijken, buurten of straten aan te wijzenwaar verkoop van sterken drank in het klein niet of niet dan onder zekere voor waarden mag worden vergund; 2°. eischen te stellen voor de localiteitenwaar verkoop van sterken drank in het klein rnag worden vergund. "Verder wordt in die circulaire gewezen op nog andere voorzieningendie door de gemeente-' besturen kunnen worden genomen, om in den geest der Drankwet mede te werken tot beteugeling van het gebruik van sterken drank en eindelijk op de wenschelijkheid om zich aan de Vereeniging aan te sluiten. Ter inzage van de leden gelegd ter Secretarie; 2°. een schrijven van Mej. R. M. Breetvelt, houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de Meisjesschool, en bericht, dat zij niet vóór '16 November e.k. in functie zal kunnen treden. De Voorzitter deelt mede, dat Burgem. en Weth. de benoemde nog hebben verzocht hare indiensttreding zooveel mogelijk te bespoedigen. Voor kennisgeving aangenomen; 3°. een brief .van den Minister van Binnenlandsche Zaken met toezending van een schrijven van zijn ambtgenoot van Justitie, waaruit blijkt, dat de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht niet voor 1 Mei 1884 zal plaats hebben. De Minister vertrouwt, dat de Raad thans niet langer zal dralen tot herziening van de strafverordeningen over te gaan. Gesteld in handen van de Commissie voor de Straf verordeningen 4°. een verzoekschrift van het bestuur der Vereeniging tot oprichting eener Ambachtsschool te Zierikzee, met kennisgeving, dat de Provinciale Staten van Zeeland aan de Vereeniging gedurende 5 jaren eene jaarlijksche subsidie van f 300 hebben toegekend, onder voorwaarde evenwel, dat de gemeente Zierikzee voor gelijken tijd een bedrag van f 200 toekent en met verzoek haar genoemde subsidie van de gemeente, in te gaan met 1883, te verleenen; 5°. een verzoekschrift van den heer E. "W. Mus, civiel- architect te Zierikzee, dat hij voor eigen rekening eene ambachtsschool en industrieschool heeft opgerichtdie thans door 13 leerlingen wordt bezochtdat de zuivere inkomsten daarvan 10,50 per maand) te gering zijn om er meerdere uitbreiding aan te geven, waarom hij den Raad verzoekt, hem tot instandhouding dier inrichting, eene jaarlijksche toelage te verleenen, al ware het slechts van f 100. "Wordt besloten deze beide verzoeken te stellen in handen van Burgem. en Weth. om prae-adviës; 6°. een verzoekschrift van den onderwijzer aan de school voor minvermogenden (Tusschenschool), A. J. P. Mazure, om met den 30 September e.k., wegens vertrek naar elders, uit die betrekking te worden ontslagen. Op voorstel van Burgem. en Weth. en overeenkomstig het advies der Plaatselijke Schoolcommissie, wordt het gevraagd ontslag eervol verleend; 7°. de rekening over 1881 van het Burgerweeshuis. Gesteld in handen van de heeren W. A. Ochtman, de Looze en de Crane, tot onderzoek en verslag. Bij monde van Dr. Goemanswordt namens de daartoe benoemde Commissie verslag uitgebracht: '1°. omtrent de rekening der gemeente over 1881. Overeenkomstig het advies der Commissie wordt deze rekeningdie tot geene bijzondere aanmerkingen aan leiding heeft gegeven, goedgekeurd in ontvang opf 134592,42 in uitgaaf op130944,Ö85 met een goed slot van 3648,335 De heide Wethouders hebben zich van deelneming aan dit besluit onthouden; 2°. omtrent de rekening der d.d. Schutterij over 1881. De Commissie maakt evenals in het vorige jaar de op merking, dat het wenschelijk zou zijn geweest een post van uitgaaf ad f '150 voor vuur, licht en schrijfbehoeften meer te specificerendoch adviseert overigens tot voorloopige vaststelling der rekening, op een ontvang van. f 937,60 een uitgaaf van 938,60 en een nadeelig slot van f 1, Wordt besloten de rekening voorloopig vast te stellen en aan Ged. Staten ter definitieve vaststelling toe te zenden en de gemaakte opmerking mede te deelen aan den Schuttersraad. Namens Burgem. en Weth. biedt de Voorzitter den Raad aan, de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente met memorie van toelichting, henevens de begrootingen van het Burgerlijk Armbestuur en van de d.d. Schutterij, allen voor 1882. De Raad stelt deze stukken tot onderzoek en verslag in handen van de H.H. Moolenburgh, W. A. Ochtman en van Kinschot. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een raadslid op 5 September e.k.in de plaats van Mr. J. M. Isebree Moens, worden benoemd, de H.H. de Looze en de Crane en tot plaatsvervangers de overige leden. Naar aanleiding eener kennisgeving van den heer J. C. Montijn, dat hij in deze maand de gemeente metterwoon heeft verlaten, wordt hem op voorstel van Burgem. en Weth. afschrijving verleend van zijn aanslag in den lioof- delijken omslag voor 23,335. Een ingekomen schrijven van de Wed. S. Logmans, houdende nadere reclame tegen haar aanslag in den hoof- delijken omslag, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. ter zijde gelegdomdat thans alleen beroep bij Gedeputeerde Staten geoorloofd is. Aan de belanghebbende zal hiervan worden kennis gegeven. Een verzoekschrift van J. Meesters, geb. de Graaff, om meerdere belooning voor het schoonhouden van het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, wordt gesteld in handen van Burgem. en Weth. om prae-advies. Aan de orde is, het rapport der Commissie voor de uitgraving én aflevering van zelkasch over de door Dr. W. D. Gratama ingediende verslagen van zijn onderzoek naar zelkasch en declaratie van kosten ad 549,92, waarvan de behandeling in de vorige vergadering aangehouden is. De Voorzitter opent de beraadslagingen. De heer de Crane vraagt of het onderzoek door Dr. Gratama is gedaan zonder dat daarvoor een crediet is aangevraagd en zonder machtiging van den Raad. De heer Boeije meent, evenals de Voorzitterdat de opdracht is geschied met voorkennis van den Raad. en dierbaarste dat de mensch op aarde are liberaal insinueert niet, scheldt niet, is niet met opzet onoprecht en oneerlijk." gschrift kan O. S. V. door zijne tegen- gegeven worden; in zijn stukje is toch zweem van schelden, lasteren, of wat dies jvinden. Maar dan is O. V., blijkens zijn en liberaal, althans geen waar liberaal; iheldt een gedeelte van de menschen van ,v( voor Jan Rap. Enfin, misschien beter Jan Salie! Het geheele stukje van O. V. stempel van volbloed-anti-revolutionaire we gunnen den anti-revolutionairen de '.den. zegt, dat O. S. V. het een ouderling nt, dat deze een orthodox predikant V. tast hier mis; 'fckan zelfs een dubbele Zijn, als hij beweert dat O. S. V. iemand jn naar een orthodox predikant kwalijk /eerst, omdat het in 't geheel niet in het <.i O. S. V. is uitgedrukt, en ten tweede, ,'it te bewijzen is, dat O. S. V. voor zichzelven \en zou kunnen nemen met het beroepen odox predikant. en volzin, waarin O. V. zich beroept op :n, in welken volzin een hinderlijke taal- ingetroflen, bewijst hij niets anders, dan den leiband loopt van anderen en dus verstand heeft gevangen gegeven. Geen e dusde hoogste gave, die de mensch Schepper heeft ontvangen, waardoor hij alles van het dier onderscheidt, n.l. het maar ongebruikt op zij te zetten: dit grootste spotternij met de gaven der d en dus ook met God zeiven. C. SCHILLEMAN. choolnieuws. •ct. is op verzoek eervol ontslag verleend si' A. J. P. Mazure, als onderwijzer aan r minvermogenden. 3ÊTIJDXNGEN. JITGEZEILD. ZIERIKZEE. ant", kapt. Fodd, van Zierikzee naar dand. le of the Plym", kapt. Matthews, van ikzee naar Engeland. tie", kapt. Tonkin, van Zierikzee naar eland. rAN 25 Aug.1 Sept. 1882. Geboren: van C. Kleppe en M. Berrevoets. F. Verschuur en M. Lookman. I. M. Phernambucq en C. M. Dekker. Overleden: •erge, 81 j., weduwn. g, 9 m., d. w., d. z. eboren IV-A. CORNELIA, J. C. VAN MERVENNÉE A. E. E. VORSTHEÜVEL LA BRAND. 1 September 1882. Algemeene kennisgeving. ilo or de menigvuldige bewijzen van helang- ling, ons betoond tijdens de ziekte en i van onzen geliefden vader en behuwd- eer M. VAN DEN ENDE, betuigen wij jken dank. 1 September 1882. Uit aller naam H. C. VAN DEN ENDE. L. M. VAN DEN ENDE. LIBERALE KIESVEREENIGING alhier voor de aanstaande verkiezing van een :andidaat gesteld den heer i het Openbaar Ministerie hij de kanton- het arrondissement Zierikzee, die deze 'eeft aangenomen. Namens het Bestuur J. MOOLENBURGH, Voorzitter. I. J. FRANSE, Secretaris. NTELSTOFFEN,

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1