ZIER1KZEESCHE COURANT voor het arrondis- sesient Zierikzee. 1882. No. 67. Woensdag 30 Augustus. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Hu wel ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct> Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAA'. Binnenland. ZIERIKZEE, 29 Augustus 1 88 2. Programma van het vierde en laatste Zomer-Concert i n Parklust, op Vrijdag 1 September a.s., 's avonds half acht precies. 1. Reunion. Pas-redoublé, Zinnen; 2. Fest-Ouverture, Hamm; 8. Fantaisie »der Fveischütz", von Weber 4. Albumblatter Potpourri, Roedel; 5. Arnhemsche Tentoonstelling-Marsch, Kwast; 6. Ouverture. Une fête champêtre, Labory; 7. Le postillon d'amour. Valse, Resch8. Fantaisie »La fille du régiment", Kom; 9. Schalk. Grosses Potpourri, Kiesler. Zoo rust dan eindelijk de storm van geschrijf en de galm der weeklachten over de ministriëele crisis, en kunnen we in dat opzicht weer gerust ademhalen en 's avonds het hoofd nederleggen in de bewustheid, dat het land niet zonder verantwoordelijke regenten is, maar dat de mannen, die nog steeds 's Konings vertrouwen genieten, waken. En waarom zou men geen vrede hebben met het kabinet! Vooreerst was volgens velen de aanleiding tot de crisis geen genoegzaam dringende, zoodat de ministers best hadden kunnen blijven, doch ten anderen zou 't op dit oogenblik maar zeer moeielijk, zoo niet onmogelijk zijn, een ander kabinet te vinden, dat beter was dan 't nu gereconstrueerde en dat meer levensvatbaarheid bezat. De crisis zelf heeft dit genoeg zaam bewezen. Aan een liberaal kabinet was niet te denken; aan een kabinet uit de clericale fracties evenmin. Hoe eigenaardig gedoemd om rustelooze en onverzoenlijke oppositie te zijn, als regeeiingspartij zijn de clericalen totaal onvermogend; hun leiders zeggen dit zelf. Welnu, waarom zou men zich dan niet neerleggen bij 's Konings van den beginne af aan dén dag gelegd besluit, om het ministerie van Lijnden te handhaven. Er zal nu slechts één nieuw man in het kabinet optreden, n.l. de heer de Brauw. Mogelijk wordt nu de opruiming van den Indischen augiasstal ook uit voerbaar; want die is dringend noodig. Het is toch uit de zaak van generaal van der Heyden maar al te klaar gebleken, dat er kwade factoren in het Indisch bestuur meetellen, die hoe eer hoe liever dienen uitgeworpen te worden, willen niet in plaats van de wet, allerlei groote en kleine intriganten het beheer der koloniën in handen krijgen. Wat hier van Oost- Indië geldt, gaat ook voor een groot deel door van de West, waar 't ook een ongezonde boel schijnt te zijn. Nu het rapport der commissie in zake het adres van generaal van der Heyden algemeen bekend is, zal het aftreden van den heer van Goltstein wel zeer weinigen hinderen. Is de minister weg, dan zijn er ook geen gerekte discussies meer te vreezen bij de behandeling van het rapport, en laat het zich ver wachten dat het er met algemeene stemmen door zal gaan. De heer van Goltstein, die ofschoon wel te goeder trouw, toch in die zaak blijkbaar zich veel te veel door valsche klokken heeft laten beluiden, komt er dan tevens nog al gemakkelijk af, terwijl de openbare meening althans eenige voldoening heeft. Om echter te maken dat in Indië niet al dra een ander het slachtoffer wordt van de intriganten, die daar blijkbaar veel vermogen, daarvoor kan een nieuwe minister eerder iets doen, dan de oude, die er zoo nabij in betrokken is geweest. Jhr. mr. W. M. de Brauw, de nieuwe Minister van Koloniën, was pas sedert Maart j.l. administrateur der algemeene thesaurie bij het ministerie van Financiën, in welke betrekking hij de opvolger van den heer W. A. Ribbe is geweest. Voor dat tijdstip was hij bijna 8 jaar lang (van 8 Juni '1874 af) chef der derde afdeeling van het departement van Koloniën. De derde afdeeling is van dien aard, dat de chef er van, die tevens chef van het kabinet des Ministers is, geheel op de hoogte der koloniale zaken kan wezen, zoodat men in den heer De Brauw in elk geval een bekwaam man heeft gekregen. In één opzicht is de reconstructie van het kabinet nog van groot belang en zeer te waardeeren als de beste oplossing der crisis. Bij herhaling is namelijk reeds gebleken, dat de ministers zich bleven bezig houden met de onder handen zijnde wetsontwerpen, zoodat de parlementaire arbeid door de dertien weken lange crisis, niet zoo behoeft geleden te hebben als anders zeker het geval zou geweest zijn. In dit zitting jaar zal nu wel niets meer uitgevoerd worden, maar voor het volgende kan men althans iets verwachten. De nieuw benoemde Minister van Koloniën, jhr. mr. Willem Maurits De Brauw, is geboren den 24 Aug. 1838 en dus juist op zijn 44en jaardag Minister geworden. In den nacht van Zaterdag op Zondag trok hier een vrij zwaar onweder over met hevigen regen. Voor zoover wij vernamen is echter hier in den omtrek daar door geen schade geschied. Op onderscheidene plaatsen is anders in de laatste dagen door den bliksem brand 'oht'staan of zijn er menscben gedoodzoo wevd onder Schanvoud'e (N.-Holl.) een boerenmeid door den bliksem getroffen én gedood te Akersloot sloeg de bliksem in een bewoond huis, waarin hij eenige schade aanrichtte, terwijl man, vrouw en kind, die aan tafel zaten, brandwonden bekwamen. Op een desbetreffende vraag van Ged. Staten van Limburg heeft de Minister van Waterstaat enz. ge antwoord, dat hij denkt tegen April e.k. den post pakketten-dienst op alle postkantoren in te voeren. In de 17e Algemeene Vergadering van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs, dezer dagen gehouden, is door de heeren Huet en Dozy een voorstel gedaan strekkende om het middelbaar onderwijs dienst baar te maken aan de vorming van onderwijzers bij het lager onderwijs. De punten van dit voorstel zijn 1°. Het diploma van eind-examen van de H. B. school met vijfjarigen cursus geve bevoegdheid tot het verkrijgen van den rang van hoofdonderwijzer behoudens de ver plichting tot tweejarige oefening in de practijk en het volgen van de normaallessen gedurende dien tijd. 2°. Hetzelfde gelde ten opzichte van het eind-examen eener H. B. school met driejarigen cursus voor den rang van (hulp)onderwijzer behoudens dezelfde verplichtingen. Het denkbeeld van de heeren, wier praeadvies door deze voorstellen is uitgedrukt, getuigt van ambitie om het middelbaar onderwijs is nog wijder kring rechtstreeks voordeelig te maken voor lien die het volgen en tevens van den goeden wil om de lagere school aan onderwijzers te helpen. Meer is er echter niet ten goede van te zeggen; want als 't uitgevoerd werd zou het tot schromelijke teleurstelling voeren, zoo niet den nekslag geven aan ons lager onderwijs. Met 1 Sept. zal de dienst van den stoomtram Bergen op ZoomTholen geopend worden, voorloopig met 6 treinen per dag heen en weer. De afstand zal in 23 minuten worden afgelegd. Dat er onder de ijveraars voor de scholen met den Bijbel zijn, die er wat voor over hebben, kan o. a. blijken uit het door de Standaard vermelde feit, dat den 17 Augustus te Rotterdam iemand f 60,000 in de bus der collecte heeft gestoken voor den bouw van zulk een school. Voor zestig mille kan wezenlijk een aardig schooltje gebouwd worden, dat het in weelderigheid nog kan winnen van de mooiste open bare scholen. Dat men voor al dat geld echter per slot van rekening toch nog niet kan hebben een school met den Bijbel, om de eenvoudige reden, dat dit volgens de lui zelf onmogelijk is, dat zal wel een weinig teleurstelling baren aan den gever. De zestienjarige jongeling uit Yerseke, die verdacht wordt van den diefstal van 15000 teel-oesters op een der Yerseke banken, is te Brussel aangehouden en, zal uitgeleverd worden. Nu te midden der verwikkelingen in Egypte, tegelijk met het bericht, dat de Engelsche troepen Port-Saïd bezet hebben, bekend werd dat het zoogenoemde Nederlandsch hotel aldaar door de erfgenamen van Z. K. H. Prins Hendrik aan de Engelsche Regeering verkocht is voor 87000 pond st., nu verwekt dat vrij wat gepraat. Toch is het niet anders dan een goede verkoop te noemen. Dat hotel heeft veel geld gekost, nooit ergens toe gediend dan om nu en dan door onze voorbijreizende landgenooten als een curiositeit bekeken te worden, en het kostte jaarlijks nog vrij wat aan onderhoud. Het is dus zeer verstandig van de erfgenamen, dat zij het van de hand gedaan hebben. Maar deze zaak geeft ook weer een ongezochte gelegenheid om inzicht te krijgen in het zedelijkheids gevoel der Engelschen, althans van een deel dier natie en wel van die invloedrijke kliek, die de Times ex ploiteert. In dit blad toch werd zonder blikken of blozen verwondering uitgedrukt, dat de Engelsche regeering dat Nederlandsche hotel heeft gekocht en 't niet maar doodeenvoudig heeft genomen, dat is ge stolen. En zoo iets vindt men in een blad, dat bij wijlen zich verheft 't officieus orgaan der regeering te zijn! Z. M. de Koning heeft voor f 84,000 aangekocht het Wiesselsche bosch, gelegen bij Apeldoorn en grenzende aan de bosschen van Het Loo. Nabij Bath is aan boord van het Eng. stoomschip »Verona" kapt. Gordon, een der stoomketels gesprongen. Onder meer persoonlijke ongelukken wordt de dood gemeld van een der machinisten. Het schip is naar Antwerpen teruggesleept. De onderhandelingen, die sedert geruimen tijd gevoerd zijn, omtrent den aankoop van een gedeelte der bezittingen van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik te Baarn en omstreken, zijn thans zoover gevorderd, dat de zaak haar beslag krijgt, zoodra het gedeelte der regeling, dat op de Stoomvaartmaatschappij «Zeeland" betrekking heeft, door de belanghebbenden zal zijn goedgekeurd. Daar omtrent zal op een vergadering in de eerste helft der volgende maand beslist worden. Tot de gronden, welke de combinatie van de hooge erfgenamen van den Prins wenscht over te nemen, behooren o. a. ook die, welke indertijd te Baarn in erfpacht zijn uitgegeven en met villa's zijn bebouwd. Het voornemen bestaat volgens het Hbl. om aan de houders dier erfpachten gelegenheid te geven, hun beperkt zakelijk recht, door tusschenkomst van den notaris Cam bier van Nooten te Soestdijk, in eigendom te veranderen, door betaling eener som, berekend volgens een pacht van 3 pCt., zoodat de afkoopsom voor elke 100 pacht, die thans betaald wordt, f 3333,33 bedraagt. Vad. Volgens bericht uit Berwick is het Schiedamsche schip «Merchant", dat onder beschuldiging van smokke larij door de Engelsche kustwacht was in beslag genomen, weder in vrijheid gesteld, zijnde de beschul diging ongegrond bevonden.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1