Buitenland rassen, van 3 jaar en ouder. Afstand 2400 M. 3°. Sfceenle-Chase om den Wassenaar-prijs voor paarden van alle landen en alle rassen, 4 jaar en ouder. Afstand ongeveer 4000 M. 3°. Officieren-Steeple-Chase. Afstand 2000 M. 5°. "Wedren om den prijs van de stad 's Gravenhage op de vlakke baan voor Neder- landsche Gentlemen-Riders. Afstand 1600 M. 0°. Internationale Harddraverij voor paarden van alle landen en rassen en eiken ouderdom, gespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand 4-000 M. 7°. Wedren om den consolatieprijs op de vlakke baan voor paarden van alle landen en rassen, 3 jaar en ouder, die in'1882 in Nederland aan wedrennen hebben deelgenomen en geen prijs behaald. Voor de bezitters van Multatuli's wei-ken zou het zeker een aanwinst zijn, zoo zij in het bezit kwamen van een algemeenen index. Men weet wel icat Miiltatuli gezegd heeft, maar niet altijd de plaats waar hij een bepaald punt behandelt. Daarbij, wat is een boek zonder inhoudsopgave? Het kan licht gebeuren, dat men in den eersten bundel van Multatuli's Ideeën meent te zullen vinden, wat men eerst met vrucht in den zevenden bundel zoekt. Men deelt mede dat er een algenaeene inhoudsopgave bestaat, door M's omgeving voor zijn gemak samengesteld, maai- deze is, voor zoover ons bekend, nog niet in den handel gebracht. Het zou voor velen te wenschen zijn, indien de samenstellers konden besluiten dien index in druk te geven. Morgen 5 Juli te 10 ure voormiddag vertrekt het Noorweegsche schip Varna", kapt. Knudsen, van Amsterdam, met de expeditie naar Dickson haven aan boord. De Varna" zal afsteken van de kade voor het gebouw der Kweekschool voor Zeevaart. Naar de Miclclelb. Ct. bericht, zal de Varna", het Noorweegsch stoomschip, waarop de Nederlandsche expeditie naar Dicksonhaven in de eerste dagen van deze maand zich zal inschepen, eerst naar Diontheim zich begeven, waar de Noorsche timmerman wordt aan boord genomen. Vervolgens wordt de reis voortgezet naar llammerfest, waar men de «Louise" hoopt te ontmoeten, om in gezelschap van dit stoomschip dooi de Kara-zee naar de Jenisseï testevenen. De «Louise" vaart die rivier verder op om te lossen en lading in te nemen. De «Varna" zal, nadat op de onbewoonde plek het huis voor de expeditie gebouwd en de provisie gelost zal zijn, terugkeeren en hare passagiers te Dicksonhaven achterlaten. Na een vol jaar aan het doen der verlangde observation besteed te hebben, wordt de expeditie weder door de «Varna" afgehaald. Er bestaat natuurlijk geen kans op eene eenigszins geregelde communicatie met het door sneeuw en ijs van de bewoonde wereld geheel afgesneden onderzoekings station. Men hoopt echter in den loop van het jaar nu en dan gelegenheid te hebben, om aan de in het hooge Noorden zwervende Laplanders brieven voor het moederland mede te geven. Het 5jarig zoontje van den notarisklerk v. d. S., te Zwolle, wilde Zaterdagmiddag zijn vader voor het eerst alleen van het kantoor afhalen. Het kind viel aan den Diezerpoortendam van den hoogen muur, zonder dat iemand het bemerkte, in het water en verdronk. Toen de vader ter bestemder uur thuis kwam, zonder kind, was men ongerust, zocht overal, liet zelfs bij bekkenslag het verloren zoontje omroepen, toen eindelijk de vader zelf het hoedje van zijn lieve ling zag drijven. Eenige oogenblikken later haalde men het lijkje op, Kciiocmiiigeii, Kesluiteu, enz. Z. M. beeft benoemd tot voorz. der comm. tot herziening van de belastbare opbrengst van ongebouwde eigendommen F. Ermerins te Middelburg, ter vervanging van C. Tielenius Kruijtholf, wiens benoeming, op zijn verzoek, is ingetrokken. Dij Kon. Besluit is ingesteld een commissie voor de vertegenwoordiging van Nederland op de Internationale visscherij-tentoonstelling te Londen in 1883, en de behartiging van de belangen der Nederlandsche inzenders aldaar, en zijn in die commissie benoemd; tot eerevoorz. de lieer G. H. E. G. graaf van Bylandt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen tot leden de heeren mr. E. N. Rahusen te Amsterdam, tevens voorzitter; A. E. Maas te Scheveningen, tevens onder voorzitterjhr. J. W. May te Londen; J. van Drunen te Londen; P. F. baron van Heerdt te Utrecht; dr. A. A. W. Ilubrecht te Leiden; mr. J. T. Buys te Leiden, tevens algem. secretarisII. J. Maas te Londen, secretaris aldaar. Z. M. heeft benoemd tot gezworen van het waterschap Poortvliet P. J. v. d. Bel. Kunst,, Wetenschap en Letteren. Te Hyères is overleden de beroemde botanicus Germain de St.-Pierre., gewezen voorzitter van het botanisch genootschap in Frankrijk, schrijver van de Flora des environs dc Parisvan den Dictionnaire de botanique en van andere werken. De vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs (Nederlandsch), te Antwerpen gehouden, is uitnemend geslaagd. Het was een zeer goed denkbeeld de algemeene vergadering ditmaal te Antwerpen te houden. De Scheldestad toch is juist tegenwoordig voor ingenieurs een waar luilekkerland, wegens de reusachtige werken die daar in aanleg zijn en de jaarlijksche vergaderingen van liet Instituut hebben ook altoos veel sympathie genoten van Belgische ingenieurs. Deze vergadering was een verbroederingsfeest te meer tusschen Noord en Zuid. Rond den Noordelijken oever der Bothnisclie golf in Zweden heeft een aardbeving plaats gehad, die tamelijk sterk moet geweest zijn, daar alles stond te dreunen waar het verschijnsel is waargenomen. Ongelukken hadden niet plaats: de zee was kalm. De beweging ging van 't N.-O. naar 't Z -W., gepaard met ornler- aardsch gedruisch. Den 13 Juli wordt op het kerkhof Père la Chaise te Parijs het monument onthuld ter eere van Michelet aldaar gesticht. Op Père la Chaise is onthuld een gedenkteeken voor Ambroise Thomas. Den 16 Juli wordt te Boulogne liet gedenkteeken onthuld voor den beroemden Egyptoloog Auguste Ma- riette (Mariette-beyj, die aldaar geboren was. De Egyptische Zaken. lil. Vervolg.) Tot recht verstand der Egyptische toestanden en van de verwikkelingen der politiek ten aanzien van den Nijlstaat, is noodig den aard van de macht der Khediven en de eigenaardige verhouding tot de Porte wel te onderscheiden. Het is uit de tegenwoordige verwarring duidelijk te zien dat de macht van een Egyptisch Khedive vrij scherp wordt betwist in 't land zelf en dat de buitenlandsche diplomaten met den Egyptischen vorst spelen als met een bal dien zij den Sultan toekaatsen en dien deze dan weder terug kaatst. Onder zulk een kaatspartij is zelfs Ismaël-pacha op zij uitgesprongen en buiten Egypte terecht gekomen, waai- hij vervolgens gezworven heeft eerst te Napels, later ergens in Syrië, waar de man vermoedelijk nog wel in den schoot zijner talrijke vrouwenschaar 't ver gankelijke van Khedivelijke grootheid zit te overpeinzen. In 't voorbijgaan gezegd, 't woord Khedive beteekent zooveel als Souvereindoch de souvereiniteit der Egyptische Khedives laat blijkbaar veel te wenschen over. Vóór de expeditie van Napoleon I naar Egypte werd dat land als Turksche provincie in naam van den Sultan van Konstantinopel bestuurd en geëxploi teerd, d. i. uitgemergeld door pacha's en bey's. Die pacha's waven Turksche genevaalsdus vreemdelingen terwijl de bey's stamhoofden waren van den volks stam de Mammeluken, die als krijgshaftig element de Egyptische Fellah's overheerschten. Mehemed-Ali, de beroemde verheffer van Egypte tot een soort van zelfstandigen staat, was ook geen Egypte naar; hij was een Roemelische Turk. Nu laat het zich verklaren dat de Khedive door de overige pacha's en bey's van 't land nooit ten volle als vorst is beschouwd, maar hoogstens als eerste onder zijns gelijken. Mehemed-Ali slaagde er wel ge noegzaam in de kracht der Mammeluken te breken door een moord op groote schaal, en de pacha's trachtten hij en zijn opvolgers tevreden te stellen door hen zoover mogelijk van Kaïro in gouverneurs plaatsen te zetten, doch voor goed is de macht der pacha's van Kaïro gelijk de andere pacha's hen noemden - nooit gevestigd geworden. Slechts krachtige persoonlijkheden zouden zich op den Egyptischen troon eenigszins duurzaam kunnen handhaven. Maar altoos zaten de Egyptische heerschers tusschen twee schroeven. Trachtten zij den voorspoed en de welvaart des lands te bevorderen, gelijk Saïd- pacha, dan kwam de sultan om de jaarlijksche schat ting op te slaan en verzetten zich tegelijk de Egyp tische pacha's omdat hun den buit, dien de bevolking werd afgeperst, zou ontglippen. Was er een vorst die, gelijk Isinaël-pacha, de staatsinrichting op Europeesche leest wilde schoeien, dan werd hij ter prooi van de Europeesche speculanten, die hem deden vallen in de strikken van 't Westersche kapitaal, leening op leening lieten sluiten, waarvan de renten door de Fellah's moesten opgebracht worden en wat tevens den sultan weer aanleiding gaf om de schatting nog maals te verhoogen. Deze werd in '1867 in ruil voor den titel van «Khedive" gesteld op ongeveer '19 millioen gulden, een last, dien 't land onmogelijk bij den rentelast kan dragen. Trachtte de Khedive, ge stijfd door zijn vertrouwen op de Mogendheden, die hem zoo hadden toegejuicht bij de voltooiing van het Suez-kanaal, Egypte's onafhankelijkheid te voltooien door een goede vloot en een leger, dan lieten de Mogendheden hein in den steek en de sultan kwam om hem zijn nieuwe vloot af te nemen en weder tot onderworpenheid te brengen. Intusschen nam den invloed van 't Westen toe naar mate de staatsschuld en de particuliere schulden van den Khedive toenamen. Het Egyptische gouver nement met den Khedive en diens hof in cluis ge raakte geheel onder de macht der Christelijke en Joodsche geldschieters van het Westen. Dit werd op den duur een juk dat de half barbaarsche despoot van den Nijl niet meer kon dragen; hij kwam zijn ver plichtingen r,en aanzien van rentebetaling en afdoening der vlottende schulden niet meer na. Particulieren gingen dit voorbeeld volgen en als Europeesche schuld- eischers zich om betaling hunner vorderingen tot de Egyptische rechters wendden, of de tusschenkomst dei- consuls inriepen, dan leidde dit tot niets dan uitstel en afstel. Dit gaf aanleiding tot het oprichten van de zoogenoemde internationale rechtbanken, waarvan in het begin veel ophef werd gemaakt, doch die in waarheid al zeer weinig hebben uitgevoerd omdat zij den voor- naamsten on willigen betaler, den Khedive zelf, niet aandurfden, zich er althans bij neerlegden dat hun vonnissen tegen hem en andere grooten zonder gevolg- bleven. De heer Haakman, ook lid van zulk een recht bank, wilde daar niet met medegaan en werd daardoor onmogelijk, zoodat hij behendig werd uitgeschift. De overige titularissen blevenhun enorme tracte- menten genieten. Slot volgt.) Terechtstelling van Guiteau. Men kan thans veilig zwijgen over de vraag of Guiteau al dan niet compos mentis heeft gehandeld, toen hij zijn snoode daad bedreefmaar dat hij zich zijn geheele proces door en tot het uitsterste oogen- blik als een brutale kinkel heeft gedragen, dat is zeker; een brutale kinkel waarin tevens iets akelig kinderachtigs, met iets grotesk ploertigs en iets komiek vrooms vereenigd was. Het is bekend genoeg dat in Amerika de tartufferie tot een hoogte is opgevoerd, die enkel geëvenaard wordt door liet excentrieke en de zucht tot overdrijving in alles die den Amerikaan kenmerkt. Zijn pretenties en zijn belachelijken eigenwaan heeft hij tot het laatste oogenblik behouden. Zoo zijn zwager en anderen, die voor hem gepleit hebben, al geen gelijk hebben gehad met hem ontoerekenbaar te achten voor zijn daden, omdat hij aan monomanie van beroemdheid lijdende was, dan heeft Guiteau zijn rol wonderwel gespeeld en volgehouden, Elfectmaken en phrasen debiteeren, dat heeft hij tot het laatste oogenblik toe gedaan. Zoo moet hij 's morgens om 10 ure, toen hij om half één moest gehangen worden, nog een gebed voor stervenden geschreven en dat wel op rijm; op het schavot heeft hij er nog muziek op verzonnen en onder het neuriën of lollen van dit zonderlinge kinder achtige gebed is hij opgehangen. Eenige uren voor zijn dood werd hem vanwege zijn zuster een ruiker bloemen gebracht zonderling caudeau voor een man die opgehangen moet worden! Men heeft hem den ruiker echter niet gegeven, want men vermoedde dat er een soort vergif in verborgen was, om hem in staat te stellen zichzelven recht te doen vóór den beul. Den geestelijke W. Hicks, die hem kwam bijstaan, droeg hij het baantje op om het schavat te onder zoeken, dat men hem niet zou foppen en dat er niets zou haperen. Een uur voor zijn dood at hij een flinke portie bief stuk met gebakken aardappelen en een ommelet met geroosterd brood, waarbij hij veel koffie dronk. Om tien ure wilde hij nog een bad nemen, 't welk liem werd toegestaan en waartoe een groote kuip met water in zijn cel werd gebracht. Hij maakte vervolgens zorgvuldig toilet, liet zich de laarzen mooi poetsen en kwam dus heel netjes op het schavot, waaromheen een net gezelschap van 150 genoodigden en evenveel soldaten geschaard stond. Toen eindelijk de beul, juist terwijl Guiteau begon het derde couplet van zijn eigen gemaakt rijmgebed van een ter dood veroordeelde aan te heffen, het valluik liet werken, was het spoedig gedaan en daar mede was aan een der ergerlijkste schandaalprocessen der '19e eeuw een einde gemaakt. R u s 1 a n d. Men meldt uit Petersburg dd. 28 Juni: Zaterdag stonden voor den krijgsraad terecht de majoor dei- gendarmerie Filimonoff en de kapitein van den staf Andrejeff, aangeklaagd het verkeer van gevangen nihilisten met hunne partijgenooten te hebben be-

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 2