/linik/IISClil COIIIWÏ voor het arrondis- a&a semeut Zierihzee. 1882. No. 59. Woensdag 2 Augustus. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD POLITIEKE HERVORMING. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f i,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1-6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EARENMAN ii. De naaste aanleiding tot den tegenwoovdigen staat van malaise, waarin wij op staatkundig gebied verkeeren, is, meenen wij, drieledig: de eigenaardige partijverhouding, 't doctrina- risme veler liberalen, en 't gebrek aan eminente mannenJjof ook maar één eminent man. Onze partijenEr* is een tijd geweest dat er kon gesproken worden van conservatieven en liberalendat was vóór 1848. De politiek van Koning Willem I was conservatief en bij wijlen zelfs reactionnairde liberalen maakten destijds de oppositie uit en zij behaalden in 1840 een halve, in 1848 een beele overwinning. Met Willem II en meer bepaald met de Grondwet van 1848 zijn wij op den constitutioneelen weg gekomen. Zou dit mogelijk iets te vroeg geschied zijn en de alzoo kunstmatig gekweekte plant thans daarom zoo kwijnen? Er waren destijds wel kerkelijken, doch zij misten de organisatie en de stoutheid van thans. Ouder Willem I maakten de Chr. Gereformeerden, waaruit later èu de afgeseheideneu èu de anti revolutionairen zijn voortgekomen, een door de regeering des konings vervolgde minderheid uit. Koning Willem I achtte voor zijn politiek wel godsdienst noodig, maar het moest zijn die soort van masteluin-gereformeerde, die ais een onderdeel van de politie te gebruiken was en waarvan noch de vrijgeest van 't modernisme noch de gevaarlijke democratischgezinde drij verij van de oud-Dordsche leer te duchten zou zijn. De katholieke oppositie was na 1830 van 't Noorden afgesneden en onder Willem I heeft zij geen tijd meer gekregen om zich op nienw en nu voor 't Noorden te organiseeren. De Grondwet van 1848 en de politiek van Thorbecke hebben haar in staat gesteld tot die reorganisatie 't neo-nltramontanisme van Pius IX heeft het overige gedaan. De Nederlandsche Hervormde Kerk is altoos een innerlijk zwak lichaam geweest. Toen de maat van insluimering, verdooving en verval vol was, is het modernisme gekomen als een koorts, die een poging der natuur scheen te zijn om uit den ziektestaat weder in dien van gezondheid en ontwikkeling te geraken. Het lichaam is te ziek geweest om die koorts te kunnen verduren, of wil men 't liever aldus zeggen: de koorts heeft geen genezing maar een andere ziekte aangebracht. Wat was 't geval 't Modernisme is niet voorzichtig genoeg gepredikt, het heeft enkel als ontbindend en afbrekend middel gewerkt, terwijl toch een goed deel der gemeente voor de vrije, verlichte beschouwingen niet vatbaar was en dus bij 't modernisme wel iets verliezen maar niets winnen kon. De menseh is van nature dom op godsdienstig gebied, de groote meerderheid is zelfs op dat gebied zeer dom, zoodat zij 't geen gewoonlijk in 't algemeen „godsdienst" genoemd wordt, niet kan missen, al blijkt ook die „godsdienst" van nabij bekeken en in de prae- tijk des levens niets dan een uiterlijk kleed, een zeker stel geijkte dwalingen, onjuistheden, bijgeloovigbeden, inbeeldingen en doode vormen te zjjn. Nu was er onder die omstandigheden niet veel noodig om een ras van lieden te doen opduiken, die zich wel wilden afgeven met. het vak van leiders der onmondige en onnoozele, maar goedwillige en met godsdienstige behoeften behebte schare. Wij noemen dit opduiken, en 't ging wezen lijk zoo toe. De eersten van die opduikers waren zelf niet veel meer ontwikkeld dan de schare, soms nog iets minder, doch met een groote mate van slimheid en eerzucht bedeeld, zoodat enkelen van die beunbazen in godsdien stigheid en waar geloof 't een heel eind gebracht hebben, n.I. tot een onbekommerd bestaan en vrij wat invloed er bij. Later is het terrein afgejaagd door mannen van ietwat meer ont wikkeling, wat meer fijne vormen, ook nog wat meer slimheid, en zoo is langzamerhand een nieuw ras van Nederlandsche dominé's ontstaan, die veel meer op 't oude ras van de 17e en 18e eeuw (dat men uitgestorven waande en dat als 't goed was ook uitgestorven moest zijn) gelijken dan men wel wil erkennen. En nu was er wederom niet veel noodig om aan 't ontstane clericale kader een staf en een opperbevelhebber te doen geworden, zooals die in den jongsten tijd zich bij de wapen schouwingen doet zien en door de gapende schare bewonderen. Met schaamte moeten de nog overgebleven modernen belijden, dat die staf voor een aanmerkelijk deel is voortgekomen uit hun gelederen: renegaten der moderne richting hebben 't scheermes, de witte das, 't lange gezicht en de zalvende tale Kanaans gaan leeren hanteeren en de zet is maar al te wel gelukt, 't Protestansch elericalisme heeft een vrij goed in elkaar zittende organisatie gekregen, 't is een macht geworden door behendig gebruik te maken van de wapenen uit het libererale tuighuis (vrijheid van eeredienst, al gemeen stemrecht, geweld der helft plus één, enz.), en die macht is zelfs sinds in staat geweest de geheele conservatieve partij uit elkaar te doen spatten en zij heeft de fragmenten ervan grootendeels in zich opgenomen. Toen de heer Groen van Prinsterer tusschen '30 en '40 in 't strijdperk trad voor de rechten der orthodoxen stond hij als hoogaanzienlijk Nederlander bijna geheel alleen op dat ter rein. Thans behoort het tot den bon-ton der groote wereld om orthodox te zijn, althans sterk te doen iD godsdienstigheid, zoodat men bij wijlen edelen en jonkvrouwen, generaals en admiraals uit den treuren 't evangelium kan hooren verkondigen, n.I. hun evangelie, be staande in een boodschap waarmede de schare zich laat blij maken en die hun den bood schappers geen windeieren legt, maar hun vrij wat politieken invloed bezorgt. Het heeft den leiders der clericalen en den verzorgers der behoefte aan „godsdienst" der schare niet ontbroken aan geschikte strijdleuzen. Daarvan getuigt de schoolstrijd. Nu deze voor 't oogenblik gesehorst is ontbreekt het niet aan andere samenknoopselen voor het partijverband der clericalen van de beide voor 't overige vierkant tegengestelde richtingen, de protes- tantsehe en de katholieke. Wij noemen het verblinding door dootrina- risme dat de liberalen dit niet zien, niet erkennen en er hun stekken niet naar steken. Men kan aannemen dat de doctrinaire daad van Thorbecke, namel. de emancipatie der katholieken, destijds volkomen con amore is gedaan. De krachtige geest voelde zich sterk en geloofde van zijn aanhangers heel gaarne dat ook zij sterk genoeg zouden zijn om de liberale idee niet enkel te huldigen, maar ze ook waarachtig te dragen, dat is te beleven, te ontwikkelen, in de practijk der wetgeving toe te passen, en daarbij ook krachtdadig en wakker te beschermen waar dit noodig was. Dat tijdstip van Thorbecke's veelbesproken stap is nu reeds dertig jaar achter ons. Zon derling is het dat de protestantsehe orthodoxie die destijds werd geërgerd en het katholicisme dat toen werd geëmancipeerd, beide zoo ver bazend veel profijt van de gemaakte fout hebben getrokken en dat de liberale partij, die de daad van Thorbecke toen moest boeten met den val van haar hoofd, sedert maar weinig wijzer is geworden door de ervaring. Integendeel, zij is doctrinair gebleven, heeft van enkele beginselen een gemakkelijk rust- kussen gemaakt, liberaliteit beoefend aan de tegenstanders, zelve daarvoor verguizing geoogst, zich op den weg begeven die voert tot een roemloos martelaarschap, en slechts kracht ontwikkeld om haar eigen leden te benadeelen. Was het liberaal dat de liberalen in hun ein- delooze manie om kabinetten af te breken, zelfs elkander niet gespaard maar onbarmhartig ten val gebracht hebben? We moeten hier geen ja op zeggen. Maar we meenen dat ons par lementair onvermogen sinds vele jaren ruim zooveel de schuld is van de liberalen als van de anderen. Wordt vervolgd.) Binnenland. ZIERIKZEE, 1 Augustus '1 88 2. Zondagmorgen had hier een treffend voorval plaats. De heer S., rechterlijk ambtenaar uit Antwerpen en hier voor zaken vertoevende, vergezeld van zijn echt- genoote en twee kinderen, werd op straat door een aanval van de hartkwaal, waaraan hij lijdende was, getroffen en overleed onder de handen der personen, die toe geschoten waren om hem te helpen. Des namiddags is het lijk van hier over Middelburg naar Antwerpen vervoerd. In de vergadering van het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is besloten dat het Departement zich op de in de volgende week te Amsterdam te houden Algem. Vergadering zal doen vertegenwoordigen en zijn tot afgevaardigden benoemd de heeren Jhr. Mr. W. A. de Jonge en J. Th. Ooster man. Als bestuurslid ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. Hofman is gekozen de heer Mr. A. Heemskerk, en het aftredend bestuurslid de heer J. Franse is herkozen.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1