ZIER1KZEESCHE COURANT. 1882. No. 64. Zaterdag 19 Augustus. 85ste jaargang. Binnenland. Zierikzee 16 Aug. Heden werd door den Reddings- kotter »Willem van Houten", kapt. W. A. Bowbyes, alhier ter reede gebracht het Eng. Bargeschip «Davon- port", kapt. J. Hooker, van Londen met een lading ammonia naar Emmerik bestemd. Genoemd schip was bij Domburg aan den grond geraakt en na 156 balen ammonia in den Reddings- kotter en in een ander zich daar in den omtrek bevindend Eng. vaartuig overgeladen te hebben, vlot gekomen en behouden ter reede van Zierikzee gebracht, waar de «Davonport" de '156 balen weder innam en de reis naar Emmerik kon voortzetten. Woensdag 16 dezer hield de Liberale Kiesvereeniging alhier eene vergadering tot het stellen van een kandidaat voor de opengevallen plaats in onzen Raad, ontstaan door het aftreden van den heer Isebree Moens. Met bijna algemeene stemmen werd de heer Jhr. Mr. W. A. de Jongeambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Zierikzee, tot kandidaat geproclameerd, en de kandidatuur door dezen aangênomen. Naar wij vernemen zal gedurende de kermis, het alom gunstig bekende gezelschap van den heer Pickaneser uit Rotterdam, in de Concertzaal alhier optreden. Af gaande op de gunstige berichten, die we aangaande dit gezelschap uit andere plaatsen vernamen, kunnen we ook gedurende deze kermis wederom eenige ge- noegelijke avonden in de Concertzaal verwachten. De hoofdpunten der overeenkomst, dezer dagen ge troffen tusschen de Regeering en de Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen, betreffende de exploitatie der havens en kaden te Vlissingen, en welke overeen komst aan de Kamer ter goedkeuring is aangeboden, zijn De Staat geeft aan de Maatschappij »De Schelde" in erfpacht uit de terreinen rondom de beide binnen havens, benoorden het verbreede kanaal tot aan den Hendrik weg en het terrein ten oosten en noorden van de buitenhaven. De terreinen ten westen gelegen blijven ter beschikking van den Staat om eventueel voor den dienst van stoomvaartmaatschappijen aange wend te kunnen worden. Kaai- en leggeld wordt tot een laag bedrag getarifeerd, in geen geval hooger dan de tegenwoordige haven- en schutgelden. De Maat schappij »De Schelde" betaalt als vaste erfpacht f 2850 's jaars, en bovendien nog een veranderlijke jaarlijksche uitkeering in verhouding tot de toeneming van het scheepvaartverkeer, gerekend naar den toestand van 1878 af. De exploitatie mag niet aan derden worden overgedragen zonder voorafgaande machtiging des Konings. dien wij dezer dagen overnamen, om bij alarmsignaal hunne been en te bergen, dan zouden zij in een bommeltrein, b.v. tusschen Rotterdam en Amsterdam, 12 a 13 maal met de beenen op en van de bank mogen gaan, natuurlijk in een volle coupé een nogal bezwaarlijke manoeuvreimmers bij elk station wordt geremd en ook het remsein, drie stooten met de stoomfluit, gegeven. De opmerking wordt gemaakt, dat de spoorweg maatschappijen slechts daarom aarzelen de treinen van nieuwe remtoestellen te voorzien, omdat een goed ramtoestel nog niet is gevondenmet andere woorden, dat zij meenen dat aan de invoering van nieuwe remtoestellen evenveel na- als voordeelen verbonden zijn. We willen aan de goede bedoelingen der spoorweg maatschappijen niet twijfelen; zeker zouden zij eene verandering aangrijpen, die haar 't volmaakte nabij brachtmaar 't volmaakte is niet te bereiken. We moeten ons reeds met het goede tevreden stellen en wat men uit het buitenland verneemt omtrent de Westinghouse-rem, doet denken dat deze in elk geval een verbetering zou wezen in vergelijking met de remtoestellen, die men tot heden in ons land gebruikt. Rott. Nbl. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, heeft voor de te Harzburg te houden fancy-fair ten behoeve der slachtoffers van de »Adder", een prachtige met zilver gemonteerde gebakschaal van oud-Delftsch porselein geschonken. De fancy-fair ten bate der vervolgde Russische Israëlieten werd ook Woensdag weêr druk bezocht en 't ontbrak niet aan koopers. Bij de tombola was het debiet het grootst. Opnieuw heeft H. K. H. Prinses Marianne de fancy- fair Woensdag bezocht. Zij vertoefde weder geruimen tijd in het »Gebonw voor IC. en W." en deed weêr belangrijke aankoopen. Woensdagavond zal de fancy-fair nog laat geopend blijven om zoo mogelijk al 't onverkochte op te ruimen. Bergsche ansjovis. Voor f 1,50 per 100 werd te Bergen op Zoom ansjovis te koop aangeboden. Bij onderzoek bleek het, dat het spieringen waren, die eenigen tijd in ansjovispekel waren gezet om. den »geur" van echte ansjovis, die thans f 7 de 100 kost, aan te nemen. Twee politie-agenten wilden te Amsterdam een beschonkene in hechtenis nemen, maar werden daarin tegengewerkt door het publiek en, wat meer is, door een collegadie 't beter vond den man op vrije voeten te laten. Het gevolg was, dat de agent van politie door twee zijner collega's gevankelijk naar het politie bureau werd gebracht! Thans heeft de Min. van Justitie zijn gevoelen doen kennen aangaande de uitlegging, die gegeven moet worden aan art. 13 der Drankwet, ih verband met een tal van brieven door Burgemeesters over dit punt aan Z.Excel 1. geschreven. De Min. is van oordeel, dat art. 13 vordert, dat zij, die een plaats bezoeken waar sterke drank verkocht wordt, kunnen zien dat vergunning is verleend en de wet aldaar kunnen lezen, dat het echter voldoende is als voor onderscheidene in een gebouw geopende en in elkaar loopende lokalen, niet meer dan één exemplaar der wet en één aanduiding aanwezig is. Deze uitleg ging, met welke de Min. van Binnenlandsche Zaken zich vereenigd heeft, berust op de veronderstelling dat de bezoekers van 't lokaal of vertrek waarin sterke drank verkocht wordt ook toegang hebben tot al de andere lokalen in hetzelfde gebouw. Het is te betwijfelen of met deze uitlegging de vraag wel is opgelost en of niet de weg naar de moeielijkheden toch blijft bestaan. L. J. J. Roland, beschuldigd van dén Yeerschen moord, is Woensdagmiddag door het gerechtshof te 's Hage, bij gebrek aan bewijs, vrijgesproken. 't Blijkt dat het publiek nog minder bekend is met de noodsignalen der spoorwegen, dan men aanvankelijk meende en dat zij, die dienaangaande wenken dachten te kunnen geven, ook niet altijd op de hoogte zijn. Drie stooten met de stoomfluit kunnen een alarm signaal zijn, doch zijn het in den regel niet; zij beduiden remmen en twee stooten wil zeggen: rem los draaien. Gesteld nu, dat de reizigers den raad opvolgden, De beruchte firma Doesburg Co. te Rotterdam is eindelijk verdwenen. Nadat eerst de eene firmant, Doller, met de noorderzon was vertrokken, heeft nu ook zijn compagnon, Bernard Thijse, zich uit de voeten gemaakt. Bij het vertrek van Thijse heeft zich echter nog een geval voorgedaan, waaruit gebleken is, dat hij niet alleen in zaken van koop en verkoop, maar ook in andere dingen een eigenaardige manier van handelen volgt. Een paar dagen vóór zijn vertrek was er namelijk alhier een minderjarig meisje verdwenen, waarna men bij onderzoek vernam, dat zij naar Ant werpen was gegaan en aldaar Thijse had opgewacht, om volgens afspraak met hem in het buitenland eens een kijkje te gaan nemen. Bij verdere nasporing heeft men haar met haar reisgenoot te Parijs gevonden. Naar men verneemt, zal zij nu door de Fransche politie naar de Nederlandsche grens getransporteerd worden, ten einde van daar door de Nederlandsche politie naar huis te worden teruggebracht. De jury der te Antwerpen gehouden tentoonstelling van voorwerpen voor lichamelijke opvoeding heeft aan de openbare speeltuinen te Amsterdam een zilveren medaille toegekend. Mejuffrouw A. D. van Ommeren, kortelings te Randwijk overleden, heeft bij uitersten wil aan de diaconie der hervormde gemeente van bovengenoemde plaats nagenoeg hare geheele nalatenschap vermaakt, bedragende pl. m. 50,000. Voor de behoeftige familieleden der overledene is deze beschikking een groote teleurstelling, temeer daar de diaconie welvarende is en geen behoefte heeft aan het geld. In de Standaard maakt de heer Th. II. Nahuys zich bekend als den berichtgever uit Zeist, die over het schieten op de forten op Zondag heeft geklaagd. Het blijkt echter, dat zijn briefkaart luidde «Zondagavond 10 uur, waar gaan wij heen? Daar hooren wij kanongebulder enz. enz." De heer N. heeft den geheelen Zondag niets gehoord, allen 's avonds tusschen 10 en 11 uur eenige kanonschoten. Toen greep hij naar een briefkaart en een pen, om zijn verontwaardiging over die late sabbatsschennis lucht te geven. Want ook dat schieten 's Zondags na '10 uur het uur, waarop alle militairen anders zoo kalm en rustig zijn is in 's heeren Nahuys' oog een ergerlijk feit. De sabbat schrijft hij moet 24 uren duren en geen oogenblik korter. Zoo wekte in den nacht van Zaterdag op Zondag, terwijl de heer Nahuys in zijn bed zich aan de sabbatsrust overgaf, «zwaar kanongebulder hem nu en dan uit zijn slaap". Er mag wel op den sabbat geslapen worden, dus redeneert de heer N., maar niet geschoten. Had de Standaard dadelijk de zaken zoo voorgesteld, dan zou men terstond de ware beteekenis van de klacht over sabbatsschennis door de oefeningen op de forten hebben ingezien. Niemand is in zijn zondags viering belet of gestoord; alleen de heer Nahuys is in zijn zondagsslaap gestoord. No. 3 van de officiëele courant der Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling, bevat de namen der provinciale sub-commissiën van Nederland. Uit Engeland is bericht ontvangen, dat de regeering van het eiland Jamaica over een ruimte van 625 vierkante voeten wenschte te beschikken, terwijl de regeering der kolonie Mauritius een crediet van 2000 piasters had verleend voor kosten van vertegenwoor diging. De Belgische exposanten voor wie als minimum van plaatsruimte voor het hoofdgebouw 9000 vierkante meters en in de galerijen der werktuigen 2000 vier kante meters is aangenomen hebben zooals men weet, door tusschenkomst hunner regeering, langs de Staatsspoorwegen kosteloos vervoer gekregen voor heen en terug, voor alle artikelen van Belgischen oorsprong. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft reeds een toelage van f 55,000 verleend. De werk zaamheden aan het tentoonstellingsgebouw vorderen bevredigend, zoo ook aan het Rijksmuseum, dat binnen kort uitwendig geheel voltooid zal zijn. Te Rotterdam is tot lid der Provinciale Staten ge kozen de burgemeester, tnr. S. A. Vening Meinesz, met 578 van de 686 geldige stemmen. De heer Voorhoeve, anti-revolutionair, bekwam 106 stemmen. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de liberale kandidaat, de kantonrechter mr. J. G. Vogel, met 483 stemmen tegen 335, die op den heer Altona, kandidaat der anti-revolutionairen en katholieken, waren uitgebracht. Een landbouwer, die zijn geld steeds zelf in bewaring hield, verborg dit onlangs in het hooi in zijn schuur. Toen hij enkele dagen geleden er iets bij wilde voegen vond hij slechts eenig zilver- en goudgeldaan de munt- en bankbiljetten hadden de muizen zich te goed gedaan. Hoe men een paard niet moet dresseeren, bleek eenige dagen geleden te Biervliet. Een jong paard van den landbouwer C., dat niet werken wilde, werd een reep om den hals gebonden, waaraan een paar paarden gingen trekken. Het onwillige dier viel weldra leven loos neder; het was geworgd. Een van de Woensdag te Vlissingen per mailboot aangekomen passagiers miste zijn portefeuille met ruim f 150. Een paar door hem verdachte medepassa giers werden ondervraagd en onderzocht, doch zonder gevolg. Later werd door een schoonmaakster in een privaat op de boot de portefeuille ontdekt, waarin enkele voorwerpen van waarde, doch zonder geld. Vermoedelijk was het geld er uit genomen om de herkenbare voorwerpen te kunnen wegwerpen. De voor geruimen tijd door den Raad der gemeente Wageningen vastgestelde nienwe verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag is thans door den Koning goedgekeurd. Gelijk reeds vroeger werd gemeld, wordt bij deze verordening de aanslag geregeld naar het belastbaar inkomen volgens eigen aangifte. Nog dit dienstjaar zal deze verordening in werkingtreden.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1