Iïet is evenwel /.oo klaar als de dag, dat .zoowel de Engelschen als de Fransclien er tegen opzien, in Epypte een vernieuwing van den Oosterschen oorlog te beginnen. Vooreerst zullen zij beducht zijn iets degelijks te doen, want alles zou per slot van rekening wel eens ten bate van Rusland kunnen komen, en Rusland is sinds het gebleken wanbestuur en de mishandeling der Joden zeer gedaald in de schatting der Westersche mogendheden. Ten anderen zijn de "belangen van Engeland en Frankrijk aan den Nijl geenszins even zwaar en zou het van Frankrijk wel wat al te groot moedig en al te weinig leerzaam zijn, als het nu om wat krijgsroem zich andermaal op groote schaal in een Oosterschen oorlog mengde. De Krim-geschiedenis is nog niet zoo heel oud. De sultan schijnt inmiddels te rekenen öf op bond- genooten in het Westen (Duitschland?) öf op de om standigheden, die Engeland en Frankrijk te sterk zijn; want hij speelt blijkbaar een actieve rol in de Egyp tische zaken. De logica der geschiedenis schijnt vroeg of laat een oorlog tusschen Duitschland en Engeland te voorspellen; 't zou zoo onmogelijk niet zijn dat de Egyptische verwikkelingen daartoe leidden. In Rusland is een kleine wijziging in het bestuur gekomen. Ignatief, de Jodenvreter, is afgetreden en opgevolgd door een ander, die zoo al geen Jodenvreter dan toch een Jodenvervolger moet zijn, naar hetgeen men er van verneemt. Ook wordt gezegd dat het huis Rothchildt geweigerd heeft een nieuwe Russische leening te nemen, met welker opbrengst men de tegen Duitsch land opgeworpen nieuwe vestingwerken in Polen zou willen betalen. Zoo moest het gaan. De bankiers, die toch nog altoos de Joden der koningen zijn, moesten voor slechte zaken geen cent meer geven, dan was de politiek van bloed en geweld vrij spoedig gedaan. Jammer maar, dat als de eene, Rothchildt, het geld niet verschaffen wil, anderen dit wel op zich nemen, wel wetende dat de kleine kapitalisten, tuk op hooge renten, grif genoeg hun penningen afstaan, al is het ook om de schandelijkste, onrechtvaardigste oorlogen mogelijk te maken en om barbaarsche gouvernementen te steunen. In België zijn de verkiezingen gunstig voor de libe ralen uitgevallen. De strijd was echter fel en de cijfers der meerderheden niet groot. Op enkele punten ver loren de liberalen zelfs. Merkwaardig is de ijver dei- kiezers in België. Het is voor ons, flauwe papkiezers een beschamend voorbeeld. Of zou bij ons alles zoo zeer verzekerd zijn, dat de kiezers gerust met de slaapmuts over de ooren thuis kunnen blijven, als de troepjes gemaakte, en opgejaagde kiezers, die in den regel aan de stemmingen deelnemen, zich met de moeite belasten een briefje in de bus te gaan werpen Gemengd ISuiteiilandscli Nieuws. De K om eet. Geen erger fopster is er in langen tijd onder de zon verschenen dan de met zooveel ophef aangekondigde "komeet van Wells. Reeds meer dan een maand geleden maakten de Barnum's van het firmament zoo druk reclame voor haar, dat alle lief hebbers van kometen avond aan avond hun best deden om het wonderding te zien, begeerig vooral om het te aanschouwen in »al den onbeschrijfelijken glans", waarmede het zou schitteren, ja waardoor het zelfs bij dag een niet te versmaden concurrent van de zon zou wezen. Fransclie geleerden, die toevallig in Egypte of Arabië zich met de waarneming van Venus bezig hielden, die op haar bekende ondeugende ja brutale manier vlak voorbij de zon ging zonder deze ook maar één lonkje toe te werpen doch wie weet of ze dit toch niet ter sluiks gedaan heeft Fransche geleerden dan, die 'tmet Venus druk hadden, brachten alles in rep en roer door te gewagen van het enorme indruk'wekkende verschijnsel, dat zij gezien hadden: een komeet grooter dan zij ooit een zagen, en dat nog al op klaarlichten dagGeen wonder, dat men hier ging uitkijken. Doch, hoe vreemd, toen de komeet al lang verschenen en haarfijn beschreven was, gedetermineerd, gewikt en gewogen als een vreemd geldstuk op de toonbank van een winkelier, toen had eigenlijk nog niemand haar gezien. Uit de bulletins van de geleerden in 't Westen kon men opmaken, dat ook onder de geleerden zelf de meeningen verdeeld waren't was zelfs of er onder hen waren, die wel niet willen erkennen dat zij niets zagen, maar die toch de komeet alleen aanschouwd hadden met de oogen des geloofs in de goede kijkers of gelukkige oogenblikken van de andere geleerden. 't Bleek in allegeval een hoog aristocratische komeet te zijn,, die maar voor enkele bevoorrechten verschenen moest zijn, want het groote publiek kreeg niets te zien. Ondertusschen gingen de geleerden vlijtig door met het uitgeven van dagelijksche bulletins, vermeldende den staat der patient. Deze was steeds in beterschap en welstand toenemende volgens de bulletins. Zelfs stelde men den spectroscoop te werk, en nu deed men nog wonderbaarlijker ontdekkingen. De eene geleerde constateerde dat het licht sterk ja intensief geel was; de andere echter constateerde even stellig dat het zeer extra-intensief rood was, waaruit nu weder de gevolgtrekking voor de hand lag, dat de komeet moet bestaan uit gloeiende natriumgassen of uit iets anders. Deze gevolgtrekking kon trouwens ook gemaakt worden door leeken, die haar niet eens gezien hadden; immers zij moet bestaan uit natriumgassen of uit iets anders, en als 't, niets anders is moet het wel natrium zijn. Men is nu ook bezig om de liehtkracht te berekenen, die, zooveel weet men er van, gelijk moet zijn aan die van een aantal kaarsen; over dat getal is men 't nog niet eens. Thelephoon. De langste lijn, die op dit oogen blik voor den telephoondienst in werking is, is die welke de ingenieurs Cunningham en Co. hebben gelegd tusschen Christchurch en Tinmore op Nieuw- Zeeland. De lijn is '100 K.M. (30 uren gaans) lang en heeft f '19,000 gekost. Zij werkt uitmuntend. De tijd schijnt nu niet ver meer af, dat voor den telephoon evenals voor den telegraaf dé afstanden zoo goed als buiten aanmerking zullen blijven. Elect risch licht. Nog is het gas niet door het electrisch licht verdrongen; maar de aanwending- van eleetrische verlichting bij wijze van proef, neemt toch gedurig in omvang toe. Op vele plaatsen worden openbare gebouwen electrisch verlicht, zoo b.v. de prefectuur te Parijs, de werkplaatsen der Société Lyonnaise te Parijs, de koninklijke bibliotheek te Brussel, de openbare boekerij te Edinburg; verder eenige schepen van de Britsche marine, de bovenstad van Ottawa in Canada, de zalen van het gemeente bestuur van Parijs in het palviljoen van Flora, een der gespaard gebleven vleugels van de Tuilerieën enz. De verlichting van dat gedeelte van de Theemskade, te Londen dat door Siemens als proefneming was verlicht, zal in het openbaar worden uitbesteed. In Engeland werden weder vijf nieuwe maatschappijen voor eleetrische verlichting en beweegkracht opgelicht met een gezamenlijk kapitaal van '1.300,000 pd. st. (f 15.600,000). De reeds bestaande maatschappijen van dien aarcl in Amerika hebben zich vereenigd tot ééne groote, de »Gramm Electric Company". Garibaldi. De groote manifestatie te Rome op Zondag j.I. is in de beste orde afgeloopen. Zij was zeer indrukwekkend. Men schat het aantal menschen, dio aan den optocht deelnamen, op ongeveer 50,000. Het was een goed georganiseerde stoet: voorop een talrijke troep oud-gedienden van Garibaldi met een muziekcorps. Daarna kwamen de leerlingen van vele scholen, de studenten der universiteiten, de leden van een aantal werklieden-vereenigingen en politieke clubs, de veteranen van het leger, de leden der vrijmetselaars orde. Al deze groepen hadden hun banieren. Het- borstbeeld van den held, wiens nagedachtenis het eere- betoon gold, stond op een door acht schimmels ge trokken triomfwagen. Naast de buste stond het beeld der overwinning, een lauwerkrans over de buste hou dende. De wagen was als onder bloemen en kransen begraven. De optocht werd gesloten door de Fransche deputatie, de bijzondere vrienden van Garibaldi en de weduwen van krijgers, die onder Garibaldi gesneuveld waren. Onder die vrouwen waren er vele die decoraties droegen, welke zij hadden verworven voor diensten op het slagveld en in de ambulances. Alles is goed afgeloopen, ofschoon men niet zonder zorg was dat er verstoringen der orde zouden plaats hebben. De uiterste partijen waren blijkbaar bang van elkaarde deelnemers aan den optocht waren bang dat er huurlingen van de ultra-clericalen zouden trachten alles in verwarring te brengen en in 't kamp der clericalen was men beducht dat de roode radicalen zich aan de laatsten zouden vergrijpen. Het borstbeeld is op het Kapitool geplaatst, door den burgemeester in ontvangst genomen en daarbij zijn toepasselijke redevoeringen uitgesproken. Na den afloop ging alles in orde uiteen. Te Napels is mede een optocht gehouden. Zij, die daaraan deelnamen, ten getale van meer dan 40,000, ver gaderden aan het spoorwegstation van waar Garibaldi in '1860 de stad is binnengetrokken en van daar ging het naar het stadhuis, waar aan den burgemeester een marmeren gedenktafel werd overgegeven, die in den muur aan de gang van het gebouw zal geplaatst worden. Op den steen staat »Aan Garibaldi, het volk van Napels." Er werden toespraken gehouden en alles liep in de beste orde af, ofschoon er nagenoeg geen politie te zien was. Ook te Parijs is Zondag op groote schaal hulde bewezen aan Garibaldi's nagedachtenis. Daartoe was in het groote Cirque d'Hiver, dat wel 25000 menschen kan bevatten, een groote meeting aangelegd met be taling van entrees van l/2 fr., 4 fr., 5 tr., 20 fr. en 500 fr. De opbrengst is bestemd voor de weduwen en weezen van in 1870'74 gesneuvelden. Onder de leiders der plechtigheid waren Lockroy, die indertijd ook onder Garibaldi heeft gediend en behoorde onder de 4000 te Marsala, generaal Türr, een Hongaar en wapenbroeder van Garibaldi, Humbert en andere mannen van naam, alsmede vele Italianen. Men had aan Victor Hugo het eere-voorzitterschap aangeboden, doch hij was niet verschenen, maar had toch zijn kleinzoon gezonden, n.l. een dertienjarige zoon van Lockroy. Lockroy is n.l. gehuwd met een dochter van Victor Hugo. Ook was er de burgemeester van Dijon. Er werd muziek uitgevoerd, redevoeringen werden gehouden door Lockroy, Madier de Montjau, Dubois, burge meester van Dijon, en generaal Türr. Ook ontbrak het niet aan geïmproviseerde betuigingen van sympathie tusschen Frankrijk en Italië. Inderdaad de hulde aan de nagedachtenis van Garibaldi is een goede gelegen heid om Frankrijk en Italië weder wat tot elkander te brengen, 't welk wel noodig is. Weder is een tocht per luchtballon over het Kanaal ondernomen en geslaagd. De luchtschipper Simmons is te Mahlon in Essen opgestegen en te Arras in Frankrijk nedergedaald. De afstand van 170 mijlen is door den ballon in vijf kwartier afgelegd. Deze duizelingwekkende vaart was voornamelijk het gevolg van den feilen stormwind die er woei. Deze storm was ook oorzaak dat sir Claude Crespigny, die Sim mons zou vergezellenbij het opgaan uit het schuitje viel en een been brak. In Cochin-iChina kunnen de Fransclien het maar niet eens worden met de inboorlingen. Met drie kanon- neerbooten hebben zij onlangs de citadel der stad Hanoi' gebombardeerd en deze daarna bestormd en ingenomen, bij welke actie de Annamieten 200 dooden en gewonden verloren. De Fransclien leden volgens hun opgaaf geringe verliezen. Door den Franschen Minister van openbare werken is een rapport aan den President der Republiek in gediend, waarin werd voorgesteld een commissie te benoemen tot onderzoek van het ontwerp voor een scheepvaartkanaal tusschen den Atlantischen Oceaan en de Middellandsclie Zee. Dit kanaal, door den heer Godin de l'Epinay ont worpen, zou 407 kilometer lang zijn en 550 millioen frs, kosten. Een voorloopige commissie van onderzoek heeft daarentegen de kosten op meer dan een milliard begroot. Thans heeft Grévy dus een andere commissie benoemd, waarin vijf leden van den Senaat en vijf van de Kamer, benevens vele waterbouwkundige speci aliteiten zitting hebben. Een kruidenier op den Boulevard St. Germain te Parijs, die van de werkstaking in de suikerraffinaderijen wilde profiteeren, hacl aangekondigd, dat de suiker 40 centimes per kilo duurder werd, omdat hij ook meer moest betalen. De woede der vrouwen, die gewoon waren dien winkel te bezoeken, was zoo groot, dat de politie een plundering heeft moeten beletten en de man zijn magazijn een paar dagen diende te sluiten. Het proces tegen Eugène Guyot, den ontvoerder van de kinderen van de Hertogin De Chaulnes, uit de woning hunner grootmama, de Hertogin De Chevreuse, is aangevangen. De beide Hertoginnen zijn reeds als getuigen gehoord. De moeder verklaarde dat zij besloten had haar kinderen te doen wegvoeren, omdat men ze tegen haar opzette en haar de geschenken, die ze den kleinen zond, deed terugbezorgen. DeheerBremaeker, die het plan voor de Hertogin uitvoerde, deed dit volgens haar, uit vriendschap, zonder belooning. Guyot, zijn werktuig, zag er geen kwaad in kinderen aan hun moeder terug te geven. Het getuigenverhoor wordt heden voortgezet. De 300 pd. st., tot betaling waarvan Bradlaugh was veroordeeld, zijn bijeengebracht door een publieke inschrijving, in giften van 2 pence tot 5 pd. De meeste bijdragen waren van een shilling. Te West-Leicester is een dame, voor de eerste maal voor zoover ons bekend, tot «ambtenaar" bij het bureau van bevolking benoemd. Het is de weduwe Mac Allister, wier man onlangs stierf, haar en zijn kinderen onverzorgd achterlatende. Daar de vrouw dikwerf het werk van haar man zeer ten genoegen zijner chefs had verricht, hebben dezen haar nu ook bij exceptie een aanstelling gegeven. Cecil Lawson, de Engelsche landschapsschilder, is overleden. De hoofdkerk te Bremen vertoont deze eigenaardigheid, dat daarin gebrachte lijken niet tot ontbinding overgaan. Bederfwerende gassen schijnen daar uit den grond te komen. Zoo vindt men daar nog in goeden staat het lijk van een loodgieter, die in '1462, dus voor 420 jaar, van het dak viel; dat van Lady Stanhope (240 jaar oud), drie Zweden 250 jaar, een student (470 jaar). Wie dus lang op deze wereld wil verblijven al heeft men er zelf geen genot van die bestelle zich een laatste rustplaats in B re mens hoofdkerk.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3