ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- as&s*. seiient Zierikzee. 1882. No. 56. Zaterdag 22 Juli. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Zeeuwsche Tentoonstelling voor Nijverheid te Goes. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 40 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 40 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 4G regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LARENMAN. Gaarne nemen we 't volgende ons welwillend dooi den Opsteller toegezonden artikel in ons blad op, vertrouwende op die wijze de belangen der tentoon stelling, dat wil zeggen van de industrie te bevorderen. Weest allen gegroet, priesters der Nijverheid binnen de grenzen van Zeeland, medewerkers aan de bevordering van eene betere toekomst voor de menschkeid Ben ik geen Zeeuw van geboorte, ik heb toch lang genoeg binnen uwe landpalen vertoefd, om u te leeren waardeeren. Ik heb inijzelven in den beginne afgevraagd: waar zitten toeb de afstammelingen der oude Geuzen, wie hebben hunne reuzenkracht, hun moed, hunne volharding overgeërfd? Echter heb ik langzamerhand leeren inzien, dat die eigenschappen volstrekt niet zijn verloren gegaan en in geval van nood wel weder op dezelfde wijze als vroeger aan den dag zouden komen, maar een anderen, edeler vorm hadden aan genomen. De besliste onwil om zich te onder werpen aan verdrukking, de rnwe lichaamskracht, het taaie weerstandsvermogen zijn geworden ondernemingszucht, welgeplaatste, fijne bereke ning, wilsuiting, ja, dapperheid in het oplossen van moeilijke vraagstukken, en in de laatste lijden vooral schoonheidszin. Wie hieraan twijfelt, bezoeke eenvoudig de Goesclie Tentoonstelling en hij zal de overtuiging verkrijgen, dat er geen ontaarding heeft plaats gehad, maar herschepping, veredeling. We wonen hier wel in streken, die voor korten tijd nog eilanden waren (Schouwen boude maar moed!), maar we zijn niet „eenkennig", niet zoo be krompen, om geen andere krachten te willen annexeeren. Toen de heer Ramondt, oud-redacteur van de Goesche Courant, naar Indië ging, had ieder eenigszins maatschappelijk en politiek ontwikkeld lezer er spijt van, en men haalde er gernimen tijd de schouders over op, wanneer zich de vraag voordeed: „zal de heer Van der Pauwert zijne plaats waardig kunnen vervullen?" Die twijfel is gaandeweg opgeheven de Goesche Courant heeft haren goeden naam gehandhaafd en daarom deed het ons zoo goed, dat de Burgemeester van Goes den lieer Van der Pauwert, die reeds zoo menige zware taak op zich nam, bij de opening der Tentoonstelling de eer gaf, die hem toekwam, als den schepper ook van dit werk. Ik ben gelukkig geen lid van de Jury, want moeilijker taak kan iemand, geloof ik, niet worden opgedragen, maar als ik 't was, zou ik zeggen »de hoogste prijs komt toe aan den uitvinder van het denkbeeld, om in een klein plattelandssteedje iets tot stand te brengen als wat wij daar hebben gezien!" Ik behoor ook onder de inzenders en mijn eerste indruk was, of bet niet wat verwaand was, als mededinger op te treden tegenover zooveel schoons en goeds, wat ik te bewonderen had, ook wat de rangschikking betreft. Een woord van dank is hier, meen ik, dan ook niet ongepast aan den heer van Swiuderen voor de smaakvolle, keurige étalage, al hebben de heeren Hannink en anderen daartoe het hunne bijgedragen. Één ding is zeker: de Goesche Tentoonstelling is geslaagd; zij heeft gegeven wat de bedoeling was: een thermometer van de Zeeuwsche Nij verheid. Toen mij dan ook van wege de Midd. Cour. de uitnoodiging gewerd om een kritisch verslag van de Tentoonstelling te geven, zonk mij de moed in de schoenen. Vijfhonderd; zestien in zendingen, en die van zoo verschillenden aard, dat de Commissie het noodig oordeelde, een betrekkelijk groot aantal verschillende vakmannen te benoemen, om hunne opinie daarover uit te spreken. Welk vak moest ik behandelenof zou ik een overzicht geven over het geheel Het laatste is het verstandigste, want met eene strenge beoordeeling van één vak op te treden, daartoe moet men zelf man van dat vak zijn. Die gestrengheid is in dit geval ook niet ge- wenscht. De Commissie heeft gewild dat ieder fabrikant en ambachtsman toonen zou wat bij kon, en daaraan is op onbekrompen wijze ge hoor gegeven. De Kon. Maatschappij »de Schelde" heeft zich, ofschoon zij misschien met hare 17 inzendingen van scheepsmodellen wedijveren kan met het beste van dien aard op het vasteland van Europa, niet geschaamd om op eenige meters afstand geëtaleerd te zijn van eenige paren boeren- en boerinnenklompen, waarvan sommige waarlijk ook niet onverdienstelijk gemaakt zijn. De indrukwekkende en ingenieuse inzendingen van den heer Vogel uit Middelburg staan niet ver van een koperen keteltje uit een Holland- schen cent vervaardigd; de dreigende verticale locomobile van de Commercie-Compagnie staat tegenover een partij goedgemaakte en welklin kende steenen van »de Suzana Johanna"; een menschenrcdder voor trams cn spoorwagens staat in de schaduw van een vogelkooiije, weeskinderen zonden hun handwerk, bestaande in producten van z. g. huisvlijt, schuins loerende naar electrische elementen en batterijen, en om een einde aan de tegenstellingente maken: aan het hoofd van alles de buste van den on- vergetelijken Prins Frederik, omgeven door levende bloemen. Ga nu maar aan het beoordeelen van al die zoo uiteenloopende zaken. De dorpstimmerman zorgde er wel voor, dat gij uw haak en passer te vergeefs met dat doel zoudt aanleggen en de machine-fabrikant wist ook wel wat hij deed. Of ik dan niets op de Tentoonstelling weet af te dingen? Ronduit gezegd: neen; want het doel ervan was, te toonen, wat de Zeeuwsche Nijverheid vermocht, en de Commissie moest weten wat zij kon toelaten. De aanmerkingen, die konden gemaakt worden en werkelijk werden gehoord, betroffen eenige knutselarijen, maar deze stonden immers nie mand in den wegsommige schilderijtjes vonden geen genade in het oog van het publiek, maar zij eischten ook geen waardeering als werken van kunst, slechts van nijverheid en ik zou in elk geval mijn huis liever laten schilderen door hem, die het slechtste schilderijtje leverde, dan door een ander, die't hem niet kan nadoen. Bij het beschouwen der voortbrengselen van de jongens der ambachtsschool werd ik door een machineman gewezen op verschillende dingen, die beter hadden kunnen zijn, maar mijn antwoord was: mijnheer! als die dingen gestopt en beschilderd waren zondt gij die fouten niet zien; als die fouten er niet in waren, zoudt gij twijfelen of de jongens die voor werpen wel zeiven gemaakt hadden, terwijl 't in elk geval zeker is, dat die jongelui, als ze niet op de Ambachtsschool waren geweest, geen wenteltrap, geen schrijfbureau, geen zeven stuks houtverbindingen zouden kunnen maken, maar eenvoudig krullenjongens zouden zijn, duivels- toejagers van een timmerman en ze nu eerlang als flinke ambachtslui kunnen optreden. Neen, ik heb er volstrekt nog geen spijt van mij te hebben aangesloten aan de Commissie voor de Tentoonstelling, want het is gebleken, dat er in Zeeland op het gebied van Nijver heid krachten zijn en worden ontwikkeld, die lang niet te verwerpen zijn. Het geslacht der Geuzen is nog niet dood. De priesters der Zeeuwsche Nijverheid haudhaven te Goes de eer van hun altaar op waardige wijze. Hoedekenskerkk, 12 Juli 1882. W. TE GEMPT. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 4 Juli 488 2. Gisteren heeft alhier het gewone jaarlijksche groote festival van de Sociteit »Tot Nut en Genoegen" plaats gehad. Begunstigd door overheerlijk weder is het bijzonder goed geslaagd. De hoofdzaak van 't feest was een dubbel concert van de met lof bekende kapel van het 3e reg. Infanterie uit Bergen op Zoom, onder directie van den heer N. A. Bouwman. Zoowel voor de matinee als voor de soirée was 't program zeer goed gekozen en de uitvoering was hoogst verdienstelijk. Het letterlijk ongewoon schoone weder had zeer vele leden uitgelokt, zoodat het feestelijk versierde terrein in Parklust, waar 's avonds een smaakvolle illuminatie ontstoken werd, een recht prettig aanzien had. Een schitterend en effectvol vuurwerk besloot 't feest. Alles liep in de beste orde af. Daarvoor verdienen zeker heeren Commissarissen der Sociteit, alsmede de politie beambten veel lof, doch het kwam ons voor, dat ook over 't algemeen in den omtrek van het feestterrein de werking der drankwet merkbaar was. Het publiek ook dat van de overzijde heeft er zich zeker niet minder goed om geamuseerd. Het zware onweer van Zaterdag j.l. een ware donderstorm heeft op vele plaatsen groote schade aangericht. De bui schijnt met ontzaglijke snelheid over 't land getrokken te zijn van Sluis en Vlaanderen af tot Texel toe. Onder Sluis zagen vele landbouwers in een kwartier tijds hun geheelen oogst verwoest. De eigenaar van de afgebrande dorpsherberg te Baarland is gevankelijk te Goes binnengebracht. De Consul te Port-Said seint, dat het zoowel daar ter plaatse als in het kanaal van Suez volkomen veilig is. St. Ct.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1