Midi COURANT. voor hei arrondis- cement Zierikzee. 1882. No. 51. Woensdag 5 Juli. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze-Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-A VOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 4,Franco per post 1.- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 40 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald52 ct. Alle stakken, de redactie betreffende, gelieve men niterlijk een dag* voor de nitg'ave in te zenden aan den uitgever H. LAIiEN MAN Binnenland. ZIERIKZEE, 4 Juli 1 88 2. Vrijdag j.l. weid alhier de 39e algemeene vergade ring gehouden van de onderwijzersvereniging in het arrondissement (vroegere Districtsvereeniging). Onder voorzitterschap van den arr. schoolopz. mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerth verenigden zich ruim een veertigtal onderwijzers in de zaal der Sociteit »Ons Genoegen". De districtsschoolopziener de heer W. J. van Gorkom, de heeren de Witt Hamer, Bybau en Gerritsen, schoolopzieners resp. te Goes, Tholen en Breskens, alsmede een vijftal voorstanders van het volksonderwijs, zijnde de heeren Locker de Bruijne en v. d. Have, burgem. resp. van Brouwershaven en Ouwerkerk, de heeren dr. J. K. de Bruijne en mr. J. P. N. Er- merins, leden der pl. schoolcommissie, en W. C. de Crane Jr., allen alhier, vereerden de vergadering met hun tegenwoordigheid. Na de gewone opening der vergadering, notulen, verslagen enz. werd een wedstrijd gehouden in het reciteeren, door onderwijzers en hoofdonderwijzers geen hoofden van scholen. Aan dezen wedstrijd namen 4 mededingers deel. De voordrachten waren over 't alge meen zeer goed en leverden het bewijs van aanmerkelijken vooruitgang op dit gebied. De prijs werd behaald door den heer A. H. Lemsom met Borgers »Aan den Rijn" de premie door den heer M. de Bil met het »Het Klooster van den St. Bernard" van Ter Haar. Wegens de vele verdiensten der beide overige mededingers werd ook hun door den heer Schneiders van Greijffens werth een premie geschonken. De pauze werd gebezigd tot beschouwing eener tentoongestelde verzameling hulpmiddelen bij het onder wijs uit het schoolmuseum van de firma Buys te Rotterdam. Vervolgens werd het eerste punt van bespreking «Vergelijkend overzicht der wet 1878 met die van 4857", ingeleid door den heer J.Th. Oosterman, met een uitvoerige verhandeling, waarin hij achtervolgens beide wetten vergeleek uit de volgende oogpunten: het historische, het politieke, het administratieve, het financiëele en het paedagogische. Ofschoon deze lezing meer dan een uur duurde, waartoe de aard van het onderwerp aanleiding gaf, werd zij met belangstelling aangehoord en verwierf de Inleider, toen hij geëindigd had, veel toejuiching. Wegens het vergevorderd uur echter moest de verdere bespreking en de conclusie van de meening der vergadering achterwege blijven. Als plaats voor de in 4883 te houden 40e verga dering werd gekozen de gemeente Renesse. Te half zes vereenigde men zich in de zaal van den heer Franken, waar een keurig toebereide en wel voorziene disch de saamgekomenen verbeidde. Hier sleet men nu nog eenige uren in gezellig samenzijn, terwijl vooral na het dessert 't Attisch zout niet ontbrak. De vergadering zoowel als de avond-bijeenkomst werden opgeluisterd door de verdienstelijke uitvoering van eenige zangstukken door het onderwijzers-zang koor onder de leiding van den heer Letzer. Eerst op een vergevorderd uur scheidde men met den wensch dat volgende vergaderingen niet minder nuttig, aangenaam en gezellig mochten zijn dan deze 39e. Zonnemaire, 2 Juli. Evenals verleden jaar gaven de beide zangvereenigingen en het muziekgezelschap dezer gemeente heden weder eene uitvoering in de met boomen beplante weide van onzen burgemeester. De uitvoering slaagde, onder de goede leiding der HH. Brandt en Bosselaar, uitstekend en gaf aan het vrij talrijk publiek, dat voor de geringe entree van 25 ets. toegang had, groot genoegennaar de algemeene opinie viel er vooral in de muziek, met het vorige jaar ver geleken, veel vooruitgang op te merken. Ten gerieve van hen die zongen en speelden was eene nette, hoezeer door haar laag dak wat gedrukte tent opgericht en daarvóór bood een houten plankier goede gelegen heid aan de liefhebbers van den dans. Prachtig stil en helder zomerweder verhoogde op het zoo vriendelijk en aangenaam gelegen terrein 't genot van alle aan wezigen. De Nijverheidstentoonstelling te Goes is gisteren geopend. Daarbij waren tegenwoordig de Commissaris des Konings in de provincie, de Zeeuwsche leden der Staten-Generaal, leden van Ged. Staten van Zeeland, de Gemeenteraad van Goes enz. De jury bestaat uit de heeren J. H. Hanick, J. M. Kakebeeke, C. L. M. Lambrechtsen, J. Laeken en D. M. Molijn te Goes; G. O. Altorffer, I. A. Frederiks, P. D. Koning, P. Polet, mr. G. N. de Stoppelaar, L. Stroband te Middelburg en den heer J. van Raalte te Vlissingen. De catalogus telt 546 nommers. Den 15 dezer wordt te Middelburg een zwemwedstrijd gehouden. Verleden week is de heer J. Vermet, nieuw benoemd burgemeester der gemeente 'sHeer Arendskerke, door zijn gemeentenaren feestelijk ingehaald, Vrijdag in het Oude dorp en den volgenden dag in het Nieuwe dorp. Er was veel drukte, een eerewacht te paard van 86 en den volgenden dag een van 407 personen, school feest, collation, vuurwerk, muziek enz. Het maken van werken tot dijksverbetering en het gewoon onderhoud van de waterkeering van den Nieuwen Neuzenpolder is aangenomen door den heer D. Tholens te Hoek voor ƒ48946, zijnde ƒ929 beneden de begrooting. Het op de werf van de Kon. Fabriek »de Schelde" te Vlissingen gebouwde en van machines en ketels voorziene stoomschip «Zwaluw", bestemd voor den dienst van de Koloniale Marine in Indië, heeft een proeftocht op de reede van Vlissingen gedaan, die in allen deele voldoende uitkomsten heeft opgeleverd. Historisch. Het hoofd van een der gemeentescholen in de Residentie zond aan de ouders van een leerling, die herhaaldelijk om de onbeduidendste redenen de school verzuimde, de volgende kennisgeving: »L. K. wordt gedurende 8 dagen de school ontzegd. Het hoofd der school enz." De vader zond het briefje terug nadat hij op de keerzijde geschreven had: »L. K. is de school voor goed ontzegd"in zijn verontwaardiging teekende hij«Het hoofd van het kind K." Dat is dus wel een kind dat men zijn eigen hoofd laat volgen. De Amerikanen, die ons land doorzoeken om het beste fokvee mee te nemen naar de nieuwe wereld, hebben pas 480 stuks vee voor kolossale prijzen aan kocht. Vrees voor uitputting van onzen veestapel be hoeven deze Amerikaansche verkoopersdus niet te hebben. Volgens de Indépendance Beige heeft de Schah van Perzië aan Z. M. den Koning der Nederlanden het grootkruis der Orde van den Leeuw en de Zon in briljanten geschonken, zijnde dat de hoogste onder scheiding, waarover de Perzische regeering te beschikken heeft. De Tweede Kamer heeft het spoorweg-ontwerp RotterdamMaassluis aangenomen. Het voorstel-Lohman tot herziening der wet op het Lager Onderwijs, gelijk 't in de zitting van Donder dag 29 Juni door de Tweede Kamer, na geamendeerd te zijn door den heer de Beaufort, is goedgekeurd, luidt aldus: Art. 4. Het tweede lid van art. 4 der Wet van 47 Augustus 4878, Staatsbl. No. 427, wordt gelezen als volgt: Bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur worden door Ons, zoowel in het belang van de ge zondheid, als van het onderwijs, algemeene regelen vastgesteld omtrent den bouw en de inrichting der lokalen, waarin openbaar Lager Schoolonderwijs gegeven wordt, alsmede omtrent het aantal kinderen dat daarin mag worden toegelaten, met bepaling of en in hoeverre deze regelen verbindend zijn voor de lokalen waarin door de gemeenten gesubsidieerd bijzonder Lager Schoolonderwijs wordt gegeven. Ai-t. 2. Het eerste lid van art. 5 der Wet van den 47 Augustus 4878, Stacitsbl. No. 427, wordt gelezen als volgt Geen Lager Onderwijs wordt gegeven in lokalen, welke door den Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht zijn afgekeurd als schadelijk voor de gezondheid of van onvoldoende ruimte voor het aantal schoolgaande kinderen. Art. 3. Het laatste lid van art. 5 der Wet van den 47 Augustus 4878, Staatsbl. No. 427, wordt gelezen als volgt: Indien de Inspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht schriftelijk verklaart, dat het afgekeurde lokaal voldoende verbeterd is, of dat het aantal kinderen genoegzaam beperkt is, kan het onderwijs worden hervat. De heerlijkheid Valkenberg, vroeger het eigendom van wijlen Z. K. II. Prins Frederik, is dezer dagen in eigendom overgegaan aan de gemeente Breda, die er een sierlijk park van maken zal. Uit Venlo wordt aan het Hbl. geschreven: «Naar aanleiding van de ramp, die dit gedeelte van Limburg getroffen heeft, heeft het gemeentebestuur gisteren een paar geheime vergaderingen gehouden, waarin, naar men verneemt, alleen beraadslaagd werd over de kapitale sommen van het armwezen, die aan den faillieten boedel van de firma Wolters waren toever trouwd. Men beweert, dat met algemeene stemmen, behalve die van den burgemeester en de twee wet houders, besloten is, de beheerders der kapitalen aan sprakelijk te stellen voor de aan hen terhandgestelde fondsen. Het verblijf van een advokaat uit Utrecht hier ter stede moet met de zaak in verband staan". Aan de N. R. Ct. wordt geschreven, dat de kapitale sommen der Heutz-stichting, waarvan de heer J. Wolters president is en waaromtrent de Ilooge Raad gister uitspraak zou doen, niet te vinden zijn. Deze gelden zouden, volgens het besluit van het bestuur der stichting, op het Grootboek ingeschreven zijn en ook werden de kosten daarvoor in rekening gebracht, zoodat het bestuur meende, dat deze werkelijk ingeschreven waren, hetgeen echter niet het geval is, terwijl de sommen in den faillieten boedel van het kassiershuis ook niet in de gewone brandkasten zijn gevonden. Een dergelijk lot is ook aan 46 Oostenrijksche Metallieken ten deel gevallen, die door mejuffr. van Baarle, te 's Hage overleden, aan het armbestuur gelegateerd werden. De wedloopen, die vanwege de Ned. Harddraverij en Renvereeniging den 47 Aug. te Clingendaal bij Den Haag zullen gehouden worden, zullen bestaan uit 4°. Harddraverij van inlandsche paarden, toebehoorende aan Nederlanders, onder den man gereden. Afstand 2000 M. 2°. Wedren om den Clingeldaal-prijs op de vlakke baan voor paarden van alle landen en alle

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1