STOKHOLMER TEER, Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. Prima kwaliteit KEUKENMEID. Thans evenwel is Egypte aan de beurt. Wij durven niet beslissen of de jongste betreurenswaardige gebeurte nissen opzettelijk door politieke intriganten uit het Westen en daar in de eerste plaats door Engelseben zijn geprovoceerd, dan wel of zij een natuurlijk gevolg zijn van den betreurenswaardige^ toestand, waarin Egypte van lieverlede door jaren lang financieel wan beheer en overdreven exploitatie der bevolking gebracht is. In 't laatste geval zouden wij te doen hebben met een nationale beweging gelijk de hoofden haar trouwens ook willen beschouwd zien en zouden we daar eene hooge mate van respect voor hebben. We betwijfelen dit echter en houden voorloopig al het patriottische gesnoef van Arabi-pachi en de zijnen voor gehuicheld, voor een leus, niets meer. Voor zoover wij tot nu toe kunnen zien, is de zaak geen andere dan deze: Egypte was van liever lede nagenoeg geheel onder Europeeschen invloed geraakt, in de macht eener op Europeesche wijze ingerichte administratie, waardoor het nagenoeg recht streeks ten bate der buitenlandsche schuldeischers en zwermen fortuinzoekers werd geëxploiteerd. Egypte telt echter zelf een voldoend aantal grooten, die zich mans genoeg achten om voor eigen rekening de gedweeë Fellah's te exploiteeren. En zoo is onder de leiding van eenige invloedrijke grooten, waaronder een menigte officieren van 't leger, meest Oostersche vreemdelingen, de beweging ontstaan, die tot den Alexandrijnschen moord en tot een paniek onder de Europeesche vreemdelingen heeft gevoerd, en waaruit nu een toestand geboren is, die de belanghebbende en bij 't tumult te Alexandrië meest beleedigde mogendheden, inzonderheid Engeland, wel zal dwingen tot een gewapende interventie. Deze interventie kan echter op haar beurt weder groote verwikkelingen in de Europeesche politiek tengevolge hebben, vooral als 't waar is, dat de op dit oogenblik in de Fransche Kamer bovendrijvende partij reeds thans gaat inzien, dat Engeland Frankrijk zou willen gebruiken om aan den Nijl de kastanjes uit het vuur te halen. In dat geval zou n.l. Engeland zich, ook al eers hal ve, verplicht zien alleen te handelen, en dan is er weinig noodig om de sympathie der andere mogend heden aan den kant der Egyptische «nationale partij" te brengen,, en bovendien zou Engeland wel eens schrale lauweren te oogsten kunnen krijgen in een eventueelen oorlog. Het is zonderling dat Gladstone o. a. zoo pertinent verklaart dat de belangen der schuldeischers van Egypte en die van het Suez-kanaal volstrekt niet in de moeielijkheden betrokken zijn. Maar als die belangen er niet in gemoeid zijn, wat heeft Europa dan met de geheele historie te maken! Het zal echter wel juist andersom zijn, dan Gladstone zegt, dat het is. Zoo iets komt in de hooge politiek meer voor. Wat is er echter van de in deze verwikkelingen zoo dikwijls vernoemde vreemdelingen. Het aantal vreemdelingen, die zich in Egypte ophouden, zal ongeveer '100000 bedragen. Daarvan zijn onge veer 35000 Grieken, 25000 Italianen, 20000 Franschen, 6000 Oostenrijkers, '10000 Engelschen, '1000 Duitschers, 300 Nederlanders, en verder eenige Spanjaarden, als mede eenige honderden Perzen. Al deze vreemdelingen houden zich meest op te Cairo, Alexandrië, Damiette, Roszette, Suez, Port-Saïd en andere havenplaatsen. Zij zijn handelaars of beambten, beambten n.l. van de staatsinstellingen, die grootendeels op Europeeschen voet georganiseerd zijn, van de spoorwegen, haven werken, telegrafen, posterijen enz. Wordt vervolgd.) Egypte. De correspondent van de Times werd Woensdag door den Khedive ontvangen, tegelijk met eenige Europe anen en inboorlingen. Onder de laatsten was een zekere Daoed pacha, mudir van Esneh. Toen iemand vertelde, dat twee Syrische christenen bij een poging om te ontvluchten, waren verdronken, zeide Daoed pacha «Des te beter zij zijn in de hel." De Khedive was onaangenaam verrast en zeide: «Hebben zij geene zielen evenals wij «Neen, zij zijn vervloekte onge- loovigenzoo moet het hun allen gaan." De Khedive ziende, dat hij erg opgewonden was, trachtte hem tot bedaren te brengen en zeide: «Als alle Euro peanen het land hebben verlaten, wat moet er dan van het ongelukkige Egypte worden?" «Wij kunnen voor ons zeiven zorgenwij hebben geen vervloekte ongeloovigen noodig. Mogen zij allen ter helle varen 1" De Khedive begon over iets anders te spreken en toen Daoed heen ging, berispte hij hem en liet niet toe, dat hij zijn hand kuste. Hij gold vroeger voor een energiek en eerlijk, ofschoon wel wat ruw gouverneur. Hij is oud, zoo besluit de correspondent en misschien hebben de laatste gebeurtenissen zijn verstand geschokt, maar in dementia Veritas. (De gekken zeggen de waarheid.) Frankrijk. De prefect der Seine heeft onlangs de begrooting der stad Parijs voor 1883 bij den gemeenteraad in gezonden. De ontvangsten zijn op 261,890,070 frs. geraamd en de uitgaven op 251 millioen, zoodat een batig slot van '10 millioen overblijft. De hoogste post dei- uitgaven is die voor intrest en delging van schuld (99 millioen). De uitgaven voor het openbaar onder wijs bedragen 21,471,490 frs, bijna driemaal meer dan in '1873. O. a. zullen de schoolkeukens worden vermeerderd. Deze keukens verschaffen voor '1020 centimes (aan de armste kinderen gratis) warm mid dageten. Te Parijs blijven de kinderen van 8 of 9 uur 's morgens tot 4 uur op schoolden vrijen tijd brengen zij op een speelplaats door. In de vacantie kunnen- de kinderen ook op de school komen, waar zij dan meer tijd tot spelen of lichaamsoefeningen hebben. De kinderen blijven zelden weg, omdat de ouders hen gaarne uit de enge woningen willen ver wijderen, zonder dat zij op straat behoeven te zwerven. Dezer dagen behandelde de République franc, de verhouding tusschen Bismarck en den Rijksdag. In ieder ander land, dat een parlement bezit, zegt het orgaan van Gambetta, zou een minister, wiens voor stel met zoo groote meerderheid was verworpen als het tabaksmoiiopolie, zijn afgetredenmaar Bismarck zal nooit de regeering aan zijn tegenstanders overgeven, zijn grijzen keizer wil hij nooit verlaten. liet belang rijke van de Rijksdagdebatten ligt dan ook niet in eene ministerkwestie, ook niet in de economische kwestie. Het geldt de vraag, of Duitsehland de offers wil brengen, die Bismarck voor de grootheid en zelfs voor het bestaan van het rijk onontbeerlijk acht. Bismarck beroemt er zich op, dat hij, die voor Duitseh land zooveel heeft gedaan, ook alle coalitiën, die in de laatste tien jaren hebben gedreigd, heeft weten te verijdelen. Maar dit heeft hij slechts kunnen doen omdat hij de door marschalk Moltke zoo uitnemend bestuurde armee achter zich had. Alleen de schrik, dien de Duitsche bajonnetten Europa inboezemen, zegt hij, verschaft aan het rijk macht, aanzien en veiligheid. Verdwijnt die schrik, dan is het met de Duitsche eenheid gedaan. Dit is Bismarcks voorstelling van Duitschlands macht en daaruit is veel in zijn politiek te verklaren. Zij verklaart zijne minachting voor het parlementarisme, want aan het hoofd van zulk een rijk moeten, om aan alle gevaren het hoofd te bieden, ministers staan, die in het geheel niet afhangen van de luimen der openbare meening. Zij verklaart de sceptische onverschilligheid, waarmede Bismarck achtereenvolgens en dikwijls te gelijkertijd tegenovergestelde partijen van den Rijksdag wil gebruiken, daar hem slechts één doel voor oogen zweeftde grootheid van Duitseh land. Zij verklaart ook de koorstachtige haast, waar mede hij de financiën van zijn land tracht te hervormen voor de veiligheid van het rijk heeft hij tallooze bajon netten noodig en deze bajonnetten zijn vreeselijk duur Hij moet derhalve een ruim budget hebben, waaruit hij met volle handen nemen kan. Het publiek zal ongetwijfeld die uitgaven afkeuren, maar als het budget elastiek is, als het uit duizend aderen wordt gevoed, zal het er zich in schikken. Daarom wil Bismarck indirecte belastingen en vooral een regie, die den rook der Duitsche pijpen in Marken en Pfen- nigen verandert en hem een altijd gevulde schatkist verschaft. Hij wil dus het geheele financiewezen van het land veranderen, opdat het na hem zal voortduren. Hij heeft haast, daarmede klaar te komen. Gelukkiger dan het driemanschap, dat de Italiaansche eenheid heeft geschapen, leeft het Duitsche driemanschap nog. Maar de keizer en zijn veldheer zijn in de vorige eeuw geboren en Bismarck is geboren, op het oogen blik, dat de senaat Napoleon I van den troon vervallen verklaarde. De noodzakelijkheid snel te handelen, verbittert den grooten kanselier tegen de pygmeeën, die hem bestrijden op alledaagsche gronden, welke in zijne oogen van ondergeschikt belang zijn. Gemengd Buitculandscli Nieuws. In het Hoogerhuis heeft Lord Granville medegedeeld, dat ook Oostenrijk-Hongarije tot de conferentie is toegetreden. In het Lagerhuis heeft Gladstone gezegd, dat de Porte nog tegen de conferentie is, maar dat hij geen kennis draagt van een nieuwe circulaire der Porte. De vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië hebben hun instructies ontvangendie der ver tegenwoordigers van Duitsehland en Rusland zijn nu ook aangekomen, doch omtrent Oostenrijk is hij nog zonder bericht, maar er is geen enkele redelijke grond om een geïsoleerde positie van Oostenrijk te verwachten. De geheele quaestie der contróle over het financieel beheer en der neutraliteit van het Suez-kanaal ligt builen het program der conferentie. Sir Charles Dilke zeide, dat de controleurs in Egypte niet aan de zittingen van het Ministerie deelnemen, omdat zij meenen dat zij anders de militaire partij versterken en den invloed der controleurs verzwakken zouden. Ten aanzien van de wettelijkheid der contróle bestaan nog steeds de waarborgen van vroeger. Te Genua is den 22 Juni het standbeeld van Mazzini onthuld. Dit geschiedde met veel plechtigheid en in tegenwoordigheid van duizenden toeschouwers. Aan den optocht, welke bij deze gelegenheid gehouden werd, namen 800 genootschappen of vereenigingen deel. Het defileeren van den stoet duurde twee uur. Namens de stad aanvaardde de burgemeester het haar aangeboden standbeeld. De uitslag van den grooten internationalen schaakwed strijd te Weenen, die acht weken geduurd heeft, is, dat Steinitz, uit Londen, en Winawer uit Warschau, de eerte winners zijn en nog een partij moeten spelen om te beslissen wie den eersten prijs van 5000 en wie den tweeden van 2500 mark zal krijgen. De derde prijs werd verworven door James Mason uit New-York; om den vierden en den vijfden moeten Zukertort, uit Londen, en Mackenzie, uit New-York, nog een partij spelen. De 6de prijs werd gewonnen door Blackburne, uit Londen, en de speciale prijs door Zukertort. De Pruisische regeering heeft bij een expeditie-firma te Batavia honderdduizend bamboesstokken bestelt, waarvan lanzen voor de ulanen gemaakt moeten worden. De bamboes, zeer hard, is goedkooper dan het elzenhout, en de ijzeren punt wordt gemakkelijker in bamboes dan in elzenhout vastgehecht. Zoo meldt de National- Zeitung. Wederom is een schouwburg afgebrand en wel die te Riga. De brand had plaats in den voormiddag en er zijn geen ongelukken bij gebeurd. Kerk- en School nieuws. Beroepen te Sint Anna Ter Muiden ds. J. R. van Eerde te Oudenhoorn; te Harlingen ds. J. Koster Jz. te Wissekerke. Ds. D. Rijnders te Middelburg heeft bedankt voor het beroep naar Groningen. De heer Th. P. L. Hessels, pastoor te IJzendijke, heeft zijh 25jarig jubileum gevierd, onder vele bewijzen van sympathie. Door de examen-commissie te Middelburg zijn toe gelaten als apothekersbediende de dames: A. M. W. S. Koffieberg en F. H. II. Visser, beiden van Amsterdam, en L. C. Bekker van Groningen. Een cand. heeft zich teruggetrokken Door de examen-commissie voor hoofdonderwijzers te Breda zijn van '10 geëxamineerden 2 toegelaten, waarbij o. a. de heer C. J. Gilde te Middelburg. Van 16—23 Juni 1882. Geboren: Een zoon van A. van der Welle en A. van Sluis. t> W. Timmermans en M. Boogerd. dochter J. de Haan en G. in 't Veld. zoon H. Lakenman en A. H. Bal. J. A. Nolet en H. Kloet. Overleden: J. van der Jagt, 71 j., man van A. Vis. Als levenloos aangegeven: Een zoon van Jhr. Mr. W. A. de Jonge en W. N. van Rappard. MiJnen «latllï aan allen, die mij op 20 Juni bewijzen van belangstelling gaven. S. G. NAUTA VAN DER GRIJP. De ondergeteekende betuigtwegens vertrek naar elderszijnen geachte begunstigers dank voor het zoo ruimschoots genoten vertrouwen. Zierikzee, 26 Juni 1882. P. JOPPE. in heele en halve tonnen, verkrijgbaar bij H. C. VAN DEN ENDE Oude HavenZierikzee. Te koop: eene partij J.EEGE TOXXEX. Mevr. ENGELHARD, Brielle, verlangt 8»—^ met Augustus een zindelijke Met franco brieven zich te vervoegen aan dit adres. Brielle. Mevr. ENGELHARD.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3