ZIERIKZEESCHE COURANT voor liet arrondis- sernent Zierihee. 1882. No. 61. Woensdag- 9 Augustus. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden '1,—. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stnkUen, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEWH IS. ZIERIKZEE, 8 Augustus 188 2. De heer Fokker, Griffier der Staten van Zeeland, die, zoo men zich herinnert, te Londen door een on geluk een been heeft verloren, is thans te Middelburg teruggekeerd en bevindt zich naai* men verneemt redelijk wel. In verband met de mededeeling in het Hbl. door den luit. ter zee Thierens, dat hem indertijd het bevel over de «Argus" werd ontnomen, omdat hij het schip niet in staat achtte om zeilende de reis om de Kaap te doen en hij het leven van veertig menschen niet in de waagschaal meende te mogen stellen, deelt de Brielsche Ct. mede, dat het transport manschappen, dat met de Argus" naar Indië zou overgebracht worden, toch daarna meteen koopvaardijschip derwaarts werd vervoerd. Dit had plaats van Rotterdam uit, in een schip dat door het kanaal van Voorne ging. Het toeval wilde, dat dit schip te Nieuwesluis gemeerd lag, om te worden geschut, toen de kommandant Thierens, ontheven van zijn kommandant, nonactiefin burgerkleêren van Hellevoetsluis vertrok, en te Nieuwe sluis van de kanaalboot naar het hoofd wandelde. Een der janmaats herkent hem, en in een oogwenk vlogen allen in den mast, in het want en in de raas, en een donderend hoezee gaat op uit alle kelen. Dit was de uit het hart gesproken waardeering van «Janmaat" voor zijn kloeke daad. Dat detachement stond toen onder bevel van den luit. ter zee 2de kl. Simon van der Aa, die nu als kommandant van de Adder" het leven liet. Volgens het Vad. is een hoofdambtenaar van Marine naar Engeland vertrokken om hoogte te nemen aan gaande de middelen, die aangeboden worden om de gezonken Adder" te lichten. Uit Zandvoort wordt gemeld Stuurman Fl. Molenaar, van de vischschuit «de. vrouw Johanna", heeft Dinsdag op de hoogte van (ie gezonken rammonitor de «Adder aan de zeezijde, in zijn net opgevischt de pet van den loods, en, met liet volgende tij, op dezelfde hoogte aan de landzijde, de pet van een officier of adelborst, met verschroeiden klep. Beide voorwerpen zijn hier aangebracht. Nu de Regeering subsidie verleent is het te ver wachten, dat de Nederlandsche industrie bereid bevonden zal worden om op de Internationale Koloniale Ten toonstelling te Amsterdam in te zenden. Er bestond toch geen andere gegronde reilen voor hunne aar zeling dan de enonn hooge kostenwant gezocht en kinderachtig is de reden, die door sommigen wordt aangevoerd, als zouden onze industriëelen niet willen inzenden, omdat hunne waren dan voor Jan en alleman tentoon lagen en bij gemis van een octrooiwet in Nederland, de vreemdeling alles zou kunnen namaken. Als die reden werkelijk bestond, dan moesten onze industriëelen ook niet aan het buitenland willen ver- koopen, want een artikel, dat men in eigendom heeft, kan men toch nog gemakkelijker namaken, dan een dat men tentoon ziet liggen, meestal zelfs zonder het te mogen aanraken. Zaterdagavond te half zes zijn HH. MM. de Koning en de Koningin met de jeugdige Prinses per extra trein uit Duitschland op het Loo aangekomen. Het gevolg van HH. MM. was reeds Zaterdagmiddag ge komen. De autoriteiten der gemeente Apeldoorn ontvingen HH. MM. op het perron. Uit llillegom is het volgende geschreven aan het Vaderland. Zooals na de genomen maatregelen te wachten was, is de duivenschieterij niet doorgegaan. De advocaat- generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, fungeerend directeur van Rijkspolitie voor Noord-Holland, mi'. A. J. E. Jolles, begaf zich hedenochtend te 6 ure van Haarlem naar het landgoed Rustenburg met 18 i-ijksveldwachters, terwijl een detachement huzaren te Haarlem in gereedheid werd gehouden om zoo noodig assistentie te gaan verleenen. Te Rustenburg aange komen, had de advocaat-generaal een onderhoud met het bestuur van den duivendoodschietwedstrijd en den consulent van het bestuur, mr. J. Kappeyne van de Coppello, advocaat te 'Amsterdam, na hetwelk het bestuur verklaarde dat de duivenschietvvedstrijd niet zou doorgaan. Ter verzekering van die verklaring werd aangeboden de 550 duiven, die voor den wed strijd waren bestemd, aan de justitie in bewaring te geven, van welk aanbod de advocaat-generaal gebruik maakte, om de 550 geredde slachtoffers tijdelijk in bewa ring te nemen. Het bestuur verklaarde nu een schietwed strijd op glazen ballen te zullen houden, wat na verkregen vergunning van de politie geschiedde op het landgoed Rustenburg zelf. Het feestterrein met de toe stellen voor de duivenschieterij is daarop verlaten. Daar dit terrein een weiland is, dat van de buitenplaats ligt afgescheiden, valt liet niet onder art. 12a der jacht wet (geen jachtakte noch buitengewone machtiging wordt vereischt voor het jagen door den eigenaar of rechthebbende in lust- of bouwhoven of buitenplaatsen, door muren, schuttingen, rasters of grachten geheel afgesloten), zoodat ook aan die wet voor justitie grond kon ontleend worden om tusschenbeide te treden. De advocaat-generaal is met de rijksveldwachters in de nabijheid van het landgoed Rustenburg gebleven tot na den afloop van den schietwedstrijd in den namiddag. Ongeveer dertig schutters, onder welke verscheiden buitenlanders, waren voor den wedstrijd opgekomen. Onze verslaggever seint ons uit Veenenburg, dat hem de toegang tot het terrein werd ontzegd wegens de tegenwerking, die de duivenschieterij van Het Vaderland had ondervonden. Wij hadden onzen ver slaggever gevraagd om zich naar het terrein te begeven, ten einde ons op de hoogte te houden van hetgeen er zou voorvallen. Doch ook buiten 't terrein was hij ruimschoots in de gelegenheid om te vernemen wat er gebeurde. Heeft het bestuur van den duivenschiet- wedstrijd alléén verslaggevers toegelaten van bladen, van welke het geen tegenwerking heeft ondervonden dan is alleen de vertegenwoordiger van De Sport op het terrein geweest en is aan alle andere dagbladcorrespon denten de toegang geweigerd. Een weigering, waarop de pers zich beroemen magwant het is aan de pers, die in deze zaak eenstemmig de openbare meening heeft verkondigd, te danken, dat wij van dezen voor genomen schietwedstrijd op duiven in ons land ver schoond zijn gebleven en dit laf en wreed vermaak in Nederland wel voor goed fiasco zal hebben gemaakt. Naar wij vernemen zijn de duivenschiefcers voornemens van hunne kwestie een proces te maken. De duiven zullen nog een maand ter beschikking der schutters blijven. De leverancier is iemand die in geheel Frank rijk en België voor 't zelfde doel duiven levert, somwijlen op acht plaatsen te gelijk. Verleden jaar heeft hij 17000 duiven aan Monaco geleverd, die daar in drie maanden verschoten waren. »Aan Hojland zeide hij zal ik echter wel geen vetten klant krijgen." Naar men verneemt, zegt de Amst. Ctheeft de Minister van Justitie de noodige maatregelen genomen, om, indien het duivenschieten heden (Zondag) mocht doorgezet worden te Bussum, zooals men beweert, dit wreede spel ook daar op dezelfde krachtige wijze tegen te gaan als op Rustenburg. Aan den verslaggever der N. R. Ct. op de renbaan te Bussum is door den heer Wilson, »lid der commissie voor den duivenmoord en eigenaar van Rustenburg" zooals het blad hem aanduidt, persoonlijk medegedeeld, dat de wedstrijd op duiven heden bepaald doorgaat. Ook aan het Vad. meldt men, dat de duivenschiet- wedstrijd, »op zoo bijzondere wijze aan den Minister van Justitie door het bestuur van den wedstrijd aan gekondigd," te Bussum zal gehouden worden. De N. R. Ct. verneemt, dat de justitie geheel op dezelfde wijze zal optreden, als zij Vrijdag deed, indien daartoe termen blijken te bestaan. Het verbod en de waarschuwing des Ministers in de Staats-Ct. tegen de vorige poging blijven ook voor deze nieuwe poging van kracht. Genoemd blad betwijfelt het recht van den Min. om den duivenschietwedstrijd te verbieden, en de Midd. Ct. komt daar zelfs met vrij wat warmte tegen op. De voorstellen der commissie betreffende de exploitatie der handelsterreinen op Feijenoord, die door den Rot- terdamschen gemeenteraad met bijna algemeene stemmen werden aangenomen, luiden als volgt: »1°. Het gebruik der havens en kaden aan den Linker Maasoever, die ter beschikking der gemeente komen, wordt onderworpen aan dezelfde regelen, die voor de havens en kaden aan den Rechter Maasoever gelden 2°. Een deel van de ter beschikking der gemeente komende loodsen, sheds en open terreinen zal van gemeentewege voor tijdelijken opslag van goederen, tegen een door den Raad vast te stellen tarief, in gebruik kunnen worden gegeven 3°. De overige loodsen, sheds en open terreinen zullen, voor zoover zich gegadigden opdoen, onder door den gemeenteraad goed te keuren voorwaarden, voor kortoren of langeren tijd worden verhuurd; 4°. De stoom- en andere kranen zullen van gemeente wege worden bediend tegen vergoeding van een door den Raad vast te stellen tarief; 5°. Het overige aanwezige los- en laadmaterieel zal tegen betaling in gebruik worden gegeven; 6°. Ten opzichte van het vrije entrepöt wordt de bestaande toestand voorloopig bestendigd in afwachting van nadere regeling; 7°. Burgem. en Weth. worden uitgenoodigd het noodige te doen tot uitvoering dezer besluiten, en de vereischte tarieven en reglementen, voor zoover daartoe termen zijn, aan de goedkeuring van den Raad te onderwerpen 8°. Burgem. en Weth. worden evenzeer uitgenoodigd in onderhandeling te treden met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, omtrent het gebruik van de op het handelsterrein liggende rails; En voor zoover Burgem. en Weth. zich daarmede kunnen vereenigen 9°. Aan een commissie uit den Raad wordt opge dragen Burgem. en Weth. te dienen van advies, omtrent alle onderwerpen het handelsterrein betreffende en zoo noodig hen bij te staan in het beheer daarvan." De voorzitter deelde na de aanneming dier conclu- siën mede, dat Burgem. en Weth. zich zoo spoedig mogelijk zullen bezighouden met het ontwerpen der instructie voor de Feijenoordsche commissie, wier be noeming alzoo weldra aan de orde zal zijn. Het nieuwe stoomschip «Prinses Wilhelmina", van de Maatschappij Nederland, liep verleden week te Glasgow van stapel, en zal tegen het einde dezer maand te Amsterdam aankomen.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1