ZIERIKZEESCHE COURANT. 1882. No. 55. Woensdag 19 Juli. 85ste jaargang. Binnenland. i oor de r van er der diende 80 10t'5/„ 102% 100% 28'/,. 53% 96% 75% 72% 64'/,, «51%. 63%, 64"/,. 645/u 144 83% H'/i, 99% 21%. 120% i77'" 135 ZIERIKZEE, 1 8 Juli 1 8 8 2. Tot hoofdingeland van den Polder Schouwen is met 52 stemmen gekozen de heer C. Berrevoets Iz. "Voor eenige weken liep in Goes 't gerucht, dat men daar ernstig dacht aan een stoom tramlijn Goes Ellewoutsdijk, doch de kans daarop is nu weder ver keken, zegt men. Volgens niededeeling van den heer J. Risseeuw, burgemeester van 's Gravenpolder, was er zoo weinig medewerking tot de voorloopige maat regelen, dat de zaak wel vooreerst zal moeten blijven rusten. Te Vlissingen is een jongmensch, v. d. M., klerk bij den notaris van Uije Pieterse, gearresteerd en naar Middelburg gevoerd, verdacht van oneerlijkheden in zijn betrekking. Hij was kort geleden betrokken in een zaak met spoorkaartjes te Middelburg, doch toen wegens gebrek aan. bewijs vrijgekomen. Te Yerseke heeft een 16jarige knaap zijn ouders bestolen en zich uit de voeten gemaakt. Men heeft hem nog niet kunnen achterhalen. Tot lid van den Gemeenteraad te Veere is gekozen de burgemeester, de heer Wijnmalen. Hoedekenskerke 15 Juli. Heden nacht te half 2 werden de burgers onaangenaam verrast door het luiden der klok. Ieder haastte zich het bed te verlaten, daar men natuurlijk vermoedde, dat er hier of daar brand was uitgebarsten. Het was ook zoo, een felle gloed in de richting van Baarland, wees den brand spuitgasten, die met loffelijken spoed waren opgekomen, den weg. De brand woedde op het dorp Baarland zelf, waar juist gisteren kermis was gehouden en deze in de gemeenteherberg, waar de zolder reeds brandde, nog in vollen gang was. Alles is verbrand en sleehts de muren zijn blijven staanook een gedeelte dei- archieven van gemeente- en polderbestuur is door den brand vernield, terwijl een ander gedeelte door den ijver van den bejaarden burgemeester, den heer Brugge- man, is gered, o, a. de registers van den Burgerlijken Stand. Verschrikkelijk is het, dat dit onheil een menschenleven heeft gekost. Een vlasboer uit Holland, oud 30 jaar, gehuwd en vader van 2 kinderen, die op een zolderkamertje logeerde, is op de akeligste wijze om het leven gekomen. Over wat men zoo al over dien brand hoort mom pelen, zal uw correspondent voorshands het stilzwijgen bewaren. Blijkens een van den Gouv. Gen. van Ned. Indië ontvangen bericht zijn de beide eerste gedurende het loopende jaar te houden veilingen van gouvernements- koffie uitgesteld, en zal de eerste in stede van op 19 Juli op 16 Augustus, de tweede in stede van op 16 Augustus op 13 September dezes jaars gehouden worden. [St. Ct.J Op Donderdag 23 Juli, 10 ]/2 ure voorm., zal te Utrecht in het lokaal Fabriek- en Handwerksnijverheid de bijeenkomst plaats hebben der Vereeniging Algemeen Kies- en Stemrecht te Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht, waarbij ook nog een 40tal vereenigingen zullen vertegenwoordigd zijn. Het zijn allen geen rechtzinnigen, die de Christelijke zendingsfeesten bijwonen. Althans bij het feest van- 5 Juli op »Nijenburg" bij Heilo zijn gestolen, gerold of verloren en niet teruggebracht: i porte- monnaie, 1 zilveren horloge, 1 flacon met gouden dop, 2 zilveren breidopjes, 2 zijden parapluies, 1 rotting, 2 sanilla parapluies, 1 zwart luster jasje en een portefeuille met een muntbiljet. De heer C. Cunaeus, voorzitter der maatschappij «Arti et Amicitae" te Amsterdam, is door Z. M. den Koning afgevaardigd naar Weenen, ten einde Nederland te vertegenwoordigen in de jury der aldaar gehouden internationale tentoonstelling van schoone kunsten. Zaterdag j.l. heeft over een deel van ons land een geducht onweder gewoed, dat inzonderheid te 's Hage en Amsterdam vergezeld was van sterke windvlagen en overvloedige stortbuien. Omtrent het ongeluk met de Adder" verneemt men nog voortdurend bijzonderheden. De deernis met het lot der omgekomenen fen hun nagelaten betrekkingen is .algemeen en spoort op vele plaatsen tot wel dadigheid. Het wrak van het schip is op dit oogenblik (Dinsdag) nog niet gevonden. De twee rijksstoomschepen onder bevel van den luit. Nijgh zijn ijverig bezig geweest met langs de kust op de hoogte van Scheveningen te vissclien met een sleeptros. Eens heeft men met de tros een zwaar voorwerp gevat, dat zooveel weerstand bood, dat men van 't eene schip de tros moest laten slippen, om te voorkomen dat de schepen met elkander in botsing kwamen. Men heeft de plek trachten te onthouden doch later het bewuste voorwerp niet terug gevonden. Enkele visschersbooten zijn ook bezig met vissclien naar het wrak. Natuurlijk wordt er veel belang in gesteld het wrak te vinden, om zoo mogelijk meer licht te krijgen over de aanleiding van het ongeluk. Het is ook mogelijk dat er zich nog lijken in bevinden. Door den Minister van Marine is f 2000 uitgeloofd voor het vinden en met een boei merken van het wrak. Wat er eerst geschreven is over de ongepaste wijze waarop die te IJmuiclen aangebrachte drenkelingen begraven zouden zijn, is zeer overdreven geweest. De begrafenis der vier aldaar aangebrachte lijken heeft met den noodigen eerbied en met al de hulpmiddelen waarover men daar beschikken kon, plaats gehad. Op andere plaatsen lieten de omstandigheden toe er meer werk van te maken en is dit ook geschied. Er is een commissie van onderzoek aangaande de oorzaken van de ramp ingesteld. Egmondsche visschers hebben getracht uit de ramp van de Adder" munt te slaan. Zij hebben namelijk aan den Minister van Marine aangeboden met eenige bomschepen naar het wrak te gaan zoeken, als zij zesduizend gulden belooning kregen. De Minister heeft hun aanbod «vooralsnog" afgeslagen. Tot de bij de ramp omgekomenen behoort ook een jeugdig sergeant-schrijver, die, van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden op den monitor overgeplaatst, zijn eerste zeereis maakte en eerst sedert drie maanden gehuwd was. Van bevoegde zijde wordt ons nog medegedeeld, dat het personeel stokers van de «Adder" bestond uit slechts twee stokers die vroeger reeds gevaren hadden en acht miliciens, die pas eenige dagen in dienst en dus waarschijnlijk allen zeeziek waren, terwijl de dienst van de monitors tien bekwame mannen eischt. R. Nbl. Een nieuw bewijs voor de stelling dat een profeet zelden in zijn eigen land geëerd is, vinden we in het onderstaande oordeel, over onze Tweede Kamer uit gesproken door den heer A. Reynaert,een vreemdeling «Als er voor de parlementaire natiën een eereprijs bestond ter belooning van vrijheid zonder overdrijving, wijsheid zonder vertooning, kalmte zonder zwakheid, gematigheid, overeenstemming, ernst, wellevendheid in het spreken en in één woord van al die edele eigen schappen, zoo zeldzaam in onze dagen en toch zoo onmisbaar voor elke beraadslagende vergadering, die prijs stelt op achting, dan zou Nederland vooropstaan in de rij dei'mededingers." Vcicl. ïn haar vergadering van Vrijdag heeft de Amstér- damsche Kamer van Koophandel besloten zich ander maal te wenden tot den Minister van Waterstaat, om aan te dringen op het tot stand komen eener betere verbinding tusschen het IJ en de Zuid-HoIIandsche rivieren en stroomen, en voornamelijk in verband met het Vreeselijk ongeluk aan den monitor «Adder" overkomen, een ramp, welke hoogstwaarschijnlijk niet zou hebben plaats gevonden als die verbinding hetgeen bij krachtig en energiek optreden der Regeering reeds had kunnen geschied zijn, tot stand gebracht ware geweest. Dan toch had de monitor binnendoor Hellevoetsluis kunen bereiken. Juist met het oog op de wenschelijkheid van verplaatsing der monitors binnenslands, had de Minister de eerste plannen gewijzigd. De Surinaamsche Courant bericht, dat de Gouverneur van Suriname, Jhr. van Sypesteyn, bij vleiend kabinetschrijven namens Z, M. den Koning is aan gezocht geworden, zich met het bestuur over de kolonie Suriname nog tot November a,s. te willen blijven belasten, Het tweede nummer van de lieden verschenen officiëele courant der Internationale koloniale en uit voerhandel-tentoonstelling bevat o. m. de namen van de leden der commissiën van uitvoering en der Belgische commissie; de namen der vertegenwoordigers van Fransch Cochinchina, Victoria en Griekenland, liet bijzonder reglement voor de afdeeling Fraaie Kunsten, terwijl een bijblad het algemeen reglement bevat. De inzenders, voornamelijk die voor de afcleeling uit voerhandel en van machinerieën, worden, indien zij willen rekenen op aangevraagde ruimte, tot spoed aangemaand. In de rubriek Gemengde Berichten wordt melding gemaakt van de groote deelneming aan deze tentoon stelling door België, daar men gelooft dat de oppervlakte, die de Belgische inzendingen zullen beslaan, niet minder dan 12000 vierkante meters zal wezen. Er wordt tevens op gewezen hoe krachtdadig de inzenders steeds dooi- de Belgische regeering gesteund worden, daar bijvoorbeeld sedert 1867 ieder inzender voor elke tentoonstelling gemiddeld 650 francs gekost heeft geen offer is der regeering dan ook te zwaar om België op een tentoonstelling waardig vertegenwoordigd te zien. De gebouwen voor Fraaie Kunsten zullen uit 29 zalen bestaan, terwijl met de meeste zorg voor de wijze van verlichting is zorg gedragen. Ook aan den wensch der kunstenaars omtrent het recht van repro ductie is tegemoetgekomen door artikel 7 van het bijzonder reglement, waarbij het verboden is zonder vergunning van den kunstenaar of eigenaar door photographische teekening of anderzins de tentoon gestelde voorwerpen weer te geven. Het hoofdgebouw der tentoonstelling zal een Hindoesch paleis voorstellen en de hoofdingang rechts en links door twee groote torens naar Hincloeschen stijl worden bezet men denkt dat het geheel een grootschen indruk zal maken. Het blad bevat een teekening van de in uitvoering zijnde werken. Het uitvoeringscomité houdt zich bezig om te trachten voor goede huisvesting voor de talrijke vreemdelingen die komen zullen, zorg te dragen, zoodat men daardoor de ontzaglijke speculatie hoopt tegen te gaan, waarvan men met andere tentoonstellingen als te Weenen, Brussel on Paz-ijs zulke droevige voorbeelden heeft gezien. Men vertelt nu weer dat Z. M. de Koning de villa York House te Twickenham niet heeft gehuurd. Er zijn wel onderhandelingen gevoerd, doch deze hebben niet tot de gewensclite uitkomst geleid. De heer Grant Duff zal dus zijn huis en de Koning zal zijn geld en zijn gemak houden. Het schijnt ook minder eigenaardig dat onze Vorst in Engeland een buiten plaats heeft, dat komt beter te pas aan onttroonde koningen en keizers. Drie pakketten met effecten zijn Woensdag 12 Juli 1.1. pet Ilarwichboot van Rotterdam naar Londen verzonden, doch niet te Harwich ontvangen, zoodat vermoed wordt dat die pakketten gestolen zijn. Om zich het leven te benemen. De reden waarom zeker iemand onlangs een zelfmoord pleegde, vond men op een papier geschreven in zijn linker laars. «Ik huwde een weduwe, die een volwassen dochter had. Mijn vader kwam ons dikwijls bezoeken, werd verliefd op mijn stiefdochter en huwde haar. Zoo werd mijn eigezi vader mijn schoonzoon en mijn stiefdochter mijn moeder, daar zij de vrouw mijns vaders was. Eenigen tijd daarna schonk mijn vrouw mij een zoon, deze werd natuurlijk mijns vaders zwager en mijn oom, want hij was de broeder van mijn stiefmoeder. Mijn vaders vrouw, namelijk mijn stief dochter, kreeg ook een zoon; die werd natuurlijk mijn broeder en tegelijkertijd mijn kleinzoon, want hij was de zoon mijner dochter. Mijn vrouw werd mijn grootmoeder, omdat ze de moeder van mijn moeder was. Ik was de man van mijn vrouw en tegelijkertijd de kleinzoon mijner vi-ouw; en daar de man van iemands grootmoeder zijn grootvader is, zoo ben ik, ongelukkige, mijn eigen grootvader." Dat is inderdaad om gek van te worden. Gaarne geven wij een plaats aan onderstaand ons toegezonden ingezonden stuk uit de Midd. Ct. Inzameling van gras bij nat weder. Algemeen, en voorzeker terecht, wordt dezer dagen door de landbouwers ach en wee geroepen over het aanhoudende natte weder, waardoor de hooi-oogst niet,

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1