voor hel arrondis- senient Zierikzee. 1882. No. 49. Woensdag 28 Juni. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD /nnik/nsiiü wurmt. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f ir Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de nitgave in te zenden aan den uitgever H. LARENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 27 Juni 188 2. Met leedwezen vernamen we dat ds. Bodel Bienfait gisteren onverwachts door een ernstige ongesteldheid is getroffen. Van harte hopen we en zijn zeker, als we die hoop hier uitspreken, de tolk der geheele gemeente, dat de geachte leeraar spoedig weder mag hersteld zijn. De Standaard maakt soms wonderlijke bokkesprongen op het terrein der Ned. Taal. Niet alleen doorspekt het blad zijn stukken met uitdrukkingen en woorden uit de tale Kanaans, waarvan vele voor de oningewijden onverstaanbaar zijn en vaak zonderling klinken, en heeft het een verwonderlijk vreemde manier om weinig ziris een groote ruimte te doen beslaan; maar het brengt wel eens woorden te pas, die doen denken aan een ondeugende grappigheid, waaraan men de deftige mannen van de Statidaard niet onderhevig zou achten. Zoo vond het nu weer dat het demissionnaire ministerie een misgreep beging, toen het om een «klikkebilletje" ging loopen. Eilieve, wat is dat, een klikkebilletje? Zie hier een anecdote. Een alleenwonend doch een huishouden voerend heer was gewoon 's morgens 't oog te houden over den inkoop van groenten door de keukenmeid. Nu kwamen er verschillende kwaliteiten van groentevrouwen aan de deur, jonge en oude, mooie en leelijke. Eens dat de meid op last van mijnheer een knorrige oude groentevrouw met «niets noodig" afspijsde, liet deze zich ontvallen: »Ja, ik begrijp 'twel, jou mijnheer neemt liever groente van dat klikkebilletje daar ginds", en meteen wees ze op een aardig jong groentemeisje dat in aantocht was. Wat heeft die Standaard toch al niet in 't hoofd als zij kabinetscrisissen bespreekt! Het N. v. d. D. heeft een uitvoerige opheldering gegeven aangaande de geruchtmakende zaak van het landverhuizersschip «Nemesis". Zijn die ophelderingen de ware, en dat schijnt het geval te zijn, dan heeft men hier te doen met een herhaling van vroeger meermalen voorgekomen valsche betichtingen door naijverige concurrenten, wier doel geweest is de Amster- damsche lijn in verdenking te brengen en de land verhuizers af te schrikken van de booten der Trans atlantische maatschappij gebruik te maken. Het is niet duidelijk welke lui er achter zitten, die van Liverpool, Bremen of Antwerpen. De consul van Zweden en Noorwegen heeft in deze zaak een vreemde rol gespeeld, die, als meergemelde ophelderingen juist zijn, alles behalve nobel moet genoemd worden. Vrijdag heeft de Proc. Gen. bij het gerechtshof te 's Hage, vergezeld van den Off. van Just, te Middelburg, te Veere een plaatselijk onderzoek ingesteld in het huis van wijlen den vermoorden heer S. aldaar. Door den heer C. van der Haaft te Ter Neuzen is voor f 23090 aangenomen het gewone jaarlijksche onderhouds- en vernieuwingswerk aan de waterkeering van het calamiteus waterschap Walsoorden voor het dienstjaar 1882-1883. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft met 339 tegen 110 stemmen aangenomen de volgende nieuwe formule voor het afleggen van den eed: «Op eer en geweten zweer ik". Onze Nederlandsche eed- zweerders zullen dit nu zeker wel weêr een bewijs van Fransche lichtzinnigheid noemen. De Franschen zijn anders een volk dat nog al waarde en verbindende kracht hecht aan wat het op «eer en geweten" belooft. Aan het in de vergadering van deelhebbers der Stoomvaartmaatschappij Zeeland op j.l. Zaterdag uit gebrachte jaarverslag ontleenen we, dat de dienst in het afgeloopen jaar bijna uitsluitend verricht werd door de stoomschepen «Prinses Elisabeth", «Prinses Marie" en «Prins Hendrik" en dat deze schepen niet alleen wat snelheid, doch ook wat deugdelijkheid be treft, aan de hoogste verwachtingen bleven beantwoorden. Het stoomschip «Aurora", dat in Januari '81 gereed kwam, werd den 1 Februari in de vaart gebracht, ten einde de drie bovengenoemde schepen te kunnen doen dokken en nazien. Het vervoer, zoowel van personen als van koop mansgoederen, was ook weder in het afgeloopen jaar toenemende. In de maand Nov. was de toevoer van goederen zóó groot dat buitengewone maatregelen moesten genomen worden. Het charteren voor korten tijd van een vrachtgoederenboot was de aangewezen weg, doch, door de hooge eischen van reeders, moest men er van afzien dat middel te gebruiken en besloot men daarom het reserve stoomschip in de vaart te brengen om, naast den gewonen dienst, uitsluitend tot vervoer van de goederen te dienen. Met twee extra reizen, op 15 en 21 Nov., waren de goederen zoover opgeruimd, dat met een weinig inspanning door den gewonen dienst weder in dat vervoer kon worden voorzien. In 1881 werden afgelegd door het stoomschip: «Prinses Elisabeth", 104 reizen, «Prinses Marie", 109 reizen, «Prins Henderik", 121 reizen, «Aurora", 33 reizen, te zamen 367 reizen, tegen 367 in 1880; 364 in 1879 en 348 in 1878. Het bestuur der Stoomboot-Maatschappij «Zeeland" is Zaterdag door de aandeelhouders gemachtigd tot het nemen van de noodige maatregelen voor het ver krijgen van een vierde stoomschip van de type «Prins Hendrik". De noodlottige val, dien de griffier der Staten van Zeeland, mr. E. Fokker, vier weken geleden het on geluk had te Londen te doen, waardoor hij een been brak, zoodat hij in een hospitaal aldaar moest worden opgenomen, heeft tengevolge gehad, dat het been boven de knie is geamputeerd. De patiënt bevindt zich naar omstandigheden redelijk wel. Het kantoor voor den telephoondienst te Veere, in verbinding met het telegraafnet, wordt vermoedelijk morgen (Woensdag 27 Juni) geopend voor het publiek. Terwijl het Engelsche volk nu juist niet bijster Ierschgezind is, loopen de Engelsche cavaleristen met Ieren zeer hoog. Maar dit zijn dan ook een speciaal soort «Ieren", namelijk Iersche paarden. Ook onze cavalerie heeft deze paarden geprobeerd en de dieren zijn zoo goed bevallen, dat er pas weer 57 naar Nederland zijn overgebracht, bestemd voor het eerste regiment huzaren. Te Maastricht is plotseling overleden de heer Victor Nijst, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dezer dagen zijn op «de Paauw", het buiten van wijlen Z. K. H. Prins Frederik, eenige planten enz. verkocht. Vele liefhebbers, ook uit het buitenland, waren daarvoor overgekomen. Volgens de L. Ct. brachten enkele planten zeer aanzienlijke prijzen op. Zoo werd voor twee reusachtige camelia's f 360 besteed en voor een rhododendrum 330. De verkooping bracht pl.ra. f 5000 op. In de Gouvernestraat te Rotterdam is een perceel, waarin zich bevonden een houtzagerij, een timmermans werkplaats en twee bovenwoningen, geheel uitgebrand. Uit het verslag omtrent de Maatsch. tot bev. van Toonkunst, in de algemeene vergadering te Amsterdam uitgebracht, blijkt o. a. dat het aantal afdeelingen 17 is gebleven, met 3915 contribueerende leden, waar onder 150 leden kunstenaars; verder 110 honoraire, 30 correspondeerende, 36 leden van verdienste en 1 buitengewoon eerelid Z. M. den Koning, te zamen 4092 leden. Voor de bibliotheek werd besteed 1657, voor toelagen aan 26 weduwen en kunstenaars f 3115. De bezittingen vermeerderdenhet reservefonds is thans f 73,000 2^°/0, het kunstenaarsfonds 62,000, het muziekfeestenfonds, in 1878 44,000, verminderde tot f 10,000. Het ledental der zangvereenigingen ver meerderde met 263 leden, het cijfer der leerlingen van de muziekscholen klom tot 2514; Utrecht staat hier bovenaan en nam met 121 toe. Bij de Ver. tot verbetering van volkszangonderwijs waren er 700 leden. De beraadslagingen met de Konkl. muziekschool en de Nederlandsche Toonkunstver. over het houden van examens en het uitreiken van de diploma's voor mu- ziek-onderwijzers en onderwijzeressen is nog hangende. Een conceptreglement en programma is reeds opge maakt. De koorvereeniging telt 425 leden. In de Volkszangbibliotheek kwam het tweede zestal oud- Holl. volksliedjes voor van de H.H. Lohman en Röntgen. Door de Ver. voor N.-Nederl. Muziekgeschiedenis werden een deel «Bouwsteenen" en eenige «Oud-Nederl. dans wijzen" door den heer Riemsdijk uitgegeven. VanHuygens en Sweelinck volgen dit jaar uitgaven. De catalogus der hoeken komt, in dit najaar gedrukt, gereed. Eene eerepremie voor het eerst uitgevoerde werk van Neder landsche componisten werd verleend aan den heer Gernsheim te Rotterdam voor zijn «Agrippina." Eere dukaten aan levende componisten werden toegekend aan Bralims 2, Gade 2, Gernsheim 2, Frans Coenen, Goldmark, Gouvy, Hiller, Hol, Kes, Röntgen, Rubin stein, Samans en Verhulst. Er is een welgeslaagd muziekfeest gegeven, 52 uitvoeringen door afd. der Maatsch.; Rotterdam wilde in 1883 een feest geven, maar het gevraagde subsidie van f 6000 was te hoog. Van 45 componisten werden 130 werken ten gehoore gebrachtvan de 45 waren 25 nog in leven en 8 in Nederland. De zaak om de diapason van Parijs als de normale aan te nemen, dat door het aanschaffen van nieuwe instrumenten te Amsterdam alleen een tekort van f 6000 zou maken, is aan de orde gebleven. De «Willem Barents" is weder uit Vardö vertrokken, om hare reis naar de Poolstreken voort te zetten. De schietoefeningen met het geschut der vesting werken van den Helder hebben de bewoners van den Hoorn en omstreken, op Texel, in grooten angst gebracht. Sommige puntkogels n.l. belandden achter den Hoorn en een kogel snorde op zeer korten af stand langs een werkman voorbij. De Midd, Ct. deelt uit een brief van mr. J. H. de Stoppelaar, lid van de gemengde rechtbank te Kaïro, geruststellende berichten mede omtrent den toestand der Nederlanders, die in Egypte verblijf houden. Den 12 dezer, toen de brief verzonden werd, bevond de heer de Stoppelaar zich veilig te Kaïrohij was voor nemens bij 't intreden der vacantie van de rechterlijke lichamen, zijn echtgenoote naar Marienbad in Bohemen te volgen. Lord Hamilton, wiens «boeltje" op dit oogenblik te Londen verkocht wordt, bevindt zich te Amsterdam aan boord van zijn fraaj groot pleizierstoomjacht. Nabij Kampen is een visscher, terwijl hij met zijn zoon bezig was zijn vak uit te oefenen, door den bliksem gedood.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1