Buitenland Eg'jpte. Allengs komen meer uitvoerige berichten in, omtrent den staat van zaken te Alexandrië. Deze is wel treurig, maar de eerste tijdingen aangaande de verwoesting moeten toch overdreven zijn, daar nu blijkt dat vele belangrijke gebouwen en instellingen ongedeerd zijn gebleven, zoowel van 't vuur als van de plundering. Daaronder zijn 't gebouw van het gerechtshof, onder scheidene paleizen- en clubs, de beurs, de Oostersche telegraaf bureaux enz. Ook zijn al de bankinstellingen ongedeerd gebleven, ofschoon sommige van deze dooi de0 beambten en bedienden ten bloede toe moesten verdedigd worden tegen de plunderaars en brand stichters, die echter gelukkig de hechte muren niet konden overweldigen. Vele open winkels echter en de licht en dicht opgetrokken moderne magazijnen zijn geplunderd en daarna door den brand vernield. Zeer wordt geroemd het flinke en moedige gedrag der ongeveer tachtig liefdezusters, die te Alexandrië waren. Als ware heldinnen hebben zij haar plicht gedaan en den dood op allerlei wijze getrotseerd om gewonden en zieken te helpen. Toen de stad reeds geheel door de Engelsche troepen en de contingenten van de andere vreemde schepen bezet was, is er Zaterdag nog een paniek ontstaan op 't gerucht dat Arabi-pacha met een sterke bende op de stad kwam aanrukken. Het bleek een loos gerucht te zijn. Toch heeft men bij wijze van voorzorg toen al de liefdezusters tijdelijk aan boord van een schip gebracht onder bedekking van een Duitsche patrouille. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Mevrouw Lincoln, de weduwe van den vroegeren President der Vereenigde Staten van N.-Amerika Abram Lincoln, die den 14 April 1865, vijf dagen na den val van Richmond en de kapitulatie van generaal Lee, vermoord werd door J. Booth in den schouwburg te Washington, is overleden. Tot welke allerakeligste tooneelen de treurige toe standen in Rusland aanleiding kunnen geven is dezer dagen weder gebleken door een noodlottig geval dat in den keizerlijken tuin te Peterhoff j 1. Zaterdag plaats had. De keizer wandelde in den tuin en zag daar eenige tuinlieden aan 't werk. Hij wilde een van dezen iets zeggen en wenkte hem daarom naai' zich toe. Dit was niet opgemerkt door een schildwacht, die daar op post stond, want overal waar de keizer zich bevindt, 't zij buiten of in huis, is hij door schildwachten omgeven. Wel zag de schildwacht den tuinman op den keizer toeloopen, doch juist toen de man naar den keizer trad, schoot de schildwacht hem neer. De ongelukkige tuinman rolde als een lijk voor de voeten van den ongelukkigen alleenheerscher aller Russen neer. Aangedaan hielp de keizer nu zelf den doode in 't paleis dragen en beloofde voor de weduwe en kinderen te zullen zorgen. Arme keizer, onder zulke omstandigheden! Als zijn tuinknechts niet gevaar liepen door hem aangeroepen en dan door schildwachten neergeschoten te worden, zouden we zeggenzijn arbeiders zijn gelukkiger dan hij. Bij het spoorwegongeluk, dat verleden week op de Russische lijn Moskou-Minsk voorviel, zijn volgens officiëele berichten 150 personen omgekomen. Gladstone heeft een bezoek gebracht aan koningin Victoria op Windsor-Castle. Hij heeft er gedineerd en een nacht gelogeei'd. Ook lord Granville was er. Denkelijk is er gesproken over de gaping in 't kabinet door het aftreden van John Bright. Men heeft nog niet definitief vernomen wie diens opvolger zijn zal, doch men houdt het er voor, dat dit de radicaal sir Charles Dilke zal wezen. Gladstone werd op zijn reis door een lijfwacht van bereden politie-agenten vergezeld. De oude mevrouw Gambetta, moeder van den bekenden staatsman, ligt op het uiterste. Ook zijn vader, de oude heer Gambetta, ligt te Nizza ziek. Bij de periodieke verkiezingen voor de provinciale en gemeenteraden in Italië, hebben de liberalen over 't algemeen de overwinning behaald. Te Rome werden de clericalen beslissend geslagen en 16 liberalen in den stedelijken raad herkozen. De Fransche Kamer heeft het reorganisatie plan voor Tunis aangenomen. Uit de gevonden rekeningen in de archieven van de commune is gebleken, dat de leden van het uit voerend bewind voor rekening van het algemeen dejeu neerden en dineerden maar zeer bescheiden, voor 2 fr. 50 c. per couvert. Op 18 Mei 1871 waren 90 dejeuners en 79 diners uit de publieke kas betaald. Zondag was het te Cairo nog volmaakt rustig door de krachtige houding van de militaire autoriteiten en de politie. Toch was Vrijdag te voren de geheele Duitsche kolonie met den Duitschen consul aan 't hoofd uit Cairo naar Ismailia vertrokken, en Zondag vertrokken nog 750 Europeanen, meerendeels Italianen, met den Italiaanschen consul en een escorte van 40 man soldaten uit Cairo. Tn Alexandrië is de orde wel eenigszins hersteld, doch Zondagavond hebben er toch nog op onderscheidene punten der stad brandstichtingen plaats gehad. Op de spoorlijn van de havenplaats Goletta naar Tunis heeft een botsing tusschen twee treinen plaats gehad, waarbij onderscheidene personen zijn gewond, o. a. de zoon van den Bey. De Belgische vice-consul te Ismailia heeft bij telegram aan zijn regeering bericht, dat de laatste der in Egypte gevestigde Belgen bij hem in veiligheid zijn. Onder hen behoort het Belgisch lid der internationale recht bank en de consul van België te Cairo. Madame Bernays is gisteren op nieuw door den rechter van instructie gehoord en Armand Peltzer is in haar tegenwoordigheid gebracht. De weduwe van den vermoorden advocaat was o. a. door haar vader, den heer Pecher, vergezeld. Toebereidselen voor een gedeeltelijke electrische ver lichting van het kasteel Windsor worden gemaakt. De gemalin van den Khedive is tijdens het bom bardement van Alexandrië in een ontijdig kraambed gestorven. In de te Londen gehouden vergadering van houders van Oblig. Venezuela zijn de door den Staat gedane schuldregeling-voorstellen met algemeene stemmen verworpen. Dinsdag is te Smirna een geweldige brand uitge broken, die uren lang woedde en volgens berichten uit Londen meer dan 140 huizen heeft vernield en waardoor duizenden menschen zonder dak zitten. Bij het feest van 14 Juli te Parijs is ook een luchtballon opgestegen. Op de hoogte van 200 a 300 M. is de ballon gebarsten en met de in de mand zittende luchtschippers pijlsnel naar omlaag gekomen. Het gevaarte kwam op een dak neer, waardoor de val aanmerkelijk gebroken werd, zoodat de personen, die in de mand zaten, wel bedwelmd en gekneusd zijn, doch voor 't overige met den schrik zijn vrijgekomen. Het nieuwe stadhuis te Parijs is Zondag door 80,000 en Maandag door 110,000 personen bezocht. Professor Schweinfurth, die met een vriend, de heer Friedheim, te Alexandrië in de Scherif Pachastraat woonde, is op gelukkige wijze aan de gevaren ont komen. Zoodra zij bemerkten, dat hun huis werd be schoten, lieten zij zich afzakkende Egyptische soldaten legden toen op hen aan, maar mistenzij ontkwamen door allerlei nauwe straatjes door te loopen. Daar ontmoetten ze manschappen van Zufilcar pacha, die hen naar het hospitaal brachten. Nauwelijks echter daar aangekomen, drong het gepeupel er binnen en eischte, dat men de vlag zou innemen, denkende dat die vlag een herkenningsteeken was voor de Engelsche schepen. Te midden van het rumoer, dat officieren en sol daten in het hospitaal veroorzaakten bij hetverdeelen van geroofde goederen, ontplofte een granaat in het gebouw, gelukkig zonder groote onheilen te veroorzaken. Terwijl de huizen om het hospitaal reeds in vlammen stonden, nam de woedende menigte de vlucht zonder de Duitschers te mishandelen of te dooden, en daar het ziekenhuis geheel op zichzelf staat, werd het ook door de vlammen gespaard. Zoo ontkwamen de professor en zijn vriend aan de reeks van gevaren, die hen bedreigde. Volgens de laatste volkstelling heeft Rusland thans 100,038.348 inwoners, zijnde 14% millioen meer dan vóór 12 jaren. Landverhuizers-statistiek. Het bureau van statistiek te Washington geeft de volgende cijfers omtrent de landverhuizing gedurende de laatste 50 jaar. In 1830 was het getal landverhuizers 22322, in 1842 '100000, in 1847 200000 en in 1850 300000. In 1854 was 't getal 427833, terwijl het tijdens den burgeroorlog viel tot op 92000. Sedert 1865 was 'tjaarlijks: 247453, 166112, 298967, 282189, 352768, 387203, 321350, 404806, 459803, 313339, 227498, 169986, 141857, 138469, 177826 en in 1880 457257. In 't geheel bedragen deze getallen over dié 16 jaar dus 4546963. INGEZONDEN. Oud-Vosmeer, Juli 1882. Waar gaan we heen? 't Heeft lang geduurd, vóór we hier geweten hebben wat orthodox beteekent; nu beginnen we het zoo stilletjes aan te begrijpen. We dachten altijd, dat we aan onzen voorlaatsten predikant een herder en leeraar hadden, die vrij wel orthodox was, zonder daarom nog in dweperij te vervallen. En zie, daar hooren we op eens den ouderling, die in de tegenwoordige vacature ééns op een zondag als voor ganger der gemeente optreedt, de bede ten hemel zenden, dat het den Heere moge behagen, dat onze gemeente, die sinds jaren van de verkondiging der waarheid verstoken, en slechts korten tijd in het bezit is geweest van iemand, die de volle waarheid verkondigde, weer spoedig een leeraar, een verkondiger der waarheid in haar midden moge krijgen. Wij houden ons verzekerd, dat, al wie Ds. van Manen te Oud-Vosmeer heeft gekend en gezien heeft hoe hij zijne taak opvatte, wel verre van door zulk eene bede gesticht te worden, zich in de hoogste mate daarover heeft geërgerd. Die bede was eene bedekte beschuldiging tegen Ds. van Manen, dat hij de gemeente de waarheid niet verkondigde, dat hij dus een leugenaar was. Zoo er ooit iemand geweest is, die ijver voor zijne zaak heeft getoond, dan is het wel van Manen geweest. Maar hij deed dat op zijne wijze. Waar twist of verdeeldheid was ontstaan, daar spande hij alle krachten in om die weg te nemen; waren er zieken, niets weerhield hem om die te bezoeken waar het op weldoen aankwam, hij bleef niet achter, maar deed het zonder er gerucht van te maken. Doordrongen van den geest van den godsdienst, dien hij predikte, was hij ook in dien geest in ons midden werkzaam. Zooverre voert blinde ijver en diepe onkunde, dat zoo iemand bijna openlijk voor God als leugenaar wordt gebrandmerkt. Men zou een antwoord kunnen gaan zoeken op de vraag: Wat is waarheid, de waarheid En zie, dat heeft hij, die hier korten tijd de waar heid verkondigde, eens duidelijk aan het licht gebracht. De waarheid ligt niet in orthodoxie, het schermen met vrije genade, vrije verkiezing, menschelijke on macht, of waarmee men al verder het gezond verstand en den wil zoekt dood te trappen, is nog geen orthodoxie. Neen orthodox is door dien verkondiger der waarheid synoniem verklaard met anti-revolutionair. Men moge zich al voor orthodox uitgeven, zonder anti-revolutionair te zijn is men het niet. Nu is de bodem van Oud-Vosmeer waarom hij dan misschien indertijd ook als verpest is gesigna leerd niet van den aard, dat de anti-revolutio naire beginselen er welig zouden tieren. Hier en daar moge er al een kortzichtige gevonden worden, die met zulke beginselen is ingenomen, over het algemeen is Oud-Vosmeer daarvoor niet rijp, getuige de toeleg om achter het masker van godsdienstige bijeenkomsten eene anti-revolutionaire kiesvereeniging in het leven te roepen. Dit plan heeft schipbreuk geleden op het gezond verstand en de persoonlijke overwegingen van hen, die op het punt stonden onder een godsdienstig vlaggetje eene anti-revolutionaire haven in te zeilen. Al wat door dien verkondiger der waarheid is teweeggebracht, is, dat er twist en verdeeldheid in onze gemeente is ontstaan, en dat er tusschen menschen die vroeger vriendschappelijk met elkander omgingen, eene klove is gelegd, die niet licht zal gevuld worden. En als dit, volgens genoemden voorganger, de verkondiging der waarheid moet heeten, dan vragen we in allen ernst: Waar gaan we heen? Waar gaat Oud-Vosmeer heen? O. S. V. Kerk- en Sclioolnieuws. Ds. S. de Jager te Serooskerke op Walcheren heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. Gemeente te Yerseke. Bedankt voor 't beroep naar Middelburg door ds. van Griethuijzen te Burgwerd. Z. M. heeft met 1 Sept. e.k. voor één jaar benoemd tot leeraar aan de normaalschool voor teekenonderwijzers Ludwig Jünger uit Weenentot leeraar aan de school voor kunstnijverheid genoemden Jünger en Georg Sturm, mede uit Weenen. De najaars-examens voor de acte art. 56a voor onderwijzer of onderwijzeres zullen reeds in het begin van September aanvangen. Door de examen-commissie te 's Gravenhage is als hoofdonderwijzer toegelaten o. a. de heer A. J. P. de Beste van Middelburg. Als voorstander van het Volksonderwijs is tot het Ned. Onderwijzers-Genootschap toegetreden de heer W. te Gempt, pred. te Hoedekenskerke.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3