In verband met de verwerping van het fransche Handelstractaat schrijft de firma van, Gelder Zonen uit Apeldoorn aan het Hbl., wat de papier-industrie betreft o.a. «Niettegenstaande liet reeds hoog inkomend recht van 8 fis. per 400 K.G., was het toch nog mogelijk niet onbelangrijke hoeveelheden papier hunnen weg naar Frankrijk te doen nemen; thans echter, 1111 het tarif générai, frs 41 per K.G. wordt toegepast, is zulks, zoo niet onmogelijk, dan toch zeer bezwaarlijk geworden. «Verhoogde prijzen zijn niet te bedingen, zoodat de fabiikant zich het offer zal moeten getroosten om, in afwachting van betere tijden, de verhoogde rechten voor zijne rekening te nemen, wil hij zich niet laten verdringen. «Dat men in het buitenland andere inzichten ter bescherming der inlandsche nijverheid heeft, dan hier het geval schijnt te zijn, kan het volgende voorval bewijzen. «Vóór eenigc jaren was het ons gelukt aannemers te worden van een zeer aanzienlijke hoeveelheid papier ten dienste der Imprirnerie Nationale, die evenzeer ten genoege der aanbesteders als leveranciers afliep. «Bij de daarop volgende aanbesteding kregen wij bericht, dat in aanmerking genomen de vele protesten der Fransche papierfabrikanten onze inschrijving niet kon worden aangenomen. «In de hoop, dat deze regelen iets mogen bijdragen om te doen blijken, welke noodlottige gevolgen de verwerping van het tractaat ook voor eene andere industrie dan de Tilburgsche beeft, en dat ieder, die zich te beklagen heeft, zijne stem doe hooien, ach tend, enz." Verleden weck zijn te Zwijndrecht de eerste kom kommers van den konden grond, gekweekt door den tuinman I). Los Gzn., geplukt. Dit is ruim een maand vroeger dan gewoonlijk. Iteiioemingeii, Mestuiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot gezworen van den polder Dreischor P. Goemans Jz. Geplaatst aan boord van Zr. Ms. ramtorerischip «Haai", de luit. ter zee 2e kl. L. N. de Bruijne. Vergund aan den 3en stuurman bij de Ned. Marine C. M. Beutler, oin de expeditie naar Dicksonhaven mede te rnaken. (vunst, Wetenschap en Letteren. Naar men zich zal herinneren is indertijd een prijs vraag uitgeschreven voor een standbeeld voor Victor Emmanuel, ilet toen bekroonde ontwerp was door een vreemdeling ingezonden. Daartegen is destijds een hevig verzet gekomen van de zijde der Italiaansche artisten en thans is de prijsvraag opnieuw uitgeschreven met uitsluiting van vreemdelingen. N A S C IIR IF T. Nadat het bovenstaande opstel reeds voltooid was, zijn nadere bijzonderheden aangaande Garibaldi's uit- i vaart bekend geworden. Het was wel zijn wensch, dat zijn lijk zou verbrand worden, doch men is daarvan afgeweken, 't geen dezen naar den zin, genen niet aangenaam is geweest. Zoo moeten de zonen tegen j de crematie zijn geweest, de weduwe echter daarvoor, j Het lijk is op een paradebed tentoongesteld geweest onder bewaking van een eerewacht der marine, latei- is het in spiritus geconserveerd in een looilen kist i gesloten en met eenvoudige maar zeer indrukwekkende plechtigheid begraven op het kerkhof tusschen de graven van Annita en Rosa. Een groep zijner oude j krijgsmakkers droegen de kist naar het graf, vooraf- i gegaan door een konipagnie soldaten en een detachement J van de Italiaansche marine, alsmede van een in die j wateren vertoevend Engelsch oorlogsschip en gevolgd j door oudgediende Garibaldianendeputaties en de geheele bevolking van Capréra en 't naburige Maddeiena. Van de schepen bulderde het kanon. Tijdens de begra fenis woei er eep geweldige storm, die tot een orkaan aangroeide toen de plechtigheid was afgeloopen. 'tWas I of de elementen wilden instemmen met het hulde- j betoon. Waarschijnlijk zal het lijk later naar een daartoe op te richten praalgraf te Rome worden overgebracht. Terwijl op Capréra de lijkplechtigheid plaats had, is te Rome een manifestatie ter eere van Garibaldi gedaan. Men heeft n.l. een grooten optocht gehouden om een marmeren buste van den held aan de gemeente Rome op te dragen en aan den burgemeester op 't stadhuis over te geven. Het is nog niet bekend of alles iri goede orde is afgeloopen. Natuurlijk is er wel aan de mogelijkheid gedacht, dat clericale heet- Te Haarlem is pp (33jarigen leeftijd overledon de kunstschilder J. J. II. Jbosten. De heer M. D. de Vries jr. te Amsterdam heeft een merkwaardig stuk werk voltooid op 't gebied dei- bewerking van edele steenen. In een buitengewoon harden onvx heeft hij" 't portret van den koning der Belgen geslepen met behulp van draaibank en diamantstof. Te Metz stierf den 4 en dezer maand, in den ouder dom van bijna 90 jaar, mevrouw Kammerer, geb. Klopstock, eene nicht van den zanger der «Messiade", dochter van den jongeren broeder van Klopstock, welke broeder te Hamburg kalm als geleerde en literator zijn leven sleet. Bij de /overledene waren nog tal van herinneringen aan den grooten dichter levendig gebleven, voornamelijk betrekking hebbende op een verblijf ten huize van haar oom. geilWende diens laatste levensjaren. Klop stock overleed, zooals men weet, in 4803. Gemengd Buitenlaiidscli Nieuws. Aangaande de beruchte Peltzer-zaak wordt het publiek aan de praat gehouden met nu en dan een onbeduidende mededeeling, die dan door de bladen gretig wordt opgenomen en wereldkundig gemaakt- Zoo is nu voor de zooveelste maal medegedeeld dat de pruikenmaker is ontdekt die aan Leon Peltzer de pruik heeft verkocht en hem heeft geleerd een ander gezicht te zetten. De haar- en gezichten-artist is Louis JJaumauche te Parijs. Het publiek kan nu weêr een veertien dagen aan die pruik pluizen. Voor het Indische telegraafnet is een merkwaardig perceel draad gespannen, n.l. een eind van 0000 voet lang op 1200 voet-hoogte tusschen twee heuveltoppen ter weerszijden aan de rivier Kistnah in Noordelijk Hindustan. Om dat verbazend lange eind diviad te spannen heeft men gebruik gemaakt van een gewoon scheepsgangspil. Volgens een telegram van Graaf Wilczek uit Trom- soe, heeft de Oostenrijksche Noordpool-expeditie bij Jan Mayen-eiland zooveel ijs aangetroffen, dat zij genood zaakt was terug te keei'en om op warmer weder te wachten. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs zond een gift aan den voorzitter van het comité voor de Russische Joden met een brief, waarin hij o. a. schrijft: Is het 'noodig u te zeggen, dat ik de gevoelens van afschuw en .smart deel, die de barbaarsche handelingen alom opwekken? Gaarne antwoord ik dus op het beroep, dat gij doet. Het spijt mij, dat mijn offerrande niet grootér kan zijn. Door uw geloofsgenooten te hulp te komen handel ik volgens de tradities onzer kerk; de Pausen beschermden steeds de Jodenwanneer zij vervolgd werden. hoofden iets zouden ondernemen om den grootschen indruk der manifestatie te verminderen. Het schijnt anders dat de Italiaansche clericale bladen vrij voorzichtig of misschien welgemeend beleefd zijn. De meest clericale krant trouwens, de Osservcitore liómario, kon van Garibaldi slechts een loffelijk ge- tuignis geven. IIij was een groot vijand van de kerk en den paus, zoo zeide dat blad, maar hij was een eerlijk, openlijk, ridderlijk tegenstander, en zulke zijn niet de ergste. Daarin ligt veel lof opgesloten. Garibaldi was ook veel meer een positief dan een negatief tegenstander; hij was.vóór tie vrijheid in den ruimsten zin en op elk gebied, vóór den vooruitgang, vóór de verbetering der zedelijke, maatschappelijke en staat kundige toestanden. Wereldlijke macht der kerk en in 't algemeen alle priesterlijk gezag was voor hem een kwaad, dat hij wilde doen verdwijnen, en in het streven naar dat doel was hij eerlijk en ridderlijk en wist men wat men aan hem had. Had de kerk in dezen tijd nog de fatale booze macht van weleer bezeten en had zij den rootlen held kunnen grijpen, hij zou niet levend uit hnar klauwen zijn gekomen zij had hpm levend verbrand. Garibaldi zelf dacht tegenover de clericalen niet al/.oo; hij is nooit wreed noch wraalilustig geweest. Tot bewijs hiervoor zouden we menige anecdote uit zijn levensgeschiedenis kunnen bijbrengen, o. a. 't geval met dien Zuicl-Amerikaanschen bevelhebber Oostenrijker van geboorte die hem eens in gevangenschap wreed had mishandeld en ter clood toe doen pijnigen en dien hij later door de wisselende krijgskans op zijn beurt als gevangene in handen kreeg. De eenige wraak, die hij toen op zijn pijniger nam, was, dat hij hem ongedeerd liet weggaan en alleen zeide dat hij hem niet zien wilde om niet in verzoeking te komen, hem als een onrein dier te vertrappen. De anecdotische geschiedenis van Garibaldi is, evenals* die van andere groote. mannen met. .een veel he wogen De Duitsche Regeering heeft nu voor goed besloten postduiven te gebruiken voor den dienst tusschen de vuurtorens en de kust. Al de proeven, met postduiven genomen, zijn uitmuntend gelukt, zelfs met stormweder, Goed afgerichte vogels vliegen 36 uren gaans ver in een half uur. De beroemde duizendjarigo rozenboom, die bij den dom te Ilildesheim staat, bloeit dit jaar met een pracht en volheid als in vele ja ren niet het geval is geweest. De vrees, dat de plant zou gaan sterven, is verdwenen, nu de nieuwe uitloopers van de laatste jaren zeer krachtig zich hebben ontwikkeld. De eerste steen is gelegd Yoor de nieuwe handels beurs te New-York, die het grootste beursgebouw der Unie zal zijn en 3 millioen dollars moet kosten. Het gebouw zal langs Broadway 300 voet breed zijn en langs Beaverstreet 450 voet diep, daarbij 1 OU voet hoog, en de groote hal zal 200 voet bij 450 wezen. De beurs telt 3000 leden, die bijna don ganschen uitvoerhandel van New-York en 3/4 van dien dei- Unie in handen hebben. Aan het Togéblatt wordt uit Wilna gemeld, dat generaal Skobeleff in die vesting is aangekomen om het bevel in het militaire district Wilna op zich te nemen. Men ziet daarin te Berlijn een bewijs vau vijandige gezindheid tegen Duitschland, omdat Wilna grootendeels door Duitschers bewoond wordt, die nu aan de genade van hun doodvijand zijn overgeleverd. Uit New-York wordt berichtDe grootste bekende vergadering van ijzerfabrikanten, vertegenwoordigende vijf en dertig millioen doll, kapitaal en veertigduizend werklieden in dienst hebbende, is heimelijk bijeenge komen te Pitisburg. Er waren zeventig afgevaardigden tegenwoordig. Zij besloten nagenoeg eenstemmig de eischen dei- werklieden van de hand te wijzen en een bazenvereeniging op te richten om krachtig tegen de ambachtsvereenigingen te kunnen optreden. Een aantal fabrikanten hebben aan de werklieden doen weten, dat zij hun woningen, behoorende tot de fabrieken-, moeten verlaten, tegen 4 Juli. Men verwacht een demonstratie van 20,000 werklieden te Pittsburg. De Fransche Kamer heeft een paar gewichtige be sluiten genomen; 4°. de benoeming van rechters door verkiezing; 2°. de opheffing van de onafzetbaarheid der rechters. Als een uiterst zeldzaam voorkomend geval wordt uit Marseille bericht, dat aldaar onlangs een priester door de Loge «L'Avenir" als vrijmetselaar opgenomen is. Bij de opneming sprak de priester de hoop uit, in de Loge de algemeene, van sektegeest vrije menschen- liefde te zullen vinden, die hij onder het priesterdom te vergeefs had gezocht. levensloop achter zich, zeer rijk en verrassend afwis selend. Het is te hopen, dat we spoedig een goede uitvoerige levensgeschiedenis van hem krijgen. Ilij verdient zulk een monument, dat onvergankelijker is dan een van brons en marmer. Merkwaardig is het, hoe Garibaldi, bij zijn onver moeid streven om anderen te helpen aan vrijheid en recht, steeds in al zijn lotwisselingen zelf het hoofd boven hield en op eerlijke wijze 't brood zocht te winnen voor zich en de zijnen. Daarbij blonken tevens zijn veelzijdige talenten telkens op nieuwe wijze uit. Hij ving zijn loopbaan aan als eenvoudig matroos doorliep alle rangenwerd kapitein en later weer matroos; daarna weder officier t.e land; toen ter zee, en bekleedde zelfs den rang van admiraal. Na een mislukten tocht nam hij wat anders bij de hand was vetweider, slager en huidenhandelaar in Zuid- Amerika; landbouwer en kaarsenfabrikant in Noord- Amerika; taalmeester en onderwijzer in wiskunde te Konsfantinopel; boer op Capréra; romanschrijver en uitdenker van agrarische, waterbouwkundige en econo mische plannen; hij was een omnis homo in den goeden zin van het woord. Er zat in hem iets van een profeet, en veel van die grootsche, ridderlijke figuren uit de middeleeuwen, toen één groot man de heiland was van millioenen. Hij was de Columbus, die de nieuwe wereld van vrijheid en gelijkheid, recht en rede, vrede en welvaart voor de wereld trachtte op te sporenmaar hij heeft, ja, 't beloofde land uit de verte mogen zien, 't ideaal heeft hij niet go grepen, de voltooiing van al zijn arbeid heeft hij niet mogen beleven; dat is voor latere geslachten bewaard. SLO T.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 3