FIJNE TOILETZEEP. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. STRAND VONDERIJ. Stempel J. J. GEULEN, Middelburg. orde en een goed gouvernement, dat alleen door de directe tusschenkomst van Frankrijk en Engeland mogelijk is, met vreugde begroeten. Frankr ij li- Wat in Egypte is voorgevallenzegt een correspondent der Pall Mall Gaz., heeft den hartstocht der meer derheid en, zoover ik kan nagaan, ook van het land, niet gaande gemaakt. De bourgeois redeneert, dat de 16000 Franschen, die daar heen zijn gegaan, het op hun eigen gevaar en in hun eigen belang hebben gedaan. Zij hoopten te Alexandrië en te Cairo rijk te worden. Zoo het hun is tegengevallen, des te erger voor hen. Zij mogen aan hunne landgenooten als een gunst vragen, individueel hen te helpen, maar niet aan het land, dat met hunne speculatie niets heeft te maken. De meeste afgevaardigden vreezen, dat het chauvinisme niet dood is en zij aarzelen het wakker te maken. Zij spreken met berusting van de schade, die do Fransche invloed in Egypte en te Konstantinopel heeft geleden het zou nog erger worden, meenen zij, als men poogde door een stoutmoedige politiek den loop van zaken in het Oosten te doen veranderen. Kleine landbouwers en dorpswinkeliers met wie de correspondent onlangs over de handelingen der Kamer sprak, wisten niets van Egypte. Eenige dachten, dat het in het heilige land lag en een soort van heilige plaats was, die onder bescherming van Frankrijk stond zij begrepen, dat een clericaal gouvernement zich die zaak aantrok, maar waarom zou een gouvernement, dat de geestelijke orden had verdreven, zich er mede inlaten? Kleine kapitalisten hebben hun geld niet in »Egyptenaars" belegd; deze zijn meest in handen van bankiers en speculanten. Als de meerderheid der Fransche schuldeischers van den Khedive in 1878 en 1879 boeren waren geweest, zou de controle niet ingevoerd zijn geworden. De oorzaak, die haar invoe ring gemakkelijk maakte, begunstigt thans de afschaf fing. Mannen als Christophle en baron Soubeyran hebben wel invloed op afgevaardigden, maar niet op de kiezers. Op het oogenblik zijn de afgevaardigden zoo bang voor Rochefort en Henri Maret, dat zij zich op een afstand van beursmannen houden en slechts flauw politieke zaken verdedigen, die met de beurs in verband staan. Een afgevaardigde, die door en door een chauvinist is, zeide dat hij zijn verontwaardiging over Freycinets flauwheid niet dorst uitspreken, omdat men dan denken zou, dat hij op een rijzing der Egyptische fondsen speculeerde. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Te Florence is Zondag j.l. het standbeeld voor Savonarola onthuld. Het gedenkteeken is geplaatst in de zaal der vijfhonderd. Prof. Villari hield de rede voering. Te Genua is met groote plechtigheid en uitbundige geestdrift het standbeeld van Mazzini onthuld. Toen het omhulsel wegviel werd de Garibaldi-hymne ge speeld. Het beeld is vervaardigd door den beeldhouwer Costa. De optocht van meer dan 800 vereenigingen met hun banieren voorbij het standbeeld duurde twee uren. Er was ook een banier „Italia Irredenda" ontplooid, doch zij werd snel opgeborgen toen de politie zich gereed maakte haar in beslag te nemen. Als er geen kinkels in het touw zijn gekomen, dan is Guiteau, de moordenaar van President Garfield, heden opgehangen. Booze tongen beweren, zegt de Figarodat het uitstel der plechtigheid van het aanbieden van het Gulden Vlies aan Grévy het gevolg daarvan was, dat de President dér Republiek niet veel lust had 10,000 frs. aan kanselarngelden te betalen, en het schijnt nogal moeite te hebben gekost hem daartoe te bewegen. De correspondent der Daily Néws meldt Zondag uit PietermaritzburgOfficieel is bekend gemaakt, dat Cetewayo onverwijld naar Engeland gaat. Henrique Shepstone begeeft zich Zaterdag naar Kaapstad om den koning te vergezellen Twee opperhoofden gaan mede. Men gelooft algemeen, dat dit de eerste stap is tot het herstellen van Cetewayo op den troon. Het volgende jaar zal het honderd jaren zijn ge leden, dat George Washington te Newburgh in den staat New-York, toen de vrijheidsoorlog was geëindigd, de armee uiteen liet gaan en de kroon weigerde, die zijn officieren hem aanboden. De wetgevende macht van New-York heeft besloten, de herinnering daaraan te vereeuwigen door een eenvoudigen gedenksteen, op welks vier zijden in gouden letteren de volgende op schriften zullen prijken: Hier weigerde Washington een kroon. Hier redde Washington dooi' zijn vrijheids- en vaderlandsliefde het volk van militaire anarchie en vestigde hij de republiek. Hier vaardigde Washington de vredesproclamatie uit aan het leger en verordende hij een gedenkfeest. Hier ging de oude continentale armee uiteen. Een Franschman, die te Vevey eenigen tijd had gewoond, op een vrij ruimen voet levend, stierf aldaar en liet in zijn testament alles na aan »het hospitaal". Nu heeft Vevey twee hospitalende besturen dier inrichtingen gingen met elkander aan het proeedeeren intusschen bleek het, dat de Franschman alleen schulden had achtergelaten, zoodat de hospitalen in plaats van een legaat te krijgen, de proceskosten moeten betalen. In een toespraak tot zijn kiezers gaf Bradlaugh te kennen, dat hij niet zou rusten, alvorens hij in den strijd met het Lagerhuis 'overwinnaar was gebleven. Hij zou de zaak andermaal voor den rechter brengen en dan voor den tweeden keer appelleeren bij het Iloogerhuis. Ook zou hij tegen Newdegate proeedeeren. De Zweedsche Regeering is van plan op den 250n verjaardag van den slag bij Lützen ('16 Nov.), waarin Gustaaf Adolf aan het hoofd zijner zegevierende troepen viel, deputaties van de Zweedsche regimenten, die aan den slag deelnamen, naar Lützen te zenden. Na den bi-and van het Ringtheater is te Weenen een commissie ingesteld tot voorbereiding van een reor ganisatie der brandweer. Haar rapport is nu verschenen en daarin wordt voorgesteld, het korps geheel on af hankelijk van andere instellingen der gemeente te maken, het personeel te vergrooten en, in plaats van het centraal bureau, vier hoofdbureaux in verschillende deelen der stad te vestigen, zoodat bij voorkomenden brand in elk gedeelte van Weenen hulp nabij is. De jaarlijksche uitgaaf zou dan 245,000 gulden bedragen, 87,000 meer dan thans. Neemt men echter in aan merking, dat Hamburg 250,000 en Berlijn 700,000 gulden voor de brandweer uitgeeft, dan is de raming nog niet hoog. De uitslag van het internationale schaaktournooi te Weenen is nu volledig bekend. Steinitz en Winawer, die om den eersten prijs moesten kampen, zijn geen van beiden overwinnaar gebleven, want van de twee nog door hen gespeelde partijen won elk er een. Dientengevolge hebben Steinitz uit Londen en Winawer uit Warschau samen gedeeld den eersten en den tweeden prijs, bestaande uit te zamen 2000 fl. (uit geloofd door den Keizer van Oostenrijk) en'175 Frans- Jozefs d'orden 3n prijs (60 Fr. J. d'or) won James Mason uit New-York; den 4n (40 Fr. J. d'or) en 5n (30 Fr. J. d'or) hebben kapt. Mackenzie uit St. Louis en J. H. Zuckertort uit Londen verdeeld, zonder daarom afzonderlijk te kampenden 6n prijs won J. H. Black- burne uit Londen. Zuckertort won bovendien den bijzonderen prijs van 40 Fr. J. d'or als de speler, die tegen de eerste drie prijswinners de meeste punten verkregen had. Al deze prijzen te zamen beloopen 2000 fï. en 365 Fr. J. d'or (73,100 francs goud), het hoogste, dat nog ooit bij een schaaktournooi is uitgeloofd. Zelden heeft eene verkooping meer de aandacht getrokken dan die van de verzameling Hamilton. De grootvader van den tegenwoordigen hertog had eene kostbare collectie schilderijen, porcelein, bronzen voor werpen, kunststukken en meubelen bijeengebracht. Zij werd slechts geëvenaard door die van den heer Beckford. De zoon van den hertog huwde de dochter van den heer Beckford en de beide collecties werden vereenigd. Dit echtpaar heeft zeer verkwistend geleefd en de zoon, de tegenwoordige hertog van Hamilton, heeft dat voorbeeld gevolgd. Om zijne schulden te kunnen voldoen, verkoopt hij zijne kunstschatten, schilderijen van Rubens en van Dijk, van Mantegna en van Velasquez, meubelen van Boule, Riesener en Gouthière, porcelein van Sèvres, Japan en China. De kostbare bibliotheek, vol zeldzame uitgaven, is reeds geveild. Den eersten dag werden 80 schilderijen verkocht voor 44000 p. st. Een Rubens, Daniël in den leeuwen kuil bracht 5200 p. st. op, een Hobbema ruim 4000. Een Japansch verlakt kistje, dat aan Napoleon I had toebehoord, 800 p. st., een kabinet van Boule 2100 p. st., drie meubelen, van Marie Antoinette af komstig, door Riesener, een bureau 6000 p. st., een kommode 4750 p. st. en een secretaire 1100 p. st. Verleden Zaterdag werden de Italiaansche en Spaansche schilderijen verkocht. Voor de Nationale Galerij werden aangekochtBotticelli, hemelvaart van de heilige maagd 4777 p. st.id., de aanbidding der wijzen 1550 p. st. Andrea Mantegna, Zomer en Herfst (monochroom) 1700 p. st.Giorgione, Myrrha 1350 p. st.een klein portret aan Leonardo da Vinei toegeschreven 525 p. st.Tintorretto, Christus de voeten zijner discipelen wasschend 150 p. st. Het Rijks-museum in Ierland kocht een Francia, Madonna en kind voor 250 p. st. De opbrengst van de verkooping was dien dag 26,802 p. st. Uit Maritzburg wordt aan de Daily Neios bericht, dat liet een zeer aangenomen indruk heeft gemaakt, dat Koningin Victoria's verjaardag te Pretoria her dacht werd, hoewel men tevens een beetje verwonderd was, want men had dat niet verwacht. Zelfs zij die het afstaan van de Transvalen scherp afkeurden, erkennen thans dat die daad door het resultaat ten volle is gerechtvaardigd. '-i .j Kerk- en 8chooluieuws. Beroepen te Oud-Vossemeer ds. W. v. Roggen te Hardinxveld. Den 5 Juli wordt een zendingsfeest gehouden op de plaats Nijenberg te Heilo. Op de voordracht voor leeraar in de Engelsche taal aan het pro-gymnasium te Gouda komt als No. 1 voor de lieer J, II. van der Voort te Goes. Aan mr. J. W. Lazonder is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. School te Middelburg. Aan dr. W, G. Brill is op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden. In zijn plaats is benoemd prof. mr. II. P. Moltzer, van de Universiteit te Groningen, een en ander met ingang van 19 September a.s. Tot hoogleeraar in het Sanskriet enz. aan de Uni versiteit te Utrecht is benoemd dr. I. II. Gallée, lector aldaar. Aan de Pol. school te Delft zijn geslaagd voor B art. 61 civiel ingenieur, o. a. de heeren W. Elenbaas, B. M. Gratama, I. B. Kam en B, J. Paardekoper. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. school te Rilland de heer F. S. Genet van Rotterdam. Acte als hoofdonderwijzer is door de examen-com missie te 's Gravenhage uitgereikt aan den heer J. Verhage van Wolfaartsdijk. Op de voordracht voor hoofd der school te Goudzwaard komt als No. 1 voor de heer P. Nieuwdorp, onder wijzer te Dreischor. Toegelaten als apothekersbediende de dames J. Krim van Dordrecht, C. Lansberg van 'sGravenliage en J. M. E. van Werkhoven te 's Hertogenbosch. Ééne cand. trok zich terug. De examens te Middelburg zijn afgeloopen. Van 2330 Juni 1882. Geboren: Een zoon van J. Lammers en C. Bal. dochter van W. Berrevoets en L. Speelman. Overleden: A. Aleman, 26 j., man van G. C. Bartelse. Ondertrouwd: A. C. MOINAT en A. J. VAN DER BENT. Rhenen Brouwershaven 29 Juni 1882. Voorspoedig bevallen van een ZoOD 9 A. M. FRANKENvan Loon. Pretoria, Z.-A. Republiek, 10 Mei 1882. De BURGEMEESTER der gemeente Haamstede roept voor de eerste maal ter reclame op, rechthebbenden op 50 stuks NOORDSCHE DEELEN gemerkt en lang van 36 meter. De Burgemeester voornoemd M. BOLLE Lz. Guimauve p. stuk 15 ct. doosjes van 3 st. 40 ct. Ohinois 25 70 Mede verkrijgbaar bij de Heeren A. M. E. VAN DISHOECK en A. C. DE MOOIJ, Zierikzee

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3