ZIER1KZEESCHE COURANT. voor het arromüs- seinent Zierikzee. 1882. No. 50. Zaterdag 1 Juli. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1 -5 regels, mits contant betaald52 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAREMiS, ZIERIKZEE, 30 Juni 188 2. Het bouwen van een school voor 200 leerlingen met overdekte speelplaats te Zonnemaire is aangenomen door B. van Verre te Noordgouwe voor f 18958. De voordracht voor waarnemend griffier der Staten van Zeeland bestaat uit de heeren Mr. W. Polman Kruseman, commies-chef der 3de afd. van de griffie; W. H. Dormaar Hz., id. der 2de afd. en jhr. mr. P. D. van Citters, id. der 1ste afd. Binnenkort schijnt er nu toch aan de kabinetscrisis, die reeds eenige weken geduurd heeft, een einde te zullen komen. Vermoedelijk zal dat einde zijn een reconstructie van het kabinet, des noods met enkele wijzigingen. In de Kamerzitting van Maandag, in welke van de Ministers alleen de heer van Lijnden tegen woordig was, heeft deze medegedeeld dat Z. M. hem had opgedragen de samenstelling van een nieuw kabinet, 't zij met behoud of met reconstructie van 't tegen woordige. De heer van Lijnden bevestigde ook, wat reeds bekend geworden was, dat de Ministers bij her haling ontslag hadden verzocht, dat de Koning telkens het verzoek had afgewezen, omdat Z. M. meende dat de afstemming van 't Fransche handelstractaat geen voldoende reden was om het kabinet te doen vallen. Dat het kabinet zal aanblijven laat zich uit onder scheidene verschijnselen en kleine voorteekenen afleiden. Mr. van Houten heeft zijn motie van 9 Mei inge trokken. Het aangekondigde voorstel van mr. D. van Eek en anderen tot herziening van het Reglement van Orde is in de Tweede Kamer ingekomen. Het voorstel-Lohman tot wijziging van eenige ar tikelen der lageronderwijs-wet zal dezer dagen in behandeling komen, zoo ook de ijkwet. Onder de punten van dringenden aard, die de heer van Lijnden in zijn toespraak aanroerde, was ook dat betreffende de nieuwe leening. Hij meende dat de Kamer althans met het sectie-onderzoek daarvan zou kunnen beginnen. Hieruit zou men opmaken, dat de heer van Lijnden het aanblijven van den Minister van Financiën onderstelt. De kwestie der leening zal, naar men zegt,, nog in deze zitting afgedaan worden. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 4 Juli, 's avonds 8 ure. Aan de Zutf. Ct. wordt gemeld, dat eenige leden der Tweede Kamer, de heeren Wybenga, Oldenhuis Gratama, Van Blom, Van Delden en Sickesz, zich onlangs naar 'sHage begaven, bij den president der Kamer gehoor vroegen en dat met de meeste bereid willigheid verkregen. In het gesprek, met deze gevoerd, deelden zij mede, dal naar hun meening het bijeen roepen der Kamer den weg zou openen toteengewenschte beëindiging der ministeriëele crisis en verder tot het wegnemen van de beletselen, die aan den parlementairen arbeid schade toebrachten. De president der Kamer bracht onmiddellijk aan den president-Minister den wensch der 5 leden over en deze, na met zijn ambt- genooten te hebben geconfereerd, liet blijken dat een bijeenroeping der Kamer spoedig volgen zou, zooals dan ook reeds is geschied. In een tweede bijeenkomst, des avonds gehouden en weder door den president der Kamer bijgewoond, waren ook, op verzoek der 5 eerst- genoemden, present de heeren Cremers, Van der Linden en Van Kerkwijk, en werd opnieuw de toestand van 't oogenblik besproken. De president der Kamer was bereid te doen wat tot verwezenlijking van het goede doel zou kunnen bijdragen, terwijl ook de president-Minister liet blijken, dat de wensch der afgevaardigden zijn belangstelling had verworven. Als een bewijs hoe goed de Figaro zich omtrent ons land en 't geen hier gebeurt laat inlichten, kan dienen, dat het blad van de jongste academische feesten te Amsterdam vertelt dat zij in den Haag gevierd zijn met een groote maskarade en een feest- voorstelling in het «kristallen paleis" aldaar. Het versche zeebanket is weder in 't land. De eerste vaatjes werden Maandag van Vlaardingen verzonden naar H.H. M.M. den Koning en de Koningin te Wil- dungen, alsmede naar Prins Alexander in den Haag. Men meldt uit Soestdijk dat H. K. H. Prinses Hendrik het paleis aldaar weder gaat betrekken en daartoe uit de badplaats Pyrmont zou overkomen, waar zij zich bevindt. Te Würzburg, waar hij tot herstel van gezondheid vertoefde, is na langdurige ongesteldheid overleden mr. M. H. Godefroi, een onzer best ontwikkelde staats lieden, sinds meer dan 25 jaar lid der Tweede Kamer voor Amsterdam en later Minister van Justitie. Hij wordt algemeen betreurd. Het lijk is naar 's Hage gevoerd en Donderdag ter aarde besteld. De heer Godefroi heeft, zooals bekend is, een voor naam aandeel gehad in de samenstelling van het nieuwe strafwetboek, een reuzenarbeid, die zoo wel voorbereid was, dat de Kamer schier, zonder discussie 't geheele wetboek heeft goedgekeurd. Te Amsterdam is op 75jarigen leeftijd overleden, de heer J. J. Wijsmuller, een der drie stichters van het genootschap «Natura ArtisMagistra". Westerman, Wer- leman en Wijsmuller zijn drie "W's, die de Amster- damsche Dierentuin met gulden letteren in haar gedenkboek kan vereeuwigen. Onlangs werd bericht dat te Bremen een grafkelder bestaat, waar lijken als 't ware versteenen en in vol komen herkenbaren staat blijven. Naar aanleiding daarvan meldt men aan het Iïbl., dat hetzelfde ver schijnsel veel dichterbij n.l. in Friesland, in de graf kelder te Wieuwerd der herv. gem. aldaar, is waar te nemen. De lijken, die zich daar bevinden, gaaf volkomen uitgedroogd, zijn afkomstig naar men veronderstelt van leden van de secte der Labadisten, die daar vroeger bestond en waarvan ook de beroemde Anna Maria Schuurmans (die te Utrecht gewoond heeft) indien de schrijver zich niet vergist, deel uitmaakte. Het verschijnsel is des te zonderlinger, daar de kelder door een tamelijk groot gat in den muur gemeenschap met de buitenlucht heeft en zoo vol water staat, dat men voorzorgsmaatregelen moet te baat nemen, om niet tot de knieën nat te worden. Ook nu nog bezit de kelder de wonderbare eigen schap, aangezien .lijken van dieren, die daar in lateren tijd werden opgehangen, eveneens geheel bewaard blijven. Een vrouw in den Haag, die in de vorige klasse der Staatsloterij een twintigste gedeelte van de ƒ25000 won, viel thans in de vijfde klasse hetzelfde fortuintje ten deel. Uit Maastricht meldt men van 26 Juni aan de N. R. Ct.«Hoewel de grond in het zuiden van Limburg rijk is aan kolenlagen, is men er echter niet gelukkig in het exploiteeren der zich in die gronden bevindende rijkdommen. De boringen en het aanleggen van drie schachten nabij het gehucht de Ham, die tonnen gouds hebben verzwolgen, gaven wel goede uitkomsten wat het vinden van rijke kolenlagen betrof, maar wegens het stooten op schuifzand, een onoverkomelijke hinderpaal, moest men de verdere werkzaamheden staken. Daar de door de aandeelhouders gestorte fondsen uitgepu^ zijn, zal deze onderneming thans in publieke veiling worden gebracht." Op den Vijgendam te Amsterdam had dezer dagen het volgende plaats. Een voornaam heer aldaar (de burgemeester) had alle kans gehad overreden te worden, hij beklaagde zich natuurlijk daarover bij de politie en de politie sloeg de handen aan 't werk. Op een der gevaarlijkste punten van den Vijgendam werd een inspecteur van politie in uniform geplaatst, maar eindelijk begreep men% toch dat een agent evengoed dezelfde diensten zou 'kunnen vervullen. Een hoofd inspecteur, gevolgd door een agent, trok naar den Vijgendam, met krijt werd een cirkel op de straat beschreven, de agent in het middelpunt geplaatst met bevel niet buiten den kring te komen. Van alle kanten kwam nu de Amsterdamsche straatjeugd toeschieten en spoedig klonk het uit alle kelen: «een agent in 't ootje, je durft er niet uit, nog lang niet." Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft pensioen ad f 148 verleend aan K. of C. De Bree, gewezen postbode te Zoutelande; van f 247 aan W. Schrier, gewezen postbode te Domburg van f '130 aan G. Steyns, gewezen postbode te Hein- kenszand. Kunst, Wetenschap en Letteren. Er is een nieuwe bundel schetsen van O. van Nievelt ter perse, onder den titel «Chiaroscuro." Ook zal eerlang in Italië verschijnen een Italiaansche vertaling van den roman «Leiding of Noodlot", van W. J. ten Hoet. De vertaling is van prof. Antonioli. Te Frankfort is overleden de bekende componist Joachim Raff, directeur van Hock's conservatorium. Met uitnemend goed gevolg heeft men thans aan den kap van een duikerspak den telefoon verbonden, zoodat men geregeld met den duiker kan praten, terwijl deze in de diepte aan 'twerk is. Uit Brussel is bericht dat de beroemde Belgische romanschrijver Hendrik Conscience weer geheel hersteld is van een ernstige ziekte, waaraan hij een tijdlang heeft geleden. De heer Conscience woont sinds lang als directeur-conservator in het museum Wiertz. Te Rome, in het Collegio Romano, is een feestelijke vergadering gehouden om de nagedachtenis van Darwin te eeren. De Fransche regeering heeft bevel gegeven om de gebouwen, gebezigd voor de nationale bibliotheek te Parijs, rondom vrij te maken. De aangrenzende woningen, waartoe onder anderen het Hotel des Etrangers behoort, zijn aangekocht en zullen worden afgebroken. Men hoopt alzoo de gevaren te verminderen, waaraan thans nog de schatten, aldaar bijeengebracht, zijn blootgesteld. Drie groote gebouwen in de Rue Vivienne zijn aange kocht voor 1.695,000 frs. Buitendien is 510,000 fr. betaald als schadeloosstelling voor de staking der in die gebouwen uitgeoefende bedrijven. Een en ander te zamen is de open ruimte rondom de genoemde biblio theek met 1580 fr. per vierkanten meter betaald. De bibliotheek der Rijks-landbouwschool, welke reeds meer dan 1600 boekwerken telde, is dezer dagen opnieuw met meer dan 1000 werken vermeerderd, afkomstig uit de boekerij van wijlen den heer C. E. de Clercq te Haarlem. Een hierbij behoorende catalogus verhoogt de waarde van dit geschenk, hetwelk slechts in bruik leen is afgestaan, tot aan de vestiging van eene Nederlandsche hoogeschool voor landbouw.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1