Z. M. heeft aan den heer W. baron van Goltstein eervol ontslag verleend als Minister van Koloniën en tot Minister van Koloniën benoemd jhr. inr. W. M. de Brauw, administrateur bij de generale thesaurie. Hiermede is thans het kabinet van Lijnden gerecon strueerd. Volgens een Reuter-telegram is een Nedevlandsch schip «Koopman" dat eenige dagen nabij Berwick voor de Engelsche kust lag, door de kustwachters in beslag genomen, onder beschuldiging van smokkelen. De lading bestaat uit tabak, sigaren, spiritualia en dergelijke artikelen. Uit de peilingen, door de beambten van den water staat en van het loodsAvezen gedaan in den nieuwen waterweg, blijkt, dat de diepte in de westgeul tusschen 42 en '19 Aug. weer aanzienlijk is toegenomen. Jannetje Struyk, de zoogenoemde millioenen-juffrouw, is thans te Rotterdam in hechtenis genomen. De zaak staat in verband met van de firma Bosch, juwelier te Amsterdam, door de juffrouw gehuurde diamanten, tot een bedrag van f '100,000, naar men zegt. Op een orgelconcert zeide een dame tot een andere, na een mooi stuk gehoord te hebben, «hoe schoon!" »Ja", zeide de andere, «'t is mooi, maar nu zal je straks de «vox populi" nog eens hooren; dat 's nog veel mooier". Benoemingen, Besluiten, enz. De commies der 'le kl. bij 's Rijks belastingen, C. Bierens, is tegen '1 Sept. a.s. verplaatst van Zierikzee naar I-Ianssveert. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan J. Welleman, als le luitenant van 't 3e bat. rustende schutterij in Zeeland en benoemd bij het 4e bat. tot kapit. E. A. Pateer, thans le luit.; tot le luit. .1. J. Pateer, thans 2e luit. en tot 2e luit. M. Lucieer, thans schutter. Z. M. de Koning-Groothertog heeft den bij het regiment grenadiers en jagers overgeplaatsten majoor J. E. Simon benoemd tot commandeur in de orde van de Eikekroon. Kunst, Wetenschap en Letteren. De bemanning van het sinds lang vermiste Noord- pooljacht «Eira" is door het tot haar opsporing uit gezonden stoomschip «Hope", onder bevel van Sir Allan Young, te Aberdeen aangebracht. De schip breukelingen hadden den 21 Aug. 1881 de zinkende «Eira" midden in het ijs verlaten. Het doet het vaderlandsch gemoed goed te vernemen, dat de mannen van onze «Willem Barends" de eigen lijke redders zijn der bemanning van de «Eira". De zaak heeft zich aldus toegedragen. Terwijl de «Willem Barends" in de Mattotskinstraat, tusschen de beide eilanden die Nova Zembla uitmaken, een doortocht zocht om in de Kara-Zee te komen, werd zij gepraaid door een sloep van de «Hope", die onder kapit. Sir Allan Young naar de «Eira" zocht, doch ten Noorden der straat gestooten en haverij bekomen had, die men niet kon herstellen, daar er op de «Hope" geen be kwaam timmerman was. Luitenant Hofman zond zijn timmerman naar de «Hope" en dit gaf een oponthoud van anderhalven dag, waarna de Willem Barends" de reis vervolgde. Zij waren echter nog niet ver weg toen zij de equipage van de «Eira" op de kust ont dekten. De heer Leigh Smith had met zijn volk sedert Augustus '1881 op Frans Jozefsland gezeten, waar hij de «Eira" had verloren. Nu voor eenige dagen waren zij met de booten naar 't Zuiden op reis gegaan, hadden Nova Zembla bereikt en zwalkten daar nu langs de kust in de hoop, dat zij een of ander schip zouden vinden. Toen zij de «Willem Barends" in 't oog kregen, deden zij zich door geweerschoten opmerken. De «Willem Barends" heeft hen opgenomen, met voedsel verkwikt en vervolgens naar de «Hope" gebracht. Het volk van Leigh Smith was gezond en wel, doch had een jaar lang van ijsberenvleesch en walrussenspek geleefd, 't welk trouwens misschien juist hun behoud is geweest. Van de «Eira" hadden zij weinig proviand kunnen bergen, doch gelukkig wel hun geweren en amunitie, alsmede zeilen, die hun dienden bij het opslaan van hun winterwoning. Voor de bemanning der «Willem Barends" is het een wezenlijk succes, dat zij die schipbreukelingen heeft mogen redden en voor het «Willem Barends"- comité is de voldoening niet minder groot. Ofschoon het eerste bericht van de redding der bemanning van de «Eira", gisteren aangekomen, geen woord van de rol sprak die de «Willem Barends" daarin lieeft gespeeld, moet toch erkend worden, dat Sir Allan Young de verdienste van onze landgenooten ten volle recht heeft doen wedervaren, door schriftelijk aan het «Willem Barends'-comité zijn dank te be tuigen en zijn kompliment te maken, ook namens den heer Leigh Smith, Avegens de bemoeiingen van luit. Hofman en de verdere bemanning van de «Willem Barends". De «Varna", met de NederlandscheNoordpool-expe- ditie aan boord, heeft haar bestemming Dicksonhaven nog niet kunnen bereiken, daar de Kara-Zee nog vol ijs zit. De ZAveedscbe expeditie, welker bestemming is Mosselbaai op Spitsbergen, heeft haar doel niet kunnen bereiken, Avegens het vele ijs. Zij is nu voorloopig geland op de Zuidkust van Spitsbergen, en van daar zal Avellicht in Augustus of September nog een poging gewaagd Avorden om het bepaalde station op de Noord kust van het groote eiland te bereiken. Het punt Avaar de expeditie voorloopig is geland, is nabij kaap Thordson aan den Noordkant van de IJsfjord. Kapitein Palander, die de kanonneerbooten «Urd" en «Verdandi" heeft aangevoerd, die de expeditie op Spits bergen gebracht hebben, heeft verklaard dat de staat van het ijs dit jaar al zeer ongunstig is voor de Noord pooltochten. Bij de opening der Belgische Septemberfeesten is te Brussel een nieuw toonAverk van Benoit op Avoorden van Emmanuel Hiel ten gehoore gebracht. Het stuk heet Schoonheidshymnus. Het wordt verschillend be oordeeld. Ook is bij die gelegenheid een nieuw stuk uitgevoerd van Van den Eeden, getiteld épisode-sym- phonique der zestiende eeuw. j Op de tentoonstelling van aquarellen te 's Hage i prijkt o. a. ook het 243e kunstwerk van onzen voor- j maligen landgenoot Alma Tadema. Het is een een- i voudig tafereeltje, nl. een Romeinsche schoone dame, op een marmeren bank zittende aan den oever der I zee; maar het moet een waar kunstjuweeltje zijn. De redevoering tegen de doodstraf, den 21 Oct. '1880 door onzen Minister Modderman in de Tweede Kamér gehouden, is door C. E. Pfotenhauer in het Duitscti vertaald en bij Halier te Bern uitgegeven. Deze publicatie ziet waarschijnlijk op de beweging, die tegemvoordig in sommigeZwitsersche kantons i gaande is, om de doodstraf weder in te voeren. Te Beaumont de Lomagne is een standbeeld ont- i huid van den beroemden wiskundige Termat. Bij den uitgever Henri J. Stemberg te 's Hage is verschenen Tooneelen uit ons dorp, door Thomas Frangois Burgers, gewezen President der Tranévaalsche Republiek. Het werkje prijkt met het portret van den overleden schrijver en wordt ingeleid door den heer T. M. Tromp, gewezen privaat-secretaris van den heer Burgers. Men Aveet dat aan deze uitgave tevens een liefdadig doel verbonden is, daar de opbrengst bestemd is tot ondersteuning van mevr. de AA'ed. Burgers en haar kinderen. Hamerling heeft zijn epos in zes zangen «Amor und Psyche" voltooid. Paul Thumann zal het illustreeren, en het zal binnenkort te Leipzig bij Titze in druk verschijnen. Buitenland Egypte. Het vermoeden dat de Zaterdagavond overhaast uit Alexandrië vertrokken expeditie niet ten doel had Aboukir te veroveren, maar wel het Suez-kanaal te bezetten en daarlangs over Ismaïlia en Zagazig op Kaïro te trekken, is bewaarheid geworden. De expeditie met generaal Sir Garnet Wolseley aan het lioofd is te Port-Saïd geland en heeft die plaats bezet. Een deel is terstond doorgegaan op Ismaïlia, dat halverwege tusschen Port-Saïd en Suez ligt en waar het zijkanaal en de spoorweg naar Kaïro aansluiten. Er hebben kleine gevechten plaats gehad, doch geen belangrijk treffen is in dien hoek te Avachten, daar de macht van Arabi-pacha in die stréken zwak is en hij er met 't leger ver van daan staat. De coup, door generaal Wolseley gedaan, is vrij stout en heeft zijn bedenkelijke zijde, zoowel voor de Engelschen als voor de troepen van Arabi-pacha. De tocht op Kaïro k a n den Engelschen gelukken, doch kleine omstandigheden, b.v. het versperren van het Suez-kanaal, gebrek aan spoorwegrnaterieel enz. kunnen hem totaal doen mislukken en de Engelsche troepen in ernstig gevaar brengen. Aan den anderen kant kan Arabi-pacha er door afgesneden worden van Kaïro en 't hart des lands, doch snel en gelukkig naar 't Zuiden gaande, kan hij 't den Engelschen op hun marsch naar Kaïro lastig genoeg maken. Alles is een soort van militair dobbelspel. Hierbij verdient nog opmerking, dat het van de- Engelschen al zeer weinig fair moet genoemd worden dat zij nu 't Suez-kanaal tot basis hunner operaties nemen, na eerst weken lang den mond vol gehad te hebben over de onzijdigheid van bet kanaal. Enfin, men moet toegeven dat zij slechts één dag het kanaal in beslag hebben genomen en Maandag reeds weder aan de gewone koopvaarders den doortocht vrij lieten. Het protest van de Lesseps beeft dus niet gebaat en ook de kloeke woorden zijner vrouw hebben de Engelschen niet doen besluiten van een tocht langs het kanaal af te zien. Langzamerhand nemen de zaken den draai aan naar een oorlog met Turkije. Van de Turksche expeditie zal blijkbaar niets komen. De Engelsche generaal heeft ook de telegrafische gemeenschap tusschen Egypte en Konstantinopel afgesneden. Terwijl Wolseley van 't Noorden het kanaal is ingegaan, zijn de Eno-elsche troepen, die te Suez stonden, van 't Zuiden hem tegemoet gegaan. Dit zijn meest Indische troepen en er worden er nog gaandeweg meer te Suez aangebracht. Het schijnt dat de Engelsche opperbevelhebber bij zijn komst te Port-Saïd zulke voldoende schikkingen heeft gemaakt om den internationalen dienst op bet Suez-kanaal te verzekeren, dat zelfs de heer de Lesseps daarmede volkomen tevreden kon zijn. Hij heeft althans in zijn tiendaagsch bulletin over den staat van zaken in het kanaal een bekendmaking geplaatst van den volgenden inhoud: Na twee moeielijke dagen van crisis en nadat de ontscheping der Engelschen te Port-Saïd en te Ismailia een voldongen feit is, heb ik een schikking getroffen, zoodat de dienst geregeld kan plaats hebben en ik na eenige dagen naar Parijs kan terugkeeren. Het personeel is volkomen in veiligheid. De schikking schijnt hierin te bestaan, dat de schepen, die bet kanaal doorvaren, begeleid worden door En gelsche en andere oorlogsschepen. Van een onzer landgenooten, die met een der mailbooten van de «Nederland" naar Indië op reis is, is bericht gekomen, dat het Nederlandsche stoomschip door het kanaal gebracht is onder convooi van twee Engelsche oorlogs schepen en een Spaansch oorlogsschip. Van Arabi-pacha's bewegingen na den coup van Wolseley verneemt men nog geen bepaalde berichten. Het schijnt evenwel, dat hij van zijn legerplaats te Kafr-Dowar is opgebroken naar liet zuiden. Zelfs wordt bericht dat zware branden, die in die richting zijn gezien, doen vermoeden, dat hij 'tland achter zich verwoest. De arme Egyptenaren zullen 't gelag moeten betalen. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Nabij Dinant is in een schermutseling tusschen een bende Zigeuners en de Belgische gendarmes, die de bende over de grenzen zouden geleiden, een vrouw door een gendarme doodgeschoten. Te Madrid is overleden de hertog van Santona, de rijkste grondeigenaar van Spanje. Hij bezat meer dan 100 millioen francs. Kei'lr- en jSclioolnienws. Benoemd tot leerares in de Hoogd. taal en letter kunde aan de middelb. school voor meisjes te Middelburg mej. Köhner van Roermond. Benoemd tot hoofd der school te Sluijskil de heer J. S. Roosma te Kloetinge, Het tweede toelatings-examen voor de Rijks-Land bouwschool te Wageningen zal plaats hebben op 4 en 5 September. Aangifte bij den directeur vóór uit. Augustus. l¥uil-TFiAMïB£icHY'iir PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 24 Aug. 1882. Nederland, Werkelijke Schuld 2!/2 dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 1'/4 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie 1878 6 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4'/a pCt. 67i3/16 97 37'/2 531, /ie OW.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 96s/i« 77 82 Va Ti'U 64'/IG 643/i 651/, 'V 147 Va 40i3/|S 401 '/a 2213/ 121 47 li/,. Vï L

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2