ADVERTENTIEN. Het Stoomschip „ZEELAND" A. VAN LEEUWEN, Bloemkweeker, Rotterdam, prachtige PLANTEN gunstige!. Beiden werden gedegradeerd en naar Archan gel gebannen. Bovendien werden 20 gendarmen en 6 soldaten veroordeeld tot indeeling bij strafcompagnieën voor 5—15 jaren. Van zes soldaten werd geconstateerd, dat zij nihilisten waren. Zij zullen waarschijnlijk nogmaals met de overige nihilisten terecht staan, als het blijkt, dat zij feitelijk aan de terroristische beweging hebben deelgenomen. De ontdekking geschiedde, door dien men bij de laatst gearresteerde nihilisten negen brieven heeft gevonden van gevangenen, die reeds lang waren veroordeeld. Nu mag geen gevangenbewaarder in de Peter-Paulsvesting meer een woord tot de arrestanten spreken. Zij zullen altijd door gendarmen en soldaten vergezeld zijn. Bedden, stoelen en tafels zijn aan den grond vastgeklonken om te verhinderen, dat de gevangenen door op de muren te kloppen met elkander in verbinding treden en de muren der cellen worden met vilt overtrokken. Het gebruik van boeken is verboden. Overigens worden nieuwe kazematten gebouwd, die reeds door grootvorst Nicolaas zijn onderzocht om zich te vergewissen, dat geen geluid door de muren kan dringen. Frankrijk. In een uitvoerig schrijven in het Journal cles Débats over de opgewondenheid in Tunis en Tripoli tengevolge van de gebeurtenissen in Egypte, schildert de heer Gabriël Charmes de gevaren, waardoor Frankrijk in Noord-Afrika wordt bedreigd. Er is, zegt hij, een Turksch leger van 15,450 uitstekende soldaten aan de grenzen van Tunis en Tripoli en deze strijdmacht is het brandpunt van een hevige'anti-Fransche beweging, die zich ver in het binnenland van Tunis en AJgerië uitstrekt. Turkije is volgens den heer Charmes de ge vaarlijkste vijand van Frankrijk in deze streken geworden en een enkele ondoordachte stap kan een uitbarsting ver haasten, diedeFransche bezettingzou noodzaken voor lijfs behoud te vechten. Men vertelt, dat de sultan zoodra hij alle christenen uit Egypte heeft gejaagd, de Tunesiërs zal helpen, hetzelfde in Tunis te doen. Algemeen gelooft men dat de Egyptenaren de pantserschepen van Enge land en Frankrijk hebben genomen en de Arabieren zijn overtuigd, dat zij slechts behoeven op te staan om hunne vijanden te vernietigen. Bij zulk een staat van zaken in Tunis en Algerië is liet begrijpelijk, dat de Franschen den sultan niet gaarne vergunnen een enkel soldaat naar Egypte te zenden. Gemengd Buitenlaiidscli Nieuws. Eenige dagen geleden werd een meisje van 10 a 12 jaren openlijk als slavin verkocht in het drukste gedeelte van Galata, een voorstad van Konstantinopel. De kleine schreeuwde en smeekte te vergeefs niemand van de omstanders trok zich haar lot aan en ze werd door haar kooper meegevoerd. Er is beweerd, dat de hertog van Hamilton zijne kunstschatten verkoopt omdat hij in geldelijke onge legenheid verkeert. Waarheid is, dat de hertog, geen kinderen hebbende en zelf niet hechtende aan kunst, liever de collectie bij zijn leven, dan na, zijn dood liet .verkoopen. Onder het op den dag der verkooping toegewezene verdient vermelding een leunstoel uit den tijd van Lodewijk XIV, die 11500 guineas (een guinea is f 12,60) opbracht. Twee paar kandelabres golden 2650 guineas een coup van vermeil van Duitsch maaksel, vervaardigd door »Georgus Roemer, anno 1580" ging van de hand voor 3090 guineas en in het bezit over aan baron Karl Meijer de Rothschild. Men is nog slechts bij het begin, en reeds is het gezamenlijk verkoopbedrag ge stegen tot 180,400 ponden sterling. Het is misschien niet zoo algemeen bekend, dat in een groot krankzinnigengesticht nabij Parijs eene dochter van Victor Hugo, Adèle Hugo, leeft. Sinds 1872 houdt zij daar verblijf. Achttien jaren is het thans geleden, dat de nu ongeveer 50-jarige vrouw verliefd werd op een Eng. zeeofficier, die in Engeland zaken had en talrijke eigendommen op Trinidad. Men verzette zich tegen dit huwelijk. Ze trad met hem desniettegenstaande in den echt, waarna het paar naar Trinidad vertrok. Na eenige jaren verliet de officier echter zijn vrouw, die reeds ietwat excentriek van natuur was en thans het verstand verloor. In haar geldelijken nood de zeeman had haar zonder middelen achtergelaten werd natuurlijk zeer spoedig voorzien, haar geest bleef echter krank. Zij redeneert vrij goed, zij herinnert zich alles en kent de verzen haars vaders uit het hoofd. Zit zij echter aan tafel, dan steekt zij het vleesch in haar zak; wandelt zij, dan stopt ze alles wat onder haar bereik valt, het liefst groote keisteenen, in haar zakplotseling komt ze op de gedachte om op een been te gaan staan en ze doet het werkelijk tot ze neervalt. Een maand tijd besteedde ze onlangs om de steenen van een lange laan een voor een weg te brengen. Als haar vader haar bezoekt, is het altijd feestdag voor haar. In de laatste jaren werden aan de Fransche kust veel minder sardines gevangen dan vroeger, waardoor een deel der bevolking, die geheel van die vangst leeft, niet weinig leed. De geleerden zochten naar de oorzaak van de vermindering en in de Academie van Wetenschappen werd die toegeschreven aan een ver plaatsing van de richting van den golfstroom dooi de opeenhooping van ijs in de straat Davis. Een ander schrijft die eenvoudig daaraan toe, dat de sar dines zich voornamelijk voeden met zeeplanten, algen, varechs enz. Deze worden tegenwoordig voor verschillende industrieën gebruikt; het gevolg is, dat de sardines daaraan gebrek hebben en sterven. Dit jaar belooft de vangst van sardines rijk te zullen zijn. Op de kermis te Neuilly is een jongen, die de operatie der tracheotomie heeft ondergaan. Daar de opening van de larynx zeer vernauwd is, kon hij niet dooi' den mond ademhalenmen had bij de operatie in de opening in zijn keel een zilveren buis gebracht en door die buis haalt hij niet alleen adem, maar speelt'hij zelfs op de fluit! De Etoile Beige meldtdat de kanunnik Bernard, wiens aanhouding te Havana reeds vroeger werd bericht, aldaar is ingescheept om naar Santander gebracht te worden, waar hij door de Spaansche politie aan de Belgische ambtenaren, die zich daarheen begeven, zal worden overgeleverdmen vond 100,000 frs. bij hem. De instructie in deze zaak zou aan 't licht gebracht hebben, dat de uit de bisschoppelijke kas verduisterde waarden niet twee millioen, maar tusschen drie en vier* millioen bedragen, en dat ook zekere abt Privet in deze zaak zeer gecompromitteerd zou zijn. Ten gevolge van in de koffers van den Canadeeschen advocaat Goodhue gevonden bewijsstukken is de chef van het parket te Doornik, Bormans, naar Parijs vertrokken, ten einde daar inlichtingen omtrent een deel der verduisterde som in te winnen en zich in 't bezit te stellen van een aantal belangrijke papieren. De Oosten rij ksche Deutsche Zeitung resumeert haar beschouwingen over de Egyptische quaestie als volgt: Lord Granville heeft Gambetta beet gehad; Freycinet tracht zich op kosten van lord Granville te redden de conferentie speelt tegen hen beiden en de Sultan speelt met de conferentie, terwijl hij zelf niets dan een figuur op Bismarcks schaakbord is. Het is hoogst vermakelijk te zien, hoe de man te Berlijn, die altijd buiten de vraagstukken heet te staan, alle hoofd- en bijrollen verdeelt; tegelijk als dichter, regisseur en vroolijke toeschouwer het diplomatieke spel der intriges uitdenkt, leidt en geniet, om ten slotte ook nog de 'ondernemingswinst op te strijken!" Te Raton (Nieuw-Mexico) trachtte de Sheriff Dolmann den speler Mentzel te arresteeren. Mentzel gaf vuur en wondde Dolmann en twee anderen; bij een latere poging om hem te arresteeren schoot hij een rechter dood, terwijl een Sheriff aan de bekomen wonden overleed. Het volk werd woedend, bestormde Mentzels huis en hing Mentzel op. Tot thesaurier-generaal van den Oranje-Vrijstaat is door den Volksraad van dien- staat benoemd de heer A. P. Gerstei van Amsterdam. De heer Gerstel was vroeger te Amsterdam onderwijzer in het boekhouden en de arbitrage. Weenen is wederom de schouwplaats van een vreese- lijk onheil geweest. In een woning in de Donaustrasze had een apotheker, behalve zijn apotheek, nog een inrichting waar hij onontplofbare lucifers vervaardigde. Als werkplaats had hij een groote kamer op de tweede verdieping en in deze ruimte stpnden steeds een aan tal kisten met lucifers, die op verpakking wachtten. In deze kamer waren Donderdag zes werksters en de scheikundige August Lonsky, die ook bij den brand in het Weener theater in het gebouw was, werkzaam, toen op eens in een kist met lucifers brand ontstond. De vonken spatten overal heen; binnen enkele oogen- blikken was de kamer in een vuurzee herschapen en heerschte er zulk een zware rook, dat aan ontkomen bijna niet te denken viel. Toch gelukte het drie meisjes de trap te bereikenzij kwamen geheel door vlammen omgeven op een binnenplaats terecht, waar- zij bewusteloos nedervielen. Dj'ie anderen sprongen radeloos uit het venster en kwamen met gebroken leden op den grond terecht. Alle zes hadden boven dien ernstige brandwonden bekomen en een van haar overleed reeds des avonds aan hare wonden. De schei kundige kwam met den schrik en eenige lichte brand wonden vrij. Wat den brand betreft, deze bepaalde zich tot dat enkele vertrek. Het bericht van het ongeluk maakte in Weenen een diepen indruk en duizenden stonden voor het gebouw, toen de ongelukkige slachtoffers j naar het gasthuis werden vervoerd. Met den kanaaltunnel wordt het een zotte geschiedenis. Sinds een paar gekke Engelschen zich in het hoofd 1 gezet hebben dat de tunnel onder het Kanaal even tueel een gevaar voor Engeland zou opleveren, daar de Franschen er door zouden kunnen komen om En geland te verrassen, laat nren de tunnel-maatschappij rust noch duur. Intusschen gaat het boren stil zijn gang, terwijl ook van de Fransche zijde rustig door gewerkt wordt. De opzichters van het work laten niemand daarbij toe en zoo gaan de dwazen, die in den tunnel een gevaar zien, de tunnelgravers lang zamerhand beschouwen als een soort van nihillisten. Nu ligt er in die groote vrees van de kliek der voorname Engelschen wel een fijn compliment aan de Franschen over hun militaire meerderheid boven de Engelschen, doch het is belachelijk dat de Engelschen niet inzien, dat zij toch nimmer een serieus plan tot lang- ding aan een vreemd leger kunnen verhinderen. Het is thans niet meer als in de dagen van het vermaarde kamp van Boulogne (1804.) Thans kan men met een half dozijn vlugge stoomers binnen weinige uren 10 a 12000 man op elk punt van de Engelsche kust aan wal zetten, waar men verkiest, zonder dat zelfs Engelands vloot dit zou kunnen beletten. Immers wegens de verbazende uitgebreidheid van Engelands militaire stations in alle oorden der wereld, worden de meeste schepen overal elders bezig gehouden en is de zoogenaamde Engelsche kanaal vloot op dit oogenblik minder sterk dan in :t begin der eeuw, terwijl de kolossale zeer diepgaande ijzeren pantser- l schepen al zeer weinig geschikt zijn om onder den wal tegen een landende expeditie iets uit te voeren. Een kanaal-tunnel zou echter te allen tijde in een oogenblik te sluiten zijn zoo gemakkelijk als men een stop op een fïesch doet. Ver-leden Vrijdag is in Guildhall te Londen tot Sheriff van de city zooveel als schepen van een der wijken van de stad gekozen en als zoodanig geïnstalleerd de heer Polydore de Keijzer, eigenaar- van Royal Hotel op den hoek van Blacfriarsbrug. De heer de Keijzer is Antwerpenaar van geboorte en als kind met zijn vader naar Londen gekomen, waar deze het hotel heeft gesticht, dat thans sinds jaren het voornaamste vastelandshotel van de wereldstad is. Kerk- en Schoolnieuws. Bedankt voor Vlissingen door ds. Van Stein Callen- fels te St. Laurens en Brigdamme, die het beroep naar Heerde heeft aangenomen, en ook beroepen is naar Monnikendam De classicale vergadering te Goes werd bijgewoond door- 16 predikanten en 30 ouderlingen. Al de cand. der confessioneele partij werden gekozen. Tot scriba werd gekozen ds. H. van Senus, sec. E. M. van IJzen- dijk als lid en als criba ds. J. H. Gunning; tot lid ouderling L. Boshoff, sec. J. van Damme; tot sec. praeces ds. G. E. Brutel de la Rivière; tot sec. van C. J. Post, ds. J. Kostersec. van oud. M. Quist, L. Boshoff, sec. van ds. Ulfers ds. Wielenga. De ver gadering achtte de voorstellen der Synode meest alle onaannemelijk, behalve die van onschuldigen aard. Het voorstel Merens c. s. werd met groote meerderheid en toejuiching aangenomen. Benoemd tot onderwijzer aan de school met den bijbel te oud-Beierland de heer P. C. de Jonge te Goes. Door de examen-commissie te Breda is als hoofd onderwijzer toegelaten o. a. de heer C. W. P. Ingen- horst te Middelburg. Te Veendam is op 48jarigen leeftijd overleden de heer E. Huizinga, directeur der gemeentelijke Hoogere Burgerschool aldaar en schoolopziener in 't arr. Veen- dam, vroeger leeraar aan de II. B. te Goes. vertrekt Zondag' 9 Juli, in plaats van 7 uur, 's morgens 9 uur van Zierïkzee. de directeur. geeft bij deze kennishij op 1 )onderdag" Juli e.lï. wederom eene collectie ten verkoop zal aanbieden.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3